Editörler : E.Kayı Han
09 Aralık 2022 09:43

Adalet bakanlığı personelleri ge-çi-ne-mi-yor!

Değerli arkadaşlar,

Sosyal medyada, gündelik hayatta ve çalışma hayatında aktif olmamız gerekiyor. Kadrolarımız genellikle yeni personellerden oluşmaktadır. Sayımız aşağı yukarı 200k, ailesi çoluğu çocuğu bu sayı çok rahat milyonu buluyor. Burası hakim savcı bakanlığı değildir şiarıyla örnek olan ve personelin/işin mutfağının önemini vurgulayan yetkilileri bekliyor Adalet bakanlığı..

Hakimlerimiz ve savcılarımız tabi ki toplumun önemli bir kesimidir, onların iş yüklerini küçümsemiyorum. Yalnız mevcut iş yükü altında ezilen personeldir, bunu bakanlığın bilmesi gerekmektedir. Yakında 8.800-TL'ye bakanlıkta çalışacak personel bulamayacaklar. Bunun farkında değiller. Asgari ücret ile kıyaslayınca bile yemek, yol masrafını çıktığın zaman neredeyse asgari ücretli kadar maaş alıyoruz. Bugün türkiyede kaç adliyede yemek verilmektedir? Kaç adliyenin yemekhanesi vardır? Bunları hesap eden bir bakanlık mecrası yok mudur? Personelin sıkıntılarının topluca dile getirdiği, sadece beni seni değil neredeyse çalışanların tamamını ilgilendiren sorunlara neden kulaklarını tıkıyorlar?

ADALET BAKANLIĞI PERSONELLERİ GE-Çİ-NE-Mİ-YOR!

Bu maaşlar ile ev, araç sahibi olmayı bırakın insanlar karnımı doyurayım yeter demekte, çekilen sıkıntılar personelleri başka çareler aramaya, istifaya ve ek iş yapmaya itmektedir. Ancak bir çok adliyede ek iş yapmak isteyen arkadaşlarımın bile fazla mesai yapmaktan ek iş yapamadığını ı duyuyoruz. Fazla mesai ücreti adı altında ayda sadece ve sadece 50 saat / yılda ise sadece ve sadece 6 ay ödenen ücretin saatlik karşılığı SADECE 6,00-TL...

BU MEMURLAR 1 SAAT FAZLA MESAİYİ 1 EKMEK PARASI KARŞILIĞINDA YAPIYOR. Üstelik .. yılın sadece ilk 6 ayında bu fazla mesailer ödenmektedir. Kalan 6 ayda ise adalet mefhumunun işlemesi adına her zaman fazla mesai yapan Adalet Bakanlığı personeline fazla mesai ücreti verilmemektedir.! Bakın yanlış duymadınız, İşçinin hakkını hukukunu savunan ve yeri geldiğinde fazla mesai ücretini alamadığı yönünde dinlenilen o davacılar gibi hissediyoruz kendimizi..

Bir gün içerisinde 3-5 evrak ile uğraşan bir birim olmamamıza rağmen, bu durum yetkililer tarafından bilinmesine rağmen. Gün içerisinde 3-5 evrak ile uğraşan meslek grupları ile aynı kategoride ! üstelik daha az maaş ile çalıştırılmaktayız. Şuanda adalet bakanlığı çalışanları haftalık 50 saat FAZLA MESAİ ÜCRETİ DAHİL toplamda 9.100-9.400-TL aralığın maaş almaktadır. Bakın bu miktara ''HAFTALIK 50 SAAT FAZLA MESAİ ÜCRETİ'' dahil edilmiştir.

Havuz ücretlerinin dahi kesildiği, ''İşin BÜRO dışında yapıldığı anlarda bile (keşif, otopsi)'' büro dışında yaptığı işin harcını bile alamayan ADALET BAKANLIĞI PERSONELİ artık sesini duyurmak istemekdir. Havuz ücretlerinin personeline iade edilmesi gerekmektedir.

Yıllarca ''ADALET'' sisteminin işlemesi için fazla mesai, mobbing, düşük ücret ve onca haksızlığı gözetmeden elinden gelenin fazlasını yapan bu personelin artık görülmesi gerekmektedir.

Benim mecliste hakkımı savunsun diye oy verdiğim kişiler daha benim sıkıntılarımı dile getirmemektedir. Bu minvalde bizim sıkıntılarımızı dile getiren değerli Milletvekilim Halil ÖZTÜRK'e ben teşekkür ediyorum. Değerli hukukçu Ersan ŞEN'e ben teşekkür ediyorum. Bu insanlara sahip çıkın. Yıllardır personelin sıkıntılarını dile getirmeyenlerin peşinde koşmak bize ne kazandırdı?

Bir an evvel ''ADALET HİZMETLERİ SINIFI'' oluşturularak bu vefakâr ve cefakâr adalet bakanlığı personelleri bu sınıfa geçirilmelidir. Hakkımız olanda budur!

Binbir türlü memur sınıfının toplandığı bir grupta olup, muhattaplarımız hakim savcılar olmasına rağmen- (bunu belirtme sebebim mevcut şartların ve işin resmiyeti, ciddiyetinin farkında varılmasıdır.) adımız nasıl olurda nüfus memuru, vergi memuru gibi sınıflarda bulunabilir?! Hangi nüfus memuru hakim savcının yan odasında çalışmaktadır?!

Adalet tazminatı, fazla mesailer, nöbet ücretlerinin iyileştirilmesi, yemek ücretinin artık ''TÜM'' personele yansıtılması, havuzlardaki paranın işi yapan ve cefasını çeken personele dağıtılması ve daha fazlası gibi .... Bir çok uygulama bu hizmet sınıfı adı altında değerlendirilmelidir !

Böylelikle özlük haklarına ilişkin iyileştirmelerde sadece ve sadece bizi ilgilendiren ''Adalet Hizmetleri Sınıfı'' adı altında iyileştirmeler daha kolay yapılacaktır!

-Tekraren belirtmek isterim ki; hakkını edebiyle isteyebilen tüm personel arkadaşlarla aynı duyguları paylaşmaktayım. Lütfen tüm arkadaşlarımız da aynı şiar ile hareket ederek ''Birlik olabilen'' ve böylece ''BİRLİKTE'' hakları olan ve herkesi kapsayacak ''ADALET HİZMETLERİ SINIFI'' için tek yürek olabileceklerdir.


noporoply
Aday Memur
09 Aralık 2022 10:53

Yeter artık! Gerçekten yeter. Bu bir rezalettir. Bu kötü niyettir! Bu insanlar gece gündüz çalışmaktan, ailelerinden eşlerinden çocuklarından sevgililerinden arkadaşlarından gece gündüz çalışmaktan yoksun kaldılar. Tüm bu çalışmaya rağmen küfürde duydular aşağılamaya da maruz kaldılar. Maaşlarını duyduklarında küçümseyen gözlerle onlara bakan insanlara şahit oldular. Ne saat ne tatil ne bayram bildiler insanlık dışı çalışma koşullarında çalıştırıldılar. Hepsi belirli sınavlardan geçti. Türkiye de bulunan memur popülasyonu dışında yaptığı aldığı iş hacmine göre bile bile görmezden gelindiler. İnsanlar artık bu işi yapacağıma dışarıda asgari ücrete çalışayım ama stressiz olsun diyorlar. Zaten asgari ücrete dayandı maaşımız. Adalet Bakanlığı artık bu işi ucuz işgücüne çin modeline döndürdü. Zaten fırsatını bulan herkes yeniden sınavlara hazırlanıp gidiyor. Size yazıklar olsun! İçimi yakan şey bunu bile bile devam ettirmeniz! Gerçekten yazıklar olsun! Bunun inançlarımızda da yeri yok, töremizde de yeri yok! Bu bir zulümdür bu zulme son verin! Burayı okuyup susan arkadaşlar ! Susmayın neler çektiklerinizi biliyorsunuz. Ne kadar utandığınızı üzüldüğünüzü biliyorsunuz! Korkmayın üç kuruş para onurumuzdan önemli değil. Allah herkese bir nasip kapısı açmıştır açacaktır! Simit satsak gerçekten bir zabıt katibi maaşını zaten kazanacağız! En azından bugün ortalamamı yakaladım tezgahımı kapatırım diyip ailenize sevdiklerinize vakit ayırırsınız.

09 Aralık 2022 10:57

Malesef öyle özellikle büyükşehirlerde kiralar ortalama bir ev için artık 6.000-7.000 TL'den başlıyor. Yeni başlayan birinin maaşı ise 9.003 TL.

Fatura ; doğalgaz , elektrik , su deseniz kışın ortalama 1.500 TL onlara gidiyor. Kalıyor geriye 500 TL. Bu kişi ne yer ne içer düşünen yok.

Yılbaşında zam verilse bile yine geçinilemeycek çünkü yine herşeye zam gelecek. Bu yüzden büyük zam ve refah payı verilmesi gerekiyor. Ayrıca alım gücünün arttırılması da gerekiyor.


Zapt Edilen Katip
Şube Müdürü
09 Aralık 2022 11:16

Değerli arkadaşlar,

Maaş hesabını yapmaya bile gerek duymadık. Bakın asgari ücret dediğimiz kavram bu ülkede anlamı dışında kullanılıyor.

ASGARİ ÜCRET : Asgari ücret veya minimum ücret, yasal bakımdan işçilere ödenebilecek en düşük seviyedir; işçilerin belirlenen sınırın altında emeğini satamayacaklarını belirtir.

Asgari ücretle işçi çalıştıran firmalar, -(ki bu miktar genelde asgari ücretin bir miktar üzerinde olmaktadır. AGİ, Fazla Mesai vs.)+yemek+yol masraflarını karşılamaktadır.

Yemek masrafı 22*50=1100-TL yemek masrafı, (günlük yemek ücreti çalıştığım şehirde en düşük ücrettir, kısacası bir çorba parasıdır.)

Yol ücreti (2*13)*22= 572,00-TL (çalıştığım şehirde bir rota dolmuş ücreti 13,00-TL'dir.)

Bir çok firma çalışanlarına indirimli anlaşmalar, kampanyalar, alışveriş çekleri sunmakta, bunun ikramiye adı altında değerlendirmektedir.

Toplamda 1.672,00-TL yol + yemek masrafını kattığımız zaman asgari ücretli kadar para kazanabiliyorum. Bunun hesabını daha detaylı yapmak isterim, muhatap alınmamız yeterli bunun için.

DEĞERLİ YETKİLİLER! İmza yetkisi olupta bu gerçekleri bilen, ADALET BAKANLIĞI personelini ''İŞÇİLİK'' emeğini asgari ücret bandına çekilmesine ses çıkarmayan yetkililer!

Bunlar memurun derdi sıkıntısı, çoluk çocuğunun rızkı ses çıkarmayan yetkililerin ağzından çıkacak 3-5 cümleye, yazılacak 3-5 sayfaya ve atılacak 3-5 imzaya bakmaktadır!

Bu sorunları biz personel olarak çözemeyiz, burada biz sesimizi, derdimizi, sıkıntımızı dile getirmek için elimizden geleni yapmaktayız. Bu aşamada bile görevimizi ifa etmekten imtina etmemekteyiz!

ANCAK ! Ortada bir haksızlık varsa, bunu çözmesi gereken yetkililer buna kulak TIKAYAMAZLAR!


muratbe
Aday Memur
09 Aralık 2022 13:22

Gerçekten bıktık artık yeter en değersiz memur biziz ya sorunumuzu cozun yada cozun bıçak kemiğe dayandı artik

boyka12
Aday Memur
09 Aralık 2022 13:22

Bende Cezaevinde çalışan İKM olarak artık bu maaşlara çektiğimiz toplum tarafından bile dışlanıp ıslahına uğraştığımız insanlarla yeri geliyor 24 saatimizi geçiriyoruz haftada 48 saatimiz kapalı alanda ve mobbingin altında geçiyor.En kötüsüde zaten bakanlık olarak hiç bi şekilde hakim ve savcı dışında bizi görmüyor olmaları.Bari bugünden sonra insan gibi yaşayıp tüm bakanlık personeli güzel haberler alsak ama hiç ümit bırakmıyorlar insanda


34poseidon
Memur
09 Aralık 2022 13:28

destek!!!

09 Aralık 2022 13:53

Bu konuyu bende destekliyorum. Özellikle seçime kadar Adalet Hizmet Sınıflarının mutlaka getirilmesini sağlamamız lazım.

İsteseler yasayı 2 günde çıkarırlar. İşlerine geldiklerini öyle yapıyorlar


Zapt Edilen Katip
Şube Müdürü
09 Aralık 2022 15:01

Bütçe görüşmelerinde bahsimiz bile geçmedi. Geçse idi zaten reklamını yaparlardı. Seçime kadar etkinlikler yapmamız gerekiyor. Gündem olmamız şart... Sosyal medya sayfalarına mesajlar atıp organize etmemiz gerekiyor. Edebimizle hakkımızı aramamız gerekiyor.
Memur-adayi101, 1 yıl önce

Bu konuyu bende destekliyorum. Özellikle seçime kadar Adalet Hizmet Sınıflarının mutlaka getirilmesini sağlamamız lazım.

İsteseler yasayı 2 günde çıkarırlar. İşlerine geldiklerini öyle yapıyorlar


Zapt Edilen Katip
Şube Müdürü
09 Aralık 2022 17:35

Konuya destek olunmasını bekliyprum değerli arkadaşlar.. ölüp gitmesin böyle konular forumda. Hepsinden daha gerekli bir konu, herkesin kanayan yarası.

FikiFiki
Memur
09 Aralık 2022 18:13

Destek

Kadroyagerekyok.
Yasaklı
09 Aralık 2022 19:39

Ağzına sağlık kardeşim. Sonuna kadar haklısın. Tam destek veriyorum. Ben mesleğe başladığımda şu an aldığım maaşın yüzde 60 ona yakın ek gelir alıyordum. Halı hazırda ki kaybım 7000 TL dir.


Zapt Edilen Katip
Şube Müdürü
09 Aralık 2022 20:22

Nerden tutsan elimizde kalıyor. Mesleğe başladığımda "asgari ücretten" 2,5kat fazla alıyordum neredeyse. Seneye eşit miktarda para alacağız sanırım:) Bizi bu hale düşüren kimdir?

Karnıaçlar007
Aday Memur
09 Aralık 2022 20:47

Arkadaşlar bize özel bir durum değil..An itibariyle kimse geçinemiyor. Asgari ücret başta olmak üzere maaşların ayarlanması gerekiyor. Enflasyon artar diyen tuzu kuru,aynı ülkenin vatandaşları iki kuruş fazla alacak kaşı gözü ayrı oynayan beyaz yakalı arkadaşlara da işten çıkarırım diyen patronlara da kibarca 'hadi oradan' demek gerekiyor. Tamam Enflasyon artar da Enflasyon zaten artmış, insanlar hayatta kalmalı değil mi?


dogukan5252
Aday Memur
09 Aralık 2022 21:22

Konuyu başlatan sayın meslektaşımın yazdığı yazıya dokunmadan memurlar netin anasayfasında paylaşılması editörden talebimizdir. Herkes destek olsun lütfen. Eskileri dinleyin adliyede, ayın 15inde maaş, 1inde de maaş kadar havuz parası yatıyordu diyorlar. 9300 lira maaş alıyoruz bu hesaba göre kaybımız daha fazla ama 9300+9300 bizi birazda olsun serinletmeye nefes almaya değdirmez mi ? Lütfen sayın editör bu konuyu ana sayfaya taşıyın

Zapt Edilen Katip
Şube Müdürü
09 Aralık 2022 21:29

Değerli meslektaşım, sen ve senin gibi meslek paydaşlarımın sayısı artsın... Burada herkesin ortak sorunu budur. Haftalarda memurlar.net gündemine girmemiz haberlerimizin yapılması gerekmektedir. Nereye kadar kendimizi ucuz iş gücüne kurban vereceğiz?
dogukan5252, 1 yıl önce
Konuyu başlatan sayın meslektaşımın yazdığı yazıya dokunmadan memurlar netin anasayfasında paylaşılması editörden talebimizdir. Herkes destek olsun lütfen. Eskileri dinleyin adliyede, ayın 15inde maaş, 1inde de maaş kadar havuz parası yatıyordu diyorlar. 9300 lira maaş alıyoruz bu hesaba göre kaybımız daha fazla ama 9300+9300 bizi birazda olsun serinletmeye nefes almaya değdirmez mi ? Lütfen sayın editör bu konuyu ana sayfaya taşıyın

Skylan
Kapalı
09 Aralık 2022 22:57

Arkadaşar bildiğin sefiliz bildiğiniz en çok hakkı sömürülen memuruz ama sorsan Adalet bakanlığıyız ah be george orwel abim seni daha iyi anlıyorum, kurumda h/s alıyor bizim 4-5 katımız maas ama lojmanda 600 tl ye onlar oturuyor ya neyin içindeyiz biz ya nedir bu arkadaşlar uyanın artık maaşınızın yarısından fazlası kira oldu ölüyoruz artık ekside yer kalmadı kredi kartında limit bitti Sanki boğazımda bi urgan var giderek daralıyor...

09 Aralık 2022 23:01

Yarın saat 19.00'da twitterdayız ....... taginde buluşuyooruz

Gönderilerde Etiketlenecek kişiler :

@csgbakanligi

@adalet_bakanlik

@bybekirbozdag

@RTErdogan

@tcbestepe

@vedatbilgn


Zapt Edilen Katip
Şube Müdürü
09 Aralık 2022 23:04

Değerli meslektaşım, Bu etkiket olanların hiçbiri bizi duymaz. Bizi hali hazırda dinleyenleri etiketlemek gerekir. Benim bildiklerim Milletin vekili Halil ÖZTÜRK ve Prof. Dr. Ersan ŞEN. Taga bu iki isimde eklenmelidir nacizhane tavsiyem.
Memur-adayi101, 1 yıl önce

Yarın saat 19.00'da twitterdayız ....... taginde buluşuyooruz

Gönderilerde Etiketlenecek kişiler :

@csgbakanligi

@adalet_bakanlik

@bybekirbozdag

@RTErdogan

@tcbestepe

@vedatbilgn


Zapt Edilen Katip
Şube Müdürü
09 Aralık 2022 23:06

Eksi 24 bindeyim. Banka bana mesaj atıyor 42 bine çıkarayım senin - hesabı... 3 maaş içerdeyim.
Skylan, 1 yıl önce

Arkadaşar bildiğin sefiliz bildiğiniz en çok hakkı sömürülen memuruz ama sorsan Adalet bakanlığıyız ah be george orwel abim seni daha iyi anlıyorum, kurumda h/s alıyor bizim 4-5 katımız maas ama lojmanda 600 tl ye onlar oturuyor ya neyin içindeyiz biz ya nedir bu arkadaşlar uyanın artık maaşınızın yarısından fazlası kira oldu ölüyoruz artık ekside yer kalmadı kredi kartında limit bitti Sanki boğazımda bi urgan var giderek daralıyor...

09 Aralık 2022 23:26

bir önceki mesajda belirttiğim tag reklama giriyormuş , yersen

Hangi taga yazacağımızı biliyorsunuz arkadaşlar

Toplam 704 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi