Editörler : Pangaea
25 Eylül 2022 13:07

Tüm mesleklere sadece alan sınavı yapılmalı

Merhaba sayın arkadaşlarım ben tıbbi görüntüleme teknikerliği önlisans biyoloji lisans mezunuyum. Kendimi geliştirmek adına iki üniversite okudum iki mesleğim var.Her yıl toplam 10 biyolog atanırken 500 radyoloji teknikeri atanıyor ben lisans mezunu olduğum için önlisans kpss ile atanamıyorum.Yani çok okuduğum için cezalandırılıyorum.Saglık bakanlığı önlisanstan mezun memurlarına üniversitelerle anlaşıp lisans tamamlama eğitimi aldırıyor böyle bir hak tanıyor ama ben atanmadan lisans okuduğum için radyolojiden atanamıyorum hem kendi personellerinin daha eğitimli olmasını isterken bizim gibi eğitimini sınavlara girip kazanarak insanları cezalandırıyor.Bu yanlış uygulamadan vazgeçilmesini istiyorum.İkinci isteğim herkesin kendi alanından uzmanık sınavına girmesi aynı doktorlar eczacılar diş hekimleri gibi siz odtü mezunu makina mühendisini sırf tarih yapamıyor diye mühendislik memurluguna almazsanız bu ülkenin ayıbı olur.Siz Türkiye geneli ilk 1000 başarısı sıralamasına girip koç üniversitesinde moleküler biyoloji ve genetik okumuş biyologu kayserideki dokuma sanayisini bilmiyor diye biyolog kadrosuna almazsanız bu ülkede devlet kadroları sadece işe gidip gelen devlet memurlarıyla dolar taşar genç beyinlerde yurt dışına kaçar. Ben kendi biyoloji ve radyoloji alanımdaki bilgime güveniyorum ama alan sınavı yapılmadığı için biyolog kadrolarına radyoloji kadrolarına atanamıyorum kpss önlisans lise lisans sınavı kaldırılmalı kpss alan sınavı yapılmalı mühendis alıyorsan mühendislik alan sınavı yaparsın hemşire alıyorsan hemşirelik alan sınavı bu şekilde pratikte olmasada en azından teorikte mesleğine hakim kişileri alırsın kadrona devlette içinde bulunduğu bu atalet düzeninden kurtulur kpss sınavı ilk 2002 yılında yapılmıştır 2002 de üniversite öğrenci sayısı 450.000 civarlarında iken 2023 yılında üniversite öğrenci sayısı 8 milyonu geçmiştir yani 2002 yılında okuma yazma bilsin iyi kötü bir üniversiteden mezun olsun şartı artık yerini alanında uzman olsun şartına bırakmalıdır.Biz sadece alan sınavına girmek istiyoruz.

spoiler10
Aday Memur
25 Eylül 2022 13:12

Her mesleğe o mesleğin alan sınavı ile atanma görüşünüze canıgönülden katılıyorum

clubmanpinaud
Aday Memur
25 Eylül 2022 13:59

Üniversitelerde bölüm çeşitliliği çok. 1000?den fazla lisans programı var. Her bölüm için alan sınavı yapılmak istense yılın hemen hemen her hafta sonu alan sınavı yapılması gibi bir durum ortaya çıkar. (Psikoloji alan sınavı, Halkla İlişkiler alan sınavı, Bilgisayar Mühendisliği alan sınavı, İnşaat Mühendisliği alan sınavı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alan sınavı, Arkeoloji alan sınavı, İnsan Kaynakları Yönetimi alan sınavı, Havacılık yönetimi alan sınavı vs.) Bu da pek mümkün görünmüyor. Zaten KPSS'de herkes kendi kulvarında yarışıyor. Örneğin psikoloji lisans programı mezunu olmanın gerektiği kadrolara sadece psikoloji lisans programından mezun olanlar başvurabiliyor ve psikoloji lisans programından mezun olup P3 puanı en yüksek olanlar atamaya hak kazanıyor. Psikoloji lisans programından mezunlar kendi aralarında yarışmış oluyorlar.

hakanaydas
Memur
25 Eylül 2022 14:34

hocam özür dileyerek eleştirmek istiyorum sadece anadolu üniversitesinde 50 den fazla program var açıköğretim olarak bu adamlar mis gibi final sınavıda yapıyor vizede hemde yılda 4 kez çokta başarılı yapıyorlar 50 den fazla bölüme siz onlar gibi vize finalde yapmayacaksınız sadece tek sınav yapacaksınız bakın anadolu üniversitesi diyorum sadece bir üniversite bunu başarıyorken kocaman ösym bunu yapamayacakmı her hafta sonu olmasına gerek yok tek gün ösymde kitaplar basılacak adayın gireceği sınıf belli zaten o sınıfın kutusuna ayrı ayrı konulacak cografyadan giren beş kişiyse 5 tane makine mühendisiyse 5 tane hadi diyelim meslekler çok bugün ösym genel kğltğr yetenek için bir oturum yapıyor sabah öğlen eğitim için yapıyor iki hafta sonra alan için ,a kadrolar içinde bir hafta ayırıyor 3 hafta mesleklere göre yaparsa genel kültür ortadan kalkacak işletme iktisat alan kalkacak öğretmenlik alan kalkacak tek alan olacak herkes kendi alanı yani aslında daha kolay olacak sınav yapmak kpss artık geçerliliğini yitirdi yazılım mühendisi adama sen kod sormadan algoritma sormadan tarih sorusuyla atama yapıyorsun böyle saçmalık mı olur.Heleki özel üniversiteler parayla diploma dağıtırken alan yeterliliğini sorgulamadan memur almak devlete ihanet bence bu şekilde yapılırsa üniversitelerin akademik başarısıda ortaya çıkar aynen doktorların tıpta uzmanlık sınavında olduğu gibi birinci hangi üniversiteden çıktı üniversitenin başarı oranı nasıl bu şekilde artık üniversitedeki kadroların başarısıda az çok ortaya çıkacak

clubmanpinaud, 2 yıl önce

Üniversitelerde bölüm çeşitliliği çok. 1000?den fazla lisans programı var. Her bölüm için alan sınavı yapılmak istense yılın hemen hemen her hafta sonu alan sınavı yapılması gibi bir durum ortaya çıkar. (Psikoloji alan sınavı, Halkla İlişkiler alan sınavı, Bilgisayar Mühendisliği alan sınavı, İnşaat Mühendisliği alan sınavı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alan sınavı, Arkeoloji alan sınavı, İnsan Kaynakları Yönetimi alan sınavı, Havacılık yönetimi alan sınavı vs.) Bu da pek mümkün görünmüyor. Zaten KPSS'de herkes kendi kulvarında yarışıyor. Örneğin psikoloji lisans programı mezunu olmanın gerektiği kadrolara sadece psikoloji lisans programından mezun olanlar başvurabiliyor ve psikoloji lisans programından mezun olup P3 puanı en yüksek olanlar atamaya hak kazanıyor. Psikoloji lisans programından mezunlar kendi aralarında yarışmış oluyorlar.

ömer serkan
Yasaklı
25 Eylül 2022 14:43

Oldu başka? Var mı böyle saçmalık yaa çok mu kolay zannediyorsunuz alan sınavına girmeyi? Hadi senin tek bir sınavın var biyoloji fizik matematik vs.i.i.b.f mezunları ne yapacak? Yıllarca atanamayan sektörden uzaklaşanlar nolacak? Ben alanıma güveniyorum alan yapılsın.oldu başka? İşinize gelen gibi sınav sistemi uydurmayın yaa

umutkngl
Memur
25 Eylül 2022 14:56

Bence çok yanlış olur. KPSS biçilmiş kaftandır. 2010dan beri uygulanan yanlış politikalar yüzünden bu haldeyiz. Alan sınavı olursa, bunun bir tus,duş gibi olmayacağı ne malum? Sonuçlarını tahmin edemeyeceğimiz durumlardan uzak durmak lazım. Tek yol ÖSYM bin tekrar devletin en önemli 3.kurumu haline getirip, eski düzeni uygulamak... Dedikleriniz kısa ve orta vadede uygulanması imkansız. Ancak aşama aşama olabilir.

clubmanpinaud
Aday Memur
25 Eylül 2022 15:24

Bir aday diyelim ki makine mühendisliğinden mezun aynı zamanda da iktisat mezunu. Birden fazla lisans diploması olanlar aynı oturumda farklı alan sınavına nasıl girecekler? Alan sınavları yapılırken bu tür çakışmaların da olmaması gerekir.

Alan sınavları yapılmak istendiğinde Genel Kültür-Genel Yetenek oturumlarının da devam edeceğini düşünüyorum. Şuan nasıl ki ÖABT ve A grubu alan sınavlarında Genel Kültür-Genel Yetenek + alan sınavı oluyorsa Genel Kültür- Genel Yetenek varlığını sürdürmeye devam eder. Kamu personeli olarak atanacak vatandaşa Anayasa Hukukundan, İdare Hukukundan sorular her halükârda gelir. Yani sadece alan sınavından atanmak gibi bir durum olacağını düşünmüyorum.

Şuan sadece A grubu ve ÖABT alan sınavları yapıldığı halde KPSS lisans 3 haftada tamamlanıyorken her bölüme alan sınavı yapılmak istendiğinde sınav daha uzun süreye, daha fazla haftaya yayılır.

hakanaydas, 2 yıl önce

hocam özür dileyerek eleştirmek istiyorum sadece anadolu üniversitesinde 50 den fazla program var açıköğretim olarak bu adamlar mis gibi final sınavıda yapıyor vizede hemde yılda 4 kez çokta başarılı yapıyorlar 50 den fazla bölüme siz onlar gibi vize finalde yapmayacaksınız sadece tek sınav yapacaksınız bakın anadolu üniversitesi diyorum sadece bir üniversite bunu başarıyorken kocaman ösym bunu yapamayacakmı her hafta sonu olmasına gerek yok tek gün ösymde kitaplar basılacak adayın gireceği sınıf belli zaten o sınıfın kutusuna ayrı ayrı konulacak cografyadan giren beş kişiyse 5 tane makine mühendisiyse 5 tane hadi diyelim meslekler çok bugün ösym genel kğltğr yetenek için bir oturum yapıyor sabah öğlen eğitim için yapıyor iki hafta sonra alan için ,a kadrolar içinde bir hafta ayırıyor 3 hafta mesleklere göre yaparsa genel kültür ortadan kalkacak işletme iktisat alan kalkacak öğretmenlik alan kalkacak tek alan olacak herkes kendi alanı yani aslında daha kolay olacak sınav yapmak kpss artık geçerliliğini yitirdi yazılım mühendisi adama sen kod sormadan algoritma sormadan tarih sorusuyla atama yapıyorsun böyle saçmalık mı olur.Heleki özel üniversiteler parayla diploma dağıtırken alan yeterliliğini sorgulamadan memur almak devlete ihanet bence bu şekilde yapılırsa üniversitelerin akademik başarısıda ortaya çıkar aynen doktorların tıpta uzmanlık sınavında olduğu gibi birinci hangi üniversiteden çıktı üniversitenin başarı oranı nasıl bu şekilde artık üniversitedeki kadroların başarısıda az çok ortaya çıkacak

hakanaydas
Memur
25 Eylül 2022 17:11

hocam bugün öğretmenlerden de iki alandan mezun olan var adama birini seç ondan sınava gir diyorlar diğer sene girmek istiyorsan diğer alandan seç gir diyorlar bunun gibi bir uygulama gelebilir her sene sınav olur isteyen farklı senelerde farklı alanını denesin şuan öğretmenler öyle ben hem biyoloji mezunuyum hem tarih bu sene biyolojiden girdim seneye tarih düşünüyorum bakın genel kültür genel yetenekle sınava girip düz memur olarak atanmaya çalışsak ben sizin bölümünüzü bilmiyorum ama diyelim siz kimya mezunusunuz düz memurluk yazacaksınız ben tarih okuduğum için bırakın bir sıfırı 3 sıfır sizden öndeyim çünkü 27 soruluk kısma sizden daha çok hakimim bu şekilde olunca düz memurlukta matematik tarih türkçe cografya mezunları 3 sıfır önde oluyor çünkü adamların kendi bölümü sizin için zarar bu

clubmanpinaud
Aday Memur
25 Eylül 2022 17:49

Şuan sınava giriyorsunuz ve puanınızın geçerlilik süresi devam ettiği sürece biyoloji mezunu olma şartını arayan kadrolara da tarih mezunu olmayı gerektiren kadrolara da başvurabiliyorsunuz; ancak alanlarınızdan birini tercih etmeniz gerektiği gibi bir uygulama geldi diyelim ve siz o yıl biyoloji alanından sınava girmeyi tercih ettiniz, ama o yıl tarih mezunu olma şartı arayan kadrolara daha fazla bir alım oldu ancak siz biyolojiden sınava girmeyi tercih ettiğiniz için tarih mezunu olduğunuz halde bu kadrolara başvuramadınız, gelecek yıl da tarih alanından sınava girmeyi tercih ettiniz o yıl da tarih tarih mezunu olma şartı arayan kadrolardan az alım oldu, bu sefer de biyoloji mezunu olma şartı arayan kadrolara başvuramadınız. Bu durum da mağduriyete yol açar.

hakanaydas, 2 yıl önce

hocam bugün öğretmenlerden de iki alandan mezun olan var adama birini seç ondan sınava gir diyorlar diğer sene girmek istiyorsan diğer alandan seç gir diyorlar bunun gibi bir uygulama gelebilir her sene sınav olur isteyen farklı senelerde farklı alanını denesin şuan öğretmenler öyle ben hem biyoloji mezunuyum hem tarih bu sene biyolojiden girdim seneye tarih düşünüyorum bakın genel kültür genel yetenekle sınava girip düz memur olarak atanmaya çalışsak ben sizin bölümünüzü bilmiyorum ama diyelim siz kimya mezunusunuz düz memurluk yazacaksınız ben tarih okuduğum için bırakın bir sıfırı 3 sıfır sizden öndeyim çünkü 27 soruluk kısma sizden daha çok hakimim bu şekilde olunca düz memurlukta matematik tarih türkçe cografya mezunları 3 sıfır önde oluyor çünkü adamların kendi bölümü sizin için zarar bu

serhat99
Müsteşar Yardımcısı
26 Eylül 2022 10:41

arkadaşlar alan sınavı diyorsunuz da sonra alan sınavı yapacağız diye açıktan mülakatlı alıma çeviriryorlar işi ondan sonra yana yakıla torpil ararsınız.

serhat99
Müsteşar Yardımcısı
26 Eylül 2022 10:51

sonra açıktan mülakatlı uygulamalı alan sınavı yaptıkları zaman şikayet etmeyin. siz böyle istedini derlerse de o zaman ağlamayın :)

drali_
Şef
26 Eylül 2022 11:01

sinava gi̇ren ki̇şi̇ye yükten başka bi̇şey olmaz..ki̇tapçilar, dersaneler para kazanir..sonuçta siralama sinavi... mezun sayisi çok fazla esas sorun bu..

ömer serkan
Yasaklı
26 Eylül 2022 11:05

İşlerine nasil gelirse öyle bir atama yolu arıyorlar işte garibanlar napsın.torpili olsa mülakat ister alanına güvense alan sınavı ister.yeterli kpss puanı olsa rahatı yerinde olur hiç birşey istemez.atamasu belirsiz olunmayacak ne kadar bölüm varsa araştırmadan bodoslamasina gidip okuyorlar sonra burası ağlama duvarına dönüyor

serhat99, 2 yıl önce

sonra açıktan mülakatlı uygulamalı alan sınavı yaptıkları zaman şikayet etmeyin. siz böyle istedini derlerse de o zaman ağlamayın :)

26 Eylül 2022 11:09

Alanda daha iyi sıkışacaz, kimse kimseye fark atamayacak sonra şans eseri atanacaz yani. Hele bizim psikolojiyi düşünemiyorum. Herkes aynı neti yapıyor. Ya sen oabt'ye girmiyor musun, eee gir biyoloji öğretmeni ol, orası öyle tam senin dediğin gibi işte. p3'ten ne istiyorsun.. :) Adı üstünde p3 bu, kişinin genel kültürüne bağlı ve insanları da sağlam eliyor. Unutma ki hiçbir şey insanları bu kadar çok ayırt edemez.

ömer serkan
Yasaklı
26 Eylül 2022 11:11

Arkadaşta formasyon yok biyolog kadrosu bekliyor ;) kim biyoloji oku ataması var dediyse artık

psikolog.nehir, 2 yıl önce

Alanda daha iyi sıkışacaz, kimse kimseye fark atamayacak sonra şans eseri atanacaz yani. Hele bizim psikolojiyi düşünemiyorum. Herkes aynı neti yapıyor. Ya sen oabt'ye girmiyor musun, eee gir biyoloji öğretmeni ol, orası öyle tam senin dediğin gibi işte. p3'ten ne istiyorsun.. :) Adı üstünde p3 bu, kişinin genel kültürüne bağlı ve insanları da sağlam eliyor. Unutma ki hiçbir şey insanları bu kadar çok ayırt edemez.

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
26 Eylül 2022 11:53

Her meslek, her bölüm için ayrı ayrı sınav yapmaya kalksalar kimse bu işin içinden çıkamaz. Her yer torpil olur başına buyruk uygulamalar, tek bir merkezden yönetilemez, denetim mekanizması zorlaşır vs vs söylemesi kolay uygulaması zor yoksa herkes bilir her bölüme alan sınavı yapmayı

ömer serkan
Yasaklı
26 Eylül 2022 11:56

O kadarını düşünen kim ki sadece kendi alanına güvendiği için alan sınavı istiyor açık açık başkası ve işleyiş önemsiz ki.işine nasıl bi sistem geliyorsa onu istiyo

hanzel, 2 yıl önce

Her meslek, her bölüm için ayrı ayrı sınav yapmaya kalksalar kimse bu işin içinden çıkamaz. Her yer torpil olur başına buyruk uygulamalar, tek bir merkezden yönetilemez, denetim mekanizması zorlaşır vs vs söylemesi kolay uygulaması zor yoksa herkes bilir her bölüme alan sınavı yapmayı

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi