Editörler : gubaz
14 Ağustos 2022 20:32   

Eğitim verdiğimiz öğretmenlerin bu eğitimden ne aldığını ölçmenin başka yolu var mı?

Sayın Bakanımız böyle sormuşlar. Ben bir eğitimci olarak çıktının ya da girdinin nasıl ölçüleceğini bilmiyorum açıkçası. Eğitimdeki tüm bileşenleri ölçmek lazım. diye eklemiş bakanımız sözlerine. Nedir bu bileşenler? Birkaçını sırayla yazalım.

- Öğrenci.

- Veli

- Öğretmen

- Okul

- Sosyo-Kültürel durum.

- Sosyo-Ekonomik durum.

- Okulun fiziki yapısı.

- Eğitimde fırsat eşitliği

- Beslenme.

- Program

Daha uzatabilirim aslında bir sistem içinde eğitimin kalitesini başarısı etkileyen unsurları. Şu yukarıda saydığım 10 unsur arasında en stabil olan hangisi biliyor musunuz? Öğretmen.

Her bir öğretmen lisans eğitimini başarı ile bitirir.

Her bir öğretmen KPSS'den yüksek puan alarak atanır.

Her bir öğretmen 1 yıl çalışır memuriyetini tasdik eder.

Her bir öğretmen adaylık sınavına girer başarılı olur.

Her bir öğretmen hizmet içi faaliyetlerinden başarı ile ayrılmak zorundadır.

Bakıyorum eğitimin kalitesine etki eden unsurlar içinde en sağlam olanı sürekli bir ölçme girişimi var. Kaç kere kanıtlayacak bu öğretmen kendini? Hadi diyelim ki yukarıda kendini kanıtlamış olması öğretmen kalitesi açısından tatmin edici değil o zaman aynı şeyi neden yapıyoruz?

- 4'ü sınav olmak üzere 5 kriteri geçtin.

+Eee?

-Bu yeterli değil.

+Eee?

- Sınav yaparak ölçemiyoruz demek ki.

+ Eee?

- Bir sınav daha yapacağım.

:))

Eğitimde ölçme ve değerlendirme ulusal çapta değerlendirilecekse bunu öğretmen üzerinden yapmak en son şeydir.

- Okulların imkanları eşit mi? Hayır.

- Ailelerin imkanları "eşit demeyelim hadi" ortalama üzerinde mi? Hayır.

- Öğrencilerin diğer unsurlara bağlı düzeyleri eşit mi? Hayır.

- Sosyo-kültürel yapı ortalama üzerinde mi? Hayır.

- Sosyo-Ekonomik yapı ortalama üzerinde mi? Hayır.

- Eğitimde fırsat eşitliği var mı? Mesela sen herkese tablet verdin mi? Hayır.

- Her çocuk yeterince beslenebiliyor mu? Hayır.

- Programın ülkenin her yerinde uygulanabilir ve geçerli mi? Hayır.

Çorba yapmaya çalışıyorsun tüm malzemeler bozuk sen çorbayı karıştırana "Bakayım nasıl karıştırıyorsun?" diyorsun.

Uzatmayalım. Eğitim verdiniz. Tamam kabul ediyoruz eğitim diyoruz o videolara. Peki onu da sınavla ölçtünüz. Ona da tamam. Peki çıktıya bakarak hata ediyorsak şimdi neye bakmak zorundayız öğretmenlerin başarı ile geçtiği eğitimin sonuçlarının sahaya yansımasına. Peki bu kadar geniş ve ayrık bir coğrafyada net bir sonuca hangi çıktıları ele alarak ulaşacağız.

20 yıl üzeri çalışan öğretmenler daha başarılı gibi bir ifade var. 20 yıl çalışan öğretmen merkeze gelir. Özel dersler alan, iyi eğitim almış ailelerin çocuklarıdır. Başarılıdır. Daha yeni mesleğe başlamış, doğuya atanmış öğretmenin öğrencisinden başarılı olması zaten doğal olan değil midir? Böyle bir çıktıya ulaşılmak mı isteniyor?

Yine de teşekkür ederiz sayın bakanımıza. Kendisi MÜLAKAT istememiş. Saygılar. Kendisi SINAV da istememiş. Sendikalar itiraz etmiş sınav olsun diye. Fatih Altaylı'nın köşe yazısından okuyabilirsiniz. Hangi sendikalar olduğu belli değil. :))

14 Ağustos 2022 21:58

husozkan07
Aday Memur

Peki "eğitim verdikleri yüksek lisanslı öğretmenlerin bu eğitimden ne anladığı'nı" nasıl ölçeceklermiş!?

.....

Herhangi bir tartışma ortamı değil amacım sadece bu uygulamanın tutarsız ve çelişklilerle dolu olduğuna bir örnek.

14 Ağustos 2022 22:34

Bibakim
Aday Memur

Aptala anlatir gibi yazmissiniz ama yine de anlatamazsiniz. Kolay degil 1000 tl alacak ve üstelik belki baska hoca alamayacak da sadece o alacak. Bu güdülenmeyle bakinca napsaniz anlamayacak.

14 Ağustos 2022 23:10

Alex10alec
Şef

Verecekleri 1000 lira bin dereden su getirtecekler videoyu izleyen herkese ver uzmanlığı ne sınavı yav bıktık sizin şu sınav zihniyetinizden ben tatil mi yapayım ailemle mi ilgileneyim yoksa 450 sayfalık birçok gereksiz kitabı okuyup ezberleyeyim banane timsin kaç yılında kurulduğundan bunu ezberlemek zorundamıyım

14 Ağustos 2022 23:39

muallim_34
Genel Müdür

Gereksiz bir başlık daha..

14 Ağustos 2022 23:52

mortensen
Şef

Bakan Özer lafa şöyle girdi, ?Ah Fatih Bey ah, bilgiye bilime bu kadar önem veren siz bile bu sınava böyle karşı çıkıyorsanız, ben artık ne diyeyim, derdimi kime anlatayım? diye.

Ben de ?Mahmut Bey, ben sınava karşı çıkmadım ben adaletsizliğe karşı çıktım? dedim.

?Peki nasıl yapacaktık, öğretmenlere verdiğimiz ara eğitimlerin sonuçlarını nasıl ölçecektik, siz söyleyin? dedi.

Buradan sınavı istemediğini mi anladınız?

Ayrıca Fatih Altaylı da sınava karşı değilmiş zira yukarıda karşı olmadığını açıklamış.

?Biz de tam bunu düşündük. Ama ne yazık ki, öğretmen sendikaları ayağa kalktı. Kabul etmeyiz dediler. Bu sizin söylediğiniz yine de var. Eğer lisansüstü eğitiminiz var ise, doktoranız var ise, bu lisansüstü eğitim ve doktoranız öğretmenlik yaptığınız branş ile yüzde yüz alakalı değilse bile bu sizi sınavdan muaf tutuyor ve lisansüstü eğitimle uzman, doktora ile doğrudan başöğretmen oluyorsunuz. Ama ya gerisini ne yapacağız. Burada sayı yetersiz kalıyor? dedi.

Burada açıkça lisansüstü ve doktorası olanlar muaf olsunlar hem de hangi alanda ve tezli/tezsiz farketmeksizin demiş.Yine kendi ifadesi ya gerisi ne olacak diye onlara da tek çare sınav olsun denmiş.Şimdi sendikaların geriye kalanlar için velev ki sınavı istemiş olmaları yanlışsa o vakit Bakan Bey için sadece yüksek lisans ve doktorası olanların bu unvanları alması ne derece doğru?

15 Ağustos 2022 00:17

E K S E L A N S
Müsteşar
15 Ağustos 2022 11:06

gençlerbirlikli keyn
Şef

Her bir öğretmen nasıl kpssden yüksek puan alıp atanıyor?

Ha 60-70 size göre yüksek puana tamam.

15 Ağustos 2022 11:28

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı

Her bir öğretmen nasıl kpssden yüksek puan alıp atanıyor?

Ha 60-70 size göre yüksek puana tamam.

gençlerbirlikli keyn, 1 ay önce - Alıntıya git

Belli dönem alınan yüksek kontenjanlı bir iki bölüm hariç öğretmenlerin atama puanlarını Google aratmasında bulabilirsiniz. Ha mesela blr dönem PDR aldılar 57 puana kadar düştü. Mezun yoktu çünkü. Bunlar anlıktır. Genel branşlara bakarsanız taban puanları görürsünüz.

15 Ağustos 2022 11:35

braveheart1234
Şube Müdürü

Bazı konularda sizinle aynı fikirde olmasam da bu yazınız çok hoşuma gitti. Doğru noktalara temas etmişsiniz. Ayrıca uzman ve başöğretmenlikte neden 10+10 yılı kabul ediyoruz. Bu da revize edilmeli.

15 Ağustos 2022 12:01

235U
Şube Müdürü

İlçe müdürü, İl müdürü, Daire Başkanı ve Genel Müdür kadrolarına ne zaman sınavla adam alınmaya başlarsa MEB işte o zaman benim yeterliliğimide sınavla ölçsün. Başka şekilde kabul etmiyorum. Bu ne lan utanmasalar eş yardımı ve çocuk yardımınıda sınavla verecekler. Bakalım gerçekten eş olabilmiş misin? Babalık testi yapalım gerçekten baba olabilmiş misin? Öyle ya 10 yıllık okulda öretmenlik yapan daha yeterlilik kanıtlayamamışsa 2 yıllık evlilikte sen nasıl baba olabildin?

Bazı arkadaşlar bunu yükselme sınavı ile karıştırıyor.

Bu ne doktorların uzmanlığına benzer ne müdürlük şeflik sınavlarına. Bunların hepsinde ünvanla beraber yaptığın iş, ast üst pozisyonun değişir. Burda ise aynı derse aynı saat giren öğretmenler arasında iş barışını bozacak saçma sapan bir sınav ki alanımızla ilgisi bile yok.

O değilde İşletmede tezsiz yüksek lisans yapmış bir sınıf öğretmeni arkadaşımız sınava girmeden yeterliliğini bakanımıza kanıtlamış oluyor. Bakanımız bunun neresinde bir yeterlilik görüyorda diğerlerine sınav yapıyor oda ayrı konu.

15 Ağustos 2022 12:03

235U
Şube Müdürü

Sınavın yapılma nedeni ve bu 10 yıl barajları... Bunların hepsi aynı nedenden konuldu. Tüm öğretmenlere zam vermeden zam verdi gibi göstermek amacıyla. Başka nedeni yoktur.

15 Ağustos 2022 16:37

selcukturkce
Genel Müdür

Öğretmenlikle ilgisi olmayan bölümlerden, para verilerek laf olsun diye sınavlara girilerek alınan diplomalar ölçme mi yapmış oluyor da sınavda muafiyet sağlıyor? Madem öğretmenlerin malum derslerden bilgileri edinip edinemedigi ölçülecek neden çifte standart var? Demek ki asıl dert o derslerin öğrenilip ogrenilememesi değil!

15 Ağustos 2022 17:20

blogger21
Memur

Bir bakandan duyduğum en skandal vahim açıklama

15 Ağustos 2022 18:54

Darkbiohazard
Şef

İyi de ziraat diplomasıyla sınıf öğretmenliği yapıpemekliliğine yaklaşmış bir sürü öğretmen var. Farklı farklı branşlarda olup da başka branşa atanmışlar var. Bunlara neden uzman öğretmenlik verilsin. Öğretmen olarak kaldıklarına dua etsinler.

O senin dediğin alanlar falan son 8 senedir yapılıyor. Ondan öncesi fıs. Kendi kendimizi kandırmayalım.

15 Ağustos 2022 19:04

hugo.almeida
Müsteşar Yardımcısı

İyi de ziraat diplomasıyla sınıf öğretmenliği yapıpemekliliğine yaklaşmış bir sürü öğretmen var. Farklı farklı branşlarda olup da başka branşa atanmışlar var. Bunlara neden uzman öğretmenlik verilsin. Öğretmen olarak kaldıklarına dua etsinler.

O senin dediğin alanlar falan son 8 senedir yapılıyor. Ondan öncesi fıs. Kendi kendimizi kandırmayalım.

Darkbiohazard, 1 ay önce - Alıntıya git

O dediğin adamların sınava girme hakkı yok mu?

15 Ağustos 2022 19:07

organikbiri
Memur

Darkbiohazard, 1 ay önce - Alıntıya git

%100 katılıyorum. Haklısın.

Gürültü çıkaranlar zaten 10 yıldan eski olan o sözde öğretmenler.

16 Ağustos 2022 10:51

Y-K-P
Memur
Tek dert, istemeye istemeye verilecek olan üç kuruş para için insanlara türlü türlü eziyet vermek; illallah dedirtmek.
16 Ağustos 2022 10:58

Behzatçç
Şube Müdürü
Tek dert, istemeye istemeye verilecek olan üç kuruş para için insanlara türlü türlü eziyet vermek; illallah dedirtmek.
Y-K-P, 1 ay önce - Alıntıya git
Kesinlikle
16 Ağustos 2022 16:40

100numaraliadam
Aday Memur

eğitim alanımızla ilgili olursa sınava hayır demem. ama eğitimin öğretmenlikle dahi alakası yok. tamamen alakasız konular.

17 Ağustos 2022 13:46

100numaraliadam
Aday Memur

eğitim eğitim değil ki ölçmesi olsun. gübreleme anlatıyor koca profesör. ne işe yarayacak gübreleme konusu? gübreleme uzmanı mi olacak öğretmen. neresinden bakarsan bak tutarsız.

Toplam 20 mesaj