Editörler : "eskiyara"Pangaea
02 Temmuz 2022 13:29

Memurlara Temmuzda yüzde 40 zam vermek müjde mi sizce?

Memurlara Temmuzda yüzde 40 zam vermek müjde mi sizce?

Ersin GÜLTEPE
Aday Memur
02 Temmuz 2022 13:30

Zam degilki o enflasyon farkı. Zamdan bahsedersen müjde olup olmadığını düşünürüz

yakci31
Aday Memur
02 Temmuz 2022 13:38

Müjde olarak algılayıp sevinenler için açtım başlığı!Asıl müjde vergi diliminden muaf olmamız olurdu

hugo.almeida
Kapalı
02 Temmuz 2022 14:33

Yani. Neden olmasın. Sonuçta bu rakamları da açıklayan hükümet. Enflasyon %5 diyor. Bir şey diyebiliyor musun? Hayır. Enflasyon yok dese ne diyebileceksin? :)

bullaşıkkk
Yasaklı
02 Temmuz 2022 15:49

Forumun kadrolu trolleri dışında müjde olduğunu kabul eden yok.

memurolm
Genel Müdür
02 Temmuz 2022 16:59

Temmuz ayında ve agustos ayinda neden ek ders yok ve neden sadece öğretmenlerin finansal kesintisi oluyor yaz ayında. Hadi temmuzda online seminer parası varda ağustosda o da yok.

Civanez
Aday Memur
02 Temmuz 2022 17:18

Emek vermediğinin karşılığını yatarak neden istiyorsun , normal bir memurun iki ay ekstra izni yok oda bana öğretmen gibi izin verin der. Ki ek ders olmadan aldığın ücreti alıyor.
memurolm, 2 yıl önce

Temmuz ayında ve agustos ayinda neden ek ders yok ve neden sadece öğretmenlerin finansal kesintisi oluyor yaz ayında. Hadi temmuzda online seminer parası varda ağustosda o da yok.

02 Temmuz 2022 17:34

Bu bir zam değil kayıplarımızın telafisi. Enflasyon + %40 versinler de müjde diyelim

MS0640
Aday Memur
02 Temmuz 2022 18:47

Marketten maydonoz kıvırcık vs. aldım 220 tl verdim şaka gibi

yakci31
Aday Memur
02 Temmuz 2022 19:06

Ekders değil de tatil parası adı altında bir ödeme olabilir. İkramiye falan ödenmediğine göre yaz tatilinde öğretmenlerin yılın yorgunluğunu üzerinden atabilmesi açısından bir tatile ihtiyacı var.

memurolm, 2 yıl önce

FikiFiki
Memur
02 Temmuz 2022 19:11

Çok komik :D
yakci31, 2 yıl önce

Ekders değil de tatil parası adı altında bir ödeme olabilir. İkramiye falan ödenmediğine göre yaz tatilinde öğretmenlerin yılın yorgunluğunu üzerinden atabilmesi açısından bir tatile ihtiyacı var.

yakci31
Aday Memur
02 Temmuz 2022 19:32

Komik olan ne

FikiFiki, 2 yıl önce

asd697
Şube Müdürü
02 Temmuz 2022 21:27

Herşey 3 kat hatta 4 kat artmisken temmuz zammiyla bile maaşlar 1 kat dahi artmış olmuyor

asd697
Şube Müdürü
02 Temmuz 2022 21:30

Asgariye 50+30 yapıldı.memurlarinda orantılı olması için ocakta aldıkları 30 un üstüne temmuzda enaz yüzde 50 alması lazım.

bullaşıkkk
Yasaklı
02 Temmuz 2022 21:35

Belçikada yaşayan bi akrabam var. Fabrikada işçi. Yılda 1 ay fabrika kapanıyor ve tatil parası olarak adam başı 4000 euro veriyorlar. Bizde olsa bırak tatil parasını maaşı da keserler fabrika kapanınca. Hangisi komik?

FikiFiki, 2 yıl önce

FikiFiki
Memur
02 Temmuz 2022 21:38

Komik olan bu işte. Burası Türkiye :)
bullaşıkkk, 2 yıl önce

Belçikada yaşayan bi akrabam var. Fabrikada işçi. Yılda 1 ay fabrika kapanıyor ve tatil parası olarak adam başı 4000 euro veriyorlar. Bizde olsa bırak tatil parasını maaşı da keserler fabrika kapanınca. Hangisi komik?

ESREF2015
Aday Memur
02 Temmuz 2022 22:06

Elbette müjde. Tamam Tüik rakamları inandırıcı degil. Ama Tansu Çiller -Karayalçın döneminde olduğu gibi açıklanan %100 bilmem kaç enflasyonda %5 verilmişti. Aynısı yapılsa sendikamız yok, örgütlulüğümüz yok, gıkımız bile çıkmazdı. O nedenle müjdeymiş gibi algılıyorum Ve bu müjdeye rağmen bu sene çok yoksullaştık.

02 Temmuz 2022 22:17

Tabiki müjde. Bu ülke maaşların dahi verilemediği dönemler gördü. Ayrıca daha fazlası verilse bile biz öğretmenler pek tatmin olacak bir memur kesimi değiliz maalesef.

giovinetta
Aday Memur
02 Temmuz 2022 22:42

Yazık.. ülkesinden nefret eden ne kadar çok öğretmen var. Keşke başka bir kuruluşta iş bulsanız. Çocukların umuda, çalışkanlık için motivasyona, geleceği inşa etmek için hayallere, tüketime değil üretime ihtiyacı var. Bu kadar şikayet ederken nasıl faydamız olabilir ki. Herkes sıkıntıda bu günlerde. Ülkemiz bu sıkıntıyı diğer birçok gelişmiş ülkeden daha çok hisseden ülkelerden biri.

Düşüncemi örnekle açıklayayım ki anlamadan cevap yazmayın lütfen. 2005 yılında 675tl maaş alıyordum, eskişehir gibi ucuz bir şehirde 325tl kira, 375tl doğalgaz ödüyordum ve mecburen dersanede de çalışıyordum. Dersaneler o zamanlar çok para veriyordu ve 1500-1800tl civarı kazanıp, ancak aylık giderlerimizi karşılayabiliyordum. Tek liram kalmıyordu her ay. Ulaşım dışında herşey inanılmaz pahalıydı. O zamanlar hiçbir öğretmenin maaşlarından şikayet ettiğini, yakındığını hatırlamıyorum. Ne sendikalar uğraşıyordu ne de tek bir haber yapılıyordu. Çok çok ek iş yapan öğretmen haberleri çıkıyordu. Ben üniversiteden, meb'den ve iki ayrı vakıftan burs alarak okudum ve toplamı maaşımdan daha fazlaydı. Yine de atandığım için şükrediyordum. Keşke özel okulda çalışsaydım diye düşünüyordum arada çünkü daha fazla maaş veriyorlardı. O dönemde çalışanlar çok iyi bilirler. İşin tuhafı öyle aman aman krizler, ekonomik savaşlar, enflasyon uçmaları da yoktu. Kimse neden diye ağzını açmıyordu. Sessiz sedasız çalışıyorduk.

2010-2015 arası ekonomik olarak en rahat yıllarımdı. Maaşlar aman aman artmamıştı ama hayat pahalı gelmiyordu. Artık ev kiram maaşımın beşte biri kadardı. Dersanede de çalışmıyordum. 2005te 70tl'ye aldığım kumaş pantolonu 2015'te aynı mağazadan 50tl'ye alabildiğim yıllarda, ne tuhaf ki öğretmenler odasında ciyak ciyak hayat pahalı maaş yetmiyor bıdı bıdı bir sürü laf ediliyordu. 10 sene içinde maaşlar yükselirken ve hayat ucuzlarken, bu sessizlik nasıl sürekli kendiyle kavgalı öfkeli bir güruha dönüştü anlamak çok zor. Benim gözlemlerime göre endüstri 4.0 yaratmak istediği ortamı yaratıp hodri meydan deyip çekildi. Tüketmek o kadar sıradanlaş ki, ihtiyaç fazlası herşey kazançlarımızı yiyip bitirmeye başladı. Pandemiden önceki birkaç sene bu sancıları zaten çekmeye başlamıştık. Çılgınlar gibi alışverişler yapılıyordu. Benim şahsen başım dönüyordu bu muhabbetlerden. Erkek öğretmenler de sürekli araba modelini yükseltme derdinde geçinip gidiyordu. Pandemiden sonra ise, tsunami gibi gelen kaçınılmaz ekonomik sıkıntı dalgasıyla değil keyfi harcamalarımızı ihtiyaçlarımızı bile zor karşılar hale geldik. Dünya bu dalgayla kasıp kavrulurken, harcamalarımızı gözden geçirip ülkece tasarruf devrine geçmek zor geliyor olacak ki maaş polemiğine girmeye hiç çekinmiyoruz. Yani hiç olmayacak zamanlarda alakasız tepkiler veren tek meslek grubu biziz sanırım. Ama bunları anlatma çok yorucu...

02 Temmuz 2022 22:56

Hangi dönem maaşlar verilmemiş babam 35 yıllık memur emeklisi maaşımı almadığım gün olmadı diyor.

Parolesailes, 2 yıl önce
Tabiki müjde. Bu ülke maaşların dahi verilemediği dönemler gördü. Ayrıca daha fazlası verilse bile biz öğretmenler pek tatmin olacak bir memur kesimi değiliz maalesef.

Zeytun31
Memur
02 Temmuz 2022 23:01

Bence müjde. 10 yıllık memuriyet imde ilk defa %40 alacağım heyecanlıyım.
Toplam 55 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi