Editörler : crops35
12 Nisan 2023 18:55

Koruma ve Güvenlik Memuruna Sakal serbest mi?

Merhaba Arkadaşlar

İçişleri Bakanlığına bağlı bir kurumda 657'ye tabii G.İ.H sınıfında yer alan 4/A kadrolu Koruma ve Güvenlik Memuru olarak çalışmaktayım.

Malum geçen sene Devlet memurlarına sakal serbest oldu, bu karar doğrultusunda bizde sakal bıraktık, kurum herhangi olumsuz bir davranışta bulunmadı ama geçtiğimiz hafta şube müdürü karar alarak biz Koruma ve Güvenlik görevlilerine sakal kesme zorunluluğu getirdi.

Biz G.İ.H sınıfında yer alan 657'ye ve 5188'e tabiiyiz, her ne kadar üniformalı personel olsak da bağlı bulunduğumuz kanunlara göre sakal kesme zorunluluğu yok.Diğer üniformalı personeller İkm, Gümrük Muhafaza, Jandarma vs... onların tabii oldukları kanunda açık ve net bir şekilde sakal kesmek zorunlu iken bizde öyle birşey yok.

Bu konuyla alakalı ufak çaplı bir araştırma yaptım, kimi avukatlar zorunlu olduğunu kimi avukatlar ise olmadığını söylüyor.Bazıları üniformalı personele zorunlu diyor ama bu konuyla alakalı herhangi bir madde veya yönetmenlik ben göremedim.Şimdi benim merak ettiğim bize sakal kesmek zorunlu mu yoksa değil mi, eğer zorunlu veya değilse bu konuyla alakalı madde veya yönetmeliği bizimle paylaşabilir misiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla....

serkankayhan
Aday Memur
12 Nisan 2023 21:22

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşımız yok mu

torin53
Memur
09 Haziran 2023 17:12

Resmi üniforma giyen herkim ne olursa olsun sakal bırakamaz günlük traşını olmak zorundadır eğer resmi kiyafet giymiyorsa sivil çalışıyorsanız o başka özel güvenlik sivil çalışması için il özel idare heyetinden izin alınması gerekiyor

Yanı kısacası üniforma giydiğiniz müddetce traş olmak zorundasınız sakal bırakamazsınız.......

serkankayhan, 1 yıl önce

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşımız yok mu

professionalbro
Aday Memur
10 Nisan 2024 13:51

Yahu neye göre bunu diyorsunuz;?

Hukuki kaynağınız nedir? Nerede yönetmelik, kanun maddesi bu dediğiniz teyitliyor?

Sizin gibi düşünenler yüzünden üniformalı personel sakal bırakamaz algısı var ve bırakmak istediğinde mobbingle karşılaşma durumu yaşanabilir. Gerçekten 2025'e girmek üzereyiz ama hala sakala, saça karışılıyor. Sizde bunu normalleştiriyorsunuz.

torin53, 1 yıl önce

Resmi üniforma giyen herkim ne olursa olsun sakal bırakamaz günlük traşını olmak zorundadır eğer resmi kiyafet giymiyorsa sivil çalışıyorsanız o başka özel güvenlik sivil çalışması için il özel idare heyetinden izin alınması gerekiyor

Yanı kısacası üniforma giydiğiniz müddetce traş olmak zorundasınız sakal bırakamazsınız.......

edremit91789
Aday Memur
16 Mayıs 2024 19:19

bırakabilir. cimere yazılan yazida sakal birakmaya kanuni bi engel olmadığı açıkca belirtilmistir.
Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi