Editörler : swat3410

ömerlik
Şef
18 Şubat 2023 16:18

arkadaşlar, üniversite borçlanmasını ödediğimiz gün kadar, karşılanması gereken prim de aynı oranda düşüyor değil mi? yoksa ayrıca bir hesabı var mı? yani 4 yıl lisans okuduk ve tahakkuk edilen borcu ödedik diyelim, zorunlu primden 4 yıl düşüyor değil mi?

aperion
Aday Memur
18 Şubat 2023 17:49

Borclanmayı e devlet yada personelden yapabilirsiniz mezuniyet ile ilgili Transkript eklerseniz işlemler daha hızlı olur e devlet üzerinden başvuru yapabilmek için arama kısmına ' EGM de çalışan kamu görevlileri kendi hesabı ' diye başlayan SGK nin sayfasından üniversite başlama ve bitiş tarihlerini girerek başvuru yapılıyor daha sonra tahakkuk oluşturuluyor

PlsPlsPls
Aday Memur
18 Şubat 2023 19:53

Abi bende dediğin gibi e devlette linke girdim borçlanma şekli var Azami tutar Asgari tutar Diğer diye 116 tl gibi bit ibare yok hangisini isaretliyecez e devletten yapan bir abi daha detaylı yazsa daha güzel olacak

MABEL_
Memur
18 Şubat 2023 19:57

Yanlış yerden giriş yapıyorsunuz doğru yerden giriş yapılırsa tutar çıkmıyor
Pomemci62, 1 yıl önce
Kardeş şimdi baktım e devletten günlük 333 tl diyor 4 yıl olarak hesaplayınca muazzam bir para çıkıyor

MABEL_
Memur
18 Şubat 2023 20:17

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-egmde-calisan-kamu-gorevlilerinin-kendi-hesabina-fakulte-veya-yuksekokulda-okuduklari-sureleri-borclanma-basvurusu-ve-takibi
PlsPlsPls, 1 yıl önce

Abi bende dediğin gibi e devlette linke girdim borçlanma şekli var Azami tutar Asgari tutar Diğer diye 116 tl gibi bit ibare yok hangisini isaretliyecez e devletten yapan bir abi daha detaylı yazsa daha güzel olacak

Mertmer
Aday Memur
18 Şubat 2023 21:00

Universite borclanmasinin avantajı nedir

Ghost060
Aday Memur
18 Şubat 2023 21:19

Borclandiginiz süre fiili hizmetten sayılır, sigorta başlangıç tarihini geri çekmez ama emeklilik tarihinizi erkene çeker
Mertmer, 1 yıl önce

Universite borclanmasinin avantajı nedir

secret.lifee
Daire Başkanı
18 Şubat 2023 21:42

Dostum bak yanlış bilgi veriyorsun adam gidecek 200 300 bin TL para ödeyecek şimdi. üniversite borçlanması emeklilik tarihini geriye Çekmez. Emeklilik tarihi 2035 se 2035? tir Üniversiteyi borçlandın de 2031?e düşürmez. Sadece fiili hizmet süresini artırır. bu üniversite borçlanması ne kadar çok başlık açıldı ben anlamıyorum ki arkadaşlar üniversite borçlanması yaptığınız zaman emeklilik yaşınızı geriye ÇEKMEZZZZ. Ben iki sene önce borçlandım SGK kaya dilekçe yazdım ben bunu ödersem emeklilik yaşımı geri çeker mi diye gönderdim bana cevaben emeklilik yaşınz geriye Çekmez fiili hizmet sürenize eklenir yazdı ben de ödemedim

Ghost060, 1 yıl önce
Borclandiginiz süre fiili hizmetten sayılır, sigorta başlangıç tarihini geri çekmez ama emeklilik tarihinizi erkene çeker

Ghost060
Aday Memur
18 Şubat 2023 21:54

99 oncesi sigortan varsa çeker. Emekli olmak için 9000 prim günü tamamlamak gereklidir. Üniversite borclanmasi ile yaklaşık 1200 gün prim gününü tamamlar erken emekli olabilir
secret.lifee, 1 yıl önce

Dostum bak yanlış bilgi veriyorsun adam gidecek 200 300 bin TL para ödeyecek şimdi. üniversite borçlanması emeklilik tarihini geriye Çekmez. Emeklilik tarihi 2035 se 2035? tir Üniversiteyi borçlandın de 2031?e düşürmez. Sadece fiili hizmet süresini artırır. bu üniversite borçlanması ne kadar çok başlık açıldı ben anlamıyorum ki arkadaşlar üniversite borçlanması yaptığınız zaman emeklilik yaşınızı geriye ÇEKMEZZZZ. Ben iki sene önce borçlandım SGK kaya dilekçe yazdım ben bunu ödersem emeklilik yaşımı geri çeker mi diye gönderdim bana cevaben emeklilik yaşınz geriye Çekmez fiili hizmet sürenize eklenir yazdı ben de ödemedim

chochito
Memur
18 Şubat 2023 21:56

Maaşsız emeklilik olan 20 yıllık zorunlu hizmet süresini geri çekmiyor mu bu borçlanma. 2030 da emekliliği hakedip maaş bağlanmadan ayrılacak birisi 2026 da ayrılamıyor mu yani?
secret.lifee, 1 yıl önce

Ghost060
Aday Memur
18 Şubat 2023 21:56

Tabii ki yeni eyt yasası ille bu durum söz konusu. Yaş şartı kalkması durumundan bahsediyorum.
secret.lifee, 1 yıl önce

Mertmer
Aday Memur
18 Şubat 2023 22:00

Paralı emekliliği 4 yıl geriye mi cekiyor doğru mu anladim doğru anladıysam istediğim zaman ödeyebilirsiniz mesela 10 yıl sonra

aperion
Aday Memur
18 Şubat 2023 22:05

2006 mesleğe giriş 2002 yılında sigorta başlangıcı var.1379 gün üniversite borçlanması yaptığım taktirde sigorta başlangıcı 2002 yılında geriye doğru 1379 gün geri çekecek diye biliyorum borçlanmayı yapan arkadaşlar bu hususta bilgi verebilir mi

dogecoin
Şef
18 Şubat 2023 22:10

Derece kademe degisirmi peki

secret.lifee
Daire Başkanı
18 Şubat 2023 22:20

Çeker deme o zmN dostun EYT yasası maclisten geçtimi? Gördünmü kanunu Muhtemelen üniversite borçlanması EYT yasasından sonra da emeklilik yaşını geriye çekmeyecek

Ghost060, 1 yıl önce
Tabii ki yeni eyt yasası ille bu durum söz konusu. Yaş şartı kalkması durumundan bahsediyorum.

secret.lifee
Daire Başkanı
18 Şubat 2023 22:23

Maaşsız emeklilik diye bişi yok kardeş. O dediğin emeklilik değil istifa etmektir. Üniversite borçlanmasıemeklilik yaşınızı geriye Çekmez sadece yapmış olduğunuz fiili hizmet süresine eklenir yani 20 yılı 24 yıl çalışmış gibi olursun ama emeklilik yaşını geriye Çekmez burada bazı yorumlar görüyorum EYt ile beraber 99?dan önce sigortan varsa çekecek diye daha eyt nin kanunu çıkmadı meclisten adam çekecek diyor geriye ilginç

chochito, 1 yıl önce
Maaşsız emeklilik olan 20 yıllık zorunlu hizmet süresini geri çekmiyor mu bu borçlanma. 2030 da emekliliği hakedip maaş bağlanmadan ayrılacak birisi 2026 da ayrılamıyor mu yani?

aperion
Aday Memur
18 Şubat 2023 22:30

Sigorta başlangıcını geri çekmez diyen arkadaşım borçlanma yapan arkadaşlar var ve sigorta başlangıcını geri çekmiş şuan uygulama bu şekilde bu hususta borclanma yapan arkadaşlar bilgi verecektir lütfen insanları doğru yönlendirelim

Ghost060
Aday Memur
18 Şubat 2023 22:34

Sigorta başlangıç tarihinizi kesinlikle geri çekmez, lütfen iyi araştırın
aperion, 1 yıl önce

Sigorta başlangıcını geri çekmez diyen arkadaşım borçlanma yapan arkadaşlar var ve sigorta başlangıcını geri çekmiş şuan uygulama bu şekilde bu hususta borclanma yapan arkadaşlar bilgi verecektir lütfen insanları doğru yönlendirelim

Ghost060
Aday Memur
18 Şubat 2023 22:38

2000 de mesleğe başlayıp, öncesindeki askerlik veya üni borçlanması yapan meslektaşlarımız eyt li olamadı. Şu an bu durum mahkemelik
aperion, 1 yıl önce

aperion
Aday Memur
18 Şubat 2023 22:39

Sigorta başlangıcını hususunu 170 SGK danışma hattına sordun geçen gün görevli sigorta başlangıcı borçlandığın gün kadar geri gider dedi

Toplam 240 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi