Editörler : E.Kayı Han
26 Ocak 2023 15:30

İdari yargıda dosyam karara ne zaman bağlanır ?

İdari yargı da davalı idarenin ikinci cevap dilekçesinden sonra dosya tekemmül etmiş oluyor mu ? İdarenin ikinci cevabından sonra ortalama ne kadar sürede esastan karar çıkar ?

Jackspraw
Aday Memur
01 Şubat 2023 18:41

İkinci cevap derken onu anlamadım dosya açıldıktan sonra davalı olarak gösterdiğin bakanlık veya hangi kurumsa savunma verir savunmadan sonra yürütmeyi durdurmali actiysan yürütmeyi durdurma kararı çıkar yani yürütmeyi durdurma kararı red geldikten sonra itiraz edersin itiraz bölge idare mahkemesine gider bölge idare de reddi buyuk ihtimal onaylar ondan sonra geri ilk derece mahkemesine dosya iade edilir tekemmul süresi başlar bu andan itibaren 6 ay içinde esas karar çıkar çıkmazsa bı yerden dosya falan bekleniyor veya başka bişey vardır mahkemeyi arayıp ya da avukat yoluyla öğrenebilirsiniz

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
01 Şubat 2023 18:53

İdari yargıda, tarafların ikişer dilekçe hakları vardır.

Davalı idarenin ikinci savunması alındıktan sonra veya savunma için süre geçtikten sonra dosya tekemmül etmiş olur.

Dosyanın esasına ilişkin karar verilmek üzere, Başkan tarafından üyeye havalesi yapılır ve üye hakim dosyayı inceleyerek kararını verir, karar verme süresi 6 aydır.

Crabbb55
Aday Memur
01 Şubat 2023 20:07

Eylül 2021 de dava açtım. 3 defa ara karar çıktı. Bu ay sanırım karar çıkar. Hayırlısı artık hakkımızda

Jackspraw
Aday Memur
01 Şubat 2023 21:50

Çok uzun sürmüş Allah sabrımızi arttırsın Mayıs 2022 de açılan davasi sonuclanan var tanıdığım inşallah tez zamanda çıkar herkesin gönlüne göre olur

Crabbb55, 1 yıl önce

Eylül 2021 de dava açtım. 3 defa ara karar çıktı. Bu ay sanırım karar çıkar. Hayırlısı artık hakkımızda

10 Mart 2023 13:44

7-8 ay sürer

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi