İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : E.Kayı Han
29 Mart 2023 01:59

Kamu Denetçiliği Kurumu

Kamu denetçiliği kurumu kararlarının bağlayıcılığı var mıdır?

Kurum tavsiye kararına uymaz ise tek yol mahkeme midir?

Tavsiye kararı ile birlikte başvuru yapılırsa kazanma ihtimali daha mı yüksek olur, tavsiye kararının bulunması idare mahkemesini etkiler mi?

MEKFON
Şube Müdürü
30 Mart 2023 09:25

KDK kararlarının bağlayıcılığı yoktur.

Bir konuda KDK ya başvurmak idare mahkemesinde dava açma süresini durdurur diye yazıyordu KDK sitesinde. Emin olmak için KDK sitesine bakabilirsiniz.

Kurum tavsiye kararına uymaz ise tek yol tabi ki mahkeme.

Tavsiye kararı ile birlikte mahkemeye başvuru yapılırsa tabi ki davayı kazanma ihtimali daha yüksek. Tavsiye kararının bulunması o tavsiye kararlarında güçlü hukuksal gerekçeler olduğu içinMahkemeyi de etkiler. Ama mahkemelerin bağımsız olduklarını, hiçbir kişi ve kuruluştan emir talimat almadığını unutmayın. KDK kararı bilirkişi raporu gibi mahkemeyi etkiler büyük ihtimalle.

Mahkemelerde dava açmış isen KDK o konuyla ilgilenmiyor ve tavsiye kararı vermiyor.

Bahttsızzz
Aday Memur
15 Haziran 2023 03:20

Ben soruşturma dosyamın emniyet içinde WhatsApp gruplarından paylaştırılması nedeni ile Şube Müdüründen şikayetçi oldum kamu baş denetçisi lehime karar verdi ( başvuru no : 15503 - karar Tarihi 04/04/2023 ve o hafta müdüre soruşturma açıldı. Bağlayıcı olmasada emniyet Genel Müdürlüğü hemen uyguluyor kararı.

Sincanlia
Aday Memur
29 Haziran 2023 04:33

Kdk başvuruları kaç ayda sonuçlanıyor . Belli bi süresi var mı .
29 Temmuz 2023 20:03

Savcılık makamına da suç duyurusunda bulunun. Kişisel verileriniz hukuka aykırı dağıtılmış. Hatta kim yaydı ise iyi bir ceza alması muhtemel

Bahttsızzz, 10 ay önce

Ben soruşturma dosyamın emniyet içinde WhatsApp gruplarından paylaştırılması nedeni ile Şube Müdüründen şikayetçi oldum kamu baş denetçisi lehime karar verdi ( başvuru no : 15503 - karar Tarihi 04/04/2023 ve o hafta müdüre soruşturma açıldı. Bağlayıcı olmasada emniyet Genel Müdürlüğü hemen uyguluyor kararı.

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi