İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
19 Kasım 2022 15:51

Yüz kızartıcı suçtan HAGB

5 yıl süren bir soruşturmanın ardından geçen sene hagb kararı verildi memur olmaya engel midir?

E.Kayı Han
Editor
19 Kasım 2022 17:03

Normalde hagb bir yaptırım değildir. Denetim süresi sonunda hüküm açıklanmazsa yani başka bir suç izlenmez ise hüküm açıklanmadığı için sorun oluşturmaması lazım.

Ancak genel olarak aykırı hakaret ediliyor.

Murat59xs
Aday Memur
19 Kasım 2022 17:13

Yani oluşturabilir değil mi

donurh
Daire Başkanı
19 Kasım 2022 19:16

Bu kararda yüz kızartıcı suçtan hagb nedeniyle atılmış memurun işe iadesine hükmedilmiş. Üstelik denetim süresi dolmadan. Ancak AYM dışında pek takmıyorlar bunu.

https://kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/BB/2018/16070

19 Kasım 2022 19:35

Kurum önemli olmakla beraber çok yüksek ohtimalle red yersiniz, hukuki süreçte yıpratır ancak sonunda anayasa mahkemesinden güzel karar almanız olası veya supriz olarak ilk derece veya istinaftan da lehinize karar alma ihtimaliniz var, şimdiden olumlu sonuçlar almanız dileğimle.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
19 Kasım 2022 20:47

Eğer açıktan bir kuruma atanmak için sınav kazandıysanız kurum sizi başka bir sebepten ötürü göreve başlatmayabilir.

Murat59xs
Aday Memur
19 Kasım 2022 21:20

Tesekkür ederim

donurh, 1 yıl önce

Bu kararda yüz kızartıcı suçtan hagb nedeniyle atılmış memurun işe iadesine hükmedilmiş. Üstelik denetim süresi dolmadan. Ancak AYM dışında pek takmıyorlar bunu.

https://kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/BB/2018/16070

Murat59xs
Aday Memur
19 Kasım 2022 21:21

Çok teşekkür ederim

şanslı-s2, 1 yıl önce

Kurum önemli olmakla beraber çok yüksek ohtimalle red yersiniz, hukuki süreçte yıpratır ancak sonunda anayasa mahkemesinden güzel karar almanız olası veya supriz olarak ilk derece veya istinaftan da lehinize karar alma ihtimaliniz var, şimdiden olumlu sonuçlar almanız dileğimle.

Murat59xs
Aday Memur
19 Kasım 2022 21:24

Açıktan değil önümüzdeki hafta tercihler var onun için sormuştum

ÇOTANAK, 1 yıl önce

Eğer açıktan bir kuruma atanmak için sınav kazandıysanız kurum sizi başka bir sebepten ötürü göreve başlatmayabilir.

hukukcumemur06
Aday Memur
20 Kasım 2022 11:48

Bir çok idari soruşturmada adli dosya içeriği ile birebir şekilde olan delillerle irtibat iltisaktan bahsediliyor ya hani... İşte irtibat ve iltisak bu gibi memuriyete ilk girişteki güvenlik soruşturmaları için vardır. HAGB almanız suçunuzun sabit olduğunu fakat sabıkasız oluşunuz ve ilerde suç işlemekten çekineceğinize dair mahkeme heyetinde beliren bir kanaatten dolayı.

Özetle HAGB, bir tedbir kararıdır ve 2 yıl altındaki hapis cezalarına uygulanabilir. Memuriyet kadrolarına girebilmek kasıtlı suçlarda 1 yıl ve üstü ceza almamaya bağlıdır.

Şayet siz 1 yıl 10 ay hapis cezası almış ve bu HAGB olmuş ise kanaatimce soruşturmanız olumsuz neticelenir. Ancak 1 yıl altında olacak şekilde örn.5 ay hapis cezası almışsanız bu bir sorun teşkil etmeyecektir diye düşünüyorum.

Murat59xs
Aday Memur
20 Kasım 2022 13:25

1 yıl 8 ay verilmiş iptal davası açarsak olumlu sonuçlanma ihtimali var mı

hukukcumemur06, 1 yıl önce

Bir çok idari soruşturmada adli dosya içeriği ile birebir şekilde olan delillerle irtibat iltisaktan bahsediliyor ya hani... İşte irtibat ve iltisak bu gibi memuriyete ilk girişteki güvenlik soruşturmaları için vardır. HAGB almanız suçunuzun sabit olduğunu fakat sabıkasız oluşunuz ve ilerde suç işlemekten çekineceğinize dair mahkeme heyetinde beliren bir kanaatten dolayı.

Özetle HAGB, bir tedbir kararıdır ve 2 yıl altındaki hapis cezalarına uygulanabilir. Memuriyet kadrolarına girebilmek kasıtlı suçlarda 1 yıl ve üstü ceza almamaya bağlıdır.

Şayet siz 1 yıl 10 ay hapis cezası almış ve bu HAGB olmuş ise kanaatimce soruşturmanız olumsuz neticelenir. Ancak 1 yıl altında olacak şekilde örn.5 ay hapis cezası almışsanız bu bir sorun teşkil etmeyecektir diye düşünüyorum.

hukukcumemur06
Aday Memur
20 Kasım 2022 15:16

HAGB kararlarına itiraz yolu pek verimli bir yol değil. Seneye güzel düzenlemeler var bu hususta. Sorunuza gelince; dosya içeriğine göre yorum yapmak gerek. İyi bir hazırlık ile idareden olumlu bir netice belki alınabilir bence.

Murat59xs, 1 yıl önce

20 Kasım 2022 23:03

Tahmim ettiğim ve M. ile başlayan suçtan ise işiniz biraz zor gibi.

Murat59xs, 1 yıl önce

aisezreal
Genel Müdür
18 Aralık 2022 01:52

M. Ne demek hocam?

şanslı-s2, 1 yıl önce

Tahmim ettiğim ve M. ile başlayan suçtan ise işiniz biraz zor gibi.

Pisipisii
Aday Memur
24 Aralık 2022 15:44

Hocam bennitelikli dolandırıcılıktan savcıya ifade verdim. İddianame hazırlanması veya dava duruşma hiçbir şey yok. Arşiv araştırmasında Şuan bekletiyorlar bu benim işe başlangıcında engel olur mu?
Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi