Editörler : M00NB0W
11 Eylül 2022 22:10   

Tapu ve kadastro'yu sakın tercih etmeyin

Tapu ve kadastroya atandığım günden beri Allah benim belamı verdi atanmadan önce üstüne düşüp pek araştırmadım nasıl olsa devlet memurluğu dedim demez olaydım işe ilk başladınızda eğitim felan yok onu unutun bir kere size hemen masa ve bilgisayar verilir işlemlere başlarsınız satış, intikal, azil vs bu yazdıklarımda o kadar kolay işlemler değil takbis diye dandik bir programları var sürekli kasar doğru düzgün işlem yapamazsınız kocaman defterleri var kütük diye tabir edilir yaptığınız işlemi oraya yazmanız gerekir kollarınız kopar boynunuz ağrır tapuda o kadar çok işlem vardırki hiç birini aklınızda tutamazsınız beyniniz yanar çok karışıktır sabahın köründe karga bokunu yemeden vatandaş gelir onunla ilgilenmen gerekir ebys den gelen yazılara cevap vermen gerekir gecenin bir yarısı kepden mesajlar gelir işe gider gitmez onları halletmen gerekir diğer kurumlardan gelen yazılara cevap vermen gerekir hukuk bilginin olması gerekir bütün kanunları bilmen gerekir telefonunun hiç susmaz sürekli vatandaş arar başınızı kaşımaya hatta lavoboya gitmeye zamanınız olmaz işe kendi imkanların gidersin servis öğle yemeği felan yok öyle bir şey beklemeyin vatandaş sizi yerin dibine sokar bir şey diyemezsiniz amiriniz müdürünüz size sahip çıkmaz ne olursa olsun vatandaş haklı der yani her gün vatandaşla kavga etmemek için dişlerinizi sıkarsınız kavga ettiğiniz anda en kötü tapu müdürlüğüne sürgün edilirsiniz akşama kadar binbir çeşit insanla yüz göz olursunuz okumuşu cahili her gün eve gittiğinizde işin stresi üzerinizde olur stresden yaşayan ölü gibi olursunuz yaptığınız her işlemi sorgularsınız en ufak bir hatanızda siz ölseniz bile ücreti torununuzdan bile tahsil edilir istediğiniz zaman senelik izine çıkamazsınız tek seferde patlatayım 2 ve ya 3 hafta izin yok öyle bir dünya çalıştığınız yerleşim yeri büyükse hafta içi ekstradan 2-3 saat fazla çalışmak zorunda kalırsınız hafta sonları işe gitmek zorunda kalırsınız içtiğiniz çaydan suya kadar hepsini kendini cebinizden ödemeniz gerekir tapuda maaşlarda en düşük memur maaşı gelmeyin kardeşim bu saçma sapan kuruma bir dünya kurum var gidin orayı tercih ömrünüz boyunca stressiz çalışma ortamınız olur bu kurumda psikolojiniz bozulur antidepresan kullanmak zorunda kalırsınız hayatınız boyunca antidepresan kullanıp mal mal ortada dolanıp yaşayan ölü gibi olacaksınız buyurun gelin sakın bu kuruma gelmeyin ben yandım siz yanmayın ben bu kurumun stresine ve saçmalıklarına fazla dayanamadım istifa etmek zorunda kaldım şuan özel sektörde çalışıyorum üstelikte tapuya göre maaşım çok yüksek ve iş olarak çok ama çok rahatım günlük kahvemi yudumlayıp gazetemi oluyorum borsaya giriyorum coinlere bakıyorum alış veriş sitelerinde dolaşıyorum hatta canım sıkıldığında arkadaşların odasına gidip geyik yapıyorum ben kendime ve mesleğime güvenip istifa ettim iyi ki de istifa etmişim bu yazıyı okuyacak tapucular olacaktır belkide Allah kurtasın onları ve Allah yardımcıları olsun diyorum özel sektörde çokkk ama çokkk rahatım

30 Eylül 2022 15:26

Elpatronn
Aday Memur

KÜÇÜK YERDE en başta arşivci sensin, bi işe başlarsın bakarsın ki arşiv berbat...seksen renkte dosya var...aday memursan ve tek çalışıyorsan benim gibi müdür yapacak değil ya dosyaları mavi renkli bağlı klasörle değişirsin tek tek...sırtlıklarını yaparsın tekk tekk...arşive girersin tutanakları dosyalarsın...evrakları dosyalarsın...dosya sırtlıklarını yaparsın takarsın...önceden yanlış yere konulan bi dosya için saatlerce dosya ararsın...compact dolabın yoktur dosyalar toz içindedir...dosyaların arasında dosyayı çekip alırken üstün başın toz olur...

KÜÇÜK YERDE mutemet sensindir...bankaya gidersin ek ödemeyi alırsın...mesaiyi alırsın...bunları alman yetmez bir de müdürünün hesabına aktartırsın...bankadan ay sonu dekontunu alırsın...banka görevlisine söylersin bi türlü anlamaz ne vereceğini...bi sürü rakam arasında boğulursun...her ayın sekizinde maaşları yaparsın...her ayın sonunda mesaileri yapıp bölgeye yollarsın...geçici görevle gelen giden olursa onların yolluklarıyla uğraşırsın...ayda bir elektrik faturası gelir ankarayı arar ödenek istersin...onlarda sanki babalarının parasını veriyomuş gibi bi de onların ağız kokusunu çekersin...

KÜÇÜK YERDE gelen evrak a giden evrak a mahkeme müzekkerelerine bakarsın...tapu kaydı ya da amme haciz şerhinin cevabi yazısını yazarsın, ama bölgedeki hanfendiler beğenmez geri fakslarlar...neymiş adres bilgisi bulunmamaktadır diye yazman gerekiyormuş...sen ne yazmışsındır? "müdürlüğümüzde işlem yapmadığından ve adına kayıtlı taşınmaz olmadığından" yazarsın...ama bölgedeki idiot müdürlükte işlem yapmayanın ya da yeri olmayanın adres bilgilerinin müdürlükte olmadığını anlayamayacak kadar geri zekalıdır!...

KÜÇÜK YERDE postacısındır...yazdığın yazıları zarflarsın...güzelce pul yapıştırırsın...2 günde bir postaneye götürürsün öğlen arasında...çünkü sen 12 de kapatıyorsun postahane 12.30 da kapatıyorya...postacılık ve mutemetlik işlerini mutlaka öğlen tatilinde yaparsın...üstüne bi de postaneye önceden hiçbir zorluk çekmeden giren 50 yaşında adamın ağız kokusunu çekersin...neymiş? pulu azmış:) 1 tane pul görünce hemen "bunun pulu az der"...ama o pulun 3.65 tl lik pul olduğuna dikkat etmez...iyice zıvanadan çıkarsın....ordan arada bir belediyeye çıkarsın 1 nolu formları imza karşılığı verirsin...neden? çünkü belediye ve kadrosu küçük yerde öyle vurdum duymazdır ki asla gelip almaz...e sende "ben vereyimde sorumluluk üstümden kalksın" istersin...

bunların yanında...KÜÇÜK YERDE başvuru da sen alırsın...işlemde sen yaparsın...haciz de sen işlersin...TAKBİS diye saçma sapan bir programları var sürekli kasılıp durur tam resmi seneti hazırlarsın "okuma yazma biliyorum" diyen vatandaş "okudum" yazamaz...şahit istersin...vatandaşa dersin ki "babanız okuma yazma bilmediği için 2 şahit getirmeniz gerekli" şahit kimliklerini girersin...tam imza alacaksın bu seferde getirilen şahit okuma yazma bilmez...ÇILDIRIRSIN...

vatandaşla da sen ilgilenirsin...adam yerinin kaydını almak ister, ama 492 sayılı harçlar kanununa göre harç ödemesi gerektiğini bir türlü anlatamazsın...ben yerimin kaydını almak için neden harç ödeyeceğim ki der? HAKLIDIR DA...ama işte bir türlü anlatamazsın...hele küçük bi yerdeysen ve halkın neredeyse 4 te biri okuma yazma bilmiyorsa işin hepten zordur...herkesin ama herkesin ağız kokusunu sen çekersin... öğlen yemeğini çayı kendi cebinden ödersin işe kendi imkanlarınla gidersin servis felan yok öyle şeyleri unutun atanayımda tek neresi olursa olsun 2 sene sonra tayin ister giderim diye düşünüyorsanız torpiliniz yoksa oda çok zor herkes birbirinin kuyusunu kazar tayin için senin yüzüne güler müdürlere felan seni şikayet ederler böyle boktan bir kurumdur tapu kadastro psikolojiniz bozulur antidepresan kullanırsınız depresyona girersiniz arkadaşlar bu yazdımlarımın hepside bir çok personel tarafından bizzat yaşanmış şeylerdir.

KÜÇÜK YER in tek güzel yani rüşvet riski barındırmamasıdır...çünkü halkı fakirdir...nisbi harç kesersin...en düşük döner sermayeli yerdir küçük yer...toplamda 50 lira bile ödeyecekse memur bey bu çok değil mi der? ama sen NİSBİ HARCIN ALTINDA HARÇ KESECEĞİNİ BİR TÜRLÜ ANLATAMAZSIN :)))

BUNLARI NEDEN Mİ YAZDIM? ARKADAŞ "KÜÇÜK YERLERDEKİ ANGARYALAR" DEYİNCE BİRDEN İÇİMDEN GELDİ...BAŞKA BİR GECEDE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE...KENDİNİZE İYİ BAKIN CEFAKAR TAPUCULAR :) ALDIĞINIZ PARA ANANIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR...ÇÜNKÜ BÜTÜN MEMURLAR ÇAY İÇİP VOLTA ATARKEN SİZ KAFANIZI KALDIRAMAZSINIZ..!!! BEN İSTİFA EDİP KURTULDUM ŞUAN ÖZEL SEKTÖRDEYİM TAPUYA GÖRE ÇOK AMA ÇOK RAHATIM ALLAH SİZİDE KURTARSIN

ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.

30 Eylül 2022 16:16

Elpatronn
Aday Memur

Tapuyu tercih edecek arkadaşlar atandıktan sonra yapacağınız işlemleri yazacağım tapuyu seçmeden önce en 10 kez düşünüp ona göre kararınızı verin işsiz kalmak tapuda çalışmaktan çok daha iyidir en azından psikolojiniz bozulmaz depresyona girmezsiniz

Tapuda yapılacak işlem sırası şu şekilde

1: Başvuru

2: Taşınmaz sorgulaması, kayıt ve belge örneği

3 : Satış

4: Cebri satış

5 : Bağış

6 : Ölünceye kadar bakma sözleşmesi

7 : Taksim (Paylaşma)

8 : Trampa

9 : Kat karşılığı temlik

10 : Mirasın intikali

11 : Vasiyetnamenin tenfizi

12 : Elbirliği halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete dönüştürülmesi

13 : İpotek

14 : Onama yöntemi ile ipotek

15 : Terkinler

16 : Tahsisler

17 : Ferdileşme

18 : Kat irtifakı tesisi

19 : Kat mülkiyeti tesisi

20 : Kat irtifakatından kat mülkiyetine geçiş

21 : Kat irtifakının terkini

22 : Kat mülkiyetinin terkini

23 : Kat mülkiyeti kurulu taşınmazda bağımsız bölüm ilavesi

24 : Devre mülk hakkı

25 : Kamulaştırma (Malikin talebiyle)

26 : Kamulaştırma (İdarenin talebiyle)

27 : Düzeltme

28 : Birleştirme

29 : Ayırma

30 : Yola terk

31 : Yoldan ihdas

32 : Cins değişikliği

33 : Parselasyon uygulaması

34 : İntifa hakkı

35 : İrtifak hakkı

36 : Geçit hakkı

37 : Üst hakkı

38 : Aile konutu şerhi

39 : Kira sözleşmesinin şerhi

40 : Finansal kiralama şerhi

41 : Sözleşmeden doğan; ön alım, alım, geri alım hakları şerhi

42 : Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve satış vaadi sözleşmenin şerhi

43 : Eklentinin yazımı (Teferruat)

44 : Yönetim planının değiştirilmesi

45 : Ticaret şirketlerine ayni sermaye konulması suretiyle tescil

46 : Ortaklaşa kullanılan yerlerin tescili

47 : Vakfa özgülenen malların tescili

48 : Mahkeme kararlarının infazı

Evet arkadaşlar toplamda 48 adet işlem çeşidi var bunların hangi birisini aklınızda tutacaksınız ayrıca çok iyi hukuk bilginizin de olması gerekiyor tapuyu tercih etmeden önce çok iyi düşünün herhangi bir tapu müdürlüğüne gittiğinizde de tapu iyidir rahattır maaşları şöyledir böyledir tercih edebilirsin diyen orospu çocuklarına da kesinlikle inanmayın onların tek derdi kendileri gibi sizi de yakmak ve personel sayısını arttırabilmek ne kadar çok personel olursa o kadar işimiz az olur mantığındalar bu kuruma gelenlerin %80-90'nı istifa ediyor arkadaşlar istifa etmeyenlerde antidepresan kullanarak hayatta kalma mücadelesi veriyorlar ben bu boktan kurumdan istifa ettim kurtuldum psikolojim yavaş yavaş yerine gelmeye başlıyor hiç bir iş sağlığımdan önemli değil sevdiğiniz işinizi yapın ben özel sektörde sevdiğim işimi yapıyorum mutluyum

01 Ekim 2022 14:01

Elpatronn
Aday Memur
Son olarak şunuda belirteyim tapunun imajı o kadar rezil ve berbattır ki dışarıda insanlar ne iş yaptığını sorduklarında tapu da memurum demeye utanırsın insanlar sana rüşvetçi gözüyle bakar
03 Ekim 2022 23:55

Hekinci72
Aday Memur
Son olarak şunuda belirteyim tapunun imajı o kadar rezil ve berbattır ki dışarıda insanlar ne iş yaptığını sorduklarında tapu da memurum demeye utanırsın insanlar sana rüşvetçi gözüyle bakar
Elpatronn, 2 ay önce - Alıntıya git
Ülke o kadar rezil bir hal almış ki kurumlar yerle bir maalesef Kardeş harita teknikeri olarak atananın maaşı ne kadar peki? Ben başka bir kurumda vhki olarak çalışıyorum. 8800 maaş alıyorum. Sabahtan akşama kadar evrak işi oranın maaşını merak ettim.
04 Ekim 2022 14:30

Çakal kuş
Aday Memur
Ülke o kadar rezil bir hal almış ki kurumlar yerle bir maalesef Kardeş harita teknikeri olarak atananın maaşı ne kadar peki? Ben başka bir kurumda vhki olarak çalışıyorum. 8800 maaş alıyorum. Sabahtan akşama kadar evrak işi oranın maaşını merak ettim.
Hekinci72, 2 ay önce - Alıntıya git

Hangi kurumdasiniz?

04 Ekim 2022 14:42

Elpatronn
Aday Memur
Hekinci72, 2 ay önce - Alıntıya git

Harita teknikerinin maaşını hiç bilmiyorum ben zaten 7 ay çalıştım bu kurumda

Toplam 6 mesaj