Editörler : Renjiro
13 Ağustos 2022 18:46   

Öğrenci Almayan Bir Bölümün Sitede Gözükmesi ve Akademik Personel Alımı?

Herkese merhaba. Forumda yeniyim. Konuyu yanlış bir alana açtıysam affınıza sığınıyorum.

Ben bir süredir akademik kadro ilanlarını takip ediyor ve ilana çıkabilecek olası üniversiteleri araştırıyorum. Yaptığım araştırmalarda X Üniversitesi?nin bir MYO?suna ait sitede benim başvurmak istediğim bölümün yer aldığını gördüm. Fakat bu bölüm 2022 YKS tercih kılavuzunda yok, yani öğrenci alımı yapılmıyor.

Bunun yanı sıra üniversitenin Personel Daire Başkanlığı sayfasında 2022 yılına ait Norm Kadro dosyası yayınlanmış. Bu dosyayı incelediğimde bahsettiğim MYO?da başvurmak istediğim ve öğrenci almayan bölümün olduğunu gördüm. Asgari Kadro Sayısı 3, Norm Kadro 6 ve Norm Kadro Yönetmelik Maddesi 4/2 şeklinde belirtilmiş.

Soruma gelecek olursam.. Ortada henüz öğrenci almayan ama MYO sitesinde ismi gözüken bir bölüm var. Aynı şekilde 2022 norm kadro dosyasında da bu bölüm var. Bu durum 2022 yılı içerisinde bu bölüm için akademik personel alımı yapılacağına işaret olabilir mi?

Bilgisi olan veya düşüncesini paylaşmak isteyenler cevap yazabilirse çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

13 Ağustos 2022 18:51

ekon101
Aday Memur
Merhaba, anlattığiniz şekilde iki ayri bölüm ve program kurmuş biri olarak size cevap veriyorum. Söylediğiniz ihtimallerde olabilir ancak son dönemde YÖK bu şekilde olan bölüm ve programlara kadro vermiyor. Norm kadro ise universitenin planlaması ile ilgili bir durum.
13 Ağustos 2022 18:54

caglab
Aday Memur
Merhaba, anlattığiniz şekilde iki ayri bölüm ve program kurmuş biri olarak size cevap veriyorum. Söylediğiniz ihtimallerde olabilir ancak son dönemde YÖK bu şekilde olan bölüm ve programlara kadro vermiyor. Norm kadro ise universitenin planlaması ile ilgili bir durum.
ekon101, 1 ay önce - Alıntıya git

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Peki sonuç olarak bu kadro YÖK onayıyla açılmıyor mu? Yani sitede yer alması YÖK onayı sayesinde olan bir şey değil mi?

YÖK onay verdiği bir bölüme kadro vermez mi?

13 Ağustos 2022 19:00

ekon101
Aday Memur

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Peki sonuç olarak bu kadro YÖK onayıyla açılmıyor mu? Yani sitede yer alması YÖK onayı sayesinde olan bir şey değil mi?

YÖK onay verdiği bir bölüme kadro vermez mi?

caglab, 1 ay önce - Alıntıya git
Size şu şekilde izah edebilirim. Üniversite birimlere öğretim elemanı (ögr.gör, dr.ogr.uyesi, vb.) taleplerini soruyor gelen cevaplari norm kadro planlaması olarak yayınlıyor. Universite YÖK ..... Birime kadro kullanım istiyorum diyor, YÖK uygun görüyor ya da görmüyor. Son dönemde üniversitelere bölüm ve programları kapanmış olan öğretim görevlilerini ilgili birimlere aktarmalarini tavsiye ediyor.
13 Ağustos 2022 19:04

caglab
Aday Memur
Size şu şekilde izah edebilirim. Üniversite birimlere öğretim elemanı (ögr.gör, dr.ogr.uyesi, vb.) taleplerini soruyor gelen cevaplari norm kadro planlaması olarak yayınlıyor. Universite YÖK ..... Birime kadro kullanım istiyorum diyor, YÖK uygun görüyor ya da görmüyor. Son dönemde üniversitelere bölüm ve programları kapanmış olan öğretim görevlilerini ilgili birimlere aktarmalarini tavsiye ediyor.
ekon101, 1 ay önce - Alıntıya git

Anladım, vakit ayırdığınız ve sorularımı yanıtlandırdığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

13 Ağustos 2022 19:05

ekon101
Aday Memur

Anladım, vakit ayırdığınız ve sorularımı yanıtlandırdığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

caglab, 1 ay önce - Alıntıya git
Rica ederim. Umarım istediğiniz bilgileri verebilmişimdir..
13 Ağustos 2022 20:47

zeynepkuzusu
Aday Memur
Hocam, bölüm yeni açılmış olabilir, bölümlere önce öğr gör alımı yapılır , sonra öğrenci alınmaya başlanır
Toplam 6 mesaj