Editörler : Renjiro
15 Haziran 2022 23:08   

Dergide hakemlik

Arkadaşlar, doktoramı tamamladım ama akademik kadrom henüz yok. Bu aşamada dergilerde hakemlik yapabilme durumum olabilir mi acaba?

15 Haziran 2022 23:26

adaydoçent
Daire Başkanı
Elbette olabilir hocam.
15 Haziran 2022 23:40

akademisyenadayı40
Aday Memur
Elbette olabilir hocam.
adaydoçent, 6 ay önce - Alıntıya git

teşekkür ederim hocam

16 Haziran 2022 01:48

donurh
Şef

Bunu ben de merak ediyordum. Peki bu konuda hiç deneyimi olmayan birini hakem olarak atarlar mı? Hangi kriterlere bakıyolar, sadece oray ayazdığımız çalışma alanlarına mı?

16 Haziran 2022 11:11

muhcamci
Şube Müdürü

Ben daha doktorayı bitirmeden uluslararası sci dergilerde hakemlik yapmaya başlamıştım. Uluslararası dergiler sizin unvanınıza bakmazlar. Sizin makalelerinize bakarlar. Makalelerinizde corresponding author olmanız, hakemlik şansını artırır diye düşünüyorum.

17 Haziran 2022 01:14

adaydoçent
Daire Başkanı

Ben daha doktorayı bitirmeden uluslararası sci dergilerde hakemlik yapmaya başlamıştım. Uluslararası dergiler sizin unvanınıza bakmazlar. Sizin makalelerinize bakarlar. Makalelerinizde corresponding author olmanız, hakemlik şansını artırır diye düşünüyorum.

muhcamci, 6 ay önce - Alıntıya git
Evet hocama katılıyorum bende de aynı durum vardı. Dr ünvanını almadan önce yayınım vardı ve o dergiden hakemlik talebi geldi. Siz çalışmalarınızı x y z dergilerine yükledikçe adınız ve mail adresiniz yayılıyor, potansiyel bir hakem adayı konumuna geliyorsunuz. Tabi belki bazı dergilerin Dr şartı vs vardır ancak genelde dergiye kayıt olurken seçtiğiniz uzmanlık alanlarınıza bakarak size değerlendirme teklifi geliyor.
17 Haziran 2022 18:45

skywalk11
Daire Başkanı

Aslolan akademik unvandir, sıfat önemli değil. Dergiler unvana da bakmayabilir. Ben yl yaparken hakemlik yapıyordum. Sci ya da ssci için uzmanlık alanı, yayın listeniz ve yabancı dil bilginiz önemlidir. Başarılar.

28 Haziran 2022 21:21

cmcn6565
Aday Memur

Tabi ki olur. Ben fakülte okurken hakemlik yapmıştım.

29 Haziran 2022 00:01

adaydoçent
Daire Başkanı

Tabi ki olur. Ben fakülte okurken hakemlik yapmıştım.

cmcn6565, 5 ay önce - Alıntıya git
Fakülte okurken derken lisans eğitiminiz sırasında mı hakemlik yaptınız hocam?
29 Haziran 2022 09:17

Serpentone
Aday Memur

Doktoram sırasında hakemlik talebi gelmişti. Ünvanınıza bakmıyorlar hocam. eğer değerlendirilecek makaleye benzer konuda yayınlarınız varsa, hele ki atıf da alıyorlarsa hakemlik talebi gönderiyorlar.

30 Haziran 2022 07:32

dumannn007
Genel Müdür

Dergiparka hakem olarak kaydedilmişim bir dergi tarafından, sonra makale göndermişler değerlendirmem için...usulca geri çevirdim. Sonra dergide hakem olarak kaydedildiğimi fakr edincedüzellttim.Artık hakemlik yapabilirim .

Toplam 10 mesaj