İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
25 Temmuz 2022 06:23

Sure nedeniyle red edilen idare mahkemesi kararının istinaf a basvurulmasi

30.06.2022 tarihine kadar geçirdiğim disiplin soruşturması nedeniyle, geçici gorevlendirmem yapılmıştı.

Idare mahkemesine baş vurmustum. Idare mahkemesi süre nedeniyle red etmişti.

Bende 28.05.2022 tarihin de istinaf a basvurdum. Yani bölge idare mahkemesine bas vurdum. Idare mahkemesinden bölge idare mahkemesine dosyalarım gönderilip

14.06.2022 de bölge idarede dosya açıldı.

Sorum şu. Süre gerçekten dolmuş olsa idi

Bölge idare mahkemesi de bu güne kadar red edermiydi. Yoksa geçen bu süre normalmi ?

Ben sure gerçekten geçmiş ise bugüne kadar bölge idare mahkemesi de red ederdi diye düşünüyorum. Acaba kendi kendimimi avutuyorum. Bu konuda ki düşüncelerinizi alabilir miyim.

r.diyojen
Genel Müdür
25 Temmuz 2022 08:59

Mahkemeler iş yoğunluğuna göre dosyalara bakar, şu an zaten adli tatile girdiler, acil işler dışında kimse dosyalarla ilgilenmez. Bizim için farklı olsa da mahkeme için usulden redde, esastan redde aynı süreçlerden geçer, farklı değildir yani.

rdemir126.rd
Genel Müdür
26 Temmuz 2022 04:24

Mahkeme lerin şu ana kadar red vermemesi, davayı kabul edeceği anlamına gelmez. Aynı şekilde yaklaşık 6 ayy kadar sonra ilk derece mahkemesi nin kararını onaylaması çok mümkün

29 Temmuz 2022 23:25

Peki süreden red edilen bir dosya

Da ilk bakılması gereken süre olması gerekmezmi. Ve süre Yi hesaplamada 2 dakkalik is. Şayet süre geçmiş ise eline dosyayı aldığında direk red eder. Diye dusunuyorum

rdemir126.rd, 2 yıl önce

Mahkeme lerin şu ana kadar red vermemesi, davayı kabul edeceği anlamına gelmez. Aynı şekilde yaklaşık 6 ayy kadar sonra ilk derece mahkemesi nin kararını onaylaması çok mümkün

ankarabuk78
Memur
02 Ekim 2022 01:14

İyi de üstat dosyayı ellerine aldıklarını nereden biliyorsun. Ayrıca bir hakim raportör olarak dosyayı inceler sonrasında diğer heyet üyelerine sunum yapar karar öyle verilir. Yani sen heyetteki bir hakimin senin dosyanı incelerken görsen bile kararın sonuçlanıp sana tebliği aylar bile sürebilir

Şehitler.Ölmez, 2 yıl önce

Peki süreden red edilen bir dosya

Da ilk bakılması gereken süre olması gerekmezmi. Ve süre Yi hesaplamada 2 dakkalik is. Şayet süre geçmiş ise eline dosyayı aldığında direk red eder. Diye dusunuyorum

03 Ekim 2022 20:22

Idare mahkemesi 45 gün sonra ara karar verip 15 gün içinde idareden iddialarima cevap istedi. Iddialarima cevap veremeyip geçici görev i çalışma barışını bozuyor diye soyut bir gerekçe gösterdi. 15 gün süre doldu ve 15 gün sonra süre nedeniyle red etti. Yani 2 ay 15 gün sürdü. Oysa istinafa basvurali 5 ayı geçti. Ve ogustos ayında aradığında dosya karar için hakimin önünde dendi.

Fakat adlı tatil girdiği için Eylül ayına kaldı. Eylül'de bitti.

Istinafa dosyam gönderilip istinafta dosyam 12 Haziran'da açıldı. Ben mantıken süre nedeniyle red edilen bir dosyada süreye bakarım . Süre geçmemiş ise incelerim. Neden süre si geçmiş red olacak bir dosyayı bekleteyimki

ankarabuk78, 1 yıl önce

İyi de üstat dosyayı ellerine aldıklarını nereden biliyorsun. Ayrıca bir hakim raportör olarak dosyayı inceler sonrasında diğer heyet üyelerine sunum yapar karar öyle verilir. Yani sen heyetteki bir hakimin senin dosyanı incelerken görsen bile kararın sonuçlanıp sana tebliği aylar bile sürebilir

polike
Memur
03 Ekim 2022 20:51

Siz neyin süresinden red yediniz sorduğunuz soru açarmısın idare mahkemesi süre red neden verdi hangi işlemi kaçırdınız idareye karşı yapılan işlemler 60 gün içinde dava açmanız lazım bu süreci mi kaçırdınız
03 Ekim 2022 21:06

Dava açmak için 60 günlük süre içinde

Dava açmadım diye red ettiler

polike, 1 yıl önce
Siz neyin süresinden red yediniz sorduğunuz soru açarmısın idare mahkemesi süre red neden verdi hangi işlemi kaçırdınız idareye karşı yapılan işlemler 60 gün içinde dava açmanız lazım bu süreci mi kaçırdınız

polike
Memur
03 Ekim 2022 21:09

Kaç gün sonra dava açtınız
Şehitler.Ölmez, 1 yıl önce

Dava açmak için 60 günlük süre içinde

Dava açmadım diye red ettiler

03 Ekim 2022 21:37

Bana 10 aralikta tebliğ edildi. 6 ocakta idareye başvurdum. 18 ocakta red kararı tebliğ edildi. Gerekçe ise hakkında açılan idari soruşturmanın devam ediyor olması. (Karar tarihi 13 ocak. Tebliğ tarihi 18 ocak.

...

Bu arada 13 ocakta telefon acti asıl görev yerimdeki personel. Ve dediki, 18 ocak'ta salı günü adliyede olacakmış sin. Bir tebliğin varmış dedi.

Neyin tebliğ diye sordum bilmiyorum dedi. Yarın gideyim dedim. Tebliğ edecek kişinin izinli olduğu için 18 ocak'ta gitmemi söylemiş. Ben anladım. Dava açma dosyam hazırdı. 18 ocaki bekledim. Çünkü 18 ocak'ta büyük ihtimal idari sorusturmamin kararı tebliğ edilecek diye tahmin ettim ve savcı nin bana ceza veremiyeceginden emindim. Hem suçum yok. Hemde taniklarimin yarısının ifadesi alınmadı. Tanık ifadesi alınmadan ceza verilemez. Neyse 18 ocak'ta gittim dedigim gibi soruşturma kararı tebliğ edildi. Karar ceza vermeye yer olmadığına.

Bunun üzerine ben dava açmak yerine tekrar 19 Şubat'ta komisyona başvurdum.

Disiplin sorusturmamin sonuçlandığını ,

Ve ceza ermeye yer olmadigina diye kararverildigini, ilk dilekcemdeki red gerekcesi böylelikle ortadan kalkmıştır diye geçici görevimin iptalini istedim. Tarih 19 Ocak.

Komisyon bu seferde kanaat nedeniyle red etti. Red din tebliğ tarihi 1 Mart.

Bunun üzerine ben 10 Mart'ta dava açtım.

...

Fakat idari mahkeme ikinci dilekçe tarihimi baz alıyor . Ve 60 günlük süre doldu diye red ediyor.

Iyuk madde 11 de idareye basvurunca sure durur. Başvuru kararı tebliğ edilince süre kaldığı yerden devam eder.

İlk dilekcemde süre durdurulmuş olsa

60 günlük süre dolmamisti.

Fakat ikinci dilekçemi baz alıp red veriyorlar sure nedeniyle

polike
Memur
03 Ekim 2022 22:01

Bu yazdıkların gerekçelerin yerinde aslında bunların hepsini bölge idare mahkemesine ek savunma yap süreyi de durdurmuşsun ama bir gün ile kaçırmışsın

Bana 10 aralikta tebliğ edildi. 6 ocakta idareye başvurdum. 18 ocakta red kararı tebliğ edildi. Gerekçe ise hakkında açılan idari soruşturmanın devam ediyor olması. (Karar tarihi 13 ocak. Tebliğ tarihi 18 ocak.

...

Bu arada 13 ocakta telefon acti asıl görev yerimdeki personel. Ve dediki, 18 ocak'ta salı günü adliyede olacakmış sin. Bir tebliğin varmış dedi.

Neyin tebliğ diye sordum bilmiyorum dedi. Yarın gideyim dedim. Tebliğ edecek kişinin izinli olduğu için 18 ocak'ta gitmemi söylemiş. Ben anladım. Dava açma dosyam hazırdı. 18 ocaki bekledim. Çünkü 18 ocak'ta büyük ihtimal idari sorusturmamin kararı tebliğ edilecek diye tahmin ettim ve savcı nin bana ceza veremiyeceginden emindim. Hem suçum yok. Hemde taniklarimin yarısının ifadesi alınmadı. Tanık ifadesi alınmadan ceza verilemez. Neyse 18 ocak'ta gittim dedigim gibi soruşturma kararı tebliğ edildi. Karar ceza vermeye yer olmadığına.

Ve ceza ermeye yer olmadigina diye kararverildigini, ilk dilekcemdeki red gerekcesi böylelikle ortadan kalkmıştır diye geçici görevimin iptalini istedim. Tarih 19 Ocak.

...

Fakat idari mahkeme ikinci dilekçe tarihimi baz alıyor . Ve 60 günlük süre doldu diye red ediyor.

Iyuk madde 11 de idareye basvurunca sure durur. Başvuru kararı tebliğ edilince süre kaldığı yerden devam eder.

polike
Memur
03 Ekim 2022 22:03

Senin ilk tebliği dikkate almış idare mahkemesi bu konu üzerinde durman lazık

...

...

03 Ekim 2022 23:36

Sure dolmuş degilki

Başvuru Yaptım. Hatta Yargıtay'ın kararı var

Idareye yapılan mükerrer başvurularda idare cevap verirse süre canlanmış olur diyor Yargıtay. Benim 2. Dilekcemin red kararı 1 Mart'ta tebliğ edildi. Yani ikinci dilekcem mükerrer oluyor. Ve komisyon cevap verdi red etti. Bu durumda süre canlanmış oluyor ve tekrar 60 günlük hak oluşuyor. Ben red kararınin tebliğinden 9 gün sonra dava açtım.

Ayrıca sure dolmamistir. 58. Günde dava açmışım. Dava açtığım gün 58. Güne denk geliyor. 21 gün aralıktan 6 gün + 13 gün ocaktan, 9 gün şubattan ve 9 günde Mart tan var toplam 58 gün.

polike, 1 yıl önce
Bu yazdıkların gerekçelerin yerinde aslında bunların hepsini bölge idare mahkemesine ek savunma yap süreyi de durdurmuşsun ama bir gün ile kaçırmışsın
03 Ekim 2022 23:43

Idare mahkemesi ilk dilekçemi dikkate almamış görmemiş yada görmezden gelmiş yada iyuk madde 11 i uygulamamıştır. 7 Şubat'ta 60 günlük süre dolduktan sonra idareye basvurdugumu iddia edip red etmiştir. Oysa6 ocaktaki başvurumu göz önüne almamıştır.

Yani sure dolmuş değil

Dolsa bile 2.dikekcemincevabindan itibaren 60 gün süre taninacagi Yargıtay kararıyla sabittir.

Mükerrer başvurularda idare cevap verirse süre canlanmış olur diyor Yargıtay.

Yani

Sure dolmuş değil

Sure dolmus olsa bile

Gerekçe gösterilen soruşturma bitmiş

Ve akabinde tekrar başvurduğum icintekrardure canlanması gerekmektedir.

Ikiturlu de idare mahkemesinin kararı hatali

polike, 1 yıl önce

polike
Memur
04 Ekim 2022 00:00

Danıştay karar arama var ordan detaylı bir emsal karar araması yap

Idare mahkemesi ilk dilekçemi dikkate almamış görmemiş yada görmezden gelmiş yada iyuk madde 11 i uygulamamıştır. 7 Şubat'ta 60 günlük süre dolduktan sonra idareye basvurdugumu iddia edip red etmiştir. Oysa6 ocaktaki başvurumu göz önüne almamıştır.

Yani sure dolmuş değil

Dolsa bile 2.dikekcemincevabindan itibaren 60 gün süre taninacagi Yargıtay kararıyla sabittir.

Mükerrer başvurularda idare cevap verirse süre canlanmış olur diyor Yargıtay.

Yani

Sure dolmuş değil

Sure dolmus olsa bile

Gerekçe gösterilen soruşturma bitmiş

Ve akabinde tekrar başvurduğum icintekrardure canlanması gerekmektedir.

Ikiturlu de idare mahkemesinin kararı hatali

04 Ekim 2022 00:09

Nerde var nerden arama yapayım anlamadım.

Ben 5. Ayda istinaf için idare mahkemesine başvurdum. 5. Ayın 30 unda bakanlık avukatı savunmasını sunmuş 6.ayin 12 sinde istinaf mahkemesine dosyam ulaşmış

6. Ayın 14 undede istinafta dava açılmış

polike, 1 yıl önce
08 Aralık 2022 22:30

Bölge idare mahkemesi itirazimi kabul edip idare mahkemesinin süre nedeniyle red etmesini hukuka aykırı bulup, idare mahkemesi kararını kaldırıp esastan görüşülmek üzere tekrar idare mahkemesine iade etti

14 Aralık 2022 01:33

davayı kabul etti ve süre geçmemiştir diye idare mahkemesinin kararını bozdu :))

darısı haksızlığa uğrayan tüm arkadaşlara

rdemir126.rd, 2 yıl önce

14 Aralık 2022 01:36

bölge idare kararı bozdu süresi içinde dava açmıştır diyerek idare mahkemesinin kararını bozdu. ve dare mahkemesine sastan görüşülmek üzere iade etti.

polike, 1 yıl önce
14 Aralık 2022 01:38

yardımınıza ihtiyacım var

https://karar.memurlar.net/default.aspx

yukardaki adresteki kararlar a tıkladığımda bu sayfaya ulaşılamıyor diyor. acil karar lazım.

esasdan görülecek dava ya sağlam bir ek beyanda bulunacağım

polike, 1 yıl önce
Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi