Editörler : supporters.
05 Aralık 2022 21:35

Ulakbim dergisi editörden ret

Merhaba,

Son çalışmamı, mezun olduğum üniversitenin dergileri dışında farklı bir dergide değerlendirmek istedim. Dergipark üzerinden TR dizin kapsamında yaptığım filtreleme sonucu bir dergide karar kılıp, makale gönderimi konusundaki kriterlerine uygun olarak çalışmamı güncelledim ve dergiye gönderdim. Baş editör 3 Kasım'da alan editörü atamıştı. Alan editörünün hakemlere gönderim için görev bitiş tarihi 5 Aralık olarak görünüyordu. Az önce dergipark üzerinden çalışmamın durumunu kontrol ettiğimde hiçbir açıklama vs. olmadan çalışmamın alan editörü tarafından reddedildiğini görüyorum.

Makale şablonunda bir hatam yok, turnitin raporu, etik kurul yazısı, telif hakkı devri vs. her şey tamam. Neden iptal edildiğine dair bir bilgi yok. Keşke bir açıklama, bir mesaj bırakılsaydı. Çalışmayı bir dergi şablonuna uyarlarken bile günlerimiz gidiyor. Kendi üniversitemin dergisi dışında bir dergiye gönderiyorum ve durum ne yazık ki bu şekilde sonuçlanıyor.

Bir de bu Ulakbim dergilerinin 3 hakem önerisi talep etmeleri çok saçma. Gönderdiğim SCI makalelerinin hiçbirinde hakem önerisi sorulmuyor.

iyi çalışmalar.

aaabbbxx
Şef
05 Aralık 2022 22:13

Ohooo hocam o da bir şey mi bazı dergilerde editöre gitmeyi hatta alan editörüne gitmeyi bırakın dergi sekreterleri reddediyor direkt. Dediğiniz gibi dergi şablonuna göre uğraşıp ayarlıyorsunuz şaaak diye red veriyorlar. Maalesef sistem bu şekilde. Bazı dergiler neden red verdiklerine yönelik açıklama yaparken bazıları yapmıyorlar. Konuyu beğenmiyorlar veya yöntemi uygun bulmuyorlar yoğunluktan dolayı şans vermek istemiyorlar vs vs tamamen şahısla alakalı. Objektif de değiller. Dergide tanıdığınız hakem editör vs varsa ne ala. Hakem önerisi de çoğu dergide yok diye biliyorum ama zorunlu kılan dergiler de var demekki

donurh
Daire Başkanı
06 Aralık 2022 01:13

Bu normal bir durum. İyi dergilerin hepsinde ilk eleme editör tarafından yapılır. Bunu eleştiriyorsanız, "her dergi, yollanan her makaleyi yayınlamalı" demiş oluyorsunuz. Editör şablona, teknik hatalara bakmaz ki, makalenin o dergi için uygun olup olmadığına, bir çok kritere dayanarak karar verir.

Barış Özener
Aday Memur
06 Aralık 2022 12:17

TR dizin dergilerindeki sık karşılaşılan bir durum. Yolladığınız makale uzun süre editörde bekliyor (1-1,5 ay gibi) ve her hangi bilimsel bir gerekçe sunulmadan reddedilebiliyor. Editöre gayet nazik biçimde gerekçe sorduğunuzda cevap alamamanız ise çok muhtemel. Bunun makul bir tarafı yok. Doçentlik başvurularında TR dizin makalelerinin zorunlu olması kadar anlamsız bir şart yok. TR dizin dergileri bana kalırsa WOS dergilerinin alternatifi olmalı (1 WOS = 3 TR dizin gibi).

kaygilidoktor
Aday Memur
07 Aralık 2022 13:33

zannediyorum ki yazımın içeriğini okumadan başlık üzerinden bunu yazdınız. Her dergi, her makaleyi basmamalı. Böyle bir düşünceyi nerden çıkardınız anlamadım. Çalışmanın reddedilme sebebi yok, dergipark üzerinde verilen süre geldiğinde o ana kadar bir hareketlilik yokken, herhangi bir bildirimde bulunulmadan reddedilmesi asıl konu.

Editör olarak, şuna bakar buna bakar diye yazılı bir kural yok. Makale şablonundan dolayı da reddebilir ki SCI dergilerin birçoğu makale şablonu konusunda hassastır. İkinci bir şansı dahi tanımazlar, redderler; ama ! açıklamalarını yaparlar.

Bir editörün, ufak bir açıklama dahi yapmadan sırf süresi dergipark'ta geldi diye doğrudan reddetmesi hoş değil. Acaba makale mi incelediler mi? Bu bile soru işareti bende şuan.

iyi çalışmalar.

donurh, 1 yıl önce

Bu normal bir durum. İyi dergilerin hepsinde ilk eleme editör tarafından yapılır. Bunu eleştiriyorsanız, "her dergi, yollanan her makaleyi yayınlamalı" demiş oluyorsunuz. Editör şablona, teknik hatalara bakmaz ki, makalenin o dergi için uygun olup olmadığına, bir çok kritere dayanarak karar verir.

kaygilidoktor
Aday Memur
07 Aralık 2022 13:44

Maalesef belirttiğiniz gibi durumlar, ben de dergiye tekrar yazmak ve sorgulamak istemedim. Belli ki bazı editörler bu işi zorla istemeyerek yapıyorlar ya da kendi gruplarına, kendi üniversitelerine öncelik tanıyorlar ve bize ayıracak vakitleri kalmıyor.

Barış Özener, 1 yıl önce

TR dizin dergilerindeki sık karşılaşılan bir durum. Yolladığınız makale uzun süre editörde bekliyor (1-1,5 ay gibi) ve her hangi bilimsel bir gerekçe sunulmadan reddedilebiliyor. Editöre gayet nazik biçimde gerekçe sorduğunuzda cevap alamamanız ise çok muhtemel. Bunun makul bir tarafı yok. Doçentlik başvurularında TR dizin makalelerinin zorunlu olması kadar anlamsız bir şart yok. TR dizin dergileri bana kalırsa WOS dergilerinin alternatifi olmalı (1 WOS = 3 TR dizin gibi).

any_of_them
Memur
08 Aralık 2022 20:26

merhaba.

dergipark sisteminde görev süresinin bitmesi ile makale otomatik olarak reddedilmez. süreç kimin üzerinde ise ona ve baş editöre mail gider. editör bu süreyi uzatabilir ya da elbette yoğunluğuna göre daha erken bir süreçte değerlendirmesini tamamlayarak red de verebilir hakemlere de gönderebilir. normalde dergiparkta red verilen makaleler için otomatik mail gider. size gelmemiş olması ilginç.

bir makale derginin template dosyasına ne kadar uygun hazırlanırsa hazırlansın, özgün değilse editör tarafından reddedilebilir.

alanınızı bilmemekle birlikte mühendislik branşında neredeyse tüm sci dergiler hakem önerisi ister. çünkü dünya genelinde kendi branşımdan örnek verecek olursam ciddi bir hakem sıkıntısı var. kimse hakemlik kabul etmiyor sanırım çünkü Q1 dergiden hakemlik kabul ediyorum, benzer konudan aynı dergiden ve aynı editörden gün içinde 2 tane daha hakemlik daveti geliyor bazen. tek günde 3 hakemlik :) bu nedenle yazarlardan hakem önerisi isteniyor ki, kimse hakemlik kabul etmezse son çare yazarın önerilerine hakemlik gönderiliyor.

yukarıda bir hocamıza saydırmışsınız ancak yazım tarzınızdan "TR index bir dergi makalemi nasıl reddeder" havası hissediliyor. olabilir diyip önümüze bakmamız lazım.

gelelim bu işlerin neden buraya geldiğine.

insanlar kimseye güvenmiyor. çünkü hangi index olursa olsun makalelerin "adil" değerlendirilmediği algısı maalesef hepimizde var. sadece Tr index dergilerde değil bir çok Q1 dergide bile ahbap çavuş ilişkisi kol geziyor. bir makale reddediliyorsa buradaki ciddi emeğin karşılığı olarak yazarların neden reddedildiğini bilme hakkı var. ben bir çok hakem eleştirisinden yeni bir bilgi öğrenmişimdir. editör de red yapacaksa bunu açıklamak zorunda olmalı. dergipark'ın böyle bir altyapısı yok, red seçeneğini işaretleyince en az 250 kelimelik bir açıklama yazılması zorunlu olmalı bence. bu konuda size kesinlikle katılıyorum.

yine de canımızı sıkmayacağız, önümüze bakacağız. kişilerin ihtirasları ya da egosunu tatmin etmelerine takılmadan makalemizi daha adil olduğunu düşündüğümüz farklı dergilere göndermeye devam edeceğiz.

Başarılar.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi