Editörler : Renjiro
28 Aralık 2022 14:15

Dayren
Aday Memur

Kardeş senin neden %35 çıktı? Engel oranım mi ddüşük?

28 Aralık 2022 14:17

Dayren
Aday Memur

Diyelim 4\c için engel oranım 83*9.000 =747.000/60 =12.400 gün 12.400/360= 34,4 kusurat. 34,4*2= 68,8 aylık bağlama oranı ancak %50 geçemez diyor.

Yani bu hesap doğrumu?

28 Aralık 2022 14:58

memur744
Aday Memur

Kardeş senin neden %35 çıktı? Engel oranım mi ddüşük?

Dayren, 1 ay önce - Alıntıya git

Evet engel oranim sizinkinden düşük o yüzden daha da düşüyor engelli maaşı. İşin gerçeği ev kira tek maaş şu anda zor geçiniyoruz. %50 bile olsa emekli olmak imkansız. Normal çalışanların 2,3 katı zorlanarak çalışıyoruz bizim 15 yıl onların 30 yılına eşdeğer yine de insani şartlarda bir hayat sürdürmek imkansız.

27 Ocak 2023 16:03

aequltas
Aday Memur

arkadaşlar merhaba. konu başlığını açan arkadaşın sorusunu okudum ancak sanırım 2008 yılında 4a olarak işe başlaması da engelli olarak. benim sorum benzer ama bir tık farklı. bilenlerden yardım rica ediyorum.

Benim ilk işe giriş tarihim 2006 yılı (4a olarak) ancak engelli olarak değil. 2019 yılına kadar normal 4a statüsünde engel olmadan çalıştım. daha sonra engel gelişti ve ekpss ile 2019 yılında atandım. Benim emeklilik hesabıma ilk işe giriş tarihim mi dahil edilecek yoksa engelli olarak başladığım yıl mı? öncesinde engelli olmadığım için sigortalılık süren dahil edilmez, kamu kurumuna engelli olarak başladıktan sonra 15-20 sene arası çalışmak zorundasın diyen de oldu öncesinde engelli olup olmaman önemli değil kamuya engelli olarak girdiğin için öncesindeki sigortalılık süren dahil olur diyen de oldu. engel oranım %55. bilen arkadaşlar aydınlatabilir mi? teşekkürler.

30 Ocak 2023 11:45

tolgperperek
Şef

arkadaşlar merhaba. konu başlığını açan arkadaşın sorusunu okudum ancak sanırım 2008 yılında 4a olarak işe başlaması da engelli olarak. benim sorum benzer ama bir tık farklı. bilenlerden yardım rica ediyorum.

Benim ilk işe giriş tarihim 2006 yılı (4a olarak) ancak engelli olarak değil. 2019 yılına kadar normal 4a statüsünde engel olmadan çalıştım. daha sonra engel gelişti ve ekpss ile 2019 yılında atandım. Benim emeklilik hesabıma ilk işe giriş tarihim mi dahil edilecek yoksa engelli olarak başladığım yıl mı? öncesinde engelli olmadığım için sigortalılık süren dahil edilmez, kamu kurumuna engelli olarak başladıktan sonra 15-20 sene arası çalışmak zorundasın diyen de oldu öncesinde engelli olup olmaman önemli değil kamuya engelli olarak girdiğin için öncesindeki sigortalılık süren dahil olur diyen de oldu. engel oranım %55. bilen arkadaşlar aydınlatabilir mi? teşekkürler.

aequltas, 5 gün önce - Alıntıya git

2019da 5510 dan engelli olarak ataman yapılmış, yıl olarak ilk sigorta girişin etki eder, primlerini ise birleştirilmesi için çalıştığın yerde dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

Toplam 45 mesaj