Editörler : E.Kayı Han
26 Ekim 2023 14:56

Atatürk

Ali Rıza Bey in babası Mustafa, Manastırdaki Kocacık köyünden gelip Selanik e yerleşmiştir.

Ali Rıza Bey, Gönüllülerden oluşan ulusal muhafız birliğine katılır.

Teğmenliğe yükselir.

1878 de ordudan ayrılır.

Zübeyde 14-15 yaşındadır evlenirler.

Zübeyde, Molla Hasan Efendi nin torunu Feyzullah Efendi nin kızıdır.

Zübeyde nin Ömer Ahmet Fatma isimli çocukları salgında ölür.

Ali Rıza Bey, Paşa Köprüsünde gümrük memuru olur.

Sınır noktasında haydutlar dehşet saçıyordur.

Cafer isminde kereste tüccarı ile iş yapar.

Mustafa dünyaya gelir. Yıl 1881 dir.

Makbule ve Naciye olur. Naciye ölmüştür.

Makbule 1956 ya kadar yaşamıştır.

Babasının evinde Yenikapı da doğan Mustafa yahudi slav arnavut Türk 80 bin nüfuslu Selanikte doğmuştur.

Mustafa 7 annesi Zübeyde Hanım 27 yaşındayken Ali Rıza Bey ölmüştür.

Şemsi Efendi isimli laik okula gitmesini babası ister.

Selanik e halasının yanına okumaya gider.

Kaymak Hafız Efendi isimli yobaz öğretmenden vücudu kanlar içinde kalacak kadar dayak yer.

Öğretmeni Mustafa Sabri Efendi bilgi ve erdem bakımından olgunluk yetkinlik erginlik eksiksizlik anlamına gelen Kemal ismini layık görür.

historianizm
Genel Müdür
28 Ekim 2023 23:31

Mustafa Kemal'e yapılan eleştirilere sürekli cevap verme gayretim vardı.Ama o kadar zehirlemişler ki insanları, artık tek bir harf bile etmiyorum.O kadar çatallı,saldırgan bir dil kullanıyorlar ki insan kahroluyor.

Drjacob
Aday Memur
30 Ekim 2023 18:40

Büyük insan GAZİ

gazanya
Daire Başkanı
02 Kasım 2023 20:35

Mekani cennet olsunn..

sahip35
Müsteşar
29 Aralık 2023 23:27

Atam İzindeyiz !

sahip35
Müsteşar
29 Aralık 2023 23:35

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu akşam oynanması planlanan Fenerbahçe-Galatasaray Süper Kupa finalinin iptal edilmesi dünya basınına da yansıdı.

İngiliz The Sun gazetesi haberi, "Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki Türkiye Süper Kupası finali 'takımların oynamayı reddetmesi nedeniyle son dakikada iptal edildi" başlığıyla yayınladı.

Haberde Atatürk pankartları ve tişörtlerinin yasaklanmasının ardından her iki takımın da sahaya çıkmayı reddettiği belirtilirken, oyuncuların anlaşmazlık nedeniyle otellerinden çıkmadıkları da eklendi.

sahip35
Müsteşar
29 Aralık 2023 23:38

Yaşanan kriz sonrası AKP'li Ahmet Hamdi Çamlı, X üzerinden Cumhuriyet'in kurucusu ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sözünü "15 Temmuz" ile ilişkilendirdi.

Çamlı şunlar söyledi:

"Yurtta sulh cihanda sulh" lafını en son 15 Temmuz ihanetinde duymuştuk... Yine bir tantanadır gidiyor..."

sahip35
Müsteşar
29 Aralık 2023 23:40

Mehmet Demirkol: ?Biz 100 yıl önce kararımızı vermiş bir ülkeyiz. Sen benim adıma, benim ulusum adına Suud ile Atatürk pazarlığı yapıyorsun. Bu kadar ilkesizlik olur mu? Ülkenin kurucusu tartışılır mı? Kim verdi sana bu yetkiyi? Kimsiniz siz?''

sahip35
Müsteşar
29 Aralık 2023 23:47

Siyasilerden Süper Kupa tepkileri

Özel: Halkımızı takımlarımızı karşılamaya davet ediyorum

Akşener: İki takım da şampiyon ilan edilsin

Özdağ: Suudi parası FB ve GS'yi satın almaya yetmedi

Davutoğlu: Milli itibarımızı korumayanlara yazıklar olsun

sahip35
Müsteşar
19 Mayıs 2024 11:28

Annesi Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923 tarihinde vefat ettiğinde Mustafa Kemal saltanatın baskısı altındadır. 1905 yılında kurmay yüzbaşı iken zindana atıldı. İdam kararı verildiğini zanneden annesi felce uğramış, gözlerini kaybetmiş. Ölümünden dört yıl önce Atatürk soyadı verilir.

?1919 senesi Mayısı?nın 19. günü Samsun?a çıktım. Vazıyet ve manzara-ı umumiye: Osmanlı Devletinin dahil bulunduğu grup, Harbi Umumide mağlup olmuş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şeraiti ağır, bir mütarekename imzalanmış. Büyük Harbin uzun seneleri zarfında, millet yorgun ve fakir bir halde. Millet ve memleketi Harbi Umumiye sevk edenler, kendi hayatları endişesine düşerek, memleketten firar etmişler. Saltanat ve hilâfet mevkiini işgal eden Vahdettin, mütereddi, şahsını ve yalnız tahtını temin edebileceğini tahayyül ettiği yeni tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa?nın riyasetindeki kabine; âciz, haysiyetsiz, cebîn, yalnız padişahın iradesine tâbi ve onunla beraber şahıslarını vikaye edebilecek herhangi bir vaziyete razı...?

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi