Editörler : Lanet
28 Haziran 2022 21:20   

Editör
Dünyayı Kurtaran Adam, Cüneyt Arkın!

O çocukluğumuzun Kahramanı, O Öğretmenimiz, O Ağabeyimiz, O Kahpe Bizans'ın mert Fatihi..ve O dünyamızı Kurtaran Adam! Adının önüne ne sıfat koysak az kalır, tarif edemeyiz onu.

Şüphesiz yine tarifsiz bir acı ile sevenlerinden ayrıldı. Yaşamı, duruşu ile herkese idol olan, 7'den 70'e herkesin kayıtsız şartsız sevdiği bir kişilikti o. Hem emek savunucusu hem idealist bir insan hem de içimizden çıkan bir kahramandı o. Milletiyle öyle özdeştir ve kaynaşmıştır ki, hânemizde yaşayan ev halkından birisi gibidir ve bugün Türkiye'de, her evden bir cenaze çıkmıştır.

Bugün 85 yaşında aramızdan ayrılan Malkoçoğlu, Eskişehir Odunpazarı, Karaçay Köyünde doğmuştur. Yoksul bir ailenin evladı olarak yetişip, hayali olan doktorluğu kazanarak İstanbul'a gelmiştir. Tıp eğitimini bitirdikten sonra, Halit Refiğ ile tanışmış ve Gurbet Kuşları filmi ile beyaz perdeye adım atmıştır. 300'den fazla filmde rol alan Cüneyt Arkın, bu filmlerin büyük çoğunluğunda dublör kullanmamıştır. Sirklerden özel eğitim alıp, aksiyon filmlerine yönelmiş ve bir döneme damga vuracak olan Malkoçoğlu ve Battal Gazi serilerine imza atmıştır.

Türk sinemasına altın harflerle ismini yazdıran Cüneyt Arkın, Türk Toplumunun da gönlünü fethetmiştir. Halkın sevgisini bu denli kazanan çok az kişi vardır muhakkak, bu sevginin yanı sıra aldığı bazı ödüller de şöyledir,

1972 (En İyi Erkek Oyuncu Ödülü) 1972 Adana Altın Koza Film Festivali

1999 (Yaşam Boyu Onur Ödülü) Antalya Altın Portakal Film Festivali

2013 (Yaşam Boyu Meslek ve Onur Ödülü) Engelsiz Yaşam Vakfı

2013 (Yaşam Boyu Onur Ödülü) 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri

2013 (Kültür ve Sanat Büyük Ödülü)  2013 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Cüneyt Arkın'ın az bilinen filmlerinden birkaç tane bırakıyorum sizler için, bu gece Cüneyt Gecesi olsun.. Tekrar başımız sağ olsun, Mekanı Cennet olsun, dualarımızda olacak her daim büyük Usta.

Gurbet Kuşları

Gözleri Ömre Bedel

Yakut Gözlü Kedi

İnsanlar Yaşadıkça

Yaralı Kurt

Mağlup Edilemeyenler

İki Arkadaş

Maden

Vatandaş Rıza

Baba Kartal

Kanun Gücü

Öğretmen Kemal

Oğulcan

Gülün Bittiği Yer

28 Haziran 2022 21:21

E.Kayı Han
Editor

Allah rahmet eylesin. Rabbim ameli ile muamele eylesin.

28 Haziran 2022 22:51

cihan27
Editor

Bu dünyadan güzel bir adam geçti... Bir dönem okullarda çocuklar Kara Murat, Battal Gazi idi.

ALLAH mekanını cennet etsin, biz seni sevdik ALLAH da sevsin.

28 Haziran 2022 23:54

Y-K-P
Aday Memur
Adam gibi adam, gerçek bir sanatçı. Nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun.
29 Haziran 2022 16:40

emelkoca
Şef

Çocukluğumuzdan bir parça, sanki bir aile dostu gibi televizyonun olduğu, filmlerinin izlendiği her evin bir üyesiydi. Ölümü ile birlikte çocukluk anılarımızdan kalın bir sayfa daha eksildi. Mekanı cennet olsun, nurlar içinde yatsın.

29 Haziran 2022 23:49

berfin-meb
Müsteşar

Bir efsaneyi, dev bir sanatçıyı, davranışlarıyla, sözleriyle ve kişiliğiyle büyük bir insanı

kaybettik..

Başımız sağ olsun..Allah rahmet eylesin..Mekanı cennet olsun..

30 Haziran 2022 12:58

WinterSoldier
Genel Müdür

Atatürk Kültür Merkezindeki töreni izledim duygulandım gerçekten.

01 Temmuz 2022 03:06

trtato
Şef

ruhun şad olsun Cüneyt abi,Dr Cureklibatur.

01 Temmuz 2022 10:07

gazanya
Memur

Birgün bizde öleceğiz. Lakin öyle kisilikler var ki türkiyede efsane oluyorlar.o efsanelerden biri vefat etti.mekani cennet olsun cok duygulandim.kendi ailemden biri vefat etti.

01 Temmuz 2022 10:21

liebestraum
Şef

Çocukken Cüney Tarkın sanırdım adını... Hey gidi günler :)

01 Temmuz 2022 19:34

oflurecep
Daire Başkanı

Senin mi?

03 Temmuz 2022 10:15

turkca
Genel Müdür

Cüneyt Arkın,yalnızca sinema-sanat figürleriyle değil aynı zamanda fikriyatıyla fa efsaneleşti. ruhu huzur bulsun,ışıklar içinde rahat uyusun ...

Toplam 11 mesaj