Editörler : Kubil ay
25 Haziran 2022 20:47   

Polislik Eğitim Sonu Sınavı Mağduru Olmak

Öncelikle hiç bilgisi olmayan arkadaşlar için eğitim sonu sınavı nedir ve neden bu sınav yüzünden birçok kişi mağdur oldu ve mağdur olacak bu konuya biraz değineceğim. Fakat yazım biraz uzun olabilir. Polis okuluna(paem/pomem) girmek için önce kpssye girersiniz yeterli derecede puan aldıktan sonra sağlık, spor mülakatı, sözlü mülakat gibi zorlu bi süreçten başarıyla geçmeniz gerekir. Bu aşamaları başarıyla tamamladıktan sonra okul serüveniniz başlar. Birkaç haftalık zor geçen intibak sürecinden sonra asıl eğitimler başlar. Temel polislik,uygulamalı polislik,anayasa hukuku, ceza hukuku, silah, yazışma vb aklıma gelmeyen birçok ders alırsınız. Bunların yanında meskun mahal,didim kampı gibi fiziksel ve zihinsel olarak inanılmaz derecede yoran kamplardan geçersiniz. Fakat yolun sonu güzel olduğu için, annenizi babanızı sizin için aslan oğlum/kızım polis olacak derken hayal ettiğiniz için zorluklara göğüs gerersiniz. Neyse gelgelelim bütün dersler, kamplar, eğitimler bitti artık diye yavaştan sevinmeye başlarsınız. Fakat bir detayı unutmuşsunuzdur EĞİTİM SONU SINAVI. Nedir bu eğitim sonu sınavı? Biraz önce saydığım bütün aşamalardan başarıyla geçen öğrenciler eğitimin bitmesine birkaç hafta kala 1 dakika bile sürmeyen formalite bir sözlü mülakata girerler. Mülakatta formaliteden kart çektirip mesleğinizle alakalı olmayan saçma sapan sorulara cevap vermeniz istenir. Hangi tür silahlar vardır veya polis şu durumda nasıl bi önlem alır gibi alanınızla alakalı olan sorular asla gelmez onun yerine kartlarda saçma sapan sorular vardır illa ki kulağınıza gelmiştir :) Haa diyeceksiniz ki zaten bu mülakat formalite değil mi? Evet siz de haklısınız zaten amaç sırf mülakat yapıyo gibi görünüp öğrencinin okulla ilişkisini kesmektir. Peki akademi böyle saçma sapan bi uygulamayı neden yapar. Eğer güvenlikten eleyecekse okula girmeden güvenlik soruşturması zaten yapılıyor niye 1 yıl eğitim verdiği kişiyi güvenlikten elesin ya da okulu devam ederken direk güvenlik nedeniyle elesin neden yıl sonu bekleniyor. Okul sizi güvenlikten elerse dava açıp haklı ve suçsuz olduğunuzu kanıtlarsınız ve okula geri dönersiniz ama bu şekilde mülakattan elerse eleme sebebim mülakatta başarısız olması der ve işin içinden rahatça çıkar. İçinizden Hem eğitim verdiği kişiye zarar hem de devletin o kadar masrafına yazık diyebilirsiniz fakat emin olun kimsenin umrunda değil. Daha sonra düşünmeye başlarsınız elenme sebebi ne olabilir? Birçok şey aklınıza gelir. Eniştemi fetöden almışlardı o yüzden mi? Zamanında feme gitmiştim o yüzden mi? Kaçak kumar sitelerinde numaralarım vardı o yüzden mi? Bunlar gibi birçok soru aklınıza gelir bunun sebebi ise elenme sebebinizi bilmemektir. Sicilim tertemiz zamanında feme gitmedim eniştem de fetöcü değil ben elenmem o zaman diyebilirsiniz fakat üzgünüm. Elenenlerin sicili tertemiz olup(zaten sıkıntı olsa en başta okula alınmazsınız) annesi babası memur olan kardeşi polis olan birçok mağdur var. Düşünün 1 yıl fiziksel ve zihinsel olarak inanılmaz derecede yıprandığınız eğitimden 1 dakika bile sürmeyen bir mülakatla elenirsiniz ve eşyalarınız bir çöp poşetine koyularak kapının önüne koyulursunuz. Gururunuza o kadar dokunur ki aylarca yıllarca belki ömür boyu unutamazsınız. Ben bunu hak edecek ne yaptım kime ne kötülük yaptım dersiniz. Daha kötüsü siz elendikten sonra okulda hergün beraber yeyip içip yattığınız, okul bitince görüşüp konuşacağınız arkadaşlarınız sizi arayamaz. Çünkü elenenler hakkında okulda çok sorgulamayın iletişime geçmeyin gibi sözler sarf edilir. Daha sonra çevrenizdeki akrabalarınız dostlarınız kesin bunda bir şey var kimse durduk yere elenmez diye sorgulamaya başlar. Kendinizi bir suçlu gibi artık gibi adeta bir b.k gibi görürsünüz. Aylarca psikolojiniz düzelmez, kimseyle görüşmek istemezsiniz. O kadar emek verdikten sonra her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalırsınız. Erkek arkadaşlara bi kötü haber de tskdan gelir eğer askerliğini yapmadıysanız bu kadar eğitimin üstüne bir de askerliğinizi yapmak zorunda kalırsınız. Neyse lafı daha fazla uzatmayım. Okuyan arkadaşların moralini bozduysam özür dilerim fakat böyle bir gerçek var. Umarım bu saçma sınav bir an önce kaldırılır en azından ilerdeki polis adayları böyle bir şeyden mağdur olmazlar.

26 Haziran 2022 14:22

White3425
Aday Memur
çok büyük kul hakkına giriyorlar. bir sürü sıkıntılı kişileri meseleğe alırlarken temiz insanları eliyorlar.
26 Haziran 2022 20:13

Corking
Aday Memur
çok büyük kul hakkına giriyorlar. bir sürü sıkıntılı kişileri meseleğe alırlarken temiz insanları eliyorlar.
White3425, 2 ay önce - Alıntıya git
Doğrudur.
26 Haziran 2022 20:59

makbule ak
Kapalı

geçmiş olsun benimde bir sorum olarakcı kişinin dosyasında sözlüden kaç aldığı yazıyor mu

26 Haziran 2022 21:07

Corking
Aday Memur

geçmiş olsun benimde bir sorum olarakcı kişinin dosyasında sözlüden kaç aldığı yazıyor mu

makbule ak, 2 ay önce - Alıntıya git
Yazar.
26 Haziran 2022 22:34

umutsuzz5
Aday Memur

Elenen arkadaşlar bu meselenin mağduriyetini2015 yılından beri yaşıyoruz bir topluluğumuz var seçim öncesinde kendimizi hatırlatmamız adına bi şeyler yapılması lazım o yüzden ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi ınsta kullanıcı adım mucaccc55 profilde insanoğlu yazıyor ulaşın gruba alayım

Toplam 5 mesaj