Editörler : cihan27E.Kayı Han
21 Mayıs 2022 20:00   

Doktor maaşları neden çok az?
Merhaba değerli çalışan emekçi arkadaşlar. Ülkemizde, malesefki doktor maaşları çok azdır. Dünyanın diğer geri kalan ülkeleriyle kıyaslandığında, bu kadar emek ve çalışma gerektiren bir mesleğin az almaması gerekir. Çoğumuz, döner sermaye ile beraber, doktor maaşlarını çok yüksek zannediyoruz ama durum böyle değildir. Ben de inanmıyordum ama pratisyen hekim maaşı döner sermaye ile beraber 7.000 lira olan doktorlar varmış. Bu para bu mesleğe verilen emek karşısında çok yanlıştır. Diğer taraftan memur maaşlarıda düşük. Dolar ve enflasyon malesef durudurulamıyor. Bu bağlamda, her ayda bir maaş güncellemesi yapılması gerekmektedir. Özellikle doktor kardeşlerimizin maaşları düzeltilmelidir. Bu meslekteki insanlar, her gün onlarca hastaya bakıp tedavi ediyor. Bir çok sorunla yüzleşmek zorunda kalıyor. Dahası, doktora ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet had safhalara çıkmıştır. Bu kapsamda, kanunlar daha caydırıcı hale getirilmelidir. Sadece maaş artırılması değil mesai saatlerinde de iyileştirme yapılmalıdır. Tüm memurlar (polisler dahil) haftalık en fazla 30 saat çalışmalı. Günlük 6 saat mesai çok iyi olacaktır. Saat 9 ve 15 arası mesai olmalıdır. Bazıları, özellikle polislerin nasıl az çalışacağını merak ediyor. Bunun cevabı yeteri kadar istihdamın sağlanmasıdır. Ülkemizde işsizlik seviyeside çok yüksek olduğundan çok fazla memur istihdam edilerek vardiya usülüne geçilmelidir. Yılın belirli dönemlerinde polis memurları 9-15 arası çalışırken bazı dönemlerde değişik mesai saatinde çalışabilir. Bunun için önemli olan şey, yeteri kadar istihdam sağlamak ve işsizliği azaltmaktır.
22 Mayıs 2022 11:30

Emhotep
Aday Memur

uzman doktorum 30 yıllık tüm gelirim 12888

22 Mayıs 2022 11:40

hekimoglu ali paşa
Aday Memur

branşında tek hekimin mesai saati haftada 168 saattir buna avrupada kölelik deniyor

22 Mayıs 2022 11:55

Yayılır
Aday Memur

çocuk kadın doğum beyin cerrahisi ortopedi cehennemdir 20 yıldan fazla yapılamaz

22 Mayıs 2022 12:02

bODEK
Aday Memur

branşında tek hekim tayin isteyemez isterse bile asla ayrılışı yapılamaz.

yerine biri gelmesi beklenir

bu süre 1- 5 yıldır

22 Mayıs 2022 12:12

çölem
Aday Memur

doktor köleliği bir gece ansızın 24 saatte il dışı bir yere acilen atanmanız

10 yılda bir kez olur

6 ay çocuk eşi ancak rüyada görürüsünüz

gittiğiniz yerde otel kalırsanız devlet bir kuruş vermez

devlet yol parası verir sadece

22 Mayıs 2022 12:36

harapken.
Aday Memur

ben günde 110 hasta bakıyorum

22 yatan hastam var

her gün ortalama

4 şikayete cevap yazıyorum

şikayetlerin yüzde 90ı randevusuz hasta bakmadığımdan

oysa hastaların 40 randevulu

70 randevusuz

ayrıca hicap nedeniyle

tek hekim olduğumdan

her gün mesai dışı 20 telefon görüşmesi yapıyor

mesai dışı en az 4 kez hastaneye gidiyorum

bu gidişlere 4500 lt sene de benzin parası veriyorum

ve tüm gelirim 30 yıllık hekimim

12888

evet ben bir çocuk doktoruyum

22 Mayıs 2022 12:58

blue camii
Aday Memur

on senelerce tek hekime tek hekimin hicabı yok deyip bir kuruş vermediler

10 sene 120 ay

ayda bin liradan

1,2 triyon eder bu

tek hekimin hicabı yok gitmeyelim diyenlere soruşturma açıp

1/4 maaş katı cezası verdiler

22 Mayıs 2022 13:33

Umut0621
Şube Müdürü
Doktor maaşları çok düşük. Kimsenin kazanamadığı tıp fakültesini kazanıp 6 sene de emek verip sonra 4-5 sene uzmanlık yapıp insanlara emek veren bir mesleğe hal ettiği değer verilmelidir. Kendi adıma konuşuyorum tıp dersleri hep latince olduğundan hiç ilgimi çekmiyor. Elimizin içinde bile kemiklerin arasındaki çukurların up uzun latince isimleri var. Doktorlar bunları hep ezberlemiş çalışmış. Dahası, bir insan olarak günde 100 tane hastaya bakıp sorunlarını çözemem. Her gün aynı şekilde yüzlerce hasta insan yüzlerce teşhis yüzlerce değerlendirme... Ama bu adamlar bunu yapıyor. Doktorlara saygı duymalıyız. Özellikle maaş konusunda, devletimizin bir şeyler yapması gerekmektedir. Tüm ülkelerde memurlar içinde en yüksek maaşı, doktorlar alır. Bizde kadrolu işçiler bile doktordan fazla alıyor Bazı insanlar gelip uzman doktor maaşlarınu 20-30 bin zannediyor. Tabiki o paraları alanlar illaki vardır ama çok azdırlar. Uzman doktor maaşları (bakın 6 yıl tıp okumuş, 4-5 sene uzmanlık yapıp 2 senede askerliğini astsubay olarak yapıp 12-13 sene yapar) bu insanların maaşı sadece 10 bin mi olmalı? Lütfen konuyla ilgilenen devlet yetkililer buna bir çözüm bulsun. Benim kardeşimde tıp okuyor. Şimdiden almanca kursuna gitmeye başladı. Doktor az maaş almamalıdır. Özellikle uzman doktorlara çok ayıp ediliyor. Ülkemizin en değerli insanlarının başında doktorlarımız geliyor. Bir doktor yetişmesi asla kolay değildir. Sadece devletin değil halk olarakta doktorlarımıza sahip çıkmalıyız. Aksi takdirde, gelecekte, sağlık sorununuz oluştuğunda tedavi edecek doktoru avrupa'da, amerikada veya isviçrede ararız.
22 Mayıs 2022 13:42

fakir.adam
Şef

uzman doktorum 30 yıllık tüm gelirim 12888

Emhotep, 1 ay önce - Alıntıya git

çok çok iyi para.allah bereket versin.para bozmasın lütfen sizi.saygılar.

22 Mayıs 2022 13:50

Lisanssahn
Aday Memur
Ben fizyoterapistim doktorların aldığı maaşları görünce çok canım sıkılıyor. Kendiminkide çok düşük zaten(7540)tıp olsun ftr olsun kazanması ne zordu bizim zamanımızda nasıl bu hale getirdiler bu meslekleri? Ftr zaten okumuş hamallıktır, mesleki doyum falan bırakın sırtım belim kopuyordu eve döndüğümde cok sükür saglık bakanlıgına degil baska bir bakanlıga atandım da kurtuldum. İnşallah ilk doktorlar arkasından biz sağlıkçıların maaşı düzenlenir
22 Mayıs 2022 18:00

teslimatmakbuzu
Aday Memur
Ben fizyoterapistim doktorların aldığı maaşları görünce çok canım sıkılıyor. Kendiminkide çok düşük zaten(7540)tıp olsun ftr olsun kazanması ne zordu bizim zamanımızda nasıl bu hale getirdiler bu meslekleri? Ftr zaten okumuş hamallıktır, mesleki doyum falan bırakın sırtım belim kopuyordu eve döndüğümde cok sükür saglık bakanlıgına degil baska bir bakanlıga atandım da kurtuldum. İnşallah ilk doktorlar arkasından biz sağlıkçıların maaşı düzenlenir
Lisanssahn, 1 ay önce - Alıntıya git

Allah razı olsun

22 Mayıs 2022 19:12

kartal3832
Şef

%1 lik dilime gir üstüne 6 yıl tıp oku dünyanın en zor sınav larından olan tus a gir kazan 4 yıl oku asistanlık döneminde insan üstü bir çalışma ile hocalardan yediğin azar ı saymıyorum bile üstüne 4 yılık fakülte mezunu senin kadar pandemide o kadar çalış yatan lar yapmadığı ek ders i alsın üstüne birde başarı belgesi alsın işte adalet diyecek bir şey yok

23 Mayıs 2022 01:07

ttkysr
Aday Memur

Ülkemizde maaşlar maalesef yapılan işe okunan bölüme, bölümlerin yüzdelik dilimine göre belirlenmemiştir. Keşke öyle belirlense ve işin sorumluluğuna göre maaşlar verilse.

23 Mayıs 2022 09:23

iamapoliceman
Şube Müdürü
Allah doktorlarımızı başımızdan eksik etmesin. Üniversitede okurken oda arkadaşım tıp fakültesi öğrencisiydi. O çocuğun ne şartlarda okumaya çalıştığına ben 4 yıl boyunca şahit oldum. Doktor ile diğer memurlar kendini kıyaslandığında da hep o fotoğraf geliyor gözümün önüne: üstüste koyulmuş 1 metre boyunda kitaplar arasında geçen hayatlar.
Toplam 14 mesaj