Editörler : ayşegül bgm
03 Aralık 2022 05:53

sağlık bakanlığı eğitim izni

Bu yıl sağlık bakanlığına atanacağım Türkiye de ilk 50 ye girdim kpss de. Şimdi mühendislik okuyorum ama psikolojiye geçmek istiyorum ve atanacağım yerde psikoloji bölümü var ve eşit ağırlıkta ilk 30 bimdeyim ve puanım yetiyor. Sağlık bakanlığının eğitim izninden yararlanabilir miyim? Farklı bir ile tayin istemiyorum kazanacağım ilde okumak istiyorum ve bir de il sağlık müdürlüğünü tercih edeceğim bu konuda da mesai saatlerini nasıl ayarlarlar teşekkür ediyorum şimdiden.

dytykly
Aday Memur
03 Aralık 2022 10:44

Takipteyim. Ben de bu yıl sınava girmeyi düşünüyorum. Tecrübeli olanlar paylaşır umarım Bu arada tercih vakti çoktan geçmedi mi 1 puan 1 yıl geçerli, durumunuzu tam anlayamadım

tdsci
Aday Memur
03 Aralık 2022 11:14

ek-1 merkezi geçiş yapabiliyorum sayısalda 70 bindeyim ea da 30 bindeyim

hulahopp
Şube Müdürü
04 Aralık 2022 14:44

eğitim izni nedir ya :)

kanunu en ufak bir dayanağı yok. sadece öğretmenlere kısmen verilmiş bir şey.

adamlar sizi,şu saatte gelin çalışın diye işe alıyor

sizde işe girince, ben o saatlerde okula gitcem diyorsunuz!

aynı kurumun yöneticisi siz olsanız, izin verirmisiniz?

kykdr
Aday Memur
04 Aralık 2022 14:46

Nöbet usulü çalışsanız belki ayarlanır ama haftalık mesai saatinin içinde eğitim izni diye bir boşluk yok

tdsci
Aday Memur
04 Aralık 2022 16:01

Sağlık Bakanlığının Atama ve Nakil Yönetmeliği'nin 16. Maddesinin g bendine göre;

Sağlık ile ilgili bir alanda en az (Değişik ibare:RG-30/9/2016-29843)

dört yıllık örgün öğrenim gördüğünü belgelendirmesi hâlinde, öğrenim

süresi ile sınırlı olmak kaydıyla, öğrenim gördüğü yere,

bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.

Bunun kanuni yorumu şudur: Sağlık bakanlığı öğrenim durumundan dolayı yer değiştirme yapacak ama mesai saatlerini ayarlamayacak bu akla,mantığa ve kanuna aykırı. Bu şekilde uygulama olduğunu arkadaşlarımdan biliyorum. TAyin değil sadece mesai saatlerinin ayarlanması gerekiyor. Bilmiyorsanız yorum yapmayın.

adana0112
Memur
04 Aralık 2022 16:24

Mesai saatleri içerisinde izin verildigini ben de duymadim. Sınavlar için falan belki idare izin verir ama sürekli dersler için izin vermezler. Şöyle olabilir atandıgın zaman idareye durumunu izah edersin nöbet usulu çalisan bir yere verirler 24 tutarsin 3 gun boşluğun olur. Baska türlüsü çok zor

adana0112
Memur
04 Aralık 2022 16:25

Bu dediğim hastane için geçerli
adana0112, 1 yıl önce
Mesai saatleri içerisinde izin verildigini ben de duymadim. Sınavlar için falan belki idare izin verir ama sürekli dersler için izin vermezler. Şöyle olabilir atandıgın zaman idareye durumunu izah edersin nöbet usulu çalisan bir yere verirler 24 tutarsin 3 gun boşluğun olur. Baska türlüsü çok zor

tdsci
Aday Memur
04 Aralık 2022 16:27

Mesai saatleri içinde izin verirler. Şöyle sağlık bakanlığının yönetmeliğine göre sağlıkla ilgili 4 yıllık ( Lisans) bir bölüm kazanıldığı takdirle haftalık çalışması gereken 40 saati boş günlerinde, gece nöbetinde veya hafta sonunda çalıştırarak tamamlatıyorlar. Bir arkadaşımın perşembe günü boştu diğer 4 gün dersi vardı perşembe ve cumartesi günü 24 saatlik nöbet tutup 8 saat haftalık fazla mesai ücreti alıyordu. diğer arkadaşım ise cuma günü 24 saat pazar günü 16 saat çalıştırarak haftalık mesai saatini tamamlatıyorlardı.

tdsci
Aday Memur
04 Aralık 2022 16:28

Bunların 1 i şehir hastanesi diğeri numune hastanesinde çalışıyordu

adana0112
Memur
04 Aralık 2022 16:31

Ama sen il sağlık müd. Tercih edeceğim yazmışsın
tdsci, 1 yıl önce

Bunların 1 i şehir hastanesi diğeri numune hastanesinde çalışıyordu

uluka
Şube Müdürü
04 Aralık 2022 16:32

Arkadaş aklınız mantığınız gerçekten böyle bir şeyi alıyor mu? İyi o zaman herkes 4 yıllık bölüme kaydolup sizin deyiminizle "eğitim izni" alsın ki zaten herhangi bir yerde (yönetmelik, kanun, anayasa vs) böyle bir izin çeşidi yok. Peki soruyorum bu soruyu soran değerli Türkiye de 50. olan soru sahibi arkadaşımıza herkes "eğitim izni" alıp giderse kamunun işini kim yapacak? Hayır zaten yasal olmadığı gibi etik ve ahlâkî olarak zaten yanlış. Ben mesela kurumun yöneticisi olsam çağırırım odama bak kardeşim sen çalışmak için mi atandın yoksa okul okumak için mı? Çalışmak istiyorsan al sana imkân işte atanmışsın, yok okumak istiyorsan niye atandın? Gayet okurken de özel sektörde çalışabilirdin der gönderirdim. Gözümü de bu arkadaşın üzerinden hiç ayırmaz, hiçbir hatasına, kaytarmasına da göz yummazdım.

tdsci
Aday Memur
04 Aralık 2022 16:36

Değerli yorumcu sağlık bakanlığının yönetmeliğini okumanı tavsiye ederim. Kanunda düzenlemesi oladığı için yönetmelik geçerlidir. Ayrıca ona kalırsa kimsenin eğitim hakkı engellenemez diye kanun var. Bu kaytarmak değidlir. Şu yorumun bile senin seviyeni gösteriyor. Kışkançlığını farklı forumlarda gösterebilirsin.

https://forum.memurlar.net/konu/2312235/

Detaylı bilgi için bu knuyu oku biraz genel kültürün artsın.

hulahopp
Şube Müdürü
04 Aralık 2022 16:36

verdiğiniz örnekte, idareci insiyatif almıştır!

X bir kurumda;

100 personelinizde, ben okula gideceğim derse ne yapacaksınız?

kim gitsin diye kuramı çekeceksiniz?

özetle,

EĞİTİM ATAMASI dışında kalan, ben okula gideceğim tarzı durumlarda,

yasalarda, bu konuda en ufak bir ibare yoktur.

idareci ile aranızdaki durumdur.

tdsci, 1 yıl önce

Mesai saatleri içinde izin verirler. Şöyle sağlık bakanlığının yönetmeliğine göre sağlıkla ilgili 4 yıllık ( Lisans) bir bölüm kazanıldığı takdirle haftalık çalışması gereken 40 saati boş günlerinde, gece nöbetinde veya hafta sonunda çalıştırarak tamamlatıyorlar. Bir arkadaşımın perşembe günü boştu diğer 4 gün dersi vardı perşembe ve cumartesi günü 24 saatlik nöbet tutup 8 saat haftalık fazla mesai ücreti alıyordu. diğer arkadaşım ise cuma günü 24 saat pazar günü 16 saat çalıştırarak haftalık mesai saatini tamamlatıyorlardı.

adana0112
Memur
04 Aralık 2022 16:37

Kardeşim sen de abartma :) haftalık çalışma saatini tamamlayabiliyorsa sıkıntı yok . Il saglikta bu mumkun degil hastanede nobet usulu yapilabilir benim yapan birçok arkadaşim var ama dedigim gibi haftalik calisma saatini tamamlamak zorunda
uluka, 1 yıl önce

Arkadaş aklınız mantığınız gerçekten böyle bir şeyi alıyor mu? İyi o zaman herkes 4 yıllık bölüme kaydolup sizin deyiminizle "eğitim izni" alsın ki zaten herhangi bir yerde (yönetmelik, kanun, anayasa vs) böyle bir izin çeşidi yok. Peki soruyorum bu soruyu soran değerli Türkiye de 50. olan soru sahibi arkadaşımıza herkes "eğitim izni" alıp giderse kamunun işini kim yapacak? Hayır zaten yasal olmadığı gibi etik ve ahlâkî olarak zaten yanlış. Ben mesela kurumun yöneticisi olsam çağırırım odama bak kardeşim sen çalışmak için mi atandın yoksa okul okumak için mı? Çalışmak istiyorsan al sana imkân işte atanmışsın, yok okumak istiyorsan niye atandın? Gayet okurken de özel sektörde çalışabilirdin der gönderirdim. Gözümü de bu arkadaşın üzerinden hiç ayırmaz, hiçbir hatasına, kaytarmasına da göz yummazdım.

tdsci
Aday Memur
04 Aralık 2022 16:38

il sağlıkta kendine bağlı hastalerde görevlendirme yapabiliyor

adana0112, 1 yıl önce
Ama sen il sağlık müd. Tercih edeceğim yazmışsın

tdsci
Aday Memur
04 Aralık 2022 16:39

Yöentmelikte var okumanızı tavsiye ederim Ama okurken huki yorumuyla okumanız gerekiyor.

hulahopp, 1 yıl önce

verdiğiniz örnekte, idareci insiyatif almıştır!

X bir kurumda;

100 personelinizde, ben okula gideceğim derse ne yapacaksınız?

kim gitsin diye kuramı çekeceksiniz?

özetle,

EĞİTİM ATAMASI dışında kalan, ben okula gideceğim tarzı durumlarda,

yasalarda, bu konuda en ufak bir ibare yoktur.

idareci ile aranızdaki durumdur.

adana0112
Memur
04 Aralık 2022 16:40

Sürekli bir görevlendirmen olmaz , bir kere sözleşmelisin il ici gorevlendirmen yok ihtiyac olursa gecici bir sure gider gelirsin. Nobet usulu calisilan yerlerde git 8 saat su hastanede calis (ilçeden baska ilçeye) denilenleri bile gorduk. Ama sureklilik soz konusu olmaz.
tdsci, 1 yıl önce

il sağlıkta kendine bağlı hastalerde görevlendirme yapabiliyor

hulahopp
Şube Müdürü
04 Aralık 2022 16:40

artistlik yapmışsınız ama paylaştığınız şeyin;

EĞİTİM TAYİNİ olduğunu ANLAMAMIŞSINIZ.

paylaştığınız şeyde,

çalışanın derse nasıl katılacağıyla ilgili bölümü paylaşırmısınız?

tdsci, 1 yıl önce

Değerli yorumcu sağlık bakanlığının yönetmeliğini okumanı tavsiye ederim. Kanunda düzenlemesi oladığı için yönetmelik geçerlidir. Ayrıca ona kalırsa kimsenin eğitim hakkı engellenemez diye kanun var. Bu kaytarmak değidlir. Şu yorumun bile senin seviyeni gösteriyor. Kışkançlığını farklı forumlarda gösterebilirsin.

https://forum.memurlar.net/konu/2312235/

Detaylı bilgi için bu knuyu oku biraz genel kültürün artsın.

tdsci
Aday Memur
04 Aralık 2022 16:42

Haklısınız. Ama bu durumda il sağlığın farklı biirmlerinde görevlendirilirsiniz açıkçası bu konu il sağlık müdürlüğünün bileceği iş çünkü yönetmelikte hak varsa bunu kullandırmak zorundalar

adana0112, 1 yıl önce
Sürekli bir görevlendirmen olmaz , bir kere sözleşmelisin il ici gorevlendirmen yok ihtiyac olursa gecici bir sure gider gelirsin. Nobet usulu calisilan yerlerde git 8 saat su hastanede calis (ilçeden baska ilçeye) denilenleri bile gorduk. Ama sureklilik soz konusu olmaz.

adana0112
Memur
04 Aralık 2022 16:44

Son cümlen gülümsetti kardeşim , atanınca işlerin öyle kolay olmadıgını anlayacaksın. Dedigim gibi hastane dısı bir yere atanırsan eğer okula falan gitmen çok zor gözüküyor.
tdsci, 1 yıl önce

Haklısınız. Ama bu durumda il sağlığın farklı biirmlerinde görevlendirilirsiniz açıkçası bu konu il sağlık müdürlüğünün bileceği iş çünkü yönetmelikte hak varsa bunu kullandırmak zorundalar

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi