Editörler : oto-danisman-expert
13 Ağustos 2022 09:01   


Toyota ve Bmw Hidrojen Yakıtta İş Birliğine Gidiyor!

2025 yılına vurgu yapılıyor!

Toyota'nın hidrojen yakıt hücresi geliştirme konusunda ise hem uzun bir geçmişi hem de iyi bir tecrübesi var. Bu da BMW'nin neden Toyota ile işbirliği yaptığını açıklıyor. Toyota, bahsi geçen teknolojiyi 1992'de geliştirmeye başladı ki bunu seri üretim olan Mirai'nin 2015'te piyasaya çıkmasıyla sonuçlandırdı...

BMW ve Toyota'nın birlikte çalışma süreleri on yılı aşmış durumda. Markalar arasındaki bu ortaklık, her ne kadar ilk planda Supra ve Z4'ün üretilmesi ile ilgili gibi dursa bile, bundan çok daha fazlasının gelebileceğini söyleyebiliriz. Bu ikili, 2025 yılında ortaklaşa geliştirilen hidrojen yakıt hücreli araçların seri üretimine ve satışına başlamayı planlıyor.

BMW'nin satış şefi Pieter Nota, Nikkei Asia ile yaptığı röportajda konuya dair açıklamalarda bulundu. Nota, her ne kadar yeni yakıt hücreli araçlar hakkında ayrıntı vermekten kaçınsa da BMW'nin hidrojen teknolojisinin bilhassa daha büyük SUV'lar için uygun olduğunu düşündüğünü ifade etti. Hatırlatmak isteriz ki, daha önce kulislerdeki masalarda dönen bilgiler, BMW'nin bir noktada X7'ye hidrojen gücü eklemek istediği yönündeydi.

Müşterilerin yeni bir BMW yakıt hücreli aracı deneyimlemesi için en az üç yıl daha beklemesi ise gerekmeyecek. Bunun ardında yatan gerekçe ise, otomobil üreticisinin geçen yılki Münih Motor Show'da tanıttığı iX5 Hydrogen Concept'in, bu yıl sınırlı üretime başlayacak olması.

BMW'nin yakıt hücresi teknolojisi için ekstra mesai yapması, şirketin içten yanmalı motorlarını ve elektrikli araçlarını finanse etmeye devam ederken yatırımlarını çeşitlendirmesini de mümkün hale getiriyor. Halihazırda bulunan EV altyapısı çeşitli gecikmelere uğruyor ve ve çoğu pazarda eşit olarak satılmıyor. Mevzu bu durumdayken, hidrojen için altyapının neredeyse olmadığının da altını çizmeliyiz. Alman otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar Mini ve Rolls-Royce markaları da dahil, grubun yeni otomobil satışlarının yüzde 50'sinin EV'lerden oluşmasını talep ediyor.

Yeni iX5 Hydrogen hakkında ise elimizde çok fazla bilginin olduğunu söyleyemeyiz. Konsept'in teknik özellik sayfasında yazana göre kendisi 170 beygir gücü üretecek. Şu an için ne kadar menzile sahibi olduğunu ise bilmiyoruz. Aracın iki adet altı kilogramlık hidrojen tankına sahip olacağı kulislerde konuşulurken, güç aktarma organının ise 372 beygir gücüne kadar güç üretmesi bekleniyor. Hatırlatmak isteriz ki, BMW bu aşamada performanstan çok verimliliğe öncelik veriyor.

Kaynak: https://tr.motor1.com/news/604096/bmw-toyota-hidrojen-ortakligi/

13 Ağustos 2022 10:56

hsnd
Müsteşar
Asıl olayın elektrikli değil hidrojen yakıtlı araçlar olduğu söylenirdi. Demek ki doğruymuş. Adımlar bu yönde.
15 Ağustos 2022 08:07

MALATYA BATTALGAZİ
Şube Müdürü

Toyota, hibrit teknolojisinde olduğu gibi hidrojen teknolojisinde de yaptığı çalışmalarla dünyada öncü konumunda kaldı ki hidrojen teknolojisi, elektirikli araç teknolojisinden daha çevreci ve ekonomik bence isabetli bir hamle. Bmw de akıllıca davranarak Toyota ile işbirliği yapmış.

Toyota, güneş enerjisiyle çalışan araç teknolojisinde de dünyada öncü konumunda Umarım bu alternatif hamleler bir an önce hayata geçer de sadece elektirikli araçlara mahkum olmayız zira tekelleşme hep tüketicinin aleyhine olmuştur.

17 Ağustos 2022 09:05

Hukuk10
Daire Başkanı

koskoca BMW toyota ile işbirliği yapıp kalitesini düşürüyor olacak iş değil

19 Ağustos 2022 07:56

mucahit.cagrici
Aday Memur

koskoca BMW toyota ile işbirliği yapıp kalitesini düşürüyor olacak iş değil


Hukuk10, 1 ay önce - Alıntıya git
Sen toyata yi basit bir şey zannediyorsun herhalde dünya deevi adamlar
19 Ağustos 2022 13:31

MALATYA BATTALGAZİ
Şube Müdürü

Arkadaş dünyanın en çok satılan arabasının toyota olduğundan ve hibrit ile hidrojen teknolojisinde lider oluşundan bi haber sanırım. Koskoca bmw bu ortaklık için can atıyor, bazıları bunu küçümsüyor çünkü bu arkadaşlar toyotayı corolladan ibaret sanıyor. Lexus, land crauiser, subaru, mazda ve camry gibi toyotanın kardeş markalarından da bi haberler

Toplam 5 mesaj