Editörler : gubaz
25 Mayıs 2022 11:09   


Uzman Öğretmenlik ek 2 kriterler

ben 2 yıl boyuncakendi okulumda 5 tane 3.sınıflar içinde zümre başkanıydım. okul kurum zümre başkanlığı derken kastedilen budur diye düşündüm. bu yeterlimidir. mesleki anlamda yeni bir beceri kazandığını belirten belgeden kastedilen hizmetiçi kurs ya da seminerler kabul edilir mi. mebbiste ilgili sertifikalar var. ayrıca sene bası öğretmenler kurulu toplantısında pekçok kurul ve Komisyonlar kuruluyor. bunlar da gecerlimidir. cok fazla ve değişik yorumlar yapan var.

25 Mayıs 2022 11:26

Malatyalı-fenci
Aday Memur

hocam, bir belirsizlik var. ilçe mem ve il mem de ilgili kişilere sordum ama bilen yok..

25 Mayıs 2022 11:31

Malatyalı-fenci
Aday Memur

incelediğim kadarı ile bence;

1. her branşın zümre başkanı, ilgili branşın okul zümre başkanı oluyor.

2. hizmet içi eğitimden aldığınız kurs (seminerler değil) geçerli olabilir. çünki mesleki alanda yeterlilik yada yeni bir beceri kazandğınıza dair sertifika veriliyor.

3. daimi olarak açılan ve açılması zorunlu olan komisyon harici kurduğunuz, komisyonlar geçerli olabilir. aynı şey kurullar içinde geçerli.

25 Mayıs 2022 13:11

Pişmanist
Aday Memur

2 sene önce kaynaştırma öğrencim vardı. Onun için hazırladığım BEP dosyası da uzman öğretmenlik başvurusu için geçerli midir?

25 Mayıs 2022 13:53

defneogretmen
Şef

2 sene önce kaynaştırma öğrencim vardı. Onun için hazırladığım BEP dosyası da uzman öğretmenlik başvurusu için geçerli midir?


Pişmanist, 3 ay önce - Alıntıya git
Ne ilgisi var hocam hangi maddeye uygun gördünüz bu dediğinizi, o bizim yıllık plan gibi rutin yaptığımız bir şey zaten
25 Mayıs 2022 14:25

Pişmanist
Aday Memur

Soru sorduğum için özür dilerim Defne öğretmen.Keşke küçümseyerek cevapladığınız sorumu görmezden gelseydiniz.

25 Mayıs 2022 14:30

defneogretmen
Şef

Soru sorduğum için özür dilerim Defne öğretmen.Keşke küçümseyerek cevapladığınız sorumu görmezden gelseydiniz.


Pişmanist, 3 ay önce - Alıntıya git
Küçümsemedim hocam öyle bi algı olduysa kusura bakmayın, sadece gerçekten bi maddeyle bağlantı mı kurdunuz onu sormak istemiştim
25 Mayıs 2022 15:41

yasaklı55
Aday Memur
Ne ilgisi var hocam hangi maddeye uygun gördünüz bu dediğinizi, o bizim yıllık plan gibi rutin yaptığımız bir şey zaten
defneogretmen, 3 ay önce - Alıntıya git

Yönetime katılım kısmında Bep Geliştirme Biriminde fiilen görev yapmış olmak yazıyor.

Kaynaştırma öğrencilerinin her biri için Bep Gelişirtirme Birimi oluşturuluyor, öğrencinin dersine giren her öğretmen de bu birimin üyesi oluyor.Bu maddeyle bağlantı kurmuş olamaz mı?

25 Mayıs 2022 15:47

Pişmanist
Aday Memur

Teşekkür ederim yasaklı55 hocam.Aynen bu maddeye istinaden sormuştum sorumu. Yanlış bir bağlantı kurmuşum demek ki....

25 Mayıs 2022 16:12

istanblue1000
Memur
Çok fazla soru işareti var ve kimse net cevaplar veremiyor. Benim sorum şu. Meslekim gelişim çalışmalari Yönetime Katılım Alanında 5.madde: İlgili mevzuatına göre oluşturulan kurul ve komisyonlarda görev almış olmak. Bu madde icin ornegin senebaşi ogretmenler toplantisinda oluşturulan satın alma komisyonu,servis denetleme komisyonu,yazi inceleme ve secim kurulu ,kantin denetleme kurulu ve servis denetleme gibi kurullar bu maddeyi karşiliyor mu? Eger bunlari karsiliyorsa zaten 10 yillik bir ogretmenin bu kurullarda yer almama şansi cok cok dusuk ihtimal. Onun disindan Mebbis uzerinden olusturulan hizmeticin kurs belgeleri yani e-sertifika da gecerli ise zaten bu 2 madde butun ogretmenlerde var gibi. Bu yazdiklarim gecerli mi yetkili bilgili birisi cevaplandirabilir mi?
25 Mayıs 2022 16:17

crabnet355
Müsteşar Yardımcısı
Bahsedilen okul zümre başkanıdır.. branş zümre başkanı değil.. Okul zümre başkanı sene başında öğretmenler kurulu toplantısında branş zümre başkanları içerisinden seçilir..
25 Mayıs 2022 16:19

istanblue1000
Memur
Hocam benim yazdigim madde baska bir madde.Okul zumre baskanligi zaten oluyor
25 Mayıs 2022 16:33

Profilom
Aday Memur
Çok fazla soru işareti var ve kimse net cevaplar veremiyor. Benim sorum şu. Meslekim gelişim çalışmalari Yönetime Katılım Alanında 5.madde: İlgili mevzuatına göre oluşturulan kurul ve komisyonlarda görev almış olmak. Bu madde icin ornegin senebaşi ogretmenler toplantisinda oluşturulan satın alma komisyonu,servis denetleme komisyonu,yazi inceleme ve secim kurulu ,kantin denetleme kurulu ve servis denetleme gibi kurullar bu maddeyi karşiliyor mu? Eger bunlari karsiliyorsa zaten 10 yillik bir ogretmenin bu kurullarda yer almama şansi cok cok dusuk ihtimal. Onun disindan Mebbis uzerinden olusturulan hizmeticin kurs belgeleri yani e-sertifika da gecerli ise zaten bu 2 madde butun ogretmenlerde var gibi. Bu yazdiklarim gecerli mi yetkili bilgili birisi cevaplandirabilir mi?
istanblue1000, 3 ay önce - Alıntıya git

daimi olunan üyeler hariç denmiş. o zaman sene başında oluşturulan kurul ve komisyonlarda üye olmak ek2 için istenen kriterlere uygun mu değil mi.

25 Mayıs 2022 16:34

Profilom
Aday Memur

bu kriterler ile ilgili ayrıca bir açıklama ya da kriterleri daha netleştirecek bir resmi yazı gele

25 Mayıs 2022 18:28

crabnet355
Müsteşar Yardımcısı
Okul gelişimine dönük kurullar diyor hocalarım.. Sanırım rutin kurul/komisyonları baz almayacaklar..Başvuru başlayınca detaylı resmi yazı gelir diye düşünüyorum..
25 Mayıs 2022 20:14

Burhanhan
Aday Memur

Okul/kurum zümre başkanlığından kasıt: örneğin ortaokullarda her dersin zümre başkanı vardır bunda hemfikiriz. Genelgede bahsedilen zümre başkanlığı tüm bu alan zumre başkanlarından oluşan bir kurulun baskani daha olur. İşte genelgede ki zümre başkanlığı bunu kastediyor. Yine misal ilkokulda her sınıflar icin bir zümre başkanı olur ve bu zümre başkanlarının oluştuğu bir kuruldaha olur işte o kurulun başkanıdır genelgede kastedilen.

26 Mayıs 2022 11:37

rabatfas
Aday Memur

mebbis te hizmetiçi bölümünde e sertifikalarımız bulunuyor.Onlar geçerli sanırım.Yani komisyon onlarıda değerlendirecek.Ancak kılavuz ve yönergede böyle bir açıklama yok.Her halde e sertifikayı da tekrar siz mebbise yükleyin demezler.Yine mesleki gelişim çalışmaları tablosunda bazı kriterlerde açıklama kısmında bu çalışma görevlendirme yazısıyla belgelendirilir diyor.Mesela müdür bize yaptığımız bir çalışmayla ilgili bugün resmi bir yazı yazsa kabul olur mu.Şu tarihte şu çalışmayı yapmıştır gibi.Bir çok belirsizlık var.

26 Mayıs 2022 12:40

sadrainman
Müsteşar

Yönetime katılım kısmında Bep Geliştirme Biriminde fiilen görev yapmış olmak yazıyor.

Kaynaştırma öğrencilerinin her biri için Bep Gelişirtirme Birimi oluşturuluyor, öğrencinin dersine giren her öğretmen de bu birimin üyesi oluyor.Bu maddeyle bağlantı kurmuş olamaz mı?


yasaklı55, 3 ay önce - Alıntıya git

Bu yüzden daha önce kaynaştırma öğrencisi olan herkes bu kriteri sağlamış oluyor bilmeyenlerin yorumunu önemsemeyun lutfen

26 Mayıs 2022 12:48

Malatyalı-fenci
Aday Memur
Bahsedilen okul zümre başkanıdır.. branş zümre başkanı değil.. Okul zümre başkanı sene başında öğretmenler kurulu toplantısında branş zümre başkanları içerisinden seçilir..
crabnet355, 3 ay önce - Alıntıya git

okullarda branş zümre başkanları kurulu toplantısı diye bir toplantıyı ilk defa duyuyorum.

şube öğretmenler kurulu toplantısı ile karıştırıyor olmayasınız..

yada kabalık okullarda görev yapan arkadaşlar varsa, branş zümre başkanları olarak toplanıp bu şekilde toplantı yaptınız mi hiç?

26 Mayıs 2022 13:43

crabnet355
Müsteşar Yardımcısı

okullarda branş zümre başkanları kurulu toplantısı diye bir toplantıyı ilk defa duyuyorum.

şube öğretmenler kurulu toplantısı ile karıştırıyor olmayasınız..

yada kabalık okullarda görev yapan arkadaşlar varsa, branş zümre başkanları olarak toplanıp bu şekilde toplantı yaptınız mi hiç?


Malatyalı-fenci, 3 ay önce - Alıntıya git
Hocam daha önce karşılaşmamanız olmadığı anlamına gelmiyor.. Öğretmenler kurulunda zümre başkanları kayda geçirildikten sonra bunların içinden birisi okul zümre başkanı olarak seçilir..
26 Mayıs 2022 14:19

nationalgeographic
Memur

Evet hocam. Ben lisede çalışıyorum. Bu sene okul zümre başkanı benim mesela. Daha önceki 2 yıl başka arkadaş yapmıştı. Biz sene başı öğretmenler kurulunda belirlemiştik. Birinci dönem ve ikinci dönem başı olmak. üzere 2 toplantı yaptık ders zümre başkanları ile.

Toplam 37 mesaj