Editörler : E.Kayı Han


Yasaklı
27 Mart 2023 22:41

Göbeklitepe...

Tarihin belkide yeniden yazılmasına vesile olacak şanlıurfa da bulunan, daha önce benzeri bulunamayan tarihin ilk ritüel yeri kalıntılar.(daha eskisi bulunana kadar)

Bize toplayıcı avlayıcı toplum ,sonrasında köyler ve ibadet yerleri oluştu diye anlatıldı

meğerse insanlar önce tapınakları oluşturmuşlar,ilk kentler sonra köyler oluşmuş.

Demek ki ateizim diye birşey yok a kadar gider bu ,insanoğlunun varlığıyla inanç var.

ve orada ataerkil kültür izleri bulunması,kadın figürleri yok,anaerkillik başlangıcı da yıkılıyor böylece.

Hiç bir özelliği olmadığı ve tarihsel geçmişi nispeten yeni olduğu halde ingiliz'in allayıp pullayıp sömürdüğü ingiltere'de bulunan stonehenge'dan yaklaşık 7.000,mısır piramitlerinden ise yaklaşık 7.500 daha eski dünyanın bulunmuş en eski tapınağı.


huzur-I4
Yasaklı
27 Mart 2023 22:43

2011 yılında geçici,2018 yılında kalıcı olarak unesco dünya mirası listesine alınmıştır .2019 yılı ülkemizde göbeklipe yılı ilan edilmiştir.

12.000 yıl önce tarih kitaplarına göre o çağlarda yaşayan insanların , avlanarak ve bitki toplayarak hayatını sürdüren, dili, dini, kültürü, sanatı olmayan, yerleşik yaşama bile geçmemiş bir ''sürü''olması gerekirken, 60 ton büyüklükte kayalar dikmiş,8 ila 30 metre çapında 20 adet tapınaklar, 3 ila 6 metre büyüklüğünde dev ve süslü heykeller topluluğu yapmış.göbeklitepe sayesinde neolitik çağ gittikçe geriye tarihleniyor.

Yerleşik hayat yok ve sen tapınak ya da toplanma alanı yapıyorsun.mağaradan daha yeni çıkmış onca insanı nasıl örgütlüyorsun,nasıl besliyorsun,sanat eseri niteliğindeki eseri hangi teknoloji ile yaptın?festival, ziyafet ya da ayin yaptıkları bir toplanma noktası nasıl neye göre belirledin?

Topluluk -yerleşik hayat-tarım-din şeklinde olduğu düşünülen zincirin normalde topluluk oluşturma-yerleşik hayat-din-tarım şeklinde olduğunu gösterildiği kabul ediliyor artık


huzur-I4
Yasaklı
27 Mart 2023 22:45

Neolitik, yani cilalı taş çağının başlarında ellerindeki taş baltalarla bu kadar yüksek bir sanata neden ve nasıl ulaştıkları anlaşılamıyor.

t şeklinde karşılıklı büyük taşlar insanı simgelediği düşünülüyor, ,onun çevresinde farklı sayıda dev taşlar,çevresin de örülmüş muhtemelen oturup izlenen yerler gibi oluşumlar, ve hepsinin tabanı su geçirmez şekilde yapılmış,artık su ,içki ,kan herneyse aşağıya geçsin istememişler,altlarında bulunan oyuk oluk şeklinde yapılarda yemek mi hazırlandı, içki mi, uyuşturucu mu bilinmiyor.

Yabani hayvanlara ait kemikler bulunmuş,yani evcileştirilmeye fırsat bulunmadan kendilerinden istifade edilmiş.taşlardaki hayvan görüntülerini burçları temsil eden hayvan düşünmüşler önceleri,ama mesela örümcek olması bu tezi çürütmüş.hayvanların hepsinin erkek olduğu düşünülüyor,hepsi erkek olduğu belli olsun diye afedersiniz erek..yon şeklinde tasvirlenmiş.


huzur-I4
Yasaklı
27 Mart 2023 22:49

Araştırmacılar çizilen sembolik anlatımların günümüz inanç dünyasına kadar etki ettiğini,kaynaklık ettiğini söylüyor,çünkü insan herşeyi değiştirir,yakar yıkar yalnız inandığını sonra ki nesle aktarır.

Burada bulunan t şekilli taşların benzerine mayalarda ve amerika yerli inanışlarında dahi rastlanmış.ölümden sonra sonsuz yaşamın anahtarını simgeliyormuş,ve nil'in anahtarı" olarak da bilinen ankh sembolü de aynı benzer şekilde.mısırlı tanrı heykellerine bakarsanız benzerliği görürsünüz.

Sirius yıldızının belirlemeye başladığı an ile burada ki topraktan alınan karbon sonuçları da yıldızın aynı yapım zamanda belirdiğini işaret ediyormuş. (pek inandırıcı gelmedi bana.)


huzur-I4
Yasaklı
27 Mart 2023 22:51

Mesela taşlardan birinde turna kuşu var,turna tek eşliymiş,alevilikten tutunda, japonya aborjinlere kadar sembolik anlam taşıyan aktarım.

3 farklı harfle tanımlanan tapınaklardan d tapınağında 2 ana taşın çevresindeki 12 taşın,12 burç 12 takım yıldızı,ilk türt takviminin 12 hayvanlı ollması,,hititlerin 12 tanrısı,alevilikte 12 imam,hz isanın 12 havarisi,yahudilikte 12 kavim,saatte buluna 12 rakam,12 ay ile taşınan miras olduğunu düşünülüyor.sümerlerde anlatılan yerin değişmez dairesin o 12 taş mı acaba deniyor.

Alfa işareti boynuz simgeliyor,taşlarda boğa resimleri varmiş,micchalengolo'nun musa boynuzlu tasvir ettiği heykeli var.

Yine kuranda musanın altından buzağı yapması benzer semboller.musanın asasının yılan olduğunu biliyoruz,firavunların başlarında da yılan var hatta günümüzde sağlığın simgesi

Tapınakların yönü güneye bakıyor,islamiyette de kabeye güneye yönelme olması,tibet hint antik mısırda islamiyyete namaz kılar gibi ellerin bağlanış şeklinin ve buradaki taşlarda yine aynı şeklilde gösterimi.


huzur-I4
Yasaklı
27 Mart 2023 22:53

Yine taşlarda güneşi taşıyan kuşun benzerinin mısırda ve hint kültüründe olması

kafası kesik hayvan var figürünün çatalhöyükte de rastlanması. kazılarda çıkan elinde kesik kafa tutan kuşa benzer akbabaya halen uzak doğu kültüründe ve de asurlara ait tabletlerde de rastlanıyor,yine benzer bir kültür aktarımı

Yine urfa yakınlarında çağdaşı nevali çöri de ,baş arkasında yılan şekilli baş heykeli bulunmuş,kafası kazınan arkasın da yılan gibi saç olan ruhban sınıfına uzak doğuda hala rastlıyoruz.

Elinde çanta tutarmış gibi olan oluşumun benzeride geç hitit de karşımıza çıkıyor.

Yine tabletlerde sık rastlanan bir c'li h 'li her yerde karşımıza çıkan bir simge var,aynı simge aborjinlerde de var.


huzur-I4
Yasaklı
27 Mart 2023 22:55

Bir kısım atelerin karşıtlığının bir sebebi de maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramını da mı değiştir mi düşüncesi.tapındıkları marksizme göre din ve benzeri üst yapı kurumlarını alt yapılar belirler. bu yüzden ancak yerleşik hayata geçtikten, ekonomik sınıflar oluştuktan sonra sömürüyü meşrulaştırmak lazım gelir.sonrasında din ve tapınaklar var olmalıydı. ortada yerleşim yok, sınıflar yok, meşrulaştırılacak sömürü yok, o yok, bu yok ama tapınak ve inanç var var.şehirden, sınıflardan, sömürüden ve herşeyden önce tapınak var. insanlar hiç mecbur değil, ve de ekonomik altyapıdan yoksun oldukları halde özgürce toplanmış ve bir tapınak inşa etmek için beraberce çalışmışlar.

İşte bunu açıklayamıyorlar.din ve tapınak bir üst yapı değil,din herşeyden önce var olan olgu.kısacası bir afyon falan değil.insanların nedendir bilinmez elleriyle sistematik bir şekilde üzerini kapattıkları tapınaklar.

Zaten bu yüzden biz şu an korunmuş biz miras devralabiliyoruz, hidden city''' iluminatı kartı der ki; öyle bir yer bulunacak ki tarih yeniden yazılacak.


arrıval100
Aday Memur
28 Mart 2023 13:10

yani şurada yorum yapılmış bilgiler verilmiş

bakıyorum eksilenmiş

niye

neden???

teşekkürler huzur


huzur-I4
Yasaklı
28 Mart 2023 17:40

Tşk ederim,kendi araştırmam bu konu,tıpkı diğerleri gibi

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi