Editörler : Renjiro
02 Ekim 2022 14:35   

Dr. Tezi Savunma Öncesi Yayın Şartı Sorunsalı

İyi günler ben bir devlet üniversitesinde doktora yapıyorum 4. tik'e yaklaşmaktayım. Üniversite bizden savunmaya girmeden önce;

-Doktora tezinden üretilmiş olmak kaydıyla özgün yayın istiyor. (TR dizin, Ulakbim)

Bu durumda ben Sosyal Bilimler alanında yapıyorum örneğin: "Psikolojik Tükenmişlik Olgusu üzerine bir inceleme A ve B ülkeleri örneği". dediğim zaman tezi yayınlamadan önce makale şartını yerine getirmek için bu başlığı kısaltarak tezimin intihale girmemesini sağlamak için Tamamlamadığım tezimin bazı başlıklarını alarak yeniden yazarak ve tezin sadece kuramsal-teorik kısımlarını kullanarak yurtdışında topladığım verilere hiç değinmeden teorik bir araştırma makalesi yazabilir miyim. Bu şartı geçebilmek adına. Çünkü diğer türlü copy-paste yapsam tezim yayınlanınca intihale düşeceğim ayrıca Doktora sonrası tezden üretilmiş yayın isteniyor o şartı tezi verdikten sonra sağlamam gerekir. Nasıl bir yol önerirsiniz.

Değerli katkılarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

02 Ekim 2022 18:07

donurh
Şef

Tezde kendi makalenize atıf yapabilirsiniz. Atıf yapıldığında intihal olmaz, tıpkı kullandığınız diğer alıntılar gibi. Mezun olmak için yayın şartı olabiliyor ama doktora tezinden üretilme şartını ilk kez duyuyorum. Buradaki asıl konu intihal değil, benzerlik oranı. Kendi istedikleri buysa zaten benzerlik testinde bunu gözeterek bir oran belirleyeceklerdir. Dergiler de, tezden üretilmiş makalelerde benzerlik oranını daha yüksek tutuyor.

03 Ekim 2022 21:48

Nuray488
Aday Memur

Teşekkürler hocam yine de çok karışık bir süreç. nasıl kısıtlama yapıp rewrite yaparak yazacağız

03 Ekim 2022 22:11

donurh
Şef

Teşekkürler hocam yine de çok karışık bir süreç. nasıl kısıtlama yapıp rewrite yaparak yazacağız

Nuray488, 2 ay önce - Alıntıya git

Ben doktora tezimin sadece literatür bölümünden iki makale yayınlattım, ikisinde de benzerlik oranı %35'i geçmedi. İlgili kısımları alıp olduğu gibi ya da sadece cümleleri değiştirerek makale olmaz zaten; olsa da düzgün bir dergi yayınlamaz, çok belli olur bir bütünün sadece bir parçası olduğu. Makalede, tezden alacağınız bölümleri alıp o konuyu genişletmeniz, bazı kısımları atmanız, yeni kaynaklar eklemeniz, tezde kullanmadığınız noktalara da değinmeniz gerekir. Örneğin benim ilk makaleyi yazmam, o konuya tezde fazlasıyla yer verdiğim halde halde 4 ay sürdü. Hatta daha öncesinde sıfırdan yazdığım bir makale bundan daha kısa sürmüştü. Şöyle düşünmeyin: "asıl mesele tezdi, makaleler ondan üretilecek alt bir kategori." Makale daha yoğun olduğu için daha zor, gereksiz söze yer yok, tekrarlamalara yer yok vs. Şimdi gözde büyüse de, şimdiden aşinalık kazanmak ilerisi için çok iyi olur.

04 Ekim 2022 23:15

Nuray488
Aday Memur

işte korkum şurada hocam örneğin ben tezden yayın ürettim savunmaya girdim sonra tez yayınllandı akabinde doçentlik için Dr. sonrası tezden yayın çıkarma şartını sağlamak için tekrar tezden yayın üretmek zorunda kalacam bu sefer dublicate falan derler mi? veya dr. öncesi savunmaya girmek için tezden bir yayın sonra dr. sonrası tezin başka bölümünden(veri kısmı) başka yayın şeklinde olur mu? 

05 Ekim 2022 00:11

adaydoçent
Daire Başkanı

işte korkum şurada hocam örneğin ben tezden yayın ürettim savunmaya girdim sonra tez yayınllandı akabinde doçentlik için Dr. sonrası tezden yayın çıkarma şartını sağlamak için tekrar tezden yayın üretmek zorunda kalacam bu sefer dublicate falan derler mi? veya dr. öncesi savunmaya girmek için tezden bir yayın sonra dr. sonrası tezin başka bölümünden(veri kısmı) başka yayın şeklinde olur mu? 

Nuray488, 2 ay önce - Alıntıya git
Hocam bir tezden birden fazla yayın olabilir ancak siz doktora sonrası tezden yayın isteyecekler derken doçentlik için mi diyorsunuz? Bunun için doktora sonrası olma şartı yok.
05 Ekim 2022 00:13

adaydoçent
Daire Başkanı
Hocam bir tezden birden fazla yayın olabilir ancak siz doktora sonrası tezden yayın isteyecekler derken doçentlik için mi diyorsunuz? Bunun için doktora sonrası olma şartı yok.
adaydoçent, 2 ay önce - Alıntıya git
Doçentlikte lisansüstü tezlerden üretilmiş yayınlar doktora öncesi de olabilir. İlgili şartı yerine getirmiş olursunuz. Sadece puanınız doktora öncesi puana dahil edilir.
05 Ekim 2022 11:27

Nuray488
Aday Memur

anladım hocam biraz o kafamda sorun oluşturuyordu sağolun olmadı ben o şekilde düşüneyim

05 Ekim 2022 12:48

Someone0606
Memur
Bazen sözlü bildiri de kabul oluyor. Tekrar bir bakın yönetmeliğe isterseniz
05 Ekim 2022 13:37

draok
Aday Memur

Mühendislik alanında SCI şartı var bir çok üniversitede benzerlik raporu kendi yayınından çıkartılıyor bizde zaten tezinden üretilmiş yayın olması gerekiyor farklı bir sonuç sunamazsın mantık olarak zaten tabi ki TEZ daha uzun ve detaylı bu sebeple oda belli bir oranda kalıyor tabi ki birebir aynı olmaz olmaması da gerekir,

05 Ekim 2022 17:09

Nuray488
Aday Memur
Bazen sözlü bildiri de kabul oluyor. Tekrar bir bakın yönetmeliğe isterseniz
Someone0606, 2 ay önce - Alıntıya git

yok sözlü bildiri değil alan indeksi ya da ulakbim diyor hocam

07 Ekim 2022 20:12

Nuray488
Aday Memur

bütün cevaplandırmalarınıza çok teşekkür ederim bütün hocalarıma

Toplam 11 mesaj