Editörler : cihan27E.Kayı Han

BakalimBilelim
Yasaklı
02 Aralık 2022 12:04

Memur-sen üyesi arkadaşlara sesleniyorum; sendika baskaninizi görüyorsunuz dimi! Haftada 1 kez görünüyor ve dediği şey hep aynı; sözleşmelilere kadro tarihi bir olay, önemsiyoruz falan filan... Yahu be adam sözleşmelilere kadro olayı 2 yılda bir çıkan yapılandırma kanunu gibi bişey oldu zaten. Neredeyse rutin yapılan bişey. Bu mu başarı, bu mu temel sorun? Ya bu memur neden her ay cebinden 1000er lira yemek ve yol parası versin? Hadi diğer hakları gectik bu ennn temel haklar için bile kılını kipirdatmama sebebiniz nedir?

Yahu artık maaştan cebimize harçlık koyamiyoruz. Rezil duruma düştük ya. 10 yıl evvel özelde çalışıp keşke kamuda olsaydım diyen arkadaşlarim şimdi diyor ki "iyi ki kamuda değiliz". Çünkü maaşları, diğer hakları daha dolgun. 10 yıl önce tekstilde işçi olsaydık 10 yılın sonunda muhtemelen daha ilerlerdik ve maaşımiz da en az bu kadar olurdu diye emin olun...

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
02 Aralık 2022 14:13

Bir litre süt 20 lira diyelim.

Memur çocuğu 2 günde 1 litre içse ayda 300 lira süt.

Memurun çocuk yardımı kaç lira?

Sadece çocuğun sütüne yetmiyor.

Gerçi, çocuk bez kullanıyorsa süt içirmeye korkar anası. 300 liraya süt içirse bez harcamasıda 300 lira daha kesinlikle artar.

Uzman.RD
Aday Memur
03 Aralık 2022 07:22

Memur-sen ve üyeleri mal peşin para veresiye(selem akdi) ile satılmışlar..

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
03 Aralık 2022 10:15

Mevzuyu şu sen, bu sen , sen-ben seviyesine indirgemek mevzuyu kısırlaştırmak karşılıklı polemiklerle mevzuyu başka mecraya çekmeye hizmet ediyor.

Konu: Herkes zam konuşuyor, niye farklı mali haklar istemiyor. Karınca kararınca mevzuya katkı sağlanırsa bence doğru olanı. Diğer şıklar konuyu veya konuları sabote edip kısır bir döngü mahkum etmek demektir.

Uzman.RD, 1 yıl önce
Memur-sen ve üyeleri mal peşin para veresiye(selem akdi) ile satılmışlar..

mozenalp
Şube Müdürü
03 Aralık 2022 10:57

Aynen katılıyorum. Çok haklı ve doğru bir talep.

-- Kiraların geldiği seviye ortadayken, en başta kira yardımı yapılmalıdır ki geçmişte örnekleri olduğunu da görüyoruz.

-- Giyim yardımı adı altında 25-30 tl para yatmaktadır vhkiler için. Memurlara verilmemektedir üstelik. En az 1000 tl tutarında yıllık giyim yardımı yapılmalıdır.

-- Dini bayramlarda, en az emekliye verilen ikramiye kadar memurlara da ikramiye verilmelidir.

-- Bunların haricinde, en az yılda iki kez olmak üzere ve yine en az yarım maaş olmak üzere memurlara ikramiye verilmelidir.

03 Aralık 2022 11:51

Yoğurt yardımı ne yav :)
YurtYönetimPersoneli, 1 yıl önce
Çalıştığım kurumda okuma yazma bilmeyen temizlik işçisi benden yüksek maaş alıyor. Yol, yemek,ikramiye, tediye, sosyal yardım, yoğurt yardımı, bayram ikramiyesi daha unuttuğum başka ne varsa. Bunları memur olarak ben alamıyorum

mozenalp
Şube Müdürü
03 Aralık 2022 12:31

Kalorifer yakanlara verilen yardım. :))

doks
Kapalı
03 Aralık 2022 12:33

Yoo aynı şey, siz zammı az istiyorsunuz sadece. 5 senede akım gücü 10 kat azalmış, siz yüzde 50 zamma fit oluyorsunuz, müstahak.

BakalimBilelim, 1 yıl önce

AYNI şey değil ARTI şey benim dediklerim hocam. Zam zaten oluyor her şekilde ama bu sabit ödemeler olursa gelen zamlar daha anlamlı olur. Aksi halde kuru zam tamamen anlamsız.

tarihçi_08
Kapalı
03 Aralık 2022 12:49

İşte olması gereken mücadele. Bakın adliye personeliyim sadece maaş 9000. Artısı keşif 200-300 TL. Giyim yardımı çorap bile almaz 15 TL mi ne yatmıştı. Çocuğa versen daha senle konuşmaz, adam yerine bile koymaz seni. Ama devlet giyim yardımı olarak memuruna bunu reva görüyor. Arkadaşlar tüm memurlar olarak birleşip sosyal ve ilave haklarımızı almalıyız. Günümüz koşullarında bir kamu çalışanının alamadığı o kadar çok kalem var ki. Arkadaşımız iyi özetlemiş. Devlet personelinin aldığı sorumluluk ve yaptığı ciddi işlerin karşılığı daha fazlası olmalı. Devleti ayakta tutan, halkın aydınlık yüzü kamu çalışanlarıdır. İşçiye nasıl sosyal haklarını veriyorsan mesai yol yemek yardımı hatta daha fazlasını memur anasının ak sütü kadar helaliyle hak ediyor. Bunun için sendikanıza ya baskı kurun ya da toplu istifalarla kendinizi gösterin. Bakın sözleşmeli personele kadro verilmesi bile ne kadar uzun sürdü 9 yıl dile kolay. Bu kadar kolay ve olması gereken bir şeyi bile zorla aldılar. Mali ve sosyal hakları almak için memurların gücünü görmeleri gerek. Grev hakkımız yok diye bizi yok sayamazlar. Bastırın o yüzden ve olması gereken her hakkımızı alalım. Saygılar.

BakalimBilelim
Yasaklı
03 Aralık 2022 16:53

Hocam sen kafayı kirmissin, neden mi? Aynı kafadayiz ama bana catiyorsun:) Yahu ben de bunu diyorum, %100 de verilse çöp edecekler yine diyorum, az diyorum. Sadece bunlar haricinde bahsettiğim sabit haklar da olursa gelecek zamlar daha anlamlı olur diyorum. Yüzde 50 de verse 80 de verse bu bahsettiğim haklar her durumda cepte olsun diyorum.

doks, 1 yıl önce

Yoo aynı şey, siz zammı az istiyorsunuz sadece. 5 senede akım gücü 10 kat azalmış, siz yüzde 50 zamma fit oluyorsunuz, müstahak.

Gkhnbb
Aday Memur
03 Aralık 2022 17:53

Guncel
03 Aralık 2022 18:36

Kalorifer yakanlar çok mu yoğurt yiyor :)
mozenalp, 1 yıl önce

Kalorifer yakanlara verilen yardım. :))

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
04 Aralık 2022 11:04

Eş yardımı 758 lira

Günümüz şartlarında 1 pazar parası.

Tencerede ne pişirecek bu hanım?

Yüzde artışından hariç olarak kesinlikle güncellenmesi gerekiyor.

Asgari ücrete endekslenip asgari ücretin yarısı olması gerekir en az.

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
04 Aralık 2022 20:47

Yılbaşında asgari ücret ortalama enaz 8bin olacak gibi görünüyor

Memura verilen eş yardımı da asgari ücretin yarısı seviyesine çıksa, yaklaşık 4bin olur eş yardımı.

Ortalama memur olma yaşı da yaklaşık olarak 27-28 dır diye tahmin ediyorum.

Eş yardımı mı yükseltmenin şöyle bir sonucu olur bence:

Genç memurlar memur olur olmaz evlenme aktivitelerine başlarlar, başta anaları olarak.

Evlenme yaşı ortalaması da tahmin ediyorum 35 yaşa doğru ilerlemiştir Türkiye'de.

Eş yardımının artması sonucu olarak evlilik yaşı ortalamasının kesinlikle düşeceğini öngörüyorum.

darkodark
Genel Müdür
04 Aralık 2022 21:10

Eş ve çocuk yardımına ya da başka bir kaleme ayrıca bir zam gelme ihtimali var mı sizce?

04 Aralık 2022 21:27

Yok
darkodark, 1 yıl önce

Eş ve çocuk yardımına ya da başka bir kaleme ayrıca bir zam gelme ihtimali var mı sizce?

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
04 Aralık 2022 23:31

Karıncaya nereye gidiyorsun demişler.

Verdiği cevabı biliyorsunuz değil mi ";)

darkodark, 1 yıl önce

05 Aralık 2022 00:10

Bilmiyoruz anlat
fazilet-83, 1 yıl önce

Karıncaya nereye gidiyorsun demişler.

Verdiği cevabı biliyorsunuz değil mi ";)

Bedirhan567221
Kapalı
05 Aralık 2022 00:23

Asgari maaşa bu kalemlerde artış oluyordu sanirim
darkodark, 1 yıl önce

tolgperperek
Daire Başkanı
05 Aralık 2022 10:29

%100 doğru ama sendikalar, temsilciler v nerdeyse tüm amirler veya farklı maaş alanlar bu durumu görmezden geliyor.....

tarihçi_08, 1 yıl önce
İşte olması gereken mücadele. Bakın adliye personeliyim sadece maaş 9000. Artısı keşif 200-300 TL. Giyim yardımı çorap bile almaz 15 TL mi ne yatmıştı. Çocuğa versen daha senle konuşmaz, adam yerine bile koymaz seni. Ama devlet giyim yardımı olarak memuruna bunu reva görüyor. Arkadaşlar tüm memurlar olarak birleşip sosyal ve ilave haklarımızı almalıyız. Günümüz koşullarında bir kamu çalışanının alamadığı o kadar çok kalem var ki. Arkadaşımız iyi özetlemiş. Devlet personelinin aldığı sorumluluk ve yaptığı ciddi işlerin karşılığı daha fazlası olmalı. Devleti ayakta tutan, halkın aydınlık yüzü kamu çalışanlarıdır. İşçiye nasıl sosyal haklarını veriyorsan mesai yol yemek yardımı hatta daha fazlasını memur anasının ak sütü kadar helaliyle hak ediyor. Bunun için sendikanıza ya baskı kurun ya da toplu istifalarla kendinizi gösterin. Bakın sözleşmeli personele kadro verilmesi bile ne kadar uzun sürdü 9 yıl dile kolay. Bu kadar kolay ve olması gereken bir şeyi bile zorla aldılar. Mali ve sosyal hakları almak için memurların gücünü görmeleri gerek. Grev hakkımız yok diye bizi yok sayamazlar. Bastırın o yüzden ve olması gereken her hakkımızı alalım. Saygılar.
Toplam 75 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi