Editörler : ÇOTANAK
26 Eylül 2022 14:02   

Hakaret Soruşturması

Merhaba Arkadaşlar;

4B Sözleşmeli Personel olarak çalışıyorum. Müdür tarafından haksızca tarafıma olmayan bir suç iisnat edildi. Bunun üzerine ortak bir komisyon çalışması sırasında beni töhmet altında tuttuğundan ''bu işe fesatlık karıştırıldığını'' söyledim. Bunun üzerine hakkımda 2 kişilik bir tutanak tutup muhakkik istemiş. Tutanakta kendilerine hakaret ettiğimi belirtmişler. Bir işe fesatlık karıştırıldığını söylemek hakaret suçu mudur? Bilgilerinizi rica ederim.

Bu arada isnat ettiği konuda suçsuzluğum sabittir. Kanıtlanabilecek durumdadır.

26 Eylül 2022 14:14

zk17ts
Memur

eğer fesatlık karıştırılmamış ise hakaret değil de iftira gibi bir şey olur bu.. ama ifade özgürlüğü kapsamında şahsi düşünceme göre muhakkikin ceza vermemesi kanatindeyim.

26 Eylül 2022 14:21

zk17ts
Memur

Arkadaş yorumumu düzeltiyorum muhakkikler hukuk fakültesi mezunu mu ki ifade özgürlüğünü bilsin..? muhakkik ceza da verebilir. Ayrıca alenen hakaretler bile ifade özgürlğüne girerken bu cümle de girebilir.

26 Eylül 2022 14:37

karpuzculardan
Memur

Arkadaş yorumumu düzeltiyorum muhakkikler hukuk fakültesi mezunu mu ki ifade özgürlüğünü bilsin..? muhakkik ceza da verebilir. Ayrıca alenen hakaretler bile ifade özgürlğüne girerken bu cümle de girebilir.

zk17ts, 2 ay önce - Alıntıya git

Arkadaşım inşallah sizin dediğiniz gibi olur. Çok sağolun

26 Eylül 2022 15:05

zk17ts
Memur

savunmanı nasıl vereceksin bilmiyorum da "bu işe fesatlık karıştırıldığını düşündüğümü söyledim" gibi bir savunma yaz (yani bu cümleyi kabul ediyorsan sonuna düşündüğümü ibaresini ekle.) en azından kendi düşüncemi kesin olmayacak bir biçimde aktardım dersin..

26 Eylül 2022 15:08

zk17ts
Memur

Ayrıca ben de yeni memurum, üstadlar bu forumda r.diyojen, r.demiralp216, Yolgösteren gibi arkadaşlar yorum yazarsa daha sağlam ve mantıklı olur..

26 Eylül 2022 15:10

YigitOsman1
Aday Memur

yazılacak anlatılacak açık açık söylenecek çok şey var da yazmaya korkuyoruz. Ceza verseler de uyarı kınama alırsın en fazla. Soruşturma açılıyorsa genelde ufaktan bir ceza verilir çünkü haksız soruşturma açmak bu sefer açanı zor duruma sokabilir. Başarabiliyorsan Çok kafana takma. Ben kamusal alanda aleni olarak birbirinin kutsal değerlerine küfrettikten sonra ağzına burnuna yumrukla girişip 20 metreden gözle görülecek şekilde kan aktığı olayda, dayak yiyen dilekçe yazdığı halde hiç bir soruşturma açılmadığını, ceza verilmediğini, senin anlattığın gibi hakarete varmayan basit şeylerden ise aynı yerde iki kişilik ne olduğu belli olmayan tutanakla soruşturma açıldığını gözlerimle gördüm şahit oldum. Bunun adı takdir yetkisi falan değil kanunun üstünde yetki olmaz. Dediğim gibi takma sen savunma ifade isterlerse verirsin, ceza verirlerse idare mahkemesine verirsin hakkını ararsın.

26 Eylül 2022 15:40

karpuzculardan
Memur

Çok teşekkür ederim. Aynı ortamda 3. bir kişi daha bulunuyordu, o tutanağa imza atmamış. Benim söylediğim anda hakaret amacım yoktu, öyleymiş gibi yansıtıldı. Bende bana yapılanları yazdım ve bir üst birimimize verdim, konu teftiş kuruluna gitmiş.

26 Eylül 2022 17:11

YigitOsman1
Aday Memur

Çok teşekkür ederim. Aynı ortamda 3. bir kişi daha bulunuyordu, o tutanağa imza atmamış. Benim söylediğim anda hakaret amacım yoktu, öyleymiş gibi yansıtıldı. Bende bana yapılanları yazdım ve bir üst birimimize verdim, konu teftiş kuruluna gitmiş.

karpuzculardan, 2 ay önce - Alıntıya git

özellikle o tutanağa imza atmayan kişi olayın seyrini değiştirir. Rüzgarı tersine çevirir. Siz de ikiniz bir tutanak tutun hakaret içeren bir ifade olmadığı, hakaret amacı güdülmediği diye. elinde bulunsun. soruşturma açarlarsa sunarsın

26 Eylül 2022 23:06

zk17ts
Memur

karpuzculardan, 2 ay önce - Alıntıya git

Odada bulunan üçüncü kişinin de dinlenmesini istiyorum diye muhakkike savunmanı verirsin. O kişinin neden tutanağı imza etmediğini öğrenmelerini sağlayabilirsin.

27 Eylül 2022 14:31

cgdsblt
Şef

Bulunduğun iddia her insanın kaldırabileceği bir iddia eğil,genelde bu durumlar süregelen iletişimsizlik problemlerinin sonucu oluyor.

Bana böyle bir ithamda bulunulsa ben de hukuken hakkımı arardım, şöyle düşün birisi 3 kişi içindesize "bu işi yapmak için rüşvet aldın" diye itham etse susar mısın?

27 Eylül 2022 14:57

zk17ts
Memur

Bulunduğun iddia her insanın kaldırabileceği bir iddia eğil,genelde bu durumlar süregelen iletişimsizlik problemlerinin sonucu oluyor.

Bana böyle bir ithamda bulunulsa ben de hukuken hakkımı arardım, şöyle düşün birisi 3 kişi içindesize "bu işi yapmak için rüşvet aldın" diye itham etse susar mısın?

cgdsblt, 2 ay önce - Alıntıya git

İnsan sinir anında ne konuştuğunu iyi bilecek, ilk yorumda da söylediğim gibi hakarete değil de iftiraya girer. eğer öyle bir şey yoksa tabi..

Toplam 11 mesaj