Editörler : E.Kayı Han
01 Haziran 2022 22:56

Anayasa Mahkemesinin Ekrem Aysu kararı.

Emsal karar degildir.

donurh
Daire Başkanı
02 Haziran 2022 02:09

AYM'nin kararlarında emsal karar olup olmadığı nasıl belirleniyor?

Yol Gösteren
Daire Başkanı
02 Haziran 2022 07:59

Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru sonucunda verdiği ihlal kararları, soyut ve somut norm denetiminden farklı olarak, sadece başvuruda bulunan kişi ve başvuruya konu idari işlem ya da karar açısından geçerli ve bağlayıcıdır.

donurh, 2 yıl önce

AYM'nin kararlarında emsal karar olup olmadığı nasıl belirleniyor?

Yol Gösteren
Daire Başkanı
02 Haziran 2022 08:51

Soyut norm denetimi; Anayasa?da belirtilen kişi, grup, kurum veya organlar tarafından belli bir kanun aleyhine anayasaya aykırı olduğu savıyla yetkili yargı merciinde açılan davada yapılan denetimdir.

Somut norm denetimi; Somut norm denetimi, bir mahkemede görülmekte olan davanın karara bağlanmasının, o davada kullanılacak kanun hükmünün anayasaya uygun olup olmamasına bağlı olması halinde yapılan denetimdir.

AÇIKLAMA GEREĞİ DUYDUM...

Yol Gösteren, 2 yıl önce

Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru sonucunda verdiği ihlal kararları, soyut ve somut norm denetiminden farklı olarak, sadece başvuruda bulunan kişi ve başvuruya konu idari işlem ya da karar açısından geçerli ve bağlayıcıdır.

donurh
Daire Başkanı
02 Haziran 2022 11:34

Yani aynı durumdan ötürü işten çıkartılan bir kişi bu kararı emsal göstererek alt mahkelemelrde dava açabilir mi açamaz mı? Tam anlamak için soruyorum.

Yol Gösteren, 2 yıl önce

Soyut norm denetimi; Anayasa?da belirtilen kişi, grup, kurum veya organlar tarafından belli bir kanun aleyhine anayasaya aykırı olduğu savıyla yetkili yargı merciinde açılan davada yapılan denetimdir.

Somut norm denetimi; Somut norm denetimi, bir mahkemede görülmekte olan davanın karara bağlanmasının, o davada kullanılacak kanun hükmünün anayasaya uygun olup olmamasına bağlı olması halinde yapılan denetimdir.

AÇIKLAMA GEREĞİ DUYDUM...

Yol Gösteren
Daire Başkanı
04 Haziran 2022 22:47

Emsal karar, daha önce verilmiş bir mahkeme kararının, benzer bir hukuki uyuşmazlıkta uygulanabilme olanağıdır. Yargıtay kararları, Danıitay kararları gibi yüksek yargı kararlarının emsal olma özelliği yüksektir.

https://www.memurlar.net/haber/550672/hangi-mahkeme-kararlari-emsal-olur.html

donurh, 2 yıl önce

Yani aynı durumdan ötürü işten çıkartılan bir kişi bu kararı emsal göstererek alt mahkelemelrde dava açabilir mi açamaz mı? Tam anlamak için soruyorum.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi