Editörler : Lanet
26 Haziran 2022 14:51   

Öğretim Görevlisine arşiv araştırması mı yoksa güvenlik soruşturması mı?

Merhaba. Eşim şu anda bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Devlet üniversitelerinde öğretim görevlisi kadrolarına başvurmak istiyor. Ancak kapatılan iki üniversitede SGK kaydı var. Son çalıştığı üniversite kapatılmadan da istifa etti. Yani SGK hizmet dökümünde OHAL/KHK kodu değil normal istifa kodu yazılı. Bu SGK kayıtları dışında hakkında hiç bir soruşturma, ifadeye çağırma, mahkeme, savcılık, polis vs işi olmadı. E-devletden alınan adli sicil kaydında ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR/ADLİ SİCİL ARŞİV KAYDI YOKTUR yazıyor. Çalıştığı üniversite kapatıldıktan sonra bir süre çalışmadı ve daha sonra başka bir vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı ve halen de çalışıyor. Sormak istediğim devlet üniversiteleri öğretim görevlileri kadrolarında arşiv araştırması mı yapılıyor yoksa güvenlik soruşturması mı? Ben arşiv araştırması yapılıyor diye duymuştum. Bu SGK kayıtları, arşiv araştırmasının olumsuz gelmesine sebep olur mu? Benzer bir durum başına gelmiş olan veya duyan var mı? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

26 Haziran 2022 15:38

donurh
Şef

Sadece arşiv arş. yapılır. SGK durumlarının bu durumla ilgisi olmaz.

30 Haziran 2022 16:50

baharyakın
Şef

Kapatılan vakıflarda çalıştıktan sonra devlette başlayan örnekler var.

10 Temmuz 2022 15:12

Coldwind
Aday Memur

Merhabalar, devlette bir doçent kadrosuna kabul edildim. Ancak bir vakıf üniversitesinde çalıştığım için 8 haftalık ihbar sürem var. O yüzden güvenlik soruşturması yapılıyor mu yapılmıyor mu öğrenmeye çalışıyorum. Daha doğrusu sadece iki haftalık arşiv yaraması mı var, yoksa güvenlik kontrolü de oluyor mu doçentlere? Biz ÜAK tarafından onaylanmadan önce de bir kontrolden geçip olumlu almıştık ama burada ayrıca bir işlem yapılıyor mu diye bilgi almak istedim. Ona göre bayram sonrasında istifayı düşünebilirim hemen. Çok teşekkürler.

10 Temmuz 2022 19:38

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı

Merhabalar, devlette bir doçent kadrosuna kabul edildim. Ancak bir vakıf üniversitesinde çalıştığım için 8 haftalık ihbar sürem var. O yüzden güvenlik soruşturması yapılıyor mu yapılmıyor mu öğrenmeye çalışıyorum. Daha doğrusu sadece iki haftalık arşiv yaraması mı var, yoksa güvenlik kontrolü de oluyor mu doçentlere? Biz ÜAK tarafından onaylanmadan önce de bir kontrolden geçip olumlu almıştık ama burada ayrıca bir işlem yapılıyor mu diye bilgi almak istedim. Ona göre bayram sonrasında istifayı düşünebilirim hemen. Çok teşekkürler.

Coldwind, 1 ay önce - Alıntıya git

Burada soruncaya kadar kanunu ve yönetmeliği açıp baksaydınız, güvenlik soruşturmasının silahlı kuvvetler ve emniyet mensupları için olduğunu, diğer tüm kamu görevlilerine arşiv araştırması yapılacağını görürdünüz.

12 Temmuz 2022 09:07

Coldwind
Aday Memur

Bilgisayar erişimim şu anda yok. Telefondan detaylıca bakamıyorum. Bilip bilmeden, anlamadan akıl vermek, üstten bakmak kolay. Maksat yardımcı olmak mı, yoksa çıkışmak mı? Keşke empati yoksunluğu sebebiyle küstahça cevap vermek yerine düzgün bir üslup kullanabilseydi iz; bu yetenek hem gerçek hayatta da işinize yarardı.

Yine de cevabınız için teşekkürler.

14 Temmuz 2022 18:21

hakan381976
Kapalı

Teşekkürler.

Toplam 6 mesaj