Editörler : swat3410

Estarabil
Aday Memur
08 Ağustos 2022 16:04

Verdiğiniz bilgiler için saolun. Kredi vs o işlere girmiyorum. Caiz değil. Arabam da var. Zannedersem fiziki altın alıcam her ay :)

askam06
Aday Memur
08 Ağustos 2022 20:06

tam olarak anlamadım 12 yıl ödedikten sonra ne avantajımız oluyor ?

adalı-polis, 2 yıl önce

Dolar bazlı hayat sigortası yaptır. 12 sene çıkamazsın. 12 sene sonra emekl olur ya maaş ya ana para alırsın. Bese girme beste 55 yaşını beklemek zorundasın

isos1981
Memur
08 Ağustos 2022 20:36

Dolar ne olacak daha uzun vadede 1 dolar 50 mi olacak ne kazanacaksin dolara yatırıp anlamadım gitti
08 Ağustos 2022 21:03

Hocam kredi konusunda faiz var karşıyım derseniz kendi geleceğinize ve çocuklarınızın geleceğine zarar vermekten başka bir şey yapmazsınız.

Türkiye bir enflasyon ülkesidir enflasyonun en düşük olduğu zaman %10'dur ve enflasyon o seviyeye düştüğü zaman tüm herkes bayram eder yaşasın enflasyon düştü diye ama o bile çok fazladır. Türkiye gibi yüksek enflasyon olan ülkelerde birikim yaparak bir şeylere sahip olmak imkansızdır çünkü sizin yaptığınız birikim yüksek enflasyon karşısında değerini hızla kaybeder.

Enflasyonun %80 olduğu bir ülkede yıllık %30 %40 faizle kredi çekmek faiz değildir. Faiz kavramı öyle yanlış şekilde işleniyor ve dini inancı olan insanları bu zaafı yüzünden fakir bırakıyorlar resmen.

Siz 1 yıl önce birisine 100 tl borç veriyorsunuz ona diyorsunuz ki parayı senden 1 yıl sonra alacağım.

Siz borç verdiğinizde 100 liraya 20 kilo un alınıyordu, 20 kilo şeftali alınıyordu, 5 litre yağ alınıyordu. 1 yıl geçti borcunuzu alacaksınız fakat alacağınız 100 liraya 20 kilo değil 10 kilo un alınıyor, 15 kilo şeftali alınıyor 3 litre yağ alınıyor. Siz aslında ona 100 lira verip ondan 50 lira aldınız sizin 50 liranız uçtu gitti.

Faiz paradan para kazanmak demektir haram olan budur. Siz 100 lira borç verip 150 lira olarak almış olsanız paradan para kazanmış olmuyorsunuz. Çünkü sizin verdiğiniz 100 lira 1 yıl sonraki 150 liradan daha değerli değil. Bazı kavramlar öyle bir yanlış anlatılıyor ki inancı olan insanlar için bu büyük bir zaaf haline geliyor.

Yatırım konusunda da ben asla kredi çekmem derseniz fiziki altın almanızı tavsiye ederim fakat bu şekilde yatırım yapmanız çok zor olacaktır. Kredi konusundaki görüşünüz değişirse arsa, ev araştırmanız daha faydalı olabilir.

Estarabil, 2 yıl önce

Verdiğiniz bilgiler için saolun. Kredi vs o işlere girmiyorum. Caiz değil. Arabam da var. Zannedersem fiziki altın alıcam her ay :)

Ummat
Kapalı
08 Ağustos 2022 21:44

Tek maça bas gitsin gelirse 4 bin olur

miskiab
Aday Memur
08 Ağustos 2022 22:05

Faiz hassasiyetinde dolayı tebrik ediyorum. Rabbim korusun. Her ay düzenli Birikim istiyorsan ve 10 yıl diyorsan bileşik getiriyi araştır derim. Temettü ve büyüme hisseleri ile katılım endeksine uygun en iyi hisseleri alırsın ve paranı 3 yıldan sonra katlanmaya başlar, resmen yavrularlar. Dolar ve altında ise bu şekilde yapamazsın günümüz şartlarıyla ki bir çok sebebi var istersen yine de yazarım bilgim dahilinde.

Kuzey2259
Şef
08 Ağustos 2022 22:09

Peki paradan para kazanmak nedir hocam, örnek vererek açıklar mısınız, gerçekten bilmediğim için soruyorum

PsikolojikDanışman.1, 2 yıl önce

Hocam kredi konusunda faiz var karşıyım derseniz kendi geleceğinize ve çocuklarınızın geleceğine zarar vermekten başka bir şey yapmazsınız.

Türkiye bir enflasyon ülkesidir enflasyonun en düşük olduğu zaman %10'dur ve enflasyon o seviyeye düştüğü zaman tüm herkes bayram eder yaşasın enflasyon düştü diye ama o bile çok fazladır. Türkiye gibi yüksek enflasyon olan ülkelerde birikim yaparak bir şeylere sahip olmak imkansızdır çünkü sizin yaptığınız birikim yüksek enflasyon karşısında değerini hızla kaybeder.

Enflasyonun %80 olduğu bir ülkede yıllık %30 %40 faizle kredi çekmek faiz değildir. Faiz kavramı öyle yanlış şekilde işleniyor ve dini inancı olan insanları bu zaafı yüzünden fakir bırakıyorlar resmen.

Siz 1 yıl önce birisine 100 tl borç veriyorsunuz ona diyorsunuz ki parayı senden 1 yıl sonra alacağım.

Siz borç verdiğinizde 100 liraya 20 kilo un alınıyordu, 20 kilo şeftali alınıyordu, 5 litre yağ alınıyordu. 1 yıl geçti borcunuzu alacaksınız fakat alacağınız 100 liraya 20 kilo değil 10 kilo un alınıyor, 15 kilo şeftali alınıyor 3 litre yağ alınıyor. Siz aslında ona 100 lira verip ondan 50 lira aldınız sizin 50 liranız uçtu gitti.

Faiz paradan para kazanmak demektir haram olan budur. Siz 100 lira borç verip 150 lira olarak almış olsanız paradan para kazanmış olmuyorsunuz. Çünkü sizin verdiğiniz 100 lira 1 yıl sonraki 150 liradan daha değerli değil. Bazı kavramlar öyle bir yanlış anlatılıyor ki inancı olan insanlar için bu büyük bir zaaf haline geliyor.

Yatırım konusunda da ben asla kredi çekmem derseniz fiziki altın almanızı tavsiye ederim fakat bu şekilde yatırım yapmanız çok zor olacaktır. Kredi konusundaki görüşünüz değişirse arsa, ev araştırmanız daha faydalı olabilir.

Jojomix
Memur
08 Ağustos 2022 22:53

2 kişi yatırım tavsiyesi vermiş dislike dibini görünüş :) Geri kalan bugünkü paranın değerini kaybetmemesi için altın al döviz al demiş. Boşuna memur olmamışız :))) Yatırım gelecek vaad eden bugün ucuz en az 5 yıl içerisinde bire 100 kazandıracak şeydir. İmara açılacak bir yerden haber alıp arsa alacak kadar ne çevre ne para olmadığına göre yapacak en akıllı yatırım borsadır. Altın döviz almak bugün eline geçen parayı korumaktır. Yatırım demek kar demektir. Hadi memur arkadaşlar hadi

Jojomix
Memur
08 Ağustos 2022 23:06

Sen bir düşkün bir derbeder geldin abi benim 1 TL'ye itiyacım var yardım et, yarın vericem.. Tabi buyur al evladım. Yarın veremezsen 2 TL alırım haberin olsun... Derken 1i bulamyan 2yi 3ü 5i nasıl bulsun. Çöktüm ocağına, varını yoğunu alıyorum. 1 TL borcun oldu bana 10 TL . İşte paradan para kazandım,İşte faiz, işte haram edilen, işte yasaklanan, alanında verenin de günahkar olduğu olay bu bence. Siz yinede kendiniz okuyun. Okuyun diyorum çünkü başkasının fikri ile aklınızı kiraya vermeyin. Benim yorumum böyle.

alagoz-46
Kapalı
08 Ağustos 2022 23:49

Aylık 2000 TL ödeyebileceğin ihtiyacın olan birşey al. Gerekirse arabanın modelini yükselt. En iyi yatırım-birikim arsa, ev, arabadır.

alagoz-46
Kapalı
08 Ağustos 2022 23:53

Faiz haramdır diyenler ekonominin ne olduğunu bilmeyenlerdir. Piyasanın canlanması merkez bankasından faizle çekilen paranın faizini karşılayabilmek için üretme çabasından kaynaklanmaktadır. Yani faiz olmadan büyüme olmaz.

alagoz-46
Kapalı
08 Ağustos 2022 23:55

Para varsa faiz kaçınılmazdır. Faizden kurtulmak istiyorsanız özel mülkiyet ve parasal sistemi reddetmeniz gerekiyor.

mübaşir yavuz
Aday Memur
09 Ağustos 2022 08:57

bu güne kadar okuduğum ve kafamdaki sorulara net cevap blduğum bir yanıt oldu teşekkür

ederm ben kendi adıma.

PsikolojikDanışman.1, 2 yıl önce

cgdsblt
Şube Müdürü
09 Ağustos 2022 09:11

Ev alıp ödeyin, banka faiz vs tercih etmiyorsanız eminevim tarzı(gün gibi) sistemle alın.

miskiab
Aday Memur
09 Ağustos 2022 09:28

İnancımız gereği, faizi alan da veren de çok büyük risk altındadır! Burdaki arkadağın dediği gibi olsa kredi çekilse o zaman mantıken zarar etmeyecek ama elindekine baktığında sadece zararına geri ödeme var mı? Var. 1 milyon tl kredi çekildiği varsayıyorum geriye atıyorum 1.8 -1.9 olarak ödedin giden kimden gitti? alan banka veya tefeci artık kimse neyle kazandı? alın terini sömürerek topluma kazık attı mı? Yok kardeşim yok Allah uzak etsin.

mübaşir yavuz, 2 yıl önce

bu güne kadar okuduğum ve kafamdaki sorulara net cevap blduğum bir yanıt oldu teşekkür

ederm ben kendi adıma.

samban10
Şube Müdürü
09 Ağustos 2022 09:29

10 yıl yaşayacağın garanti yani .

miskiab
Aday Memur
09 Ağustos 2022 09:31

Ülkede 2-3 yıl önfcesine kadar makul sistemdi ma enflasyonist ortamda şimdi 1 milyonluk eve sisteme girersin seneye benzer evler 2 milyon olur. Paran kuşa döner, benim mantığım bu şekilde, farklı düşünen varsa memnuniyetle okumak isterim.

cgdsblt, 2 yıl önce
Ev alıp ödeyin, banka faiz vs tercih etmiyorsanız eminevim tarzı(gün gibi) sistemle alın.

Muhammet8
Aday Memur
09 Ağustos 2022 09:37

2 bin tl ile ne biriktirebilirsin ki

miskiab
Aday Memur
09 Ağustos 2022 09:41

Bileşik getiriyi araştırarak bu soruna net cevabı bulabiliceğini düşünüyorum. Yanlış anlama ben herhangi bir rürün/mal/hizmet pazarlamıyorum, aman ha!

Muhammet8, 2 yıl önce
2 bin tl ile ne biriktirebilirsin ki

cgdsblt
Şube Müdürü
09 Ağustos 2022 09:45

Sistemde yeni güncellemeler oldu bildiğim, daha erken ödeme ve "kira yardımı" tutarının artırılması gibi. Tabi iyi araştırmak lazım. Şahsi kanaatim ev ve arabada piyasanın tavanı gördüğü, bence bundan sonra önce durağan sonra bir miktar düşüş olacak.
miskiab, 2 yıl önce

Ülkede 2-3 yıl önfcesine kadar makul sistemdi ma enflasyonist ortamda şimdi 1 milyonluk eve sisteme girersin seneye benzer evler 2 milyon olur. Paran kuşa döner, benim mantığım bu şekilde, farklı düşünen varsa memnuniyetle okumak isterim.

Toplam 99 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi