Editörler : ÇOTANAK
25 Mayıs 2022 14:36   


Rapor beyan etmemekten dolayı kuruma gelen SGK cezası hakkında.

Arkadaşlar bir kurumda 4/B li olarak çalışan mühendisi bir arkadşım var. Covid sürecinde pozitif çıkıyor. Bunun sonucunda idareye pozitif olduğunu bildiriyor ve kendisine idari izin yazılıyor.

Ancak kendisinin de haberi olmadan hastane rapor kesiyor. Neyse aradan zaman geçince çalışığı kuruma SGK dan ceza geliyor. Kurum herhangi bir soruşturma açmadan kendisinin suçlu olduğunu ve ödemesi gerektiğini söylüyor.

Benim sorum şu; raporu bildirme yükümlülüğü haliyle personel de ancak rapor verildiğini bilmiyor. Öğrendiğimiz kadarıyla idarelerin SGK raporlarını gördüğü bir sistem varmış. İlgili birimler bu sistemi kontrol edip rapor düşünce SGK ya yazı yazıyorlarmış.

Burada suçlu sadece raporu bildirmeyen mi? Yoksa ilgili birim de sistemden rapor kontrolü yapmayan personel mi. Bilgisi olanlar cevaplar ise sevinirim.

25 Mayıs 2022 21:53

cgdsblt
Memur

Covid nedeniyle "rapor" verildiği, yaşanılan 2 yıllık pandemideki yoğun gündem içinde duyulmaması ve bilinmemesi imkansız bir konu.

Dolayısıyla bilinen bir durumun inkarı nesnel gerçekliği ortadan kaldırmaz. Kişiye ait verilmiş raporun takibatını da ilgili kişi yapar.

Kişisel sorumluluğu altındaki bir konudan, başka bir birim mesul tutulamaz. Bu bağlamda sayısız personelin raporunu takip etmesi mümkün ve mesuliyeti olmayan kurumu suçlamak mantık dahilinde değil.

Rapor şahsidir, takip şahsi yapılır.

26 Mayıs 2022 22:18

AŞK-I İLAHİ
Daire Başkanı

sgk rapordan dolayı idari para cezasını işverene keser şahsa kesmez. çünkü işveren vizite ekranından raporla ilgili çalışılmadığına dair bildirim yapmakla yükümlü. kişi raporu bildirmek zorunda değil işveren kontrol etse raporu ilgili ekrandan görüp onaylar. her ay bir kez kontrol etseler bile cezaya düşmezler

27 Mayıs 2022 22:35

awicennaa
Aday Memur
Sgk sistemden görüyorsa daha neyin bildirimini bekliyor sgk kadar gerizekalı bir kurum daha yok deli dumrul gibi ona buna ceza kesmeyi iyi bilir vatandaşa hizmete gelince tırt kurumların başına püsküllü bela oldular
28 Mayıs 2022 09:53

HSNARAR
Aday Memur
Raporu alan mühendisin mevzuatsal bir kabahat veya rorumluluğu yoktur. Kamu kurumları v2 ( versiyon 2) kullanıyorsa her ayın 23, Muhtasarı kullanıyorsa her ayın 26'sınA kadar Aylık prim hizmet belgelerini göndermek zorundalar. Bu işlem yapılırken rapor alan çalışanları raporlarını kontrol etmek zorundalar. Aksi taktirde onaylanmayan raporlar asgar ücretin 1/2 oranında, gecikmeli onaylanması halinde 1/10 oranında ipc kuruma kesilir. Yani burada tek sorumlu, bu işlemi yapan personeldir.
28 Mayıs 2022 10:52

HSNARAR
Aday Memur
Sgk sistemden görüyorsa daha neyin bildirimini bekliyor sgk kadar gerizekalı bir kurum daha yok deli dumrul gibi ona buna ceza kesmeyi iyi bilir vatandaşa hizmete gelince tırt kurumların başına püsküllü bela oldular
awicennaa, 1 ay önce - Alıntıya git
Sgk neden bildirim ister. Tahminim sahte raporun önüne geçmek için. Zira zahte rapor ile hem sgk dan hemde işverenden ücret alınabilir
28 Mayıs 2022 21:24

YUZARSİFOĞLU
Aday Memur

İşveren olarak kurum sorumludur. Raporları işveren tescil şifresi ile raporları takip etmeli ve onaylamalıdır. Cezai sorumlulardan kaçamaz Kurum personeli suçlamak için kanuni bir dayanakları yoktur. İdare mahkemesine götürür personel kurum suçlu bulunur

29 Mayıs 2022 15:02

desperrado
Daire Başkanı
Kişinin raporunun SGK üzerinde göründüğü bir sistem var. Sistemde kişinin rapor aldığı sürede çalışmadığına dair bildirim yapılması gerekiyor. Bunu yapmayan sorumlu kişi ya da kurum cezayı öder. Raporu olan kişiye bunun Rücu edilmesi saçmalık. Fakat raporu alan kişi raporu kuruma ibraz etmekle yükümlüdür. Bunu yapmıyorsa toplu sözleşme hükümlerine göre devamsızlıktan disiplin kurulu kararı ile ihraç edilir. Olayın detaylarının ve kişinin çalıştırılmaz statüsünün doğru yorum yapılması adına bilmek lazım.
Toplam 7 mesaj