Editörler : cihan27E.Kayı Han

27 Kasım 2022 14:15

Çok sayıda zam tahmin başlığı açıldı. gelin artık yeni başlık açmayıp burada tartışalım

her gün birisi zam hakkında yeni bir balık açıyor.

bu başlık son olsa ve burada tartışsak, başlık başlık gezmesek daha iyi ve daha derli toplu olmaz mı?

tartışmaların özeti zaten şu;

1-karamsarlar: yüzde 15-20 arası bekliyoruz diyorlar.

argümanları: daha önce de tecrübe ettik. geçen sefer de vereceğiz dediler vermediler. memur zaten bize oy vermez deyip diğer kesimlerin oyları bize yeter diye düşündüklerini iddia ediyorlar. ayrıca tuik enflasyonu düşük çıkaracak, bunun çok üstüne çıkmazlar. asgari ücrete gelecek zammın mutlaka daha düşüğü bize gelir. onlara en fazla yüzde 40 gelse bize de yüzde 20 civarı gelir diyorlar. belki bir ihtimal yüzde 20'yi bir kaç puan geçmeye de kapalı değiller.

2-orta yolcular: yüzde 25 kesin ama 30'a kadar çıkabilir diyorlar.

argümanları: bu kesim karamsarlar ile iyimserlerden etkilendiklerinden kafaları karışıp ortasını bekleyenler. fazla bir argümanları yok.

3-iyimserler: yüzde 40 ve üstü olacak. yüzde 35 de belki olabilir ama ibre daha yukarıya dönük diyorlar.

argümanları: üfe tüfe'ye yaklaşacağından dolayı dolar ve benzin sabit de kalsa fiyatların neredeyse her gün keskin şekilde artması, dolar yıl sonu artacağından dolayı bunun da mutlaka enflasyonu yukarı çekeceği, ocak maaşına kadar bile ciddi anlamda alım gücünün eriyeceği, ocak1 sonrası kamu ve özel sektörün her kalemdeki vergi ve zamları artırmakla pahalılığın çok can yakıcı hale gelecek olması, asgari ücretin en az 7500 lira olmasıyla pahalılığın mecburen daha da artacağı ve mart ayına kıyasla bugünkü göre alım gücünün keskin şekilde gerileyecek olması ve verilecek düşük bir zammın hiçbir şekilde kabul görmeyeceği ve çok sert bir şekilde seçimde sandığa yansıyacağı.

ayrıca derler ki;

eyt çıksa bile eyt'liler çok kızgın ve oyları çantada keklik değil. öğretmenlerin yarısı uzmanlık dışı kaldığı için çok kızgın ve suriyelilerden şu an için oy kullanma şartına sahip olanları az olduğu gibi onların da değişen konjöktör gereği oyları garanti değil. özellikle rusya'da esed ile görüşüldüğü an burada da oy kaybı çok yüksek olacak.

özetle (benim de dahil olduğum) 3. grup diyor ki:

seçim var ve seçim öncesi anketlerin de seçimi kazanmanın zorda olduğunu söylemesi ve yüzde 1 oyun bile hayati önemi haiz olması nedeniyle ve toplumsal psikoloji olarak bu kadar uzun süren sert fakirlik ve sefaletin sürdürülemez olması nedeniyle

memura verebilecekleri en azı vermek isteyecekler

ve gelişen tablo sonrası artık bu dip oran yüzde 40'a yerleşti. bunun en fazla düşeceği oran belki yüzde 35 olabilir ama daha aşağısı artık söz konusu değil. yüzde 40'ın üstünde dahi seyyanen zam ya da 1-2 puan fark dahil masada diyorlar.

özet bu

artık burada tartışalım. zaten enflasyon var. bir de başlık enflasyonu olmasına burada bir son verelim.

Tepepatlak
Yasaklı
27 Kasım 2022 15:51

13500 maaşımın 20 olmasını bekliyorum. Belki seyyanen belki oransal bilemem. Benim senaryom %40+1000tş seyyanen

Quares321
Daire Başkanı
27 Kasım 2022 16:12

Net rakamı tahmin etmek güç.

Ana çerçeve olarak şu iki kesin gerçekliğin dışına çıkmayacaktır:

1. Asgari ücrete yapılan yüzdelik artışın 15-20 puan eksiği olacak. Yirmi yıldır hiç sekmeden gerçekleşti. 2002 de en düşük memur maaşı 2.5 asgari ücret seviyelerinde iken şu an 1.5 in altına indi. 2023 te daha da düşecek.

2. Ocakta kaç verilirse verilsin 2023 genelinde TÜİK enflasyon oranı dışında hiç bir artış olmayacak. Bu da 20 yıldır hiç değişmedi.

Bu sebeplerle %40 mış 50 imiş, refah payıymış, seyyanenmiş gibi durumları tartışmak gereksiz. Asgari ücret yüzdelik zam oranı kesinleştiğinde memurunki de belli oldu demektir.

Clark011.
Şef
27 Kasım 2022 16:13

Yüzde 20 artı 5 refah payı en fazla 25 gelecek bunu herkes biliyor

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 16:37

herkes farklı sebeplerle farklı düşünebilir. bence mevcut tabloda yüzde 35-40 altı olmaz, olamaz

Polis3123
Aday Memur
27 Kasım 2022 16:40

Seyyanen zam enflasyon farkı sözleşme zammı hepsi yüzde 25 i asla geçmez üstünü bekleyen algı yapmaktan öteye gitmez maksimum herşey dahil 25 dahası yok iddiaya giren varsa burdayız

Clark011.
Şef
27 Kasım 2022 16:40

Gönül ister fazlası olsun, belki icralık olacagım belki işimden olacağım. Ama asgari ücrete %50 ye hayali dendi 2 gün önce. Asgariye 40 yaptı diyelim memura aynı oranda mı yapacak diyorsun
sadece gercek, 1 yıl önce

herkes farklı sebeplerle farklı düşünebilir. bence mevcut tabloda yüzde 35-40 altı olmaz, olamaz

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 16:50

asgari ücreti ağırlıklı olarak özel sektör ödüyor ve fazla artırırlarsa işsizlik ve enflasyon patlar. zaten eyt yüzünden özel sektöre ciddi bir kıdem tazminatı yükü gelecek. onu düşünüyorlar kara kara

memur zamları asgari ücretten tamamen bağımsız. memur ve emeklisine de asgari ücretliye de yüzde 40 gelmemesi için hiçbir neden yok. daha önceki uygulamalar ile bugünün şartları farklı.

özetle yüzde 35 dip ama ben yüzde 40 bekliyorum. bu seçim öncesi başka yolu yok..

Clark011., 1 yıl önce
Gönül ister fazlası olsun, belki icralık olacagım belki işimden olacağım. Ama asgari ücrete %50 ye hayali dendi 2 gün önce. Asgariye 40 yaptı diyelim memura aynı oranda mı yapacak diyorsun

Edirnel
Şube Müdürü
27 Kasım 2022 16:54

Ocak ayında maksimum %25-30 arası bir zam alırız. Hatta % 25 in altında verirlerse şaşırmam. Anlayacağınız beklentim sıfır. Kendimi bu senaryoya göre hazırlıyorum.

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 17:07

yeni borca harca takside girme. sen en kötüsüne kendini hazırla. dediğim olup en az 35 ve bence 40 gelince sevindiğin yanına kâr olur. 35 altı yok. ama yüzde 40 da gelse mart ayında bugünü mumla arayacaksın ona göre hesabını kitabını yap.

Edirnel, 1 yıl önce

Ocak ayında maksimum %25-30 arası bir zam alırız. Hatta % 25 in altında verirlerse şaşırmam. Anlayacağınız beklentim sıfır. Kendimi bu senaryoya göre hazırlıyorum.

Thalesemre
Genel Müdür
27 Kasım 2022 17:51

Merkez bankası tahminlerine göre ocakta yüzde 20 civarı zam bekleniyor. Hükümet bunun üstüne muhakkak bir miktar ekleme yapacak. Ama ne eklerlerse eklerlesinler bu asla refah payı olmaz çünkü bunu temmuz zammından kesecekler. Asgari ücreti en az yüzde 50 artıracaklar çünkü seçimde en çok oy getiren kesim onlar. Bundan dolayi da enflasyon ocaktan sonra fırlayacak.

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 18:30

milletteki bu karamsarlık ve ümitsizlik hiç iyi değil. lüks değil sadece insanca yaşam çok ulaşılmaz

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 18:32

olmamalı. (üstteki mesaj yarım kaldı)

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
27 Kasım 2022 18:34

yuzde 8-10 refah paylari havada ucuyor

ne zaman 8-10 refah payi aldiniz

2.5 veya 3.5 verirler onu da temmuzda keserler

8-10 u normal zam olarak zar zoe veriyorlar toplu sozlesmede

Uzmanmaliyeci34
Daire Başkanı
27 Kasım 2022 18:40

Haklısın onda bir sorun yok zaten. Sadece insanlar gerçekçi tahminler de bulunuyor. Hükümet memura neden versin ki? Memura yüksek zam vermesinin hükümete hiçbir kazancı yok zaten oy veren verecek vermeyen vermeyecek yine. Onları hedefi emekli ve asgari ücretle çalışanlar. Şimdi diyeceksin ki seçim var. 2015 te de seçim vardı koalisyon sonucu çıktı ama kurulmadı hükümet. Yani bu hükümet asla ama asla memurunu düşünmedi. Yine düşünmeyecek. Bu olumsuz bir bakış açısı değil bu arada sadece gerçekler böyle.

milletteki bu karamsarlık ve ümitsizlik hiç iyi değil. lüks değil sadece insanca yaşam çok ulaşılmaz

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 18:44

sen daha taze memursun. moralin de maaşın gibi yerlerde. ocak ayında düzgün bir zam yani yüzde 70-80 zam almayacaksın maalesef. ama 4-5 ay sonrası için bugünün yüzde 15-20'si olan en az 35 ve bence yüzde 40 alacaksın. ne zaman vermişler de bu sefer versinler demek bir delil teşkil etmez. seçim öncesi zammı alacaksın da alacağın yüzde 40 ile bugünün gerisinde olacaksın. yani sevinecek bir durum ve rahatlama yine olmayacak. yüzde 20 filan gibi komedi bir oran en kemik akp'liyi bile deliye döndürür.

iç çayını bak keyfine, bekarsan zengin bir yenge bul kendine

üçbuçukali, 1 yıl önce

yuzde 8-10 refah paylari havada ucuyor

ne zaman 8-10 refah payi aldiniz

2.5 veya 3.5 verirler onu da temmuzda keserler

8-10 u normal zam olarak zar zoe veriyorlar toplu sozlesmede

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 18:51

gaybı sadece Allah bilir

sen yüzde 20 verecek dersin ben bu sefer yüzde 40 verecek derim

sonuçta sıkıntıda ve çilede aynı kayıktayız

ben haklı çıksam birlikte seviniriz, sen haklı çıksan beraber üzülürüz.

ama sen haklı çıksan ben yıkılmam.

ben dip 35 ama normalde 40 bekliyorum. bugünün tablosunda mantıklı olan her açıdan bu

Allah gönlümüze göre versin..

Uzmanmaliyeci34, 1 yıl önce
Haklısın onda bir sorun yok zaten. Sadece insanlar gerçekçi tahminler de bulunuyor. Hükümet memura neden versin ki? Memura yüksek zam vermesinin hükümete hiçbir kazancı yok zaten oy veren verecek vermeyen vermeyecek yine. Onları hedefi emekli ve asgari ücretle çalışanlar. Şimdi diyeceksin ki seçim var. 2015 te de seçim vardı koalisyon sonucu çıktı ama kurulmadı hükümet. Yani bu hükümet asla ama asla memurunu düşünmedi. Yine düşünmeyecek. Bu olumsuz bir bakış açısı değil bu arada sadece gerçekler böyle.

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
27 Kasım 2022 18:51

ne taze memuru

13 yillik memurum tazeligimiz mi kaldi :))

2015 toplu sozlesmeden sonra

bunlar biz memurlara colde kalsak su vermezler

kaybettikleri secim yenilenecekti

aradaki toplu sozlesmede havamjzi aldik

hatirlarsin o donemi illa ki

sen daha taze memursun. moralin de maaşın gibi yerlerde. ocak ayında düzgün bir zam yani yüzde 70-80 zam almayacaksın maalesef. ama 4-5 ay sonrası için bugünün yüzde 15-20'si olan en az 35 ve bence yüzde 40 alacaksın. ne zaman vermişler de bu sefer versinler demek bir delil teşkil etmez. seçim öncesi zammı alacaksın da alacağın yüzde 40 ile bugünün gerisinde olacaksın. yani sevinecek bir durum ve rahatlama yine olmayacak. yüzde 20 filan gibi komedi bir oran en kemik akp'liyi bile deliye döndürür.

iç çayını bak keyfine, bekarsan zengin bir yenge bul kendine

Uzmanmaliyeci34
Daire Başkanı
27 Kasım 2022 18:53

Amin inşallah. Normal şartlar da en düşük memur maaşının ocak ayında 15 bin TL civarında olması lazım. Geri kalan memurlar da bu maaşa göre belirlenmeli. Ama öyle olması zor gözüküyor. Ama inşallah iyi bir zam alırız tabi ki sadece umudum pek yok ki olumlu düşünen biri olarak bunları söylüyorum.

gaybı sadece Allah bilir

sen yüzde 20 verecek dersin ben bu sefer yüzde 40 verecek derim

sonuçta sıkıntıda ve çilede aynı kayıktayız

ben haklı çıksam birlikte seviniriz, sen haklı çıksan beraber üzülürüz.

ama sen haklı çıksan ben yıkılmam.

ben dip 35 ama normalde 40 bekliyorum. bugünün tablosunda mantıklı olan her açıdan bu

Allah gönlümüze göre versin..

sadece gercek
Kapalı
27 Kasım 2022 18:54

dedim ya, o dönem sende fena travma yapmış. dünya dönüyor, tablo değişiyor. aynı şey sonsuza kadar tekrar etmek zorunda değil. doğa kanunu değil bu.

üçbuçukali, 1 yıl önce

ne taze memuru

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
27 Kasım 2022 18:55

bir daha okuyunca farkettim

yuzde 20 en fanatik akp liyi deliye dondurur demissin

kusura bakma ama cok guldum

yuzde 20 verilse en fanatigi oyle bir savunur ki

yuzde 20 yi seni bezdirir kendinden utanirsin

20 az dedigin icin

zengin yenge olayina gelirsek...

bekarim ama bu ulkede evliligin sacma bir sey oldugunu dusunuyorum

en zengini de olsa o topa ben girmem yani

üçbuçukali, 1 yıl önce

ne taze memuru

Toplam 136 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi