Editörler : Lanet
07 Temmuz 2022 16:41

T.C. Dışişleri Bakanlığı Aday MM ve KIM Giriş Sınavı Duyurusu 2022

I. GENEL BİLGİLER

(1) Meslek Memurları, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır. Meslek Memurluğu hakkında ayrıntılı bilgiye Bakanlığımızın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesinde ilan edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara ayrıca e-posta ile bildirim yapılacaktır.

(7) Sınava katılabilecek adaylara yönelik duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.

III. GİRİŞ SINAVI BAŞVURULARININ YAPILMASI

(1) Giriş sınavı başvuruları 18 Temmuz 2022 Pazartesi günü başlayacak ve 29 Temmuz 2022 Cuma günü saat 18:00?de sona erecektir. Başvurular, e-Devlet üzerinden ?Dışişleri Bakanlığı - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım? hizmeti veya ?Kariyer Kapısı? https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr internet adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile veya diğer şekillerde yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

(2) Yazılı sınavda ilave puan almaya hak kazanılabilmesi için,

- Sınava İngilizce?den girecek adaylardan, ikinci veya üçüncü bir dilden 2020, 2021 veya 2022 yıllarında alınmış 80?in üzerinde YDS/e-YDS puanı veya uluslararası yabancı dil sınavlarından alınmış ÖSYM tarafından saptanmış eşdeğer puanı olanların,

- Sınava İngilizce dışındaki dillerden girecek adaylardan, Bakanlıkça yapılacak İngilizce sınavına ilaveten, üçüncü bir yabancı dilden 2020, 2021 veya 2022 yıllarında alınmış 70?in üzerinde YDS/e-YDS puanı veya uluslararası yabancı dil sınavlarından alınmış ÖSYM tarafından saptanmış eşdeğer puanı olanların anılan sınavlara ilişkin sonuç belgelerini de Kariyer Kapısı platformu üzerinden yapılan başvuru esnasında sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

IV. SINAVIN AŞAMALARI

(1) Yazılı Sınav:

a) Yazılı sınav aşağıdaki bölümlerden oluşacaktır.

- Türkçe Kompozisyon

- Yabancı Dilde Kompozisyon

- Yabancı Dilden Türkçe?ye Çeviri

- Türkçe?den Yabancı Dile Çeviri

Yazılı sınavda geçer not, her bir bölüm için 100 üzerinden 70?tir.

b) Yazılı sınavın Türkçe kompozisyon dışındaki bölümleri, dil kategorilerine göre yukarıdaki tabloda belirtilen dillerde yapılacaktır.

c) Bakanlığın çalışmalarında ana yabancı dil İngilizce olup, sadece başka bir dil bilen adayların meslek memuru olabilmeleri mümkün değildir. Bu itibarla, İngilizce dışındaki dillerden sınava girecek adaylar, Bakanlık tarafından İngilizce?den de sınava tabi tutulacaklardır. Bu adayların İngilizce sınavlarda (kompozisyon ve Türkçe?den İngilizce?ye çeviri) her bir bölümden en az 60 puan almaları zorunludur.

d) Yazılı sınavın her bir bölümünden geçer not alacak adaylar, aşağıdaki esaslara göre yazılı sınavda ilave puan elde edebileceklerdir:

- Yazılı sınava İngilizce?den girecek adayın, ikinci bir yabancı dilden 2020, 2021 veya 2022 yılında almış olduğu YDS/e-YDS puanının veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği saptanmış herhangi bir diğer uluslararası yabancı dil sınavı puanının YDS karşılığının 80?in üzerinde kalan kısmı, yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.

Üçüncü bir yabancı dili daha bilen adayın, bu dilden 2020, 2021 veya 2022 yılında almış olduğu YDS/e-YDS puanının veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği saptanmış herhangi bir uluslararası yabancı dil sınavı puanının YDS karşılığının 80?in üzerinde kalan kısmının yarısı da yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.

- Sınava İngilizce dışındaki dillerden girilmesi halinde, Bakanlıkça yapılacak İngilizce sınavından alınan 70?in üzerindeki puanlar, yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenir. Üçüncü bir yabancı dili daha bilen adayın, bu dilden 2020, 2021 veya 2022 yılında almış olduğu YDS/e-YDS puanının veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği saptanmış herhangi bir uluslararası yabancı dil sınavı puanının YDS karşılığının 70?in üzerinde kalan kısmının yarısı da yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.

e) Yazılı sınav aşamasının sonuçları Kariyer Kapısı Platformunda ve Bakanlık internet sitesinde ilan edilecektir. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylara, ayrıca e-posta ile bildirim yapılacaktır.

(2) Sözlü Sınav:

a) Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınavda alan bilgisi, muhakeme, kavrayış, temsil görevine ilişkin nitelikler ve yeterlilik, genel kültür düzeyi, Türkçe ve yabancı dilde ifade yeteneği ile genel davranış ve tepkilerin meslek gereklerine uygunluğu açısından öncelikle değerlendirilecektir. Sınavda, güncel uluslararası konular hakkında da adaylara sorular yöneltilecektir.

b) Sözlü sınavda geçer not 100 üzerinden 70?tir.

c) Sınav sonucunda başarılı olarak atanmaya hak kazananlar, Kariyer Kapısı Platformu ve Bakanlık internet sitesinde ilan edilecektir.

V. DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

a) Kariyer Kapısı platformu üzerinden yapılacak başvurulara ilişkin bilgileri içeren kılavuza aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/docs/KariyerKapisi_AdayKullanimKilavuzu.pdf

b) Kariyer Kapısı platformunda yapılan başvuru sırasında sisteme yüklenmesi gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

- Mevcut görünümü yansıtan, son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

- Transkript (Lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim veren fakültelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım veya psikoloji bölümü mezunu olmamakla birlikte, bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80?ine sahip olan diğer bölümlerden mezun olan adaylar için)

- Lisans diploması / Mezun Belgesi ( Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde YÖK onaylı diploma denklik belgesi ile birlikte)

- Varsa lisansüstü eğitim diploması (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde YÖK onaylı diploma denklik belgesi ile birlikte)

- (Varsa) Sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan YDS/e-YDS puanlarına eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası yabancı dil sınavına ilişkin sonuç belgesi

c) Adayların, başvurularının iptal/onay durumlarını müracaat süresi boyunca Kariyer Kapısı platformu üzerinden takip etmeleri ve başvurularının tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmeleri önem taşımaktadır.

d) İstenilen belgelerin başvuru süresi içinde sisteme yüklenmesinden, kişisel bilgilerin doğruluğundan, fotoğrafın uygunluğundan, diğer bir ifadeyle başvuru işleminin hatasız ve eksiksiz yapılmasından adaylar sorumludur. Bu ilanda belirtilen hususlara uygun olmayan ve süresi içinde tamamlanmayan başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır.

e) Adayların, Kariyer Kapısı platformu tarafından e-Devlet üzerinden otomatik olarak çekilen (kayıtlı ve doğrulanmış) cep telefonu numarası ile e-posta adresi, gerekli hallerde adaylarla irtibat kurulabilmesi bakımından önemli olup, güncel tutulması gerekmektedir.

f) İlave bilgi talepleri için aşağıdaki adres, e-posta ve telefon numaraları üzerinden Bakanlıkla temasa geçilmesi mümkündür:

09 Temmuz 2022 12:57

Toplamda 3 kere başarısız olan başvuramıyor, değil mi?

yazicizade
Aday Memur
10 Temmuz 2022 12:49

Aday konsolosluk sınavını kazananlarda eş durumu nasıl oluyor? Eş memur öğretmense görevlendirme ile yurtdışına konsolosluk memuru eşinin yanına gidebiliyor mu?
26 Temmuz 2022 01:17

Haydi hayırlısı bakalım, nasıl sürecek neler yapacağız ne kısmet olacak..

Vakurevham
Aday Memur
29 Temmuz 2022 18:28

Herkese bol şans. Katılım yüksek olur diye bekliyorum. Ama 1000'li rakamlar daha önce görülmemiş, yine 700-800 kişi katılır herbir alana bence.

xyzaxyz
Aday Memur
01 Ağustos 2022 15:04

KİM Başvurusu yapan var mı ? Başvuru belgelerinde üniversite diploması yazıyordu ancak sistemde yüklenecek yer göremedim

Vakurevham
Aday Memur
01 Ağustos 2022 17:53

Bende otomatik oldu. Yani sistemde kayitli olan diplomayi gosteriyorlar ve "bu ustteki bilgiyi onayliyor musunuz tarzi bir metin geliyor.

xyzaxyz, 2 yıl önce
KİM Başvurusu yapan var mı ? Başvuru belgelerinde üniversite diploması yazıyordu ancak sistemde yüklenecek yer göremedim

xyzaxyz
Aday Memur
01 Ağustos 2022 17:56

Diplomayı görmedim ama eğitim bilgileri çıktı üniversite . Onu mu kastediyorsunuz
Vakurevham, 2 yıl önce

Bende otomatik oldu. Yani sistemde kayitli olan diplomayi gosteriyorlar ve "bu ustteki bilgiyi onayliyor musunuz tarzi bir metin geliyor.

Vakurevham
Aday Memur
01 Ağustos 2022 20:13

Evet, mezuniyet bilgilerini kastetmistim

xyzaxyz, 2 yıl önce
Diplomayı görmedim ama eğitim bilgileri çıktı üniversite . Onu mu kastediyorsunuz

Vakurevham
Aday Memur
01 Ağustos 2022 20:15

Yani umuyorum bu yeterlidir cunku o sekilde yaptim basvurumu

Vakurevham, 2 yıl önce

Evet, mezuniyet bilgilerini kastetmistim

momedemin
Aday Memur
17 Ağustos 2022 20:34

Arkadaşlar liste ne zaman açıklanacak bilen var mı? Ben dışişlerini arıyorum ancak bakan olmuyor. Acaba başka bir adreste mi açıklanacak liste bu sene?

Vakurevham
Aday Memur
20 Ağustos 2022 00:18

Açıklanmış. 664'le kapatmış

momedemin, 2 yıl önce

Arkadaşlar liste ne zaman açıklanacak bilen var mı? Ben dışişlerini arıyorum ancak bakan olmuyor. Acaba başka bir adreste mi açıklanacak liste bu sene?

momedemin
Aday Memur
21 Ağustos 2022 19:09

Evet gördüm teşekkürler.

Leon S. Kennedy
Aday Memur
24 Ağustos 2022 15:14

Arapça'dan girecek olan var mı ? Ayrıca sizce sınav tarihi KPSS'yla aynı güne denk geliyor sınav ertelenir mi ?

Leon S. Kennedy
Aday Memur
24 Ağustos 2022 15:18

Konsolusluk ve İhtisas Memurluğu Sınavı için yazdım

Leon S. Kennedy, 2 yıl önce

Arapça'dan girecek olan var mı ? Ayrıca sizce sınav tarihi KPSS'yla aynı güne denk geliyor sınav ertelenir mi ?

xyzaxyz
Aday Memur
30 Ağustos 2022 00:16

Protokol görevlisi olarak çalışabilmek için bu sınava girmek gerekmiyor mu ? Protokol genel müdürlüğünde çalışabilmek için ? Sınavı geçtikten sonra bakanlık bünyesindeki çeşitli birimlere atama yapılıyor diye biliyorum ancak linkedinde baktığımda farklı kariyerlerden kişilerin bu görevi yaptığını gördüm

gafamrahat
Aday Memur
30 Ağustos 2022 21:51

konsolosluk ve ihtisas memurlugu listesi ne zaman açıklanır arkadaşlar

Asosyal akademik
Aday Memur
01 Eylül 2022 14:29

İyi günler,

Bu hafta sonu yapılacak aday meslek memurluğu sınavı için covid test sonucu ya da HES kodu ibraz edilmesi gerekiyor mu acaba?

Bakanlığı aradım ancak santral dışında diğer birimlere ulaşamadım. Bilgisi olan üyeler yardımcı olabilirse sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

xyzaxyz
Aday Memur
02 Eylül 2022 17:22

Bugün açıklanır diye bekliyorum tam 2 hafta kaldı çünkü
gafamrahat, 2 yıl önce

konsolosluk ve ihtisas memurlugu listesi ne zaman açıklanır arkadaşlar

gafamrahat
Aday Memur
04 Eylül 2022 23:53

pazartesi açıklanacak bence

xyzaxyz, 2 yıl önce
Bugün açıklanır diye bekliyorum tam 2 hafta kaldı çünkü

Leon S. Kennedy
Aday Memur
05 Eylül 2022 14:19

Merhaba hafta sonu yapılan MM Sınavın her aday için başarılı geçtiğini temenni ediyorum.

Birkaç ipucu verebilir misiniz ?

Sorular nerelerden geldi ? Nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Toplam 70 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi