Editörler : Pangaea
30 Eylül 2022 11:22   

KPSS sınavındaki usulsüzlük hakkında YÖK'ün vereceği karar ne anlama geliyor?

https://www.memurlar.net/haber/1042483/yok-kpss-on-inceleme-raporunu-bugun-gorusecek.html

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, KPSS ön inceleme raporunun bugün YÖK Genel Kurulu'nda değerlendirileceğini söylemiş.

Burada hukuken yanlış giden bir şeyler olduğu açık. Eğer, KPSS sınavı ile ilgili olarak YÖK bir inceleme ve denetleme yaptıysa, ilgili mevzuatta (6114 sayılı Kanun, 4 Sayılı CBK, 2547 sayılı Kanun) böyle bir yetkisi yok.

Ön inceleme raporu, ÖSYM Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında ceza soruşturması açılabilmesi için izin vermeye ilişkin ise bu durumda da KPSS sınavına ilişkin bir rapor değil, KPSS sınavı ile ilgili olarak ÖSYM Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin soruşturulup soruşturulmayacağına dair YÖK Genel Kurulu tarafından verilecek karara esas bir rapordur.

Görüşülecek olan raporun, ön inceleme için görevlendirilen üyelerce hazırlanmış ön inceleme raporu değil, Beştepede önü sonu incelenerek son şekli verilmiş rapor olduğu, kararın da önceden Beştepede alındığı, sadece bugünkü YÖK Genel Kurulu toplantısında şeklen açıklanacağını arif olan herkes anlar demek lazım.

01 Ekim 2022 15:21

mustafaa09
Aday Memur

Hiçbir şey çıkmaz,boşuna iptal olan bir sınav,bu olay hiç çalışmayıp da fazladan 1-2 ay kazanıp çalışan insanlara yaradı.6 ay-1 sene boyunca çalışan insanın suçu neydi

05 Ekim 2022 10:44

yökhukuk
Daire Başkanı

https://www.memurlar.net/haber/1042934/yok-baskani-ozvar-dan-kpss-aciklamasi-geregini-yapacagiz.html

YÖK Başkanı Özvar, bir basın mensubundan gelen iptal edilen KPSS ile ilgili YÖK'ün yürüttüğü incelemenin son durumunun ne olduğuyla ilgili gelen soruya ilişkin, "Yükseköğretim Kurulu'nun ön inceleme yükümlülüğü var. Bu tamamlandı. Genel Kurul'da çalışmalar bitti. Gereğini yapacağımızı ifade edelim" cevabını vermiş.

Bunu duyunca aklıma "Valla Abdülkadir Bey artık köşenden gereğini yapacaksın. Bak Ahmet bey (Hakan) gereğini yapıyor" sözü geldi nedense

Toplam 2 mesaj