Editörler : Kubil ay
25 Haziran 2022 16:37   

Pomem Göz Derece

Arkadaşlar dün göz için muayene oldum. Göz ölçüm fişini ek te bıraktım. Doktor. Sıkıntı olmaz geçersin dedi lakin emin olamadım bilgisi olanlar cevaplayabilir mi. Göz ölçüm değerleri: sağ göz için SPH :+0.50 CYL: - 1.25 Sol göz için: SPH - 0.75 CYL: - 0.75. Dereceler toplanırken nasıl toplama yapılıyor tek göz için +1 hipermetrop. sınırı var bu sınır astigmat ile toplandığında 2 yi geçmemeli mi?

26 Haziran 2022 12:40

Subarur
Aday Memur

Konu güncel.

29 Haziran 2022 16:29

Subarur
Aday Memur

Konu hakkında bilgi sahibi olanlar cevaplayabilir mi?

29 Haziran 2022 21:06

polisadayı38
Aday Memur

Göz ölçüm fişinde SPH yazan değer (bazı fişlerde sadece S yazar ) miyop veya hipermetrop olup olmadığını gösterir. değerin başında - varsa miyop + işareti varsa hipermetrop demektir.

CYL yazan değer(bazı fişlerde C ile gösterilir) astigmatı gösterir. Aynı zamanda göz ölçüm fişinde göz tansiyonu değerleri ve astigmatın aks değeri yazar. Kısaca anlatacak olursam hiç bir doktor fişe bakıp senin gözün 2 dereceyi geçiyor deyip elemez. Fiş yanıltıcı olabilir.2 gün arayla bir özel bir devlet hastanesinde fiş derecelerim 0.5 farklı çıktı. birinde balon resmi diğerinde ağaç resmi vardı. Doktor fişe bakar eğer sende miyop ve astigmat varsa harf okuma işlemini ona göre yapar fiş sadece doktora ön bilgi verir ama tansiyonu doğru ölçüyor. Önemli olan harf okumandır .benim sağ gözümde fişe göre -0.75 miyop gözüküyordu ancak solu kapatıp harf okuttu ben okuyunca yalancı miyopmuş dedi. Harfleri rahatlıkla okuyabildim. Zaten hayatımda hiç gözlük kullanmadım. .Ancak bazı kişilerde fiş derecesi gerçek değerlerle uyuşuyor. Yani fişde yüksek çıkıyor harf okumada da sıkıntı yaşıyor. Genelde astigmat herkeste vardır ve fiş derecesiyle gerçek derece birbirini tutmaz ortamdaki ışık bile harf okuma gücünü etkiliyor astigmatta. harfler

i rahatlıkla okuyan geçiyor muayenede zaten okuyan kişi görüyor demektir. Bundan daha iyi bir muayene yoktur. Doktor bana da sorun olmaz dedi nasipte varsa orda da geçeriz

29 Haziran 2022 21:07

MüsteşarKemall
Aday Memur

Senin numaraların sağ göz astigmatın sınırı aşmış ama 0.25 tolere edilebilecek bir numara. Miyop için tek göz 2'yi astigmat ise 1'i geçmemesi lazım. Ben de geçen hafta lazer oldum. Lasik yöntemi ile. Sağ göz 0. Miyop, 0.25 astigmat, sol göz 0.75 miyop, 0.25 astigmat çıktı. Sol gözümde bulanıklık var hala devam ediyor. Doktor geçecek ebdiselenme falan dedi. Numaralarım bayağı aşağıda. Sen eğer okuma yapabiliyorsan sıkıntı olmaz. İki gözle de okuma yapabiliyorsan rahat ol.

30 Haziran 2022 13:14

Subarur
Aday Memur

Miyop ile astigmat toplamda 2 yi geçmeyecek diye biliyorum yanlış mı biliyorum. Bu arada hipermetrop tek başına mı +1 i geçmeyecek. Derecelerim makineye göre sınırda, harf okıma yaparsam sorun olmsz diyr düşünüyorum.

30 Haziran 2022 14:38

polisadayı38
Aday Memur

HARF OKURSAN GEÇERSİN MAKİNA ÖNEMLİ DEĞİL

Toplam 6 mesaj