Editörler : E.Kayı Han
19 Mart 2023 15:13   


Padişah Anneleri...

Padişah anneleri...

Özelikle yanlış anlatılan,carpitilan konulardan biridir ,özde ırkçı sözde Türkçü olan asıl azınlık kalıntılari tarafından...

Osmanlı hanedanı her ne kadar Türk boyu olan kayı boyu tarafından kurulsa da,halkın çoğunluğu Türk olsa da Osmanlı bir "Irk" devleti değildir ,osmanlı'nın ortak paydası İslam dinidir,Osmanlı da "yabancı" demek, "Avrupalı gayr-i Müslim" demektir.

"Padişah anneleri yabancıydı" demek, gerçeği yansıtmaz, çünkü tamamı Müslümandır ve bu kimlikleriyle anne oldular ,yani padişahlar: "müslüman anneden doğan ,müslüman Türk babadan olan Türk ve müslüman padisahlardir."

Padişahlarının tamamının annesi cariye değildir. Yüzde 40'ı kadarı Türk anneden, kalan yüzde 60'ın yüzde 30 kadarı Arap ve Boşnak gibi Müslüman annelerden, yüzde 30 kadarı da sonradan Müslüman olmuş cariyelerden dünyaya gelmiştir.Ki bu durum keyfi bir uygulama değildir,çünkü Türk toresi itibariyle tahtta hak iddia etme ,ve devletin parçalanması imkanı doğuyordu,bu durum ortadan kalkmış devletin sırları dışarı sizmemistir ,ki aksi durumdaki örnekleri konunun kanıtıdır,hatta bedelini "canlarıyla" odemislerdir.

19 Mart 2023 15:14

huzur-I4
Müsteşar Yardımcısı

36 padişahın 30'a yakını ileri derecede alim,ilimadamı,muhendis,zanaatkar,kimyacı,sair,müzisyen,hikmet ehli ,evliya kişilerdir ,tarikat ehli olmak için tahtından vazgecen(fatih),fetih sırasında peygamber efendimizin manevi kılavuzluk yaptığı,kutsal emanetlerin tozunu,Kur'an'ın yazıldığı kalemi bile ayrı tutan,başlarına hafız olan (yavuz)günde cenazesinin camiden kalkmasını vasiyet eden, ramazanda itikafa giren, şeyhine saygisindan arkasında yürümek için atından inecek derecede takvalı olarak yetismislerdir

Bu Çocukları yetiştiren anneler ust düzey egitimin verildiği Harem Okulu"dan yetismislerdir ki,bu okula ne girmek ne bitirmek kolay degildir,gizli ve açık sınavları geçmek herkesin harcı degildir,hatun, kadın, kadın rfendi, İkbal diye de anılmak zordur.O kadar ince elenip sık dokunuyor ki, bir kerecik sabah namazını kazaya bırakan cariyenin üstü çiziliyor.Padişaha eş, sehzedeye anne olarak seçilmiyorSadece 'hizmetçi "olarak kalıyor,bu yüzden Harem'deki cariyeler inanç ve ibadet konusuna müthiş özen gösteriyorlar.Hem kalfalar cariyeleri izliyor, hem de cariyeler bir birlerini, her davranışları Valide Sultana (padişahın annesi ve haremin komutanı) anında rapor ediliyor.

Cariyenin eğitimi sekiz yıl kadar sürüyor. Bu süre içinde gece-gündüz çalışıyorlar.

Hem dinin, hem dünyanın tüm incelikleri öğretiliyor. Musikiden,tiptan,edebiyattan,matematikten,edebiyattan, nezakete, temizlikten ,çocuk yetiştirmeye,terzilige ,tefsir,hadis,fikiha kadar gerekli bilgilerle donatılıyorlar.Zaten çocuk yaşta Harem'e alınıp eğitildikleri için, eski dünyalarından ve eski inançlarından üzerlerinde hiçbir iz kalmıyor.

19 Mart 2023 15:15

huzur-I4
Müsteşar Yardımcısı

Ya kalmışsa?

Mümkündür.Ama bunu bilmemize imkan yok. Bunu ne biz bilebiliriz, ne de Hürrem Sultan'ı "gizli Hıristiyan" gösteren romancılarla filmciler

Ancak eski dininde kalmak isteyen cariye, padişaha takdim edilmiyor,dini degistirmesi için zorlanmıyor,sadece hizmetçi olarak hayatına devam ediyor.

19 Mart 2023 15:17

huzur-I4
Müsteşar Yardımcısı

Siyasi evlilikler yapan ;

-Orhan Gazi (Bizans Prensesi Asporça Hatun ve Theodora),

-Yıldırım Bayezit (Sırp Kralı Lazar'ın kızı Olivera Despina)

II. Murad (Sırbistan despotu Brankoviç'in kızı Mara Hatun) dışında Hıristiyan bir kadınla evlenen padişah yoktur.Olsa da fark etmezdi:

Din cevaz veriyor,müslüman erkek sadece kitap ehli ile evlenebilir ateistle evlenemez, ama padişahlar bu konuda titizlik gösterdiler.

19 Mart 2023 15:18

huzur-I4
Müsteşar Yardımcısı

-Mesela Yabancı dediğiniz annenin oğlu Sultan I. Murad, Kosova Meydanında Haçlıları yendikten sonra Şehit oldu.

-Sultan Yıldırım Bayezid, annesinin soyundan gelenleri Niğbolu'da perişan etti.Aynı Padişah, namazlarını cemaatle kılmadığı için Molla Fenari, tarafından azarlandığında sustu, şahitliği kabul edilmediğinde hukukun üstünlüğü karşısında eğildi,pişman olup ulu camiyi yaptırdı,her namazı cemaatle kılar oldu

19 Mart 2023 15:20

huzur-I4
Müsteşar Yardımcısı

-Sultan Çelebi Mehmed, bir başka Türk Sultanının (Timur) param parça ettiği ülkesini derleyip toparlayarak, adeta yeniden kurdu.

-Sultan II. Murad, Varna'yı Haçlılara dar etti.Ayrıca Fatih gibi bir evlat yetiştirdi. İstanbul'u fethedeceğine inandığı oğlunun önünü açmak için de en verimli çağında tahtı birakti

19 Mart 2023 15:22

huzur-I4
Müsteşar Yardımcısı

-Yavuz Sultan Selim,

İstanbul'u Hilafet Merkezi yaptı,haremeynde hutbe okuturken hakimi değil hizmetcisiyiz diye itiraz etti

Demek ki neymiş

Lafa değil icraate bakmak lazımmış

Maksatlı olarak bu konuyu gündeme getirenler,ayıbını haddini bilmeyen cahillerdir.Avrupa'da sırf tahtta kalkmak için erkek kardeşinden, kayınpederinden hamile kalan prensesler olduğunu bilir de susar.Soyun babadan geçtiğini bilir de yedi değil onyedi gobek soyunu bildiği adamlara laf soyler. Bırakın birinci gobek dedesini ,babası bile muallak olan kişileri sever,babası Türk olan adamlara laf soylerde ,babası yahudi adamlara taparlar.

Toplam 6 mesaj