Editörler : gubaz
18 Haziran 2022 14:56   

ÖSYM gorev ihlali meslege etkisi

Bu gün tyt de salon başkanıydım. Adayların salona alınması esnasında bir aday askeri kimlik kartıyla binaya girip salona kadar gelmiş, gözetmen kartı bana gösterdi bende o esnada evraklarla uğraştığımdan bir anlık gaflete ve dikkatsizliğe kapılıp olur dedim. (kimlik bilgileri sınav belgesi bilgileri ve tutanaktaki kimlik bilgileri uyumlu) sınava adayı bu şekilde aldım. 10 dakika kadar sonra bina sınav sorumlusuna durumu izah ettim ( salonu terkedemediğim için ilk fırsatta ). Kimliği alıp aşşağıya götürdü geri getirdi kimliğin sınava uygun olmadığını belirtti. Tutanak üzerinde yer alan maddeler içierisinden "aday sınava kimliği olmadan girmiştir .... " madeeyi işaretlememi ve açıklama yazmamı istedi. Tutanağı istediği şekilde doldurdum ve sınav sonunda evrakları sıkıntısız bir şekilde teslim ettim. Sormak istediğim sorular 1) Yaptığım bu büyük hatanın meslek hayatıma olumsuz ne etkisi olur ? (görev alamama cezası önemli değil bir daha görev almayı düşünmüyorum). 2) Bu hatamın gözetmene bir yansıması olur mu ? 3) Adayın bu durumda sınavının geçerli sayılma ihtimali var mıdır ? (aday 45 dk bir sürede tüm soruları işaretlemiş, kitapçığı kapatmış, salondan çıkılmaya izin verilen süre dilimi gelir gelmez salondan çıkmıştır. )

18 Haziran 2022 15:03

merve00000
Şef

askeri kimlik kartı resmi belge yerine geçiyor kimliği gayet varmış neden kabul etmemişler

18 Haziran 2022 15:13

kıdemli başögretmen
Aday Memur

askeri kimlik kartı resmi belge yerine geçiyor kimliği gayet varmış neden kabul etmemişler

merve00000, 3 hafta önce - Alıntıya git
Hocam yanlış biliyorsunuz. "Adaylar, Nüfus Müdürlüklerince düzenlenen fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgeleri ile sınava girebileceklerdir." Geçici Kimlik Belgesi" dışında verilen belge, form vb. sınava giriş için kabul edilmeyecektir." Yani yok polis asker öğretmen kimlik kartı ile sınava girilmez.
18 Haziran 2022 15:17

merve00000
Şef
Hocam yanlış biliyorsunuz. "Adaylar, Nüfus Müdürlüklerince düzenlenen fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgeleri ile sınava girebileceklerdir." Geçici Kimlik Belgesi" dışında verilen belge, form vb. sınava giriş için kabul edilmeyecektir." Yani yok polis asker öğretmen kimlik kartı ile sınava girilmez.
kıdemli başögretmen, 3 hafta önce - Alıntıya git

askerlerin asıl kimlik kartları alınıyor devlet onyalı askeri kimlik veriliyor benim bildiğim sınav giriş maddelerinde askerler için ayrı bir bölüm vardı kimlikleri kabul ediliri yazıyordu değişti mi bilmem sonradan

18 Haziran 2022 15:40

crabnet355
Müsteşar Yardımcısı
Bir şey olmaz hocam.Zaten bunlar hep yaşanıyor ki ÖSYM öyle bir kutucuk koymuş sende işaretlemişsin.. Salondan çıkarmamakla iyi yapmışsın çünkü bu esnada tartışma çıkacak ve olan diğer adaylara olacaktı..
18 Haziran 2022 16:03

Mustafax5908
Aday Memur
Asker kimlik kartı ile sınava GİREMEZ. Siz doğru olanı yaptınız.Kimseye bir sıkıntı çıkmaz,kişinin durumunu osym değerlendirir. Peki ya,kişi gerçek asker değilse, Ya 45 dk da işaretlediği tüm sorular hemen hemen doğru çıkarsa?
18 Haziran 2022 16:06

Kagiş
Müsteşar Yardımcısı
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
18 Haziran 2022 16:55

Euphratestigris
Aday Memur

Aman diyeyim meslekten çıkarılma cezası bile verebilirler!! Çok ciddi bir durum!

Kagiş, 3 hafta önce - Alıntıya git

Meslekten çıkarma fazla olur da falakaya yatırabilirler

18 Haziran 2022 17:36

eneshocakim
Aday Memur

Hocam bir kaç yıl önce çok benzer Bi olay benim başıma geldi sınav uygulama formuna işaretleyip tutanak tutmuştum ne arayan oldu ne soran.

18 Haziran 2022 17:45

fencı_05
Memur
Sıkıntı etmeyin hocam en fazla sınav almama cezası verilir mesleğe hiç bir etkisi olmaz
18 Haziran 2022 18:04

cotanjantx
Aday Memur

teşekkür ediyorum hocalarım içimi rahatlattınız

18 Haziran 2022 18:47

mehmetege
Memur

Ösym sınav gözlemcisidir. Sınavdaki salon başkanı ve gözetmeni denetler. Olumsuzlukları not eder. Ayrıca sınava geçersiz kimlik, saat, kolye gibi araçlarla gelirler. Ayrıca sınava erken başlayıp süresi bitince soru çözmeye devam ederler. Eğer bu olumsuzlukları görüp te sınavlarını iptal etmezseniz bir daha sınav görevi alamayabilirsiniz.

18 Haziran 2022 19:51

Emir ka
Memur
Dertsiz başına dert açmışsın.en başta hata yapmışsın ya adayı sınava başlatmadan önlemini alacaktın.ya da aldıysan da sesini çıkarmayacaktın.aday yerine oturmuş sınavına başlamış kimseden herhangi bi itiraz yok ne güzel işte sen kaşınmışsın.sınav esnasında kim gidip te adamın kimliğine bakacak ki.bırak yapsın sınavını
18 Haziran 2022 20:39

fadime82
Aday Memur
Dertsiz başına dert açmışsın.en başta hata yapmışsın ya adayı sınava başlatmadan önlemini alacaktın.ya da aldıysan da sesini çıkarmayacaktın.aday yerine oturmuş sınavına başlamış kimseden herhangi bi itiraz yok ne güzel işte sen kaşınmışsın.sınav esnasında kim gidip te adamın kimliğine bakacak ki.bırak yapsın sınavını
Emir ka, 3 hafta önce - Alıntıya git
Katılıyorum. Görmezden gelsen hic bir sıkıntı olmazdı
18 Haziran 2022 21:02

vesezemeo
Aday Memur
Hersey uyumluysa keşke olağan akışı bozmadan devam etseydiniz hocam. Durduk yere başınıza dert acmissiniz
18 Haziran 2022 21:13

Argan35
Memur

Basina dert almissin.

18 Haziran 2022 21:24

hsyngkc
Aday Memur

Hiç bir şey olmaz bence. En fazla sınav görevi vermezler bir müddet

18 Haziran 2022 21:35

coshuva
Genel Müdür
Ösym nin sınavında yaptığınız hiçbir hatada mesleğiniz ilgili bir ceza yada yaptırım uygulanmaz. Sadece ösym sınavlarından 2 yıl görev cezası alırsınız.
18 Haziran 2022 21:37

Fakir Da Vinci
Daire Başkanı

ösym sınav bürösünü arayın bene çünkü koskaca devletin askeri bu aday, sınavını geçersiz mi sayacaklar o askeri kimlikle dolaşıyor onlar zaten

18 Haziran 2022 21:39

defneogretmen
Şef
Hocam doğru olanı yapmışsınız, başınıza dert almışsınız yazanları dikkate almayın, siz yapmanız gerekeni yapmışsınız, eğer sonradan bir şikayet olsa idi asıl o zaman sıkıntı yaşardınız, şimdi bir dikkatsizlik olduğu açık, çünkü durumu bildirmişsiniz
18 Haziran 2022 21:49

fadime82
Aday Memur
O iste büyük sıkıntı
Toplam 33 mesaj