Editörler : supporters.

butterfly1245
Aday Memur
28 Mart 2024 20:07

Hocam affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum sürece hakim değilim kusura bakmayın. Öğretim görevlisi bir kişi doktorası bittikten sonra dr Öğr üyesi kadrosu almasa da oluyor mu ? Sorum şu aslında dr Öğr üyeliğinde yeniden atanma kriterlerini sağlama endişesini taşımak istemeyen bir kişi Öğr gör dr olarak istediği kadar devam edebilir mi? Dr Öğr üyesi olmak yerine direkt doçentliğe hazırlanabilir mi? Bir de doktorası biten Öğr görevlisinin dr Öğr üyesi olabilmesi için referans gerekiyor diyorlar bu doğru mu?

Okutman Dr., 3 ay önce

Dr öğr uyesi olamamak docentlikte kesin bir problem. Ben öğr gör dr. iken docentlige basvurdum. Docent oldum ama kabul verenler de red veren de yl danismanligi yapmamış, lisansustu dersler vermemis olmami eksiklik olarak yazmışlar. Ben bunu öngördüğüm icin yayinlara abanmıştim neyse ki. Reddedemeyecekleri bir dosya sunmuştum. Yoksa ciğ çig yiyeceklermiş beni.

Docent olali tam iki sene oldu. Ortalikta öğr gör doç. dr. olarak dolaniyorum. Gözetmenlik yapiyorum, yeni mezun asistanlar gibiyim. Zerre heves ve aitlik kalmadi. Soranlara cevabini veremiyorum. Eşime dahi izah etmekte zorlaniyorum artik. Bazen üzüntüden ağliyorum. Çocuklarimin rızkından çaldiklarina mi hayallerimi çaldiklarina mi üzüleyim bilemedim.

Ahmet1225
Aday Memur
29 Mart 2024 09:04

Arkadaşlar bu konuda eli.izde bir imkan varsa kullanalım.

Okutman Dr.
Memur
29 Mart 2024 12:38

Dr ögr üyesi olmaniz sart degil. Dogrudan docentlige basvurabilirsiniz.

Dr ogr uyeligi akademik bir unvan degil, bir kadro.

butterfly1245, 3 ay önce

Hocam affınıza sığınarak bir şey sormak istiyorum sürece hakim değilim kusura bakmayın. Öğretim görevlisi bir kişi doktorası bittikten sonra dr Öğr üyesi kadrosu almasa da oluyor mu ? Sorum şu aslında dr Öğr üyeliğinde yeniden atanma kriterlerini sağlama endişesini taşımak istemeyen bir kişi Öğr gör dr olarak istediği kadar devam edebilir mi? Dr Öğr üyesi olmak yerine direkt doçentliğe hazırlanabilir mi? Bir de doktorası biten Öğr görevlisinin dr Öğr üyesi olabilmesi için referans gerekiyor diyorlar bu doğru mu?

Ahmet1225
Aday Memur
05 Nisan 2024 00:41

Bu konu ile ilgili bir gelişme var mı acaba?

butterfly1245
Aday Memur
14 Nisan 2024 02:19

Hocam Öğr. Gör. Dr olarak çalışırken sözleşmenin yenilenmesi için yayın kriterlerini sağlama zorunluluğu var mı? Forumda böyle bir sohbet oldu da benim bildiğim kadarıyla Öğr gör dr olduğunuzda yayın şartı olmuyor ama yanılıyor muyum?

Okutman Dr., 3 ay önce

Dr ögr üyesi olmaniz sart degil. Dogrudan docentlige basvurabilirsiniz.

Dr ogr uyeligi akademik bir unvan degil, bir kadro.

adem6594
Aday Memur
22 Nisan 2024 08:52

Bu sene de kadro yok gibi hiç ses seda yok. Yök daha atamaları bile serbest bırakmadı. Bakalım ne zamana kadar bekleyeceğiz

dr-muhendis-1046
Aday Memur
06 Mayıs 2024 17:39

Meslek yüksek okullarında bu sene dr öğretim üyeliği ve üstü kadro durumları nasıl olacak acaba? Duyum alan var mı?

Erzurumlu-PhD
Aday Memur
15 Mayıs 2024 01:02

Artık sabır noktasında en diplere geldim. Twitter'da akademik sayfalarda meslek yüksekokullarına doçentlik kadrosu da verilmediği şeklinde paylaşımlar dolaşıyor. Doktoraya 5 yılımı verdim yaklaşık. Sosyal hayatımızdan, eşimizden, dostumuzdan feragat ederek bunu yaptık. Şimdi insanlar doçentlik için çalış diyorlar fakat bu koşullar altında nasıl olsun? Tek bir tane mantıklı açıklama bulamıyorum meslek yüksekokullarına kadro verilmemesinin. Tasarruf tedbiri kapsamında deniliyor fakat myolarda bekleyen kişi sayısı sanmıyorum ki devlete aşırı bir külfeti dokunsun.

Bu mesleği seçerken ideallerim uğruna seçtim. Öğretim görevlisi olalım da öylece kalırız diye değil. Bu inanç ve gelişim gösterme çabasına şimdi nasıl pranga vurayım? Aklım almıyor.

Bu başlığın en üst sıralarda yer alması gerekiyor dostlar.

rope1948
Aday Memur
15 Mayıs 2024 08:31

Çok haklısınız. Bu saçmalığa artık son verilmeli.
Erzurumlu-PhD, 1 ay önce

Artık sabır noktasında en diplere geldim. Twitter'da akademik sayfalarda meslek yüksekokullarına doçentlik kadrosu da verilmediği şeklinde paylaşımlar dolaşıyor. Doktoraya 5 yılımı verdim yaklaşık. Sosyal hayatımızdan, eşimizden, dostumuzdan feragat ederek bunu yaptık. Şimdi insanlar doçentlik için çalış diyorlar fakat bu koşullar altında nasıl olsun? Tek bir tane mantıklı açıklama bulamıyorum meslek yüksekokullarına kadro verilmemesinin. Tasarruf tedbiri kapsamında deniliyor fakat myolarda bekleyen kişi sayısı sanmıyorum ki devlete aşırı bir külfeti dokunsun.

Bu mesleği seçerken ideallerim uğruna seçtim. Öğretim görevlisi olalım da öylece kalırız diye değil. Bu inanç ve gelişim gösterme çabasına şimdi nasıl pranga vurayım? Aklım almıyor.

Bu başlığın en üst sıralarda yer alması gerekiyor dostlar.

Okutman Dr.
Memur
15 Mayıs 2024 14:07

3 senedir Öğr. Gör. Doç. Dr. olarak çalışıyorum. ilk iki sene, eski rektörün keyfine takıldım. Sonra rektör değişti, bu defa da myo'lara öğretim üyesi alınmayacak muhabbeti çıktı. bakalım nasıl olacak. Herkese sabırlar dilerim

Ddoocc
Aday Memur
15 Mayıs 2024 19:46

Ancak bizi bulur böyle saçma sapan uygulamalar 3 yıl önce Myo müdür atanır. Hiç makale yapmıyorsunuz Myo da der. Dr yapan az der. Dr biter doç oluruz bu seferde e Dr ogretim üyesi isen görevde yükselme denilir kadro talep edilir. Yok öğretim görevlisi isen bu görevde yükselme değil açıktan atama denilir Myo kadro istenilmez. YÖK Myo kadro taleplerini onaylamaz gerekçe bildirmez. Okulda doçent olduğumuzu çekemeyenler iki kelime hayırlı olsun demeye uşenirler. Allah bizi bu hale düşürenlere ne yapacağını bilir. Emeklerimizi çarçur edenlerin bir yerlerinden mutlak çıkacak ama olan bize oluyor... YAZIKLAR OLSUN...

ziemlich
Memur
16 Mayıs 2024 21:15

MYO'ya YL mezunu yeter diyorlar. Rasyonel düşüncenin hakim olması gereken en üst kurum YOK bunu yaparsa dışardaki vatandaşın yaptığı saçma işlere kızmamak gerekir. Akademinin yüz karası kararlarından biri de budur.

dr-muhendis-1046
Aday Memur
28 Mayıs 2024 14:52

Meslek yüksek okullarının bu sene kadro ilanları ile ilgili bir duyum alan var mı? Öğretim üyesi ilanları yine verilmeyecek mi acaba?

any_of_them
Memur
29 Mayıs 2024 20:27

büyükşehirlerden birindeki bir araştırma üniversitesinde myo'da doçentim. sene başında norm kadro planlaması yapılırken myo için dışardan hiç bir öğretim üyesi kadro talebi istenmedi (excel tablosu hazırlamışlar, dışardan talep edilip sayı girilen yer blokeliydi). dışardan sadece ders verebilen öğretim görevlisi için sayı tanımlayabildik.

içerden ise öğretim üyeliğine yükselme konusunda bekleyen herkes için her türde yükseltilme talebi yine excel tablosu ile alındı. geçen hafta da resmi yazı ile "myo'da üniversitenin atanma kriterini sağlayıp kadro bekleyen var mı" diye soruldu. haziranda ilanların çıkacağını düşünüyorum.

semih898989
Aday Memur
01 Haziran 2024 19:02

Hocam kusura bakmayın doçentlik başvuru süreci o kadar yıpratıcı geçiyor ki bir süredir Foruma girmiyorum. Dediğinizde haklısınız ama pratikte öyle olmuyor hocam. Ben geçen sene benim şartlarıma uyan bir fakülte kadrosu buldum ve başvurmak istedim. Bu kadroya başvurmak istediğimde dekan hoca iyi niyetle beni yöetimdeki bir hocaya yönlendirdi... Sonrasında hoca "bu kadronun sahibi o fakültede asistanlık yapmış birisi, uzun zamandır bekliyor(3yıl beklemiş, ben 4 yıl) kadro onun hakkı, siz başvurursanız mahkemelik olur(çünkü yaklaşık 3kat daha fazla puanım var) ve sonrasında doçentlikte vs. hep karşınıza çıkar" hocam diye tatlı dille uyarıldım. O yüzden ben şu an pişman olmama rağmen cesur davranamadım.

maniz35, 3 ay önce

Semih Hocam, hiçbir kadro şahsa ipotekli açılmıyor ki, başvuru herkese açık. Mesela diyelim ki, üniversitemde bir fakülte de alanıma ilgili bir ilana çıkıldı, ben de kriterleri taşıyorum ve tuttum başvurdum. Ne olacak, "Dur aman X Hocam senin başvurunu alamayız." mı diyecekler bana? Ne münasebet, İnsan Haklarına aykırı, bu bir. İki, velev ki puanımda en iyi, ki jüriler artık bu konuda çok hassas, bu seferde "Sen zaten bizim personelimizsin" deyip mi atamayacaklar fakülteye? Bu iş mahkemeye gider Hocam ve bal gibi de kazanılır. Tamam, belki Rektörünüz bekleyenlere özel, fakülte ilanlarına çıkmayı bir çıkış yolu olarak algılamayın diye o kapıyı kapatmış olabilir, ancak bize özel açılmayan fakülte kadrolarına musallat(!) olmamızı engelleyemez. Atamaz, uğraştırır, telefonlar gelir, hepimiz biliyor ve tahmin ediyoruz ne yaşanacağını ama açık ilanda başvuruyu engelleyemez.

Makamsızlar
Aday Memur
02 Haziran 2024 01:20

Sayın hocam benzer durum başıma geldi Öğretim Üyeliği bilim sınavdan 95 olarak aldığım puan 42 le çekilerek kadro yaktılar banada sesini çıkarma mahkemeye gitme yoksa hiç almazlar seni dediler. Hayattaki en büyük pişmanlığım, şuan için özel şartlı ilana denk gelip mahkemeye başvurmak için gün sayıyorum.
semih898989, 2 hafta önce

Hocam kusura bakmayın doçentlik başvuru süreci o kadar yıpratıcı geçiyor ki bir süredir Foruma girmiyorum. Dediğinizde haklısınız ama pratikte öyle olmuyor hocam. Ben geçen sene benim şartlarıma uyan bir fakülte kadrosu buldum ve başvurmak istedim. Bu kadroya başvurmak istediğimde dekan hoca iyi niyetle beni yöetimdeki bir hocaya yönlendirdi... Sonrasında hoca "bu kadronun sahibi o fakültede asistanlık yapmış birisi, uzun zamandır bekliyor(3yıl beklemiş, ben 4 yıl) kadro onun hakkı, siz başvurursanız mahkemelik olur(çünkü yaklaşık 3kat daha fazla puanım var) ve sonrasında doçentlikte vs. hep karşınıza çıkar" hocam diye tatlı dille uyarıldım. O yüzden ben şu an pişman olmama rağmen cesur davranamadım.

adem6594
Aday Memur
10 Haziran 2024 12:13

Bu sene de kadro yok gibi hiç ses seda yok. Bakalım ne zamana kadar bekleyeceğiz

Okutman Dr.
Memur
15 Haziran 2024 03:52

Sakarya myo 3 docent ilani cikmiş. Gecen seneki gibi doc ve profa izin var anlaşilan. Dr öğr uyesi icin tavirlari nedir, birkac ilan daha ciksin belli olur.

Toplam 118 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi