Editörler : ecoekonomist
17 Eylül 2022 16:56   

Konut kredisi vermiyorlar, kafayı yemek üzereyim

Arkadaşlar merhaba; aklı başında yol gösterebilecek biri var mı gerçekten kafayı yemek hatta intihar etmek üzereyim çünkü, olayı anlatayım

Cumhurbaşkanı erdoğan ilk evini alacaklara 0,99 kredi vereceğini açıkladı ve maliye bakanlığının sitesinde de bu paket açıklandı, biz de buna güvenerek Haziran ayında evlendikten sonra tüm altınları ve birikimlerimizi bozdurarak bir mütahitle anlaşıp 300 bin tl peşinat verdik, geri kalan 600 bin tlyi kredi kullanacak şekilde(120 ay vade) toplam 900 bin tlye daireyi anlaştık(mütahit apartmana başlayalı 2-3 ay olmuştu ve daire 1+1 45 m2 yarı bodrum). Şimdi apartman bitmek üzere ve kredi başvurusu yaptım Ziraat bankasına; fakat aylık geliriniz veya ev değeri ne olursa olsun maksimum 250 bin tl kredi kullandırdıklarını söylediler, ardından diğer kamu bankalarına gittim ve aynı cevabı aldım. Mütahit sürekli sıkıştırıyor anlaşma gereği ödemeyi yapmam için ve bende 5 kuruş para yok, Ne yapacağımı bilmiyorum 29 yaşındayım, 15 senedir üniversite-yaz tatili farketmeksizin en güzel zamanlarımı çalışarak geçirdim, ailemden bu yaşıma kadar hiçbir maddi destek göremedim, zaten onlar da kirada oturuyor ve maddi durumları iyi değil ve dedim ki ya hiç olmazsa 1+1 45 m2 ufakta olsa bir evimiz olsun eşimle, zaten 29 senedir kirada yaşadım hep. Bu mu ya gerçekten bu mu kafayı yicem arkadaş, madem kullandırmayacaksın bu krediyi neden çıkıp açıklama yapıp ucuz kredi vercem diyerek ev fiyatların yükseltiyorsun daha çok. mütahit anlaşma iptal olursa paramdan %40 kesinti yapacağını söylüyor, mütahite bile lafım yok sonuçta bir anlaşma yaptık ve parasını veremiyorum ama bizi bu hale düşürenlerin iki yakası bir araya gelmesin, Yol yordam bilen biri varsa bir yorum yapsın, ne yapmak gerekli? Mütahitle aramızda yaptığımız sözleşmede yüzde 40 kesinti maddesi var(mütahite hala bir lafım yok). 600 bin tl kredi kullanamayacağım aklımın ucundan bile geçmedi. Açıklanan rakamda exper değeri 2 milyona kadar olan evlerde diyordu. 250 bin tl bile kredi vermiyorlar, intihar etmelik bir ülke.120 bin tl paramız çöpe gidecek.

18 Eylül 2022 16:19

Aslantugg
Aday Memur
Tasit kredi bile vermiyorlar 100 bin ihtiyaç veriyorlar Para kalmadı aşk bitti,memleket bitik
19 Eylül 2022 11:08

Memur1212
Memur

Hocam öncelikle hayatta her şey insan için. Her şey gelip geçer. İnançla ve sabırla hareket etmek gerekiyor. Bu şuurla; sözleşmeden sizin lehinize herhangi bir şey çıkarmaya çalışın. Durumunuzu anlatan dilekçeler oluşturup maliye bakanlığına, çevre şehircilik bakanlığına vs ilgili neresi varsa oralara yazın. Belediyelerin, Valiliklerin halk günü oluyor. Oralarda bizzat yüzyüze üst kadrolara durumunuzu anlatın. Mağduriyetinizi dile getirin. Bir tanıdığım kurumlarda çözemediği sorununu Cumhurbaşkanı mitinginde mektup yazarak korumalar aracılığıyla Cumhurbaşkanına ulaştırmış ve ankaradan aranmıştı. Allah yardımcınız olsun.

22 Eylül 2022 01:22

Ksc01
Aday Memur

Maalesef 1 ay önce 500 bin tl kadar veriyordu. Bankalara yıllık kota vermiş genel müdürlükleri onun dışına çıkmıyorlar. Yani kredi kullandırtıkça limitleri azalıyor kimseyede kredi vermiyorlar

22 Eylül 2022 14:39

MrMazY
Şef

kamu bankaları haziran sonu itibari ile musluğu kıstı 150 bin kredi veriyordu. burada sen hatalısın birazda. peşinatı verip borcun vadesi geldiğinde kredi çıkacağı ne malum du? veya kaç faizle çıkacaktı. bunları da hesap etmek gerekiyordu. fahiş faiz uygulayan bankaların musluğu açık. gidip oradan çekeceksin. burada kendine şu soruyu soracaksın. bugünün 120 bin lirasını yakmakmı? 10 yıl sonrasının 1 milyon lirasını yakmakmı? çünkü 0.99 la 2.79 arasında 600 bin için tam o kadar fark var. ben senin yerinde olsam yüksek faiz demem evi alırdım içine sinmiyormu sat gitsin belki 120 değil 50 60 bin zararla çıkarsın. bozduğun altının kur farkı felan derken büyük hata yapmışsın..... geçmiş olsun tekrardan.

22 Eylül 2022 21:08

reddblackk
Aday Memur

kamu bankaları haziran sonu itibari ile musluğu kıstı 150 bin kredi veriyordu. burada sen hatalısın birazda. peşinatı verip borcun vadesi geldiğinde kredi çıkacağı ne malum du? veya kaç faizle çıkacaktı. bunları da hesap etmek gerekiyordu. fahiş faiz uygulayan bankaların musluğu açık. gidip oradan çekeceksin. burada kendine şu soruyu soracaksın. bugünün 120 bin lirasını yakmakmı? 10 yıl sonrasının 1 milyon lirasını yakmakmı? çünkü 0.99 la 2.79 arasında 600 bin için tam o kadar fark var. ben senin yerinde olsam yüksek faiz demem evi alırdım içine sinmiyormu sat gitsin belki 120 değil 50 60 bin zararla çıkarsın. bozduğun altının kur farkı felan derken büyük hata yapmışsın..... geçmiş olsun tekrardan.

MrMazY, 2 ay önce - Alıntıya git
Bu arkadaşın yazdığı mantıklı özel bankalar kredi veriyor hesap kitap yapıp ona göre hareket etmelisiniz
22 Eylül 2022 22:28

garibanmühendis11
Aday Memur

hocam yanlışın var, erdoğan mayısta açıkladı, haziranda dediğin gibi 150 bin tl kredi verme durumu kesinlikle yoktu, gayet veriyorlardı kredi hatta temmuzun sonunda müdürüm 1 milyon 200 bin tl kredi kullandı bu kampanyadan. zaten bankacı da söyledi 2-3 hafta önce alınan bir kararmış. Yani mütahit 1 ay önce yani ağustosun sonunda bile tapuyu verebilecek duruma gelseydi ben bu krediyi çok rahat çekecektim. haftalarca reklamı yapılan bir olayın 5 ay sürmeyeceği aklımın ucundan geçmedi, mütahitle konuştum biraz insafa geldi bakalım...

23 Eylül 2022 10:21

MrMazY
Şef

hocam yanlışın var, erdoğan mayısta açıkladı, haziranda dediğin gibi 150 bin tl kredi verme durumu kesinlikle yoktu, gayet veriyorlardı kredi hatta temmuzun sonunda müdürüm 1 milyon 200 bin tl kredi kullandı bu kampanyadan. zaten bankacı da söyledi 2-3 hafta önce alınan bir kararmış. Yani mütahit 1 ay önce yani ağustosun sonunda bile tapuyu verebilecek duruma gelseydi ben bu krediyi çok rahat çekecektim. haftalarca reklamı yapılan bir olayın 5 ay sürmeyeceği aklımın ucundan geçmedi, mütahitle konuştum biraz insafa geldi bakalım...

garibanmühendis11, 2 ay önce - Alıntıya git

işte bir kampanya açıklandığında hızlı davranacaksın kardeşim burası Türkiye. ben beratın 0,64 0,74 kampanyası açıklandığı gün ev fiyatlarını takla attırdılar diye istemedim oyaktan sıfır araç alıyordum. daha 1. ayı olmadı ev sahibiyle atıştık. zaten 1 ayda piyasada adam akıllı ev kalmadı üstüne tam ben buldum anlaştım diyesiye kredileri önce 0,87 yaptılar 3 gün durdu o sırada çektim sonra 0,99 felan derken 1 hafta arayla yükselttiler. ilk baş üzülmüştüm ama bugünün şartlarında ALLAH a çok şükür bin şükür olsun. bence git o evi al zaten pahalı bir ev herhalde merkezi yerde rahat satılabilecek bir ev diye tahmin ediyorum. ev fiyatları ne olacak orasıda muamma.

27 Eylül 2022 08:22

garibanmühendis11
Aday Memur

işte bir kampanya açıklandığında hızlı davranacaksın kardeşim burası Türkiye. ben beratın 0,64 0,74 kampanyası açıklandığı gün ev fiyatlarını takla attırdılar diye istemedim oyaktan sıfır araç alıyordum. daha 1. ayı olmadı ev sahibiyle atıştık. zaten 1 ayda piyasada adam akıllı ev kalmadı üstüne tam ben buldum anlaştım diyesiye kredileri önce 0,87 yaptılar 3 gün durdu o sırada çektim sonra 0,99 felan derken 1 hafta arayla yükselttiler. ilk baş üzülmüştüm ama bugünün şartlarında ALLAH a çok şükür bin şükür olsun. bence git o evi al zaten pahalı bir ev herhalde merkezi yerde rahat satılabilecek bir ev diye tahmin ediyorum. ev fiyatları ne olacak orasıda muamma.

üstat ev bitmeden nasıl hızlı davranabilirim, mümkün olduğunca hızlı davrandim ve ev %75 tamamlanma oranına ulaştığında zaten hiç geciktirmeden kredi başvurusunda bulundum. mütahitle anlaştık 20 bin tl kesinti yapacak ama hala evde gözüm var...

30 Eylül 2022 14:09

İsmi Lazım Deil
Memur

Oy verirken düşünecektin.

13 Ekim 2022 00:50

hbakl
Memur

Hocam selamlar. Öncelikle sıkıntılı bir süreç yaşayıp strese girdiğiniz için geçmiş olsun diyerek başlayayım.

Mevcut durumda en uygun olan 1,29 oran ve bu oranla en yüksek limit olan 300.000 TL'yi halk bankası vermekte.

Lakin sizin durumda bir yanlışlık var. Siz sıfır olan bir ev alıyorsunuz ve bu evlerde 2 milyona kadar kredi çıkarılabilmekte. Sizin ilk eviniz ise (hane halkınızda da ev olmamalı) o zaman 0,99 ile bu krediyi çekebiliyorsunuz. Bazı şubeler ayak direyebilir. Siz farklı şubelere de gidin.

ilk evim konut kredisinde şartları sağlayanlar için üst başvuru limiti için ekspertiz değeri 2 milyonu geçmemesi gerekiyor. Siz ilk evim konut kredisi kullanacaksınız.

Dahada işin içinden çıkamazsanız size özel mesajla bir başka siteye ait link atacağım. Orda bankacı biri var. Onla irtibata geçebilirsiniz. (başka site linki yasak olabilir diye buradan paylaşmak istemedim.)

24 Ekim 2022 22:03

MILLEY
Daire Başkanı

Hocam 300 pesinat 300 de konut kredisi

600

Eksik 300 bini 24 ay taksitle 3 tane ayri banjadan 100 er bin kredi cekip kapayabilirsiniz

Total ödeme konuta 3400 +diger ihtiyac kredilerine 5700+5700+5700

20500 gibi bir rakam olur.nickinizde yazdigi gibi muhendis oldugunuzu varsayacak olursak ortalama 15 sizin maaşınız eşinizde duz memur ise ortalama 10 civari da onun maasi ile 4 bin lira gibi bir rakam cebinize kalacak sekilde ocaga kadar idare edersiniz.ocaktaki zam ile toparlarsiniz

Toplam 11 mesaj