Editörler : Pangaea
26 Eylül 2022 18:00

Arkeologlar sınav nasıldı

2022 KPSS 'de neler yaptık paylaşalım buradan ,daha önemlisi Arkeolog alımlarıyla ilgili ilanların hızlı bir şekilde çıkması için neler yapabiliriz. Son yapılan 40 arkeolog alımında 71 puan alan hatta daha düşük puanlarla mülakat görenler oldu. Hepimiz farkındayız ki Arkeoloji mezunları için çok az sayıda alım oluyor bu platform üzerinden biraraya gelip mücadele etmekten başka bir çare yok yıllardır sınavlara girenlerimiz var .Hiçbir arkadaşımızın Morel motivasyonunu bozmadan katkı sunacak arkadaşların önerilerini bekliyorum.

ardkeolog
Aday Memur
26 Eylül 2022 18:24

hedeflediğim netlere ulaşamasam da iptal olan sınava göre bir kaç netim arttı 75 civarı bir puan gelir gibi.

Mercangungor
Aday Memur
26 Eylül 2022 18:27

Ben de 85-90 arası bir puan bekliyorum

ardkeolog
Aday Memur
26 Eylül 2022 18:33

çok iyi puan aralığı umarım iyi bir alım sayısı da gelir

Mercangungor
Aday Memur
26 Eylül 2022 18:37

Umarım ama dediğiniz gibi daha nisan ayında alım oldu. Bizim epey beklememiz gerekecek gibi... Üstelik yanlış hatırlamıyorsam ilk 10'a giren arkadaşlar mülakatta elendi...

ardkeolog
Aday Memur
26 Eylül 2022 20:01

Evet 80 puan ve üzeri kişilerin mülakatlardan elendiğini haberlerden okuduk. Bir çok kurumda maalesef bu var hakkaniyetli bir alım yapılması lazım

ardkeolog
Aday Memur
26 Eylül 2022 20:18

İstihdam nasıl arttırılır: 1- Kazı merkezlerine geçici yapılan alımlar sürekli yani kadrolu hale getirilmelidir

2- Kültür turizm Bakanlığı bünyesinde kültür,turizm ,sanat alanında kendi alanında mezun adaylar işe alınmalı kurumlar arası kaydırma yoluyla memur alımı yapılmamalıdır.

3- Kazı merkezlerinde bulunan bekçiler kadar arkeologlar arasından seçilmeli ve kadrolu olarak çalıştırılması

4- Milli eğitim bünyesinde yakın zamanda açıklanan Kültür Tarihi dersi okutulmalı bunun yanında ilköğrenimden itibaren arkeoloji dersinin formasyon alan arkeolog öğretmenlerce

verilmesi gereklidir.

5- Emniyet ve Jandarma bünyesinde uzmanlık isteyen birimler kurulmalıdır (kültür ve tarihi eser kaçakçılığına karşı) Arkeologlar aktif olarak bu alanlarda çalışmalıdır.

Kısacası Arkeologlar Kültür sanat ile ilgili olan her projede yer alabilir.

Bunlara ek olarak istihdam için neler yapılmalı arkadaşlar?

Karamaxof
Aday Memur
14 Ekim 2022 13:16

Merhaba arkadaşlar ben 40 arkeolog mülakatına girdim 76 puanla atanamadım. Bu arada malesef 2022 kpss ye de başvuru yapmadım hazırlanmadığım için. Geçen ay Fahrettin Altun kpss geçerlilik süreleriyle ilgili bir açıklama yapmıştı. Sizce 2020 ve 2022 puanıyla karma alıma kı gidecek bakanlıklar mereka ediyorum

hanzel
Müsteşar Yardımcısı
14 Ekim 2022 13:45

2022 sonuçları açıklanıncaya kadar 2020 puanları geçerli, 2022 açıklandıktan sonra artık 2020'nin geçerliliği sona erer

Karamaxof, 2 yıl önce
Merhaba arkadaşlar ben 40 arkeolog mülakatına girdim 76 puanla atanamadım. Bu arada malesef 2022 kpss ye de başvuru yapmadım hazırlanmadığım için. Geçen ay Fahrettin Altun kpss geçerlilik süreleriyle ilgili bir açıklama yapmıştı. Sizce 2020 ve 2022 puanıyla karma alıma kı gidecek bakanlıklar mereka ediyorum

ogretmensadik
Aday Memur
14 Ekim 2022 13:58

Böyle arkeolojik bir merkezde yüzlerce arkeolog atanmaması acı verici.

ardkeolog
Aday Memur
17 Ekim 2022 21:15

Bu ay sonuna kadar ilan çıkarsa 2020 ve 2022 puanı birlikte kullanabilirler. ama biraz daha geç bir tarihte ilan çıkarsa 2022 puanı geçerli olur.

ardkeolog
Aday Memur
17 Ekim 2022 21:23

Arkeoloji mezunları haklı olarak çok ümitsiz

Türkiye Cumhuriyetinde en son işsiz kalacak

bölüm arkeoloji olmalı şaka gibi 2 yılda bir zar

zor ilana çıkan bir bakanlık var. Çıkan alım sayısı en son 40 arkeolog oldu Kültür turizm bakanı

yapmış olduğu açıklamalara bakarsa eğer

sözünü tutmadığını görecektir. Bu yıl bitmeden

ilana çıkılmalıdır 300-500 arası alım yapılmalıdır

ziyangil
Yasaklı
17 Ekim 2022 21:52

doktorlarin itibarsizlastirilmasi drami, muhendislerin ac gezmesi trajedisinden sonra turkiye gibi her yeri medeniyet fiskirtan bir ulkede arkeologlarin devlette alimi olmamasi bambaska bir trajikomik durum valla allah sonumuzu hayir etsin.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi