Editörler : M00NB0W
17 Eylül 2022 17:00   

Konut kredisi alamıyorum, kafayı yemek üzereyim

Arkadaşlar merhaba; aklı başında yol gösterebilecek biri var mı gerçekten kafayı yemek hatta intihar etmek üzereyim çünkü, olayı anlatayım

Cumhurbaşkanı erdoğan ilk evini alacaklara 0,99 kredi vereceğini açıkladı ve maliye bakanlığının sitesinde de bu paket açıklandı, biz de buna güvenerek Haziran ayında evlendikten sonra tüm altınları ve birikimlerimizi bozdurarak bir mütahitle anlaşıp 300 bin tl peşinat verdik, geri kalan 600 bin tlyi kredi kullanacak şekilde(120 ay vade) toplam 900 bin tlye daireyi anlaştık(mütahit apartmana başlayalı 2-3 ay olmuştu ve daire 1+1 45 m2 yarı bodrum). Şimdi apartman bitmek üzere ve kredi başvurusu yaptım Ziraat bankasına; fakat aylık geliriniz veya ev değeri ne olursa olsun maksimum 250 bin tl kredi kullandırdıklarını söylediler, ardından diğer kamu bankalarına gittim ve aynı cevabı aldım. Mütahit sürekli sıkıştırıyor anlaşma gereği ödemeyi yapmam için ve bende 5 kuruş para yok, Ne yapacağımı bilmiyorum 29 yaşındayım, 15 senedir üniversite-yaz tatili farketmeksizin en güzel zamanlarımı çalışarak geçirdim, ailemden bu yaşıma kadar hiçbir maddi destek göremedim, zaten onlar da kirada oturuyor ve maddi durumları iyi değil ve dedim ki ya hiç olmazsa 1+1 45 m2 ufakta olsa bir evimiz olsun eşimle, zaten 29 senedir kirada yaşadım hep. Bu mu ya gerçekten bu mu kafayı yicem arkadaş, madem kullandırmayacaksın bu krediyi neden çıkıp açıklama yapıp ucuz kredi vercem diyerek ev fiyatların yükseltiyorsun daha çok. mütahit anlaşma iptal olursa paramdan %40 kesinti yapacağını söylüyor, mütahite bile lafım yok sonuçta bir anlaşma yaptık ve parasını veremiyorum ama bizi bu hale düşürenlerin iki yakası bir araya gelmesin, Yol yordam bilen biri varsa bir yorum yapsın, ne yapmak gerekli? Mütahitle aramızda yaptığımız sözleşmede yüzde 40 kesinti maddesi var(mütahite hala bir lafım yok). 600 bin tl kredi kullanamayacağım aklımın ucundan bile geçmedi. Açıklanan rakamda exper değeri 2 milyona kadar olan evlerde diyordu. 250 bin tl bile kredi vermiyorlar, intihar etmelik bir ülke.120 bin tl paramız çöpe gidecek.

17 Eylül 2022 20:13

engineer.com
Memur
Hocam hiç garantiye almamışsın işini ya bi ilk bankayı yoklasaydın bunlar bana bu parayı verirmi diyeydin keşke çünkü bi ara çok muhabbeti döndü çekmedik bizde ev için çekicekdik
19 Eylül 2022 10:43

garibanmühendis11
Aday Memur
Hocam hiç garantiye almamışsın işini ya bi ilk bankayı yoklasaydın bunlar bana bu parayı verirmi diyeydin keşke çünkü bi ara çok muhabbeti döndü çekmedik bizde ev için çekicekdik
engineer.com, 1 hafta önce - Alıntıya git

Hocam garantiye almaz olur muyum ya, ben mütahite peşinat vermeden önce ziraat bankası ile görüştüm, konut eksper değeri 2 milyona kadar olan evlerde %80 yani 1.6 milyona kadar kredi veriyoruz dedi bana banka yetkilisi haziran ayında. O zamanlar veriyorlardı, 2-3 ay sonra 250 bine düşürecekleri aklımın ucundan geçmedi maalesef.

19 Eylül 2022 12:20

emreyurt999
Aday Memur

iş bankası biraz kamu bankalrına göre yüksek faizi ama 2.05 den veriyor yerinizde olsam onu araştırım hocam eğer mecbur kalsam

20 Eylül 2022 00:14

y.mühendis.miralbey
Aday Memur

1+1 45 m2 yarı bodrum ! Buna mı 900.000 TL verdiniz. Hocam kusura bakmayın ben bankanın yerinde olsam bende size kredi vermem çünkü böyle bi oda Almanya?da falan herhalde. Ev demiyorum bakın oda !

20 Eylül 2022 08:43

garibanmühendis11
Aday Memur

1+1 45 m2 yarı bodrum ! Buna mı 900.000 TL verdiniz. Hocam kusura bakmayın ben bankanın yerinde olsam bende size kredi vermem çünkü böyle bi oda Almanya?da falan herhalde. Ev demiyorum bakın oda !

y.mühendis.miralbey, 1 hafta önce - Alıntıya git

konuyu baltalamasanız olmaz zaten, arkadaş yapıcı bir fikriniz varsa yazın yoksa neden böyle bir yorum yapıyorsunuz ki. Evet ev 1+1 45 m2 900 bin tl, siz bu özelliklerde istanbulun herhangi bir semtinde ev bulun gidip ordan alalım bakalım bulabilecek misiniz, bütçemiz buna yetti ne yapalım şimdi, piyasadan bi haber yorum yapmadan önce bir araştırın bakalım ev fiyatlarını. 2. konu da okuduğunuzu anlayamama sorununuz var diye düşünüyorum; çünkü daire 50+1 1500 m2 büyüklüğünde de olsa bankalar maksimum 250 bin tl kredi veriyor, yani verilen bu kredinin evin büyüklüğüyle, konumuyla veya benimle alakası yok.

20 Eylül 2022 08:44

garibanmühendis11
Aday Memur

iş bankası biraz kamu bankalrına göre yüksek faizi ama 2.05 den veriyor yerinizde olsam onu araştırım hocam eğer mecbur kalsam

emreyurt999, 1 hafta önce - Alıntıya git

teşekkürler hocam, akbank ile görüştüm 2.10 ile veriyor, fakat ödeme koşulları bizim aylık bütçemizin %50'sini aştığı için istediğim tutarda bana kredi çıkmıyor.

20 Eylül 2022 09:03

civilengineer59
Şef

y.mühendis.miralbey, 1 hafta önce - Alıntıya git

bu yorumu yaptığına göre almanyada falan yaşıyorsun sanırım, istanbulda 900 bin tl'ye konteyner vermiyorlar aç gözünü. 1+0 20 m2 garajdan bozma odalara 5 bin tl kira istiyorlar sayın çok yüksek mühendis bey, yükseklerde uçuyorsun biraz alçaklara in :)

20 Eylül 2022 09:36

civilengineer59
Şef

Sayın garibanmühendis arkadaşım ben senin yerinde olsam müteahhiti ikna etmeye çalışırım, "abi haziran ayında verdiğim 300 bin tl'yi kullandın zaten, ülkede aylık yüzde 10 enflasyon var, 300 bin tl'nin şuanki karşılığı 400 bin tl yapıyor, elimde olmayan sebeplerden dolayı evi alamayacağım, sen bu evi başkasına zaten her türlü en kötü bu fiyattan yine satarsın senin hiçbir zararın olmaz hatta karın bile olur, ver paramızı, emeklerimizi ziyan etme" temalı bir konuşma yapardım. eminim ki etkili olacaktır. böyle y.mühendislerine de cevap bile verme bırak yükseklerde takılsınlar, sen canını sıkma, ne güzel eşinizle birlikte küçük sıcak bir yuva hayali kurup bir adım atmışsınız, kimsenin sizin bu hayalinizi küçük beyniyle küçümsemeye hakkı yok, inşallah çok daha iyileri sizlerin olur.

20 Eylül 2022 19:37

neron99
Aday Memur

bu ara kredi muslukları kısık

20 Eylül 2022 23:11

y.mühendis.miralbey
Aday Memur

Ankara?da yaşıyorum! 45 m2 yarı bodrum 900.000TL olduysa vay haline güzel ülkemin. Birader sen yinede iyi düşün yol yakınken başka evlere bak vardır belki. Ankara?da bu paraya çok güzel evler var neyse hayırlısı olsun senin için kusura bakma 🙋♂

21 Eylül 2022 10:17

m_zahid
Şube Müdürü

müteahhidi ikna edip paranızı almaya çalışın. mutlaka kabul edecektir.

21 Eylül 2022 13:58

sayli1289
Memur

ben ağustos ayında 500 bin çektim ziraatten, eğer emekli maaşı olan anne baba kayınbaba vb. olan birisini yanınızda yaşıyor olarak belirtip bordrosunu eklerseniz kredi limiti artıyor burada kritik nokta hane halkı geliri, hane halkı geliri ne kadar çok olursa o kadar kredi limitiniz artıyor, bir de başka kredi borcunuz varsa onları da kapatın o şekilde başvurun derim

21 Eylül 2022 14:47

ByCenk
Aday Memur

Yaklaşık 1 ay önce ben de kredi araştırdım. Vakıfbank ile detaylı görüştüğümde 0 ev olursa 500 bin TL'ye kadar 0,99 dan kredi verdikleri.

Eğer ev içinde oturulmuşsa kredi oranı 1,20'ye çıkıp Vakıfbank 200, Ziraat Bankası 250 ve Halkbankası 300 bin TL kredi verebileceğini söylemişti.

Bahsettiğiniz ev sıfır olduğu için bence tekrar bir farklı şubeye sormanızda fayda var.

22 Eylül 2022 17:53

sinirboyu
Memur

ben ağustos ayında 500 bin çektim ziraatten, eğer emekli maaşı olan anne baba kayınbaba vb. olan birisini yanınızda yaşıyor olarak belirtip bordrosunu eklerseniz kredi limiti artıyor burada kritik nokta hane halkı geliri, hane halkı geliri ne kadar çok olursa o kadar kredi limitiniz artıyor, bir de başka kredi borcunuz varsa onları da kapatın o şekilde başvurun derim

sayli1289, 6 gün önce - Alıntıya git

devlet bankaları için gelirle bir alakası yok 2. el evse 250 bin 0 evse 500 bin (onu da sadece vakıf veriyor sanırım) üstüne 1 kuruş vermiyorlar isterse hanehalkı geliri 40 bin lira olsun -ki bizim bu meblanın üstünde gelirimiz var fark etmiyor, vermiyorlar.

özeller hane halkı geliri yüksek gösteirlirse belki biraz daha vereiblilir ama ortada gelir yk onu nasıl ödeyecek? özellerin de faizi yüksek çünkü.

23 Eylül 2022 14:49

hayatzıp
Aday Memur

Ziraat Bankasına da bakmanızı öneririm. Biz 2-3 yıl önce konut kredisi çektik evimizi aldık o zamanalr çok araştırmıştım faiz oranlarını vs Ziraat Bankasıydı en uygun olan şuan da çok değiştiiğini sanmıyorum devlet bankası sonuçta.

23 Eylül 2022 17:53

sariisik
Aday Memur

Konut kredisinde Ziraat Bankası dışında tüm bankalar sorunlu. Yani kredi notum yüksek maaşım iyi ve düzenli, çalıştığım yerde 10 yılım. İşten çıksam çekeceğim krediden daha yüksek tazminat alıyorum ama yine de Ziraat Bankası dışında hiçbiri kredi vermedi. Üstelik kredinin faizi diğerlerine göre çokta düşük bilginiz olsun.

26 Eylül 2022 11:53

sayli1289
Memur

devlet bankaları için gelirle bir alakası yok 2. el evse 250 bin 0 evse 500 bin (onu da sadece vakıf veriyor sanırım) üstüne 1 kuruş vermiyorlar isterse hanehalkı geliri 40 bin lira olsun -ki bizim bu meblanın üstünde gelirimiz var fark etmiyor, vermiyorlar.

özeller hane halkı geliri yüksek gösteirlirse belki biraz daha vereiblilir ama ortada gelir yk onu nasıl ödeyecek? özellerin de faizi yüksek çünkü.

sinirboyu, 5 gün önce - Alıntıya git

kredi limitinde önemli olan evin ekspertiz değeri eve gelen eksper evin değerini ne kadar yüksek gösterirse o kadar kredi çıkar ama ziraat bankası bir çok ön koşul ekliyor. daha yeni 500 bin çektim o da banka müdür yardımcısı çocukluk arkadaşım hane halkı gelirini de ona göre yüksek göstermeniz gerekiyor

Toplam 17 mesaj