Editörler : gubaz
01 Temmuz 2022 21:30   

Engelli memur soruşturma ve tayin.

Arkadaşlar merhaba.

Ben kamuda çalışan memurum. Hakkımda idari ve adli soruşturma başlatıldı ve aylıktan kesme cezası aldım. Ayrıca 4483 ile yargılama süreci başlatıldı. Beni bulunduğum ildende başka bir ile tayin ettiler.

Şunu sormak istiyorum. %40 üstü engelli raporum var. Kanunda engelliler ile ilgili mevzuata göre idari mahkemede tayinimi durdurabilirmiyim.

" Engeli devam ettiği sürece isteği dışında tayin edilemez" hükmü gereği soruşturma sonucu tayin edilsem bile mahkeme bunu durdurmazmı.

Birde engeli ile ilgili gerekçelerden bahsediyor. Bazı arkadaşlar gerekçe sunmaya gerek yok kanun açık net diyor ama örnek mahkeme kararlarında engelliler için tayin isterken gerekçelerini belirtmeli diyor ve süreç tıkanıyor.

Bu konuda deneyim ve bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

02 Temmuz 2022 03:22

Hafs88
Aday Memur

Çok geçmiş olsn Allah kimseye yaşatmasın.yani neden dolayı adlı ve idari açıldı neyle suclandinz on

02 Temmuz 2022 04:22

fb190700
Aday Memur

bahsettiğin engeli devam ettiği sürece tayin edilemez ayrı senin konun ayrı senin hakkında adli

ve idari soruşturma açıldığı için seni etkilemez mahkemye gitsende kazanamazsın çünkü seni adli ve idari olaydan dolayı tayin etmiş kurumun kaybedersen birde mahkeme masrafı sana yansır zarar edersin.

02 Temmuz 2022 11:37

sin77
Aday Memur

Görevi ihmalden idari ceza aldım. Adli soruşturma başlatıldı.

02 Temmuz 2022 11:44

sin77
Aday Memur

Devlet memurları yer değiştirme yönetmeliğinin ek-3 maddesinde engelli personellerin engeli ile ilgili gerekçeleri belirttiği sürece ve engeli devam ettiği sürece kendi isteği haricinde tayin edilemez diyor. Ve bu yönetmelikteki diğer kısıtlayıcı maddeler buna engel değil diyor. Aynı yönetmeliğin 11. maddesindede haklarında adli veya idari soruşturma yapılan memurlar tayin edilir diyor. ( Maddeleri özet yazıyorum) Benim bu maddelerden anladığım engelli memur adli veya idari cezadan tayin edilse bile ek-3 maddesi gereği geri gelebilir. Çünkü engelli personellerin yer değiştirilmeleri hiçbir kısıstlamaya bağlı değil.

02 Temmuz 2022 14:28

Hafs88
Aday Memur

Evet doğrudur tekrar dönebilirsinz ama şuan soruşturma devammi ediyor yoksa tamamlandimi ceza aldniz

02 Temmuz 2022 15:53

sin77
Aday Memur

İdari ceza aldım. 4483 başlatıldı mahkemeye çıkacağım.

02 Temmuz 2022 20:06

Hafs88
Aday Memur

Hakkinizda inşallah hayırlısı olsn Allah feraha cikarsn.mahkemede ne sonuç çıkar

02 Temmuz 2022 20:42

Hafs88
Aday Memur

Şefle veya müdürlemi ters düştünüz

02 Temmuz 2022 20:47

sin77
Aday Memur

Mahkeme de ceza verirler ama 1 yıla kadar memurluktan atılma yok. Bana açılan dava 3 ay ile 1 yıl arası.

Tayini bu yönetmelik hükümleri gereği acaba iptal ettirebilirmiyim. Ona bakıyorum şuan. Adli boyutunu düşünmüyorum,inanın mahkemeler adildir kurum amir ve müfettişleri gibi yanlı davranmazlar. Sadece süreç çok uzar

02 Temmuz 2022 21:02

Hafs88
Aday Memur

Şunu sormuştum yani soruşturma açmaları için bı delill olması gerek delil varmı ellerinden

02 Temmuz 2022 21:05

Hafs88
Aday Memur

Kaç yıllık memursun

02 Temmuz 2022 22:25

sin77
Aday Memur

19 yıllık memurum. Bana bağlı olan bir personelin hatası gereği kamu zararı oluştu. Bende onu yeterince denetlemedigim için banada ceza verildi. Kamu zararınada ortak edildim.

02 Temmuz 2022 22:48

Mavigöztırtıl
Aday Memur

Zaten idari para cezası almışsınız tayin edilmeniz haksız bir davranış.

02 Temmuz 2022 23:04

Zeytun31
Aday Memur
Meemur memuru nasıl denetliyor onu anlamadım.
02 Temmuz 2022 23:19

sin77
Aday Memur

Ben kısım şefliği yapıyorum. Aylıktan kesme cezası aldım. Ve başka bir il'e tayin edildim. Dediğim gibi engelli raporu bunu durdurabilirmi. İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açacağım. Sanırım bu konuda bilgisi olan arkadaş yok.

06 Temmuz 2022 02:08

hüdüt 13
Aday Memur

aynı anda idari iki ceza verilemez bu bir kuraldır bununla ilgili mahkeme kararları var

06 Temmuz 2022 02:09

hüdüt 13
Aday Memur

var ama araştırmak lazım ve 657 125.madde cezalar kısmınada bakmak lazım

06 Temmuz 2022 03:38

fb190700
Aday Memur

Ben kısım şefliği yapıyorum. Aylıktan kesme cezası aldım. Ve başka bir il'e tayin edildim. Dediğim gibi engelli raporu bunu durdurabilirmi. İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açacağım. Sanırım bu konuda bilgisi olan arkadaş yok.

sin77, 1 ay önce - Alıntıya git

öncelikle geçmiş olsun umarım en az hasarla atlatırsın olayı şuan için Engelli raporu tayin olayını durdurmaz eğer izin hakkın varsa iznini kullanmanı tavsiye ederim 1 yıldan az ceza alırsan tayin durumun tekrar gözden geçirilir.

06 Temmuz 2022 11:30

fb190700
Aday Memur

Cevabınızı vermiştim yukarıda atlamışsın o madde şuan için sizin için geçersiz hakkınızda dava açılmış engelli Raporu tayin i durdurmaz.

Toplam 19 mesaj