Editörler : crops35

cjbsyf
Memur
27 Mart 2023 09:37

Sen yine 2010 dan itibaren 15 yılı doldurmaya bak..işin garantili olsun. Yuzde 60 ustu olduğun için 15 sigortalılık yılı diyor. Ama ben 2008 girisliyim Ekim oncesi..biz de memuriyet te 15 yılı tamamlamak gerekli dediler. Muhtemelen sizinki de öyledir.

aysegul5516
Aday Memur
27 Mart 2023 10:16

Tsk ederim bende sevinmiştim bu yıl emekli olurum diye

mertokcu
Aday Memur
27 Mart 2023 13:31

Umarım emekliliğinizde her şey yolunda gider. Emeklilik başvurusu yaptığınızda sgk sizden tekrar rapor istedi mi ? Bu konuda kafamız çok karışık bir iş arkadaşımızın raporunu kabul etmeyip başvurudan son 6 ay içinde alınması gerekiyordu dediler.

gıdacı02, 1 yıl önce

Merhaba,

1: Özel sektörde hizmetiiniz var mı size nekadar maaş bağlandı

2003 yili SGK girişim olmustu. Devlete atandigimda yaklasik iki bucuk yil kadar prim odemem vardi. 2010 yili Haziran ayinda devlete atandim. Toplam 5370 gün 4/2 dereceden 5500 TL maaş bağlandı.

2. Ne kadar ikramiye aldınız ikramiyeniz kaç yıl üzerinden hesaplandı

İkramiye SGK 4/C hesaplanmasında çıkanı verdiler kurusu kuruşuna. Orada hizmetimi 12 tam yıl giriyordum. 122 bin TL verildi. Son maasim 14500 Tl civari sanirim. 2008 sonrası memur olduğum girdiğim bilgilerden belliydi ama yine de maaş 7900 TL gösteriyordu.

3:: Emeklilik başvurusundan sonra işleminiz ne kadar sürdü..?_

Cok kisa surdu. 15 Aralıkta verdim dilekçemi, bakanlık bir hafta sonra gönderdi. Ocak 16'da tebliğ aldım ki borçlu vs cikmayayim diye. Maaş farkı da yatti boylce. 5800 TL kadar harcırah ödemesi yapıldı. Subat ayinin ilk haftasi emeklilik onaylandi, aylik duzenlendi diyordu. Şubat 15'te maaş hesabıma geçmeyen 2750 TL yatirilmisti.

4: Emeklilikten sonra yeniden çalışmaya başladınız mı çalıştıysanız maaaşınız kesildi mi yoksa kesilmedi mi? Bunları merak ediyorum

Maalesef çalışma şartlarım ciddi sağlık sorunlarına neden oldu bende. Henüz başlamadım ama öncesinde SGK'dan görüş alicam. Malum sartlar hepimiz için zor ve mecburen geri donucem bir gün iş hayatına.

cjbsyf
Memur
27 Mart 2023 14:12

Mertokcu arkadaşınız engelli memur olarak mı atandı..Bir de raporu süreli miydi...Ben bu hafta sorduğumda sgk ya.engelli olarak baslayandan yeniden rapor istenmedigini ama malulen emekli olmak isteyende kontrol muayenesi istendiğini söylediler.

gıdacı02
Memur
27 Mart 2023 15:03

SGK çok enteresan bir kurum gerçekten. Memur faktörü diye düşünüyorum. Bir de rapor surekli ise son alti ay icinde duzenlenmis olmasinin yasal bir dayanagi yoktur. Benim raporum 2019 yılında talebim uzerine SGK Genel Sağlık Kurulu tarafından onaylanmıştı. Belki de yeni rapor dedikleri süreç kişiye ait dosyanın genel sağlık kuruluna gonderilmesidir.

cjbsyf
Memur
27 Mart 2023 16:47

2010 yili engelli yonetmeligi Kazanılmış haklar MADDE 18 - (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez. (2) Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir.

cjbsyf
Memur
27 Mart 2023 16:50

Benim rapor 2008 yılına ait surekli. 2010 -2013-2019 bu yillar Yönetmelik hep degisti. Fakat kazanilmis haklarda surekli raporların değişmeyeceğinden bahsediyor. Sgk neden ayrıca kendisi değerlendiriyor bir daha. Anlamadim gitti

dair34
Aday Memur
28 Mart 2023 21:36

Arkadaslar merhaba.yazilanlari okuyunca cok canim sikildi.ben 2014 de memur oldum.2000 senesi ilk ssk baslangicim.memur olana kadar 2500 gun ssk primim var.memurluk ve ssk toplam 5800 gunum var.yuzde 58 surekli engelli raporum var.hastaligim cok ilerledi.surekli heyet raporu aliyorum.siz diyorsunuzki devketten emekli olmak icin sadece devlette gecen sureler dikkate alinir.ekpss ile atandimm lisanstan.sskli olduktan sonra engelli oldum ama.5510 a gore engelli memur rmekliliginde 28.maddeye gore tum sureler dikkate alinir diyor.memur net ve bir cok site de ayni bilgiyi paylasiyor ama siz sadece devlette calisilan sureler dikkate alinir diyorsunuz.mantiksiz degil mi?bu durumda ben 23 yil calisip mi emekli olacam toplamda yani.ne anladim engelli emekliliginden.ayrica hastaligim cok ilerlrdi.ms hastasiyim.

dair34
Aday Memur
28 Mart 2023 21:38

Bu arada evet.5434 de devlette 15 yil calisma sarti vardi.bu dogru ama 5510 da bu kalkti

Maaslar cok dustu o baska tabi.5510 da tum sureler dikkate alinir

dengeligri
Aday Memur
29 Mart 2023 13:21

Emeklilik dilekçesine ne yazmıştınız. internette engelli emekli dilekçesi örnekleri var ama ben pek emin olamadım

gıdacı02, 1 yıl önce

Ben 5510'a göre geçen ay emekli oldum. Sorunuz varsa alabilirim.

cjbsyf
Memur
29 Mart 2023 13:42

Aynen memurlar net ve benzeri sitelere bakınca ssk li sureler birlestirilince gün doluyorsa emekli olunabilecegind3n bahsediyor. Kanunlarda açık sekilde kamuda 15 yıl yazmıyor.Ornegin 13 yıl 4/a ödemesi olup 2 yıl da 4/c ödemesi olunca 5434 de kabul olunmuyor..Yoksa 2 yıl.memurluk yapıp emekli olunmasi lazim.

cjbsyf
Memur
29 Mart 2023 13:44

Ben geçen hafta emekli sandığına sorduğumda mevzuata uygun başladıysa dilekçede (39j )maddesinden yaslilik aylığı bahsedin dedi..

dair34
Aday Memur
29 Mart 2023 13:52

Arkadaslar.5434 de memurluktaki sureler baz aliniyor emeklilik icin ama 5510 da toplam primler de dahil ediliyor.istemeden yanlis bilgiler vermeyelim

gıdacı02
Memur
29 Mart 2023 14:59

"Emeklilik dilekçesine ne yazmıştınız. internette engelli emekli dilekçesi örnekleri var ama ben pek emin olamadım"

Önceki yazılarımda görmüşsünüzdür belki, kurumum araciligi ile SGK'dan "emekli olup olamayacağım hususunda" görüş istemiştim. Onlar da dosyamı Genel Sağlık Kuruluna göndermiş, raporun sonucunu belirten bir yazı göndermiş, amirde bana tebliğ etmişti. Emeklilik talebi dilekçesinde yine kurumum araciligi ile gönderirken bana tebliğ edilen yazıyı ilgi tuttum. Emeklilik işlemlerinin başlatılması hususunda gereğini arz ederim, dedim. Dilekçede adres-telefon yazdıktan sonra emekli ikramiye ve maaşınızin yatırılmasıni istediğiniz banka ve şube adını yazıyorsunuz. SGK bunu istiyormuş. Bu şekilde yazdım bir sorun da yaşamadım.

dair34
Aday Memur
29 Mart 2023 16:45

Dengeligri.hangi sartlarda emekli oldunuz?yuzde kac engel.tekrar heyete girdiniz mi?toplam prim gunu.toplam kac gun memurlul ve oncesi ssk ya da bsgkur priminiz var mi.ve ilk sigorta baslangic tarihiniz.cok oldu belki ama cok onemli hepsi.tesekkuler

dengeligri
Aday Memur
29 Mart 2023 17:07

gıdacı02 benim sizinki gibi ilerlemiyor büyük ihtimalle süreçte bazı sıkıntılar yaşıyacağım. bana emekli olmak istiyorum şeklinde bir dilekce yazıp raporu ekleyip göndermemi söylediler. sizinki gibi öncesinde sgk ile bir yazışma yok.

dair34 henüz emekli olmadım. 2013 te engelli kadrosunda memuriyete başladım ilk sigorta başlangıcım 1999 toplam 5600 prim gün bunun memuriyette olanı 3600 engel oranı yüzde 40. yeni raporum yok. engelli memur sınavına girerken kullandığım 2012 tarihli sürekli raporum var.

dair34
Aday Memur
29 Mart 2023 18:01

Ozur dilerim.gidaci rumuzlu arkadasa yazmam gerekirdi..kendisinden rica ediyorum o zaman sorularima cevaplari.

gıdacı02
Memur
30 Mart 2023 18:40

Merhaba,

"hangi sartlarda emekli oldunuz?yuzde kac engel.tekrar heyete girdiniz mi?toplam prim gunu.toplam kac gun memurlul ve oncesi ssk ya da bsgkur priminiz var mi.ve ilk sigorta baslangic tarihiniz.cok oldu belki ama cok onemli hepsi.tesekkuler"

Temmuz 2003 ilk sigorta baslangicim. İki yıl gibi sigorta ödemem vardı. 2010 yılında normal memur olarak atandım. 2018 yili Haziran ayında engel raporum %47 sürekli olarak düzenlendi. Mayıs 2019 gibi kurum araciligi ile dilekçe gönderdim, emekli olup olmayacağım konusunda görüş istedim. Beni çağırmadan dosya üzerinde değerlendirme yapılmış dosya üzerinden. Genel Sağlık Kurulu bundan böyle %40 demiş. SGK'da bana 5510 sayılı kanununa göre 18 yıl sigortalılık 4680 gün olursa emekli olabilirsin demiş. Zaten bizim kurum birleştirme yapmıştı ve Personel sayfamda gün gün görünüyordu. Aynı şekilde emeklilik tarihim de Temmuz 2021 olarak işlenmiş oraya.Hitap bağlantılı olduğu için gunceldi sistem. Topla. 5370 gunden emekli oldum. Bakanlık emeklilik kararı tebliğ yazımı SGK'ya gönderince 3 hafta kadar bir sürede maaş bağlandı yazısı göründü.

dair34
Aday Memur
30 Mart 2023 20:03

Gidaci 02 cok tesekkur ediyorum...

dair34
Aday Memur
30 Mart 2023 20:09

Bu arada benim hitapda emeklilil tarihim 2029 olarak gozukuyor.2014 de memurluga baslamistim.onceki ssk primlerim hic yokmus ve ilk defa 2014 de ssk acilisim olmus gibi.birlestirme sinucunda bu hitapdaki tarih degisir dimi.tesekkurler

Toplam 116 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi