İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
15 Mart 2023 15:38

Bir kurumda güvenlik soruşturması olumlu başka bir kurumda olumsuz ???

Arkadaşlar bir kuruma işçi statüsünde mühendis olarak atandım fakat güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanması nedeniyle işe başlatılmadım, başka bir kurumda ise sözleşmeli mühendis olarak atamam yapıldı ve güvenlik soruşturması neticesinde imza atmaya çağırıldım. Fakat daldan dala atlayıp kadro yakmamak adına imza atmaya gitmemiştim. Belge teslim tarihi bittikten 2 gün sonra diğer kurum güvenlik soruşturmasının olumsuz olduğunu tarafıma bildirdi. Hakkımda "dolandırıcılık" suçu nedeni ile 2017 yılından şikayet vardı ve elimde savcı tarafından verilmiş kyok var, kurum bunu neden göstererek işe almamış ne yapmam gerekiyor? Sadece bir şikayet yüzünden kurumlar böyle yapabilir mi?

donurh
Daire Başkanı
15 Mart 2023 15:54

Yapamaz ama yapıyorlar. Dava açacaksınız, diğer kurumdan aldığınız olumlu sonucu da sunarsınız. O olmasa bile kazanırsınız. Bu konuda deneyimli bir avukat tutun mutlaka.

atanamayangs
Aday Memur
15 Mart 2023 19:47

Bir kurumdan olumlu olup diğerinden olumsuz olması ve dediğim gibi birinin başlama tarihinden 2 gün sonra diğerinin olumsuz olması çok talihsiz bir durum oldu benim açımdan. Peki olumsuz olan kurum işçi mühendis olarak çalıştıracağı için farklı bir prosedür mü oluyor sözleşmeliler mühendise göre?

donurh
Daire Başkanı
15 Mart 2023 20:21

Hayır, işçi, sözleşmeli, kadrolu vs üzerinden bir ayrım olmaz. Sadece güvenlik soruşturması yapılacak ve arşiv arş. yapılacak kurumlar ayrı ayrı tanımlanmıştır. Sizin kurum TSK, emniyet ya da belli bakanlıklardan biri değilse zaten size sadece arşiv arş yapılabilir, GS yapılmaz. Ama asıl önemlisi, kyok bunların hiçbirinde olumsuz sonuçlanmaya neden olamaz. Bir avukata danışırsanız daha iyi aydınlatır.

atanamayangs, 1 yıl önce

Bir kurumdan olumlu olup diğerinden olumsuz olması ve dediğim gibi birinin başlama tarihinden 2 gün sonra diğerinin olumsuz olması çok talihsiz bir durum oldu benim açımdan. Peki olumsuz olan kurum işçi mühendis olarak çalıştıracağı için farklı bir prosedür mü oluyor sözleşmeliler mühendise göre?

spasiba91
Aday Memur
15 Mart 2023 22:09

Aslında avukata da gerek yok. İnternetten araştırmayla dilekçe yazın mahkemeye verin kurum savunma verir ve daha sonra yürütme durdurma alırsınız ve göreve başlarsınız. Güvenlik soruşturmasının olumsuz gelmesi tamamen kurumların komisyon kararına kalmış bişey. Bazı komisyonlar olumlu sonuç verirken bazıları olumsuz veriyorlar. Bunun sebebide mahkemeyi kazanıp gel diyorlar yani sorumluluk almak istemiyorlar. Sen 60 günlük süreyi geçirmeden hemen mahkemeye yd için başvur

atanamayangs
Aday Memur
15 Mart 2023 22:30

Kurumların ikisi de gs yapan kurumlar hatta olumlu olan bakanlık içişleri başkanlığına bağlı olan AFAD dediğim gibi kadro yakmamak adına sözleşme imzalamaya gitmedim fakat bu yüzden açıkta kalmış oldum:(

donurh, 1 yıl önce

Hayır, işçi, sözleşmeli, kadrolu vs üzerinden bir ayrım olmaz. Sadece güvenlik soruşturması yapılacak ve arşiv arş. yapılacak kurumlar ayrı ayrı tanımlanmıştır. Sizin kurum TSK, emniyet ya da belli bakanlıklardan biri değilse zaten size sadece arşiv arş yapılabilir, GS yapılmaz. Ama asıl önemlisi, kyok bunların hiçbirinde olumsuz sonuçlanmaya neden olamaz. Bir avukata danışırsanız daha iyi aydınlatır.

atanamayangs
Aday Memur
17 Mart 2023 20:19

Takipsizlik kararı yüzünden başka ataması yapılmayan var mı?

atanamayangs
Aday Memur
20 Mart 2023 23:15

Yok mu benimle aynı durumda olan veya bilgisi olan?

atanamayangs, 1 yıl önce

Takipsizlik kararı yüzünden başka ataması yapılmayan var mı?

mustafaydı
Aday Memur
21 Mart 2023 07:20

mahkemeye verdiniz mi hocam benim arkaaşta öyle oldu mahkemeye verdi bekliyor

atanamayangs
Aday Memur
21 Mart 2023 15:58

Avukat tuttum mahkemeye verecek yakın zamanda sizin arkadaşınızın durumu hangi süreçte?

mustafaydı, 1 yıl önce

mahkemeye verdiniz mi hocam benim arkaaşta öyle oldu mahkemeye verdi bekliyor

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi