Editörler : E.Kayı Han
14 Ağustos 2022 23:43

Disiplin Cezası bir alt ceza ve teklif.

Memurluktan çıkarma dmk 125 ile açılan disiplin soruşturmasında muhakkik ve disiplin amiri bir alt cezanın uygulanmasını teklif etmesine rağmen disiplin kurulu memurluktan çıkarma yetkisine sahip midir ?

hulk-mustang
Memur
14 Ağustos 2022 23:46

Evet

Grcn03
Aday Memur
15 Ağustos 2022 00:13

Kardesim oncelikle gecmis olsun konu tam neydi

Yehovannes
Aday Memur
15 Ağustos 2022 00:21

Muhakkik ve disiplin amiri memurluktan çıkarma değil bir alt cezanın uygulanmasını teklif etti . Ancak disiplin kurulu bu teklifi kabul veya red yerine direk memurluktan çıkarma verdi . Bu mümkün mü .

Grcn03, 2 yıl önce

Kardesim oncelikle gecmis olsun konu tam neydi

Grcn03
Aday Memur
15 Ağustos 2022 00:27

Arkadasim ozeline bakarmisin

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
15 Ağustos 2022 09:03

Sorunuzun cevabı

Adalet Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğinde yazmaktadır. Şöyle ki:

Disiplin cezası vermeye yetkili âmir ve kurullar

MADDE 8 ? (1) Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezaları, 10 uncu maddenin üçüncü fıkrasındaki hâl dışında bu Yönetmeliğe ekli cetvelde belirtilen disiplin âmirlerinden biri tarafından verilir.

(2) Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası, bu Yönetmeliğin 17 nci maddesinde gösterilen usûle göre, Bakanlık Disiplin Kurulunun kararı alındıktan sonra, atamaya yetkili âmirce; Devlet memurluğundan çıkarma cezası ise âmirlerin bu yoldaki isteği üzerine Yüksek Disiplin Kurulunca verilir.

Talha ÇELİK
Daire Başkanı
15 Ağustos 2022 09:07

Onlar teklif eder ancak kurul uymayabilir. Allah yardımcın olsun ama İdare mahkemesinde kendini daha iyi ifade eder ve savunursun.

hancer_06
Şube Müdürü
15 Ağustos 2022 10:35

Kardesim hususi degil ise neden memurluktan cikarilma cezasi ile cazalandiginizi soyleyebilir miisniz?

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
15 Ağustos 2022 11:56

Amirin isteği olmadığı sürece, disiplin kurulları re'sen farklı ceza tayinine gidemez. Buna ilişkin Danıştay kararı okumuştum, arşivime bakmam lazım. Yani; amir memuriyetten çıkatılmasını teklef etmeden disiplin kurulları teklif dışına çıkamıyor.

Talha ÇELİK, 2 yıl önce

Onlar teklif eder ancak kurul uymayabilir. Allah yardımcın olsun ama İdare mahkemesinde kendini daha iyi ifade eder ve savunursun.

Talha ÇELİK
Daire Başkanı
15 Ağustos 2022 13:05

memurluktan çıkarma yetkisi disiplin amirinde değil zaten. Soruşturma kademe veya çıkarma işlemi gerektiriyorsa zaten kurula dosyayı gönderip oranın takdirine bırakacak. Kurul alt cezaya gider veya gitmezkendi bileceği iş. Danıştayın bir kararında alt cezaya gitmek zorunda olmadığı belirtilmişti. yeter ki karar da alt ceza uygulaması değerlendirlmesi yapılmışmı ona bakar.

arkadaşın sorduğu soruya göre konuşuyorum tabi.

ÇOTANAK, 2 yıl önce

Amirin isteği olmadığı sürece, disiplin kurulları re'sen farklı ceza tayinine gidemez. Buna ilişkin Danıştay kararı okumuştum, arşivime bakmam lazım. Yani; amir memuriyetten çıkatılmasını teklef etmeden disiplin kurulları teklif dışına çıkamıyor.

Yehovannes
Aday Memur
15 Ağustos 2022 15:42

Kademe ilerlemesinin durdurulmasını teklif etti ancak yüksek disiplin kurulu çıkarma verdi . Bu konuyu gerekcesinde hiç tartışmadan verdi bu kararı . Bu aşamada ceza davası da devam etmekte etkisi yok ama anayasa mahkemesinin bu konuda masumiyet karinesi ihlal edildiğine ilişkin kararları olmasına rağmen.

ÇOTANAK, 2 yıl önce

Melhame
Aday Memur
17 Ağustos 2022 21:27

Arkadaşlar bana 2013 hts kayıtlarına istinaden adlı dava açıldı 2022 temmuzda, şu an halen gorevdeyim adalet bakanlığında çalışıyorum süreç ne olur nasıl ilerler bilgilendirebilir misiniz

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi