Editörler : E.Kayı Han
24 Aralık 2022 17:06

Ücretsiz izin

Sozlesmeli personelim 23.12.2022 de doğum iznim bitti cuna günü is başı yaptim bir kaç ay çalışıp ücretsiz izine ayrılmak istiyorum acaba mümkün mü bilgisi olan varmi dogum izni bitince hemen mi ayrılmak lazım yoksa bir süre çalışabilir miyim?

hsnd
Başbakan Müsteşarı
24 Aralık 2022 17:46

Doğum nedeniyle 2 yıllık ücretsiz izin hakkınızı doldurduysanız çıkamazsınız büyük ihtimalle. Sözleşmeli personelin kadrolular gibi ücretsiz izin hakları yok. Doğum askerlik hastalık eşin yurtdışında görevli olması gibi hallerden çıkabilirsiniz. Ancak bu sebepler yoksa verilmeyecektir. En doğru bilgiyi kuruma sorarak öğrenebilirsiniz.

Ayşe kayra kurt
Aday Memur
24 Aralık 2022 21:56

Hocam hic ayrılmadım ücretsiz izne normal 8 haftalık olan iznim yeni bitti malasef kurumda bilmiyoruz diyerek geçiştirdi

hsnd, 1 yıl önce
Doğum nedeniyle 2 yıllık ücretsiz izin hakkınızı doldurduysanız çıkamazsınız büyük ihtimalle. Sözleşmeli personelin kadrolular gibi ücretsiz izin hakları yok. Doğum askerlik hastalık eşin yurtdışında görevli olması gibi hallerden çıkabilirsiniz. Ancak bu sebepler yoksa verilmeyecektir. En doğru bilgiyi kuruma sorarak öğrenebilirsiniz.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
24 Aralık 2022 22:04

Doğumdan itibaren 24 ay ücretsiz kullanabilmeniz gerekiyor. Sözleşmeli personel yönetmeliğini okuyunuz.
Ayşe kayra kurt, 1 yıl önce

Hocam hic ayrılmadım ücretsiz izne normal 8 haftalık olan iznim yeni bitti malasef kurumda bilmiyoruz diyerek geçiştirdi

x4835x
Aday Memur
24 Aralık 2022 23:17

Sorun olmaz ayrılabilirsiniz

Ayşe3526
Aday Memur
24 Aralık 2022 23:26

Peki arkadaşlar kardeşim doğum yapalı 6 ay oldu ve yeni atandı işbaşı yapıp daha sonra ücretsiz izne ayrılabilir mi. Kurum bilmiyoruz diyor

Ayşe kayra kurt
Aday Memur
24 Aralık 2022 23:35

Aşağılarda bi arkadaş yazmıştı 7 aylık bebeği olduğunu tarim bakanlığına atanıp is başı yapıp ayrıldığını

Ben bir kaç ay çalışıp ondan sonra ayrılmak istiyorum kurumda bilmiyoruz diyip çıkıyor.

Ayşe3526, 1 yıl önce
Peki arkadaşlar kardeşim doğum yapalı 6 ay oldu ve yeni atandı işbaşı yapıp daha sonra ücretsiz izne ayrılabilir mi. Kurum bilmiyoruz diyor

hsnd
Başbakan Müsteşarı
24 Aralık 2022 23:36

Ayrılabilir.
Ayşe3526, 1 yıl önce

1mrtayş
Aday Memur
24 Aralık 2022 23:52

analık izni bitiminden sonraki ilk 24 ay içinde anne ucretsiz izin hakkını istediği gibi kullanabilir. ücretli izni bittikten sonra isterse çalışır sonra 24 aydan ne kadar ücretsiz izni geri kaldiysa talep eder kullanir ya da ucretsiz izninianalık izninden hemen sonra talep eder eger bir süre sonra başlamak isterse çalışır sonra yine 24 aydan geride kalan kadar ücretsiz izne tekrar ayrılır.

yani Analık izninden hemen sonra başlayan ilk 24 ayı anne dilediği gibi parca parca kullanabilir.

1mrtayş
Aday Memur
25 Aralık 2022 00:00

bu sure analik izninden hemen sonraki ilk 24 ayı aşmayacak şekilde istenilirse parca parca istenilirse bütün olarak kullanilir

1mrtayş, 1 yıl önce

analık izni bitiminden sonraki ilk 24 ay içinde anne ucretsiz izin hakkını istediği gibi kullanabilir. ücretli izni bittikten sonra isterse çalışır sonra 24 aydan ne kadar ücretsiz izni geri kaldiysa talep eder kullanir ya da ucretsiz izninianalık izninden hemen sonra talep eder eger bir süre sonra başlamak isterse çalışır sonra yine 24 aydan geride kalan kadar ücretsiz izne tekrar ayrılır.

yani Analık izninden hemen sonra başlayan ilk 24 ayı anne dilediği gibi parca parca kullanabilir.

Ebruyildizz
Aday Memur
25 Aralık 2022 00:12

Evet kullanabilirsiniz

Ebruyildizz
Aday Memur
25 Aralık 2022 00:15

Bende şuan ücretsiz izindeyim 8 haftalik yasal iznim bittikten sonra 6 ay çalıştım sonra dilekçe verdim ucretsiz izin kullanmak için 18 ayım kaldığı ve bu süreyi kullanabilecegim söylendi ve onaylandı 3 aydır ucretsiz izindeyim

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
25 Aralık 2022 07:21

Doğum sonrası 8 haftalık izin bittikten sonra 2 yıl ücretsiz izne ayrılabilirsiniz.

Doğum sonrası izniniz 01.01.2023'te bittiğini düşünelim, bu durumda 01.01.2025 tarihinden sonraya izin sarkmaz.

Yani; 01.01.2024 tarihinde izne ayrılsanız 1 yıl izin kullanabilirsiniz.

01.01.2023'te başlayacak iznimi 30 gün rapor alsam 30 gün uzatırım böylece ücretsiz izin sürem de uzamış olur diye düşünmeyin. Her ne olursa olsun sizin doğum sonrası izniniz bittikten sonra 2 yıllık ücretsiz izin hakkınız başlar ve bu da doğum sonrası izninizin bittiği tarihten itibaren 2 yıldır. (usulsüz rapor kullanımını kabul etmeyen ve bu yola tevessül edenlerden nefret eden birisiyim.)

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
25 Aralık 2022 07:23

Kullanmanızda engel durum yok, doğum sonrası analık ve babalık için ücretsiz izinlerde idarenin takdir hakkı yoktur. Yani idare bağlı yetkiye sahiptir.

Konuyu açan arkadaşa da yazmıştım, benzer durum sizin için de geçerli, bildiğinizi varsayıyorum ama bilmeyenlere açıklamak istiyorum.

Doğum sonrası izin bittikten sonra 2 yıl ücretsiz izin hakkı başlar, bu süreyi parçalara ayırarak da kullanabilirsiniz ama toplam da bu süre doğum sonrası iznin bittiği tarihten itibaren 2 yılı geçemiyor. Bazı personel rapor kullanımının bu süreyi uzattığını düşünüyor, sonunda mağdur olmamak için iyice hesaplamak lazım.

Ebruyildizz, 1 yıl önce

Bende şuan ücretsiz izindeyim 8 haftalik yasal iznim bittikten sonra 6 ay çalıştım sonra dilekçe verdim ucretsiz izin kullanmak için 18 ayım kaldığı ve bu süreyi kullanabilecegim söylendi ve onaylandı 3 aydır ucretsiz izindeyim

Ayşe kayra kurt
Aday Memur
25 Aralık 2022 15:27

Amacım süre uzar mi şekilde değil bir kaç ay çalışmak istiyorum daha sonra 6 ay kadar ücretsiz izine ayrılmak istiyorum sözleşmeli personel olunca malesef kurum bile tam bir bilgi veremiyor. Kadrolu memur icin herşey acik bir şekilde belirtilmiş ama sözleşmeli personel icin net açıklamalar bulunmuyor.

ÇOTANAK, 1 yıl önce

Doğum sonrası 8 haftalık izin bittikten sonra 2 yıl ücretsiz izne ayrılabilirsiniz.

Doğum sonrası izniniz 01.01.2023'te bittiğini düşünelim, bu durumda 01.01.2025 tarihinden sonraya izin sarkmaz.

Yani; 01.01.2024 tarihinde izne ayrılsanız 1 yıl izin kullanabilirsiniz.

01.01.2023'te başlayacak iznimi 30 gün rapor alsam 30 gün uzatırım böylece ücretsiz izin sürem de uzamış olur diye düşünmeyin. Her ne olursa olsun sizin doğum sonrası izniniz bittikten sonra 2 yıllık ücretsiz izin hakkınız başlar ve bu da doğum sonrası izninizin bittiği tarihten itibaren 2 yıldır. (usulsüz rapor kullanımını kabul etmeyen ve bu yola tevessül edenlerden nefret eden birisiyim.)

sedaabc
Memur
26 Mart 2023 17:26

Merhaba, acaba bir bilgi alabildiniz mi bende sözleşmeli personelim ilk 6 ay süt izni kullanarak çalışıp, sonraki süreçte ücretsiz izne ayrılabilir miyim

FundaMaliye
Aday Memur
26 Mart 2023 20:52

Evet ayrılabilirsiniz.

sedaabc, 1 yıl önce

Merhaba, acaba bir bilgi alabildiniz mi bende sözleşmeli personelim ilk 6 ay süt izni kullanarak çalışıp, sonraki süreçte ücretsiz izne ayrılabilir miyim

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi