Editörler : cihan27E.Kayı Han

yvzalp
Aday Memur
11 Haziran 2023 12:29

bangladeş de ekonomi büyüyor ama nasıl? ucuz iş gücüyle. 80 milyonluk ülkede herkesin birden refahı artmaz. tabii ki memurların vasıfsız çalışan insanlarla hemen hemen aynı maaşı almasından rahatsızım ama aynı zamanda bu kadar işsiz üniversitede mezunu varken lise mezunlarının memur olmasından da rahatsızım. ama 80 milyonluk ülkede herkesin refahının iyileşeceğini düşünmek ütopik. sürekli maaş artışıyla ezilenler bence memurlar oluyor, kazanan ise fırsatçılar. devletin ürün fiyatı artışlarını iyi denetlemesi lazım ve artık vergilerin artmaması düşürülmesi lazım; ben kendime 1 araba alırken devlete 3 tane almak istemiyorum açıkçası.

genegel, 4 ay önce

Şuan için bir döngü evet ama bu döngü kırılamaz değil hocam. Ülkenin ekonomisi büyür, cari açık fazla verirse, bir abd gibi bir avrupa gibi biz de refah seviyelerini görürüz. Bunun için de katma değeri yüksek ürünler ihraç etmemiz gerekiyor (Silah sanayisi (İHA, SİHA vs), otomotiv, çip, ilaç, biyoteknoloji vs vs) malesef petrol veya doğalgaz zengini değiliz o yüzden vasıflı ve kalifiye gençler yetiştirip teknolojik atılım yapmamız lazım bunun için de eğitime çok önem vermeliyiz. Argeye yatırım yapan ülkeler hep gelişmiş ülkeler, bizim ülkemizde hala lüks ama zamanla olur inş.

Güney koreye bakın, 1980lerde biz güney koreden zengindik, adamlar 20 yılda eğitim odaklı yatırımlar yaptılar ve bugunkü durumuna geldiler, biz ise yerimizde saydık. Biz de bir samsung vb firmalar çıkarabilseydik bu döngüden çıkardık.

Şuan türkiyenin ekonomisi ağırlıklı olarak genç ucuz işgücüne dayalı, yabancı firmalar avrupaya da yakın olduğu için gelip fabrika kuruyor ve buradan ihracat yapıyor. İşgücünü artırırsak adamlar fabrikalarını kapatıp daha ucuz yerlere gidecekler o nedenle de dolar bazlı ücretler maleef bir türlü yükselmiyor.

Şuan dolarda yükseliş ihracatcıların talebi ağırlıklı olarak çünkü rekabet edemeyecek duruma gelmişler, ee bizim ekonomimiz içinde ihracaat vazgeçilmez o nedenle dolar artıyor ve işgücü yine ucuzluyor. Dediğim gbi bundan çıkmanın yolu çok sağlam şirketler ortaya çıkarmak bunun için zemin hazırlamak ama malesef yetenekli ve zeki insanlarımızı hep yurtdışına kaybediyoruz. Bu beyin göçünün nedenleri de az çok biliniyor, bunu da engelleyici politikalar lazım.

Özetle bu döngüden çıkmak mümkün ama bunun için 20-30 yıllık geleceğe yönelik planlar yapmak lazım...


M Y T H
Daire Başkanı
11 Haziran 2023 15:00

1- VHKİ Memur Üniversite (15.000TL.)

2- Uzman öğretmen Üniversite (16.000TL.)

3-Temizlik Sürekli İşçi 22.000TL+5.800TL (27.800TL)

4- Güvenlik (Lise) Sürekli İşçi 22.500TL + 5.800TL (28.300TL)

5- Teknik Sertifikalı Sürekli İşçi (Lise) 22.500TL + 5.800TL +2.000TL = (30.300TL)

AÇIKLAMALAR;

*TEDİYE İKRAMİYE Sürekli İşçi Yıllık + 70.000TL/12Ay=Aylık Ortalama( 5.800TL)

* Sürekli İşçi Sertifika Farkı (Aylık Ortalama 2.000TL.)


EMRE YALCİN
Daire Başkanı
11 Haziran 2023 15:22

Ülkede yoksul yok ki sınırı olsun. İstemezük...


genegel
Genel Müdür
11 Haziran 2023 23:22

Hocam aslında topyekün refaha erişmemiz ütopik değil, bir ABD'nin almanyanın isviçrenin vs bizden ne farkı var. Oradaki insanların çoğu refah içinde. Biz de bu refahı istiyoruz bunun için hükümetler seçiyoruz, hükümetlerde bu refahı artırmak için gerekli olanları yapmaya çalışıyorlar ama bazıları başarısız oluyor geriye götürüyor, bazısı ise yerimizde saydırtıyor, yıllardır 3 aşağı 5 yukarı aynı yerdeyiz, hatta kişi başına düşen gelirde geriledik baya, ülkenin toplam GSMH ya baktıgımız zaman ise 17.ydik 21e kadar düştük.

Bütün devlet adamları, iktisatçılar az çok ne yapılması gerekeni biliyor da işte teorikte kağıt üzerinde çok kolay gözükebilir ama bir türlü o seviyelere gelemedik, inş biz göremedik ama çocuklarımız o zamanları görür. Hiçbir ülke acı sefalet çekmeden bir anda zenginleşmiyor. Bakın gelişmiş ülkelerin tarihçelerine acı reçeteler sayesinde bugünkü hallerine gelmişlerdir. Ülke de düzgün şeyler yapılsa ben de razı gelecem ama şu Türkiye modeli malesef bizim ülkemizi 10 sene geriye götürdü, şimdi seçim vaadleri verilecek sonrasında da Sayın şimşek kemer sıkma politikalarına başlıcak. En çok da yine alt tabaka zarar görecek bu süreçte. Politika faizi yükseltilecek, faizler artırılacak, işsizlik artacak, ithalat ihracat kısılacak, ekonomi daralacak vs bu süreçte de gerekli olan yatırımsal politikalar da yapılacak (Eğitim, hukuk ve siyasette şeffaflaşma, uluslararası normlara gelme vs) bu adımlar atılmadığı sürece faizi yükseltsek de bir nebze enflasyon iner, refaha ereriz ama uzun vadede yine aynı sorunlarla uğraşırız.

Kusura bakma uzun yazı oldu ama neyi nasıl yapılması gerektiği biliniyor, 3 tarafı denizlerle çevrili 4 mevsim yaşanan avrupa ile asya arasında köprü konumunda olan jeopolitik ve jeostratejik olarak çok önemli bir konumda olan ülkemizin dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olması hayal değil, inş zamanla olur.

Son olarak, türkiye, çin, bangladeş örneğiniz, yine hindistan, pakistan, mısır vb. gelişmekte olan ülkelerde ekonominin dinamiği dediğiniz gibi ucuz iş gücü olmasıdır, ama bu süreçte katma değeri yüksek ürünlerin üretimine de başlıcaksınız, firmalara startup desteği vereceksiniz ki bir samsung firması çıkarmanız bile yeterlidir. Yoksa onu ithal et bunu ithal et, ülkende cep telefonunda tutta tüm teknolojik ürünlerin neredeyse ithal, bu şekilde tüketimle zaten hiçbir ülke bir yere varamaz. Herşeyi kendin de üretmen gerekmiyor, katma değeri yüksek olan ürünleri burada üret dışarıya sat zenginleşmek için yeterlidir. Çin' e bakabilirsiniz, ucuz iş gücünün kralıydılar, herkes çinde birşeyler üretiyorlardı, adamlar yıllardır kazandıklarıyla teknolojik yatırımlar da yaptılar, kendi uçaklarını arabalarını askeri sanayilerini ilaç endüstrilerini biyoteknolilerini uydularını vs vs hepsini yapar ve satar hale de geldiler, ülke nüfüsundan kaynaklı hala işgücü ucuz sayılır ama yakında ABD'yi de geçerek ucuz işgücü olmaktan çıkacaklar ki zaten buna da ihtiyaçları kalmayacak. Bizim de aynı şekilde bu ucuz işgücü olarak ekonomimizin döndüğü vakitlerde teknolojik atılımlar da yapmamız gerekiyor...

yvzalp, 4 ay önce

bangladeş de ekonomi büyüyor ama nasıl? ucuz iş gücüyle. 80 milyonluk ülkede herkesin birden refahı artmaz. tabii ki memurların vasıfsız çalışan insanlarla hemen hemen aynı maaşı almasından rahatsızım ama aynı zamanda bu kadar işsiz üniversitede mezunu varken lise mezunlarının memur olmasından da rahatsızım. ama 80 milyonluk ülkede herkesin refahının iyileşeceğini düşünmek ütopik. sürekli maaş artışıyla ezilenler bence memurlar oluyor, kazanan ise fırsatçılar. devletin ürün fiyatı artışlarını iyi denetlemesi lazım ve artık vergilerin artmaması düşürülmesi lazım; ben kendime 1 araba alırken devlete 3 tane almak istemiyorum açıkçası.


E.Kayı Han
Editor
12 Haziran 2023 12:48

https://forum.memurlar.net/konu/2540834/

bu başlık altından devam edelim.

Toplam 65 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi