İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Editörler : supporters.
03 Ekim 2023 21:54

Kariyer Meslek Kadrolarının Dil Tazminatı

Malumunuz aldığımız dil tazminatları şu anda komik miktarda, KİT'lerde ise A seviyesi için dil tazminatı maaşın %10'u kadar, dil sayısı gibi bir sınır da yok. Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel için dil tazminatının KİT'ler seviyesine çıkarılması gerektiğini düşünüyorum, bi konuda nasıl bir girişimde bulunulabilir?

kaanufuk25
Daire Başkanı
04 Ekim 2023 14:38

Görüşünüze katılıyorum;

CİMER üzerinden; Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nı muhatap Öneri/Talep başvurusu yapılabilir!

kyros
Memur
14 Ekim 2023 14:18

Evet, Cimer kanalıyla da bir girişim yapılabilir dediğiniz gibi, ama toplu bir girişim yapılsa daha etkili olur sanki.

Mevcut şartlarda kariyer meslekler için genel bir iyileştirme yapılması çok muhtemel görünmüyor maalesef, dernekler bu gibi iyileştirmelere yönelirse hem maliye tarafından kabul görmesi daha kolay olur, hem de kamuya kaliteli eleman istihdamı için teşvik edici olur diye düşünüyorum.

kaanufuk25, 6 ay önce

Görüşünüze katılıyorum;

CİMER üzerinden; Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nı muhatap Öneri/Talep başvurusu yapılabilir!

kyros
Memur
30 Aralık 2023 17:27

Dil tazminatı her A kadro personele az çok katkı sağlayacak ve objektif bir kritere sahip olduğu için çok tepki çekmeyecek bir hak olmasına rağmen pek destek görmüyor nedense :) aslında buna ilgili alanlarda yapılan yüksek lisan ve doktora için tazminatı da eklemek lazım tabii.

benjamin176
Aday Memur
27 Ocak 2024 15:01

Birkaç yıl öncesine kadar bu durumun üzerine eğilmek çok faydalı olurdu ama günümüzde yapay zeka teknolojisinin en hızlı ilerlediği alanların başında diller arası çeviri geliyor. Çok yakın bir gelecekte, insanların konuşmaları ve yazışmalarını simultane şekilde istediği dile kusursuz biçimde çevirebilecek program ve uygulamaların geliştirileceğine kesin gözle bakılıyor. Bu bağlamda, yapay zekanın ortadan kaldıracağı ilk mesleklerden biri tercümanlık olacak gibi gözüküyor. Bu yüzden, yabancı dil bilmenin önemi her geçen gün biraz daha azalacak diye düşünüyorum. YDS B seviyesinde İngilizce bilen ve dil tazminatı alan bir kariyer uzman olarak söylüyorum bunu.

Bizim ülkemizde "herkes gider mersine biz gideriz tersine" şeklinde uygulamalar esas olduğundan, dil tazminatında iyileştirme olur veya olmaz şeklinde bir tahminde bulunamıyorum. Ama olaya teknolojik boyutuyla bakarsak, önemi gittikçe azalacak olan bir niteliğin maddi getirisinin artmasına da pek ihtimal veremiyorum.

kyros
Memur
28 Ocak 2024 19:08

Hocam Google Translate ilk çıktığından beri yakında yabancı dil bilmenin anlamı kalmayacak deniyor, 15 yıl filan oldu herhalde.

Farklı ülkelerde toplantılara filan katılıyor musunuz bilmiyorum, ama silmultane tercüman ile konuşmak ile kendin karşıdaki insanın dilini konuşmak arasında dünya kadar fark var. Bir sunumu ve saireyi dinleyenin dilinde yapmak da öyle. Ben hala genç arkadaşlara ikinci üçüncü yabancı dil öğrenmelerini öneriyorum, bir on on beş yıl daha da yabancı dilin öneminin düşeceğini düşünmüyorum.

ExpertE
Genel Müdür
08 Şubat 2024 13:33

Teknoloji kullanarak iletişime geçenle diğerleri arasında ciddi fark vardır. Zira jest ve mimikler, o ülkenin jargonuna hakimiyet, karşıyı anlama, onun ses tonundan algılama vs. samimi diyaloglar, gerek resmi olmayan gerek profesyonel her alanda kıyas götürmez derecede önem arz eder. Bir yeteneğin kolay ulaşılabilir ve teknolojik mümkün kılınması bu değerini azaltmaz. Ben şahsen en ufak çeviride, toplantıda bir dk bi app açıcam diyen birine saygımı da hızla yitiririm. Buna yatırım ve teşvik de personeli motive eder. Kesinlikle artış olması gerektiğini ve belli mesleklerde çarpanının çok daha yüksek olmasının elzem olduğunu düşünmekteyim. Ama eğitim ve donanıma verilen değerle baktığımızda boş bir talep ile hayalden öteye gidemeyeceğini anlayabiliriz.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi