Editörler : supporters.
27 Haziran 2022 11:51

Konut kredisi
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda konut kredisi kullanan oldumu acaba. 500 bin tl için Başvurmayı düşünüyorum çıkarmı çıkmaz mı bilgim yok kredi puanım 1560. kesintiler ne kadardır, kefil istiyorlarmi süreç nasıl işler çeken arkadaşlar detaylı bilgi verebilirmi.

Bora3
Aday Memur
27 Haziran 2022 12:34

Bankani ara sor burasi memurlar sitesi

Yovaaa
Aday Memur
27 Haziran 2022 12:36

Okuduysan çekenler diye yazdım. Sana açıklama yapmak zorunda değilim.senlik bir durumda gözükmüyor anlaşılan. Uzayabilirsin
Bora3, 2 yıl önce

Bankani ara sor burasi memurlar sitesi

Emir ka
Şube Müdürü
27 Haziran 2022 12:46

Ben aralık ayında konut kredisi çekmiştim.çekeceğin kredinin aylık taksidi maaşının yüzde 70ini geçmesin denilmişti.ayrıca başka bankalardan kredi borcun varsa o borçlarda kredi çekmeni olumsuz etkiler.kredi çekmeden önce varsa diğer borçlarını kapatmanı tavsiye ederim.
27 Haziran 2022 12:47

Konut kredisinde kefil istemez çünkü banka evine ipotek koyuyor. Yani borcun bitene kadar ev zaten bankanın. Onun dışında çift maaş alıyorsanız %100 çıkar. Çekeceğiniz miktarı da alacağınız eve giden eksper evin değerini belirledikten sonra banka karar verir.

Yovaaa
Aday Memur
27 Haziran 2022 12:50

Anladim hocam. Teşekkür ederim sağolun bulunduğum ilçede kredi çekeceğim banka olmadığı için bilgi almak adına yazma gereği duydum. Kredim var başka bankada ama cok etkilemez beni. Ona göre vermeme durumları olursa kapatabilirim.
Emir ka, 2 yıl önce
Ben aralık ayında konut kredisi çekmiştim.çekeceğin kredinin aylık taksidi maaşının yüzde 70ini geçmesin denilmişti.ayrıca başka bankalardan kredi borcun varsa o borçlarda kredi çekmeni olumsuz etkiler.kredi çekmeden önce varsa diğer borçlarını kapatmanı tavsiye ederim.

Yovaaa
Aday Memur
27 Haziran 2022 12:52

Evet hocam çift maaşız. Experin onaylamama durumu olabilirmi peki. Sıfır ev için başvuru yapsam ne gibi eksikliklerde exper onay vermez. Cevabiniz için teşekkür ediyorum.
Bizikarsiyagecir, 2 yıl önce

Konut kredisinde kefil istemez çünkü banka evine ipotek koyuyor. Yani borcun bitene kadar ev zaten bankanın. Onun dışında çift maaş alıyorsanız %100 çıkar. Çekeceğiniz miktarı da alacağınız eve giden eksper evin değerini belirledikten sonra banka karar verir.

27 Haziran 2022 12:56

Valla ben şu ana kadar olumsuz yanıt veren eksper görmedim. zaten banka eksper parasını da sizden tahsil ediyor. eksper gidiyor evi geziyor. bir değer biçiyor ve şu kadar kredi çekebilir diyor. belki devlet bankaları konut kredisi vermek istemediklerinden bu konuda daha katıdır bilmiyorum. Biz özel bir bakadan çektik, eksper bizi aradı ne kadar kredi düşünüyorsunuz dedi. Biz istediğimiz meblağı söyledik. Eve Ona göre bir değer çıkardı.

Yovaaa, 2 yıl önce
Evet hocam çift maaşız. Experin onaylamama durumu olabilirmi peki. Sıfır ev için başvuru yapsam ne gibi eksikliklerde exper onay vermez. Cevabiniz için teşekkür ediyorum.

Mitralyöz Etkisi
Şube Müdürü
27 Haziran 2022 13:09

Ben de bi soru soruyum şimdi bu BDDKnin yeni kararıyla 2 milyon altı evlerde %90'a kadar kredi verilebilir dendi ya bu durumda %100 kredi çıkma olanağı yok mu acaba,bu eksperler banka lehine mi çalışıyor bizim lehimize mi bana %100'e kadar kredi ver desem verir mi yoksa yok kardeşim ben ölçtüm tarttım buraya %70 çıkar vs diye diretir mi? Elimde hiç peşinat yok ev almak istiyorum evler malum 600-700 bin lira %70 kredi çıksa 210 bin nakit lazım o kadar param olsa zaten oo :D %90 bile çıksa 70 bin nakit lazım o da yok bunu ihtiyaç kredisi ile tamamlamaya kalksak aylık kredi gideri çok fazla oluyor ne yapacağımızı şaşırdık.

hebelebelup
Şube Müdürü
27 Haziran 2022 13:16

experin verdiği değerin %90 ı kadar kredi çıkar

dehame1990
Aday Memur
27 Haziran 2022 13:34

Geçici Dünyada Değmez Faiz illetine Bulaşmaya...

Fatih869
Yasaklı
27 Haziran 2022 13:57

haram haram

Emir ka
Şube Müdürü
27 Haziran 2022 14:16

Milletin haramı helali sizemi kalmış.size ne işinize bakın

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
27 Haziran 2022 15:33

kardeşim haramı helali bize kalmış evet. çünkü kredi verilmesi işlemi para üretimine neden oluyor. paranın değeri düşüyor ve enflasyon... ceremesini hepimiz çekiyoruz. kafanıza silah dayasalar kredi sözleşmesine imza atmamanız lazım. çünkü mutlak kaybeden siz kendiniz oluyorsunuz, biz de dolaylı olarak paranın değer kaybından dolayı zarar görüyoruz.

size bir örnek vereyim: bir su havuzuna bir kova su boşaltıp iki kova su çekerseniz, bunu da herkes yaparsa ne olur? su havuzu başkasında toplandıktan sonra ne halt edeceksiniz. o havuzda su kalmayınca neyi çekeceksiniz. kriz çıkıyor neticede. varlık içinde yokluk. faizin haramlığı sen de kimse de bu dünyada köle olmasın diye. başınıza gelen felaketler hep kendi yaptıklarınız yüzünüzden fakat siz kendinizi temize çıkarıp hemen başkasını suçluyorsunuz.

sizi aldatan havuzda biraz suyun bulunması, ben bir kova su boşaltıp iki kova çekerim diye düşünüyorsunuz. fakat o havuzdaki her kova su kendinden daha fazlasını ödemek üzere orada, herkes böyle düşünüyor. ama bu imkansız, matematiksel olarak imkansız.

Emir ka, 2 yıl önce
Milletin haramı helali sizemi kalmış.size ne işinize bakın

aş5585
Aday Memur
27 Haziran 2022 15:42

Ben aralıkta halkbankasından 460 bin çektim. Aylık ödemesi ise 7240 tl. Aralıkta maaşım 5500 lerdeydi ve başka kredimde vardı. Kesintiler, exper ücreti, sigorta, bireysel emeklilik ( bazıbankalar zorunlu tutuyo) gibi kesintiler oluyor ve bu kesintilerde 5000 üzeri. Bununla birlikte yüzde 4 tapu harcı, abonelik giderleri ve kombininde maliyeti yüksek oluyor. Bu giderleri çok iyihesaplamalısın yani ev almadan önce en az 40 bin tl bu masraflar için ayırman lazım. Özel bankalara ugrama, zaman kaybetme çok yüksek oranlar. 1.20 faiz oranı olan bankalar halk, ziraat ve vakıf. Şimdiden hayırlı olsun.

Yovaaa
Aday Memur
27 Haziran 2022 15:44

Hocam özelden birşeyler sorabilirmiyim uygunsa
aş5585, 2 yıl önce

Ben aralıkta halkbankasından 460 bin çektim. Aylık ödemesi ise 7240 tl. Aralıkta maaşım 5500 lerdeydi ve başka kredimde vardı. Kesintiler, exper ücreti, sigorta, bireysel emeklilik ( bazıbankalar zorunlu tutuyo) gibi kesintiler oluyor ve bu kesintilerde 5000 üzeri. Bununla birlikte yüzde 4 tapu harcı, abonelik giderleri ve kombininde maliyeti yüksek oluyor. Bu giderleri çok iyihesaplamalısın yani ev almadan önce en az 40 bin tl bu masraflar için ayırman lazım. Özel bankalara ugrama, zaman kaybetme çok yüksek oranlar. 1.20 faiz oranı olan bankalar halk, ziraat ve vakıf. Şimdiden hayırlı olsun.

aş5585
Aday Memur
27 Haziran 2022 15:46

Tabiki

bunudagormedik
Genel Müdür
27 Haziran 2022 15:48

Eşiniz mi çalışıyor nasıl bu kadar kredi verdiler?

aş5585, 2 yıl önce

WinterSoldier
Kapalı
27 Haziran 2022 15:59

Yav insanlar neden faiz ödemek istesin ama mecbursun işte faizsiz kredi verdilerde yol biz illa faiz mi ödeyeceğiz dedik şuan bu ülkede faizsiz nefes almak bile mümkün değil toki bile faizli,kkm dediğin sistem bildiğin faiz yani herşey faiz olmuş.

ekaya, 2 yıl önce

kardeşim haramı helali bize kalmış evet. çünkü kredi verilmesi işlemi para üretimine neden oluyor. paranın değeri düşüyor ve enflasyon... ceremesini hepimiz çekiyoruz. kafanıza silah dayasalar kredi sözleşmesine imza atmamanız lazım. çünkü mutlak kaybeden siz kendiniz oluyorsunuz, biz de dolaylı olarak paranın değer kaybından dolayı zarar görüyoruz.

size bir örnek vereyim: bir su havuzuna bir kova su boşaltıp iki kova su çekerseniz, bunu da herkes yaparsa ne olur? su havuzu başkasında toplandıktan sonra ne halt edeceksiniz. o havuzda su kalmayınca neyi çekeceksiniz. kriz çıkıyor neticede. varlık içinde yokluk. faizin haramlığı sen de kimse de bu dünyada köle olmasın diye. başınıza gelen felaketler hep kendi yaptıklarınız yüzünüzden fakat siz kendinizi temize çıkarıp hemen başkasını suçluyorsunuz.

sizi aldatan havuzda biraz suyun bulunması, ben bir kova su boşaltıp iki kova çekerim diye düşünüyorsunuz. fakat o havuzdaki her kova su kendinden daha fazlasını ödemek üzere orada, herkes böyle düşünüyor. ama bu imkansız, matematiksel olarak imkansız.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
27 Haziran 2022 16:18

öğrenilmiş çaresizliği bırakmalıyız. faiz demek "sen çalış, ben yiyeyim" demek. hayır biz çalışırız biz yeriz, mecbur değiliz başkası için çalışmaya.

olmayan bir şeyi veremezsin. bakın ben ekaya lirası üretsem size 100 EL verip 120 EL istesem nasıl vereceksin. 100 verirsin tamam da 20 fazlalığı uzaya çıkacak teknoloji üretsen yine veremezsin. varlık ve servet transferi olmak zorunda, senin evine arsana fabrikana çökmek zorundalar :)

bunu 3 kişi için düşün, üç kişiye 100 verip her birinden 120 toplamda 360 istediğini düşün.

1000 kişi için aynı işlemi yap, 100.000 verip 120.000 istediğini düşün.

borç her zaman daha fazla, bitmeyen kölelik başladı işte, sen versen başkası batıyor, bu sistemi kabul etmekle neticede hepimiz batıyoruz.

WinterSoldier, 2 yıl önce

Yav insanlar neden faiz ödemek istesin ama mecbursun işte faizsiz kredi verdilerde yol biz illa faiz mi ödeyeceğiz dedik şuan bu ülkede faizsiz nefes almak bile mümkün değil toki bile faizli,kkm dediğin sistem bildiğin faiz yani herşey faiz olmuş.

hbakl
Şef
27 Haziran 2022 17:46

Burda faize yönelik eleştiri yapan arkadaşlara katılıyorum. Örnekleri falan çok yerinde.

Ben bir palio araba alayım dedim 3 ay önce. 45 binim vardı. Araba 50-55 civarıydı. Hani 50 bine de vardı ama, döküntü diye, biraz temizini alayım diyordum. Dedim faize girmeyelim. Aylık 5-6 bin atıyorum kenara. Biriktirir alırım.

Bir sonraki ay 5 bin ekledim, 50 binim oldu, araba piyasası 60-65 bine çıktı.Dedim sabret, faize girme.Bir sonraki ay 5 bin daha ekledim, 55 binim oldu, araba piyasası 70 bine çıktı.

Dedim o kadar sabrettik dönülür mü, bu ay 5 bin daha koydum, 60 binim oldu, almayı düşündüğüm temizlikte paliolar şu an 85 binin altında yok. Gönlüme göre olanlar 95-100 civarı.

Şimdi bu örnek veren kıymetli arkadaşlar var ya, onlara açık bir çağrım var. Bana senetle aradaki farkı borç versinler, aylık 5 bin ödeyeyim. 2 tane de memur kefil getireceğim onlara. İstediğim para 30 bin. 6 ayda öderim. Arabaya da rehin koyduralım arkadaşlar adına. Tek istediğim 30 bini 6 taksitte ayda 5 bin olacak şekilde ödemek. Hadi bakalım ehli imanlar. Bir yardım eli uzatın bu kardeşinize.

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi