İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
20 Aralık 2023 00:28

Sen ne anlatıyorsun hemşerim :) Utanmazsan adama anayasal devlet düzenine karşı çıkmaktan içeri atacaksın. Sizin gibi bilgi eksikliği olan kişilerin bu forumda bilgi paylaşımı yapması içten bile değil. Umarım editör görür
ölene kadar sözleşme, 1 yıl önce
inşallah olursun ama muhakkak bir avukata sor öncesinde, sendikalar bi halttan anlamaz. benim bildiğim görevde düşme talebi devlete hakaret sayılarak soruşturma açılabilecek bir durum dikkatli ol. mübaşir 150 lira az maaş alıyor bu arada tek fark o maddi olarak. ayrıca katibin beli bükülür gözü körelir ve sosyal hayatı olmazken mübaşir akşam ne yapsam diye düşünür. fark budur.
20 Aralık 2023 00:34

Ustam dilekçe ile talep edilen ünvan değişikliği ile ilgili yazmış olduğun cevabın mevzuatta madde sayı vs bilgisini verebilir misiniz.
CanAyTug, 1 yıl önce

Katip ve mübaşir ikisi de GİH sınıfındadır. Birisinden diğerine geçiş yapmak unvan değişikliğidir. tenzil-i rütbe sayılmaz. Ama katip iken yardımcı hizmetlere geçemezsin.

Unvan değişikliği 2 şekilde olur.

1- Bakanlığın açtığı Unvan değişikliği sınavına girerek...ki Bakanlık katiplikten mübaşirliğe geçiş için neredeyse hiç unvan değişikliği sınavı açmaz. Çok nadirdir. Yıllara göre unvan değişikliği sınav ilanları incelenebilir.

2- Adalet Bakanlığı unvan değişikliği yönetmeliğinde bahsedildiği gibi; "Komisyonların teklifi ( yani personelin unvan değişikliği talebi üzerine komisyonca verilen onay kararı) Bakanlık onayı ile tamamlanır" yazar..

Yani unvan değişikliği sınavına girmeden sizin talebiniz ve geçerli mazeretin üzerine komisyonun vereceği karar (teklif) bakanlıkça onaylanır ve unvan değişikliği yapılmış olur. Mesela ben zabıt katibi iken komisyona sunduğum sağlık raporuna binaen "düz memur" unvanına geçirildim. Yani yine GİH sınıfındayım. Sadece unvanım değişti. Geçerli bir mazeretin var ise olur. Yoksa çok zor. Bu işin kırılma noktası şudur; memura (psikolojik ya da fizyolojik) rahatsızlığını artırıcı görevlendirme yapılamaz.


Zafermetemaki
Aday Memur
20 Aralık 2023 09:48

Peki düz memur kadrosuna geçtiğinizde maaş ve özlük haklarında bir kayıp oldumu? Yani yeşil pasaport vs alabiliyormusunuz? Aynı yıl ve kadrodaki bir katiple aranızda çok maaş farkı var mı?

iyilikiyidir, 4 ay önce
Ustam dilekçe ile talep edilen ünvan değişikliği ile ilgili yazmış olduğun cevabın mevzuatta madde sayı vs bilgisini verebilir misiniz.

Zafermetemaki
Aday Memur
22 Aralık 2023 10:15

Merhaba 24 yıllık bir zabıt katibi düz memur kadrosuna geçerse emeklilik haklarında bir kayıp oluyor mu. Çalışırken geçer ise adalet tazminatı alamıyormuş sanırım ama emeklilikle özlük hakları ve maaş konusunda bir kaybı olur mu?Bilgisi olan arkadaşlar yazabilir mi acaba


İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
22 Aralık 2023 14:09

Yetkili biri konuyu kilitlesin. Bu konu niye bu kadar uzadı. Olmayan bir hak niye sayfalarca tartışılıyor.

Toplam 45 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi