Editörler : **sude**
21 Kasım 2023 18:48

Belediyede mobbing e uğruyorum. Lütfen yardim

Merhabalar çalışmış olduğum belediyede(ifşa etmek istemiyorum) Amirim tarafından ve onun koruyup kolladığı bir kişi tarafından mobbinge uğruyorum. İşimi de düzgün yapıyorum ama mobbinge uğramamın başlıca sebebi amirim dediğim kişinin, (kendisi kadrolu memur) dışardan verdiği işleri yapmak istemememden kaynaklıdır. Kendisi a firmasından iş alıyor bana yaptırıyor. B firmasından iş alıyor bana yaptırıyor. Her bir işle de bilgisayarda 4-5 saat uğraştığım oluyor.

Belediyeden çıkıyorum akşam eve gidiyorum işlerini yapıyordum. Haftasonu yapıyordum. Ne kendime ne de aileme vakit ayıramıyordum. 1 Sene kendisini idare ettim ve yerime birini bulmaya çalışarak ayrılmak istediğimi söylediğimde şahsıma KÜFÜRLER, TEHTİDLER, HAKARETLER de bulundu. Hepsi watsapp üzerinden elimde mevcut. Yaptırdığı işlerde klasör klasör yine elimde mevcut. Şuan da da madem sen benim işlerimi yapmıyorsun... Belediyede seni daha çok çalıştıracağım. Daha çok seni yıpratmak için uğraşacağım düşüncesiyle bazen kendisi bazen yanındaki arkadaşı(arkadaşı da benim gibi taşeron personel) sıkıştırıp duruyorlar. Çok zordayım ne yapacağımı bilmiyorum. Geçen gün stresten burnum kanadı. Her gün bir başka dert yükleniyorum burada kendime.

Şuan sağlıklı düşünemiyorum lütfen bana yol gösterin.

İşimi seviyorum ama sorunum kendisiyle o yüzden işten çıkmak dışında başka ne yapabilirim?

22 Kasım 2023 02:32

Verdiği iş kanunsuz ise üst amirine yazılı beyan sun. Yazılı beyan işleme alınmak zorunda..

UfukBOZOK
Şube Müdürü
22 Kasım 2023 03:33

Diren, hakkını yedirme! kanunen haklarını ara. Süreç uzun sürse de en azından karşıdakiler kafalarına göre iş yapamyacaklarını öğrensinler. Söylemesi kolay dersen, daha önce yazdığım, durumumu anlatır yazıyı bunun altına ekleyeceğim... Sakın senin çalışma azmini,hevesini kırmalarına izin verme!

UfukBOZOK
Şube Müdürü
22 Kasım 2023 03:34

Merhaba. Öncelikle berilirteyim, dert anlatmak için değil, kendimce sıkı tına ortak ol ak için yazıyorum... 19 yıldır Sağlık Bakanlığında çalışıyordum. EKPSS yoluyla atandım, 2 yıldır belediyedeyim. E sınavla geldim... partiden veya buranın yerlilerinden değilim diye adam yerine koyan yok. İstanbul'da memurluk yapmışım. Aktif pozisyonlarda... Surf sendikamı değiştirmiyorum diye resmi olarak yönetici yapılmamıştım Sağlık Müdürlüğünde ama pratikte görevlerde sorumlu, koordinatör vb işleri yapıyordum. Belediyeye gelince bir sergi salonuna verdiler. Sallayacakları en köle bucak, en ücra yer orası bulundu. Önce biri geldi sakalını kes dedi. Sakalı kestim ki İstanbul'da çözğm süreçlerinde bıyık, sonrasında çevirmiyorum diye sakal kes tavsiyeleri almoş birisiyim. İstanbul'da kesmemiltim, burası küçük yer kalıplar daha fazla hadi beyse diye kestim. Sergi salonunda 4 işçi arkadaşlaydık, 3 ğne değil de Pazar günü bana görev yazdıkar. Hem memurum, hem engelli memurum. Düşün... Gittim ki gitmeyebilirdim bile... Sergilerden sorumlu kız da işçi. 15 yl falan vrdır aramızda. Bak güzel kardeşim bana haftasonu vs ben kabul emeden, habersiz görev yazamzsınız dedim. Bu abicim bicim diyen kız pişkin pişkin seni başka yollarım dedi. 11 yıllık memurdum ,cevap verdim, bir baktım 2 3 kişi bir oldular bana yüklendiker. Burası belediye, daha yeni geldin vs vs Cevabını verdim. Tartıştık. Pazartesi tutanak tutmuşlar. Salı günü gel yazını al dediker. Bir baktım başka yere yolladılar evime uxak diye dilekçe yazdım zira engelli pwrsonelim... Başkan yrdımcısına gittim, insan yerine koymadı. Yıllık izin aldım, İstanbul'da işkerim vrdı. Döndüm başladı zorunlu gezmeler... Önce başka vir swrgi salonuna, sonra mali hizmetler nüdürlüğüne. Mali hizmetler müdürünüb ilk lfı "ben seni ne yapacağım yahu, niye bana verdiler seni" dedi. Bir şey demedim. bir masaya oturttular. 15 güb oyaladılar, yok sisteme giriş şifresi gelecek, yok bilgisayar yok vb vahaneler... Sonra yine İnsan Kaynakları aradı, gel yeni görev yazını al diye (: Mali hizmetler müdürü "oturuyor, iş yapmıyor" demiş. Müdür izinliydi. 15 gün iş vermeden oturttuğu birimdeki şefe gittim, hayırdır noluyor böyle dedim. Israr ettim neden böyle oldu diye, seni iletişim işlerinde daha uygun buldu müdür gibisinden konuştu. Merhaba. Öncelikle berilirteyim, dert anlatmak için değil, kendimce sıkı tına ortak ol ak için yazıyorum... 19 yıldır Sağlık Bakanlığında çalışıyordum. EKPSS yoluyla atandım, 2 yıldır belediyedeyim. E sınavla geldim... partiden veya buranın yerlilerinden değilim diye adam yerine koyan yok. İstanbul'da memurluk yapmışım. Aktif pozisyonlarda... Surf sendikamı değiştirmiyorum diye resmi olarak yönetici yapılmamıştım Sağlık Müdürlüğünde ama pratikte görevlerde sorumlu, koordinatör vb işleri yapıyordum. Belediyeye gelince bir sergi salonuna verdiler. Sallayacakları en köle bucak, en ücra yer orası bulundu. Önce biri geldi sakalını kes dedi. Sakalı kestim ki İstanbul'da çözğm süreçlerinde bıyık, sonrasında çevirmiyorum diye sakal kes tavsiyeleri almoş birisiyim. İstanbul'da kesmemiltim, burası küçük yer kalıplar daha fazla hadi beyse diye kestim. Sergi salonunda 4 işçi arkadaşlaydık, 3 ğne değil de Pazar günü bana görev yazdıkar. Hem memurum, hem engelli memurum. Düşün... Gittim ki gitmeyebilirdim bile... Sergilerden sorumlu kız da işçi. 15 yl falan vrdır aramızda. Bak güzel kardeşim bana haftasonu vs ben kabul emeden, habersiz görev yazamzsınız dedim. Bu abicim bicim diyen kız pişkin pişkin seni başka yollarım dedi. 11 yıllık memurdum ,cevap verdim, bir baktım 2 3 kişi bir oldular bana yüklendiker. Burası belediye, daha yeni geldin vs vs Cevabını verdim. Tartıştık. Pazartesi tutanak tutmuşlar. Salı günü gel yazını al dediker. Bir baktım başka yere yolladılar evime uxak diye dilekçe yazdım zira engelli pwrsonelim... Başkan yrdımcısına gittim, insan yerine koymadı. Yıllık izin aldım, İstanbul'da işkerim vardı. Döndüm başladı zorunlu gezmeler... Önce başka vir sergi salonuna, sonra mali hizmetler nüdürlüğüne. Özel kalem müdürüne çıktım. Konultum ama pek sallamadı beni. Zaten milletvekili danışmanıyken hoo diye gelmiş, beleşten memur olmuş birisi. Neyse, gittim yeni görev yerine; Mali hizmetler müdürünün ilk lafı "ben seni ne yapacağım yahu, niye bana verdiler seni" dedi. Bir masaya oturttular. 15 gün oyaladılar, yok sisteme giriş şifresi gelecek, yok bilgisayar yok vb bahaneler... Sonra yine İnsan Kaynakları aradı, gel yeni görev yazını al diye (: Mali hizmetler müdürü "oturuyor, iş yapmıyor" demiş. Müdür izinliydi. 15 gün iş vermeden oturttuğu birimdeki şefe gittim, hayırdır noluyor böyle dedim. Israr ettim neden böyle oldu diye, seni iletişimle ilgili işlerde çalıştırmayı daha uygun buldular dedi. Yeni görevlendirmem Park ve bahçeler müdürlüğüneydi (: Önce biraz kafamı topladım, sonra durumu belirtir dilekçe yazdım, mobbing bildirimi için. Sağlık Müdürlüğünde arkadaşlara destek olurduk, az biraz bilirim süreci ve genel mevzuatı. Usul gereği bir üst amire ve silsile yolu ile önce kurum yetkili amirine haber vermek lazım ya hani... Dedim haberimiz niye olmadı demesinler... Dilekçeyi evrak kayıttan geçirmeden başkanın sekreterine verdim. sen bekle dediler, biraz sonra başkan yardımcısı geldi konuştuk. Değerlendirelim bir, bekle sen dedi. Sonra bir baktım başkan gelmiş, yanına çağırdı. Seni üzmüşüz Ufukcum, git 3 - 4 gün izinlisin, sonra yer bakalım, söyle nerede çalışmak istersin, dedi. Ben de nereyi uygun bulursanız deme hatasında bulundum (: baktı özgeçmişe "benim yanımdasın artık o zaman, projeciymişsin madem ki, özel kalem proje birimindesin" dedi. Çok uzaytıysam kusura kalmayın arkadaşlar, orada da neye katkı sağlamaya çalıştıysam araya kaynatıldı. Belediye siyasi bir yer, ben uymuyorum tarz olarak. Siyasi saiklere uyacak birisi olsam, Sağlık Bakanlığında sendikamı değiştirir sözleşmeli uzman, hastane yönwticisi vb olurdum zaten. Neyse Belediye başkanımıza bir toplantı çıkışı "başkanım 1 imza için 7 saat bekliyoruz ki doğrudan size bağlıyım ben güya, nasıl olacak böyle, ben burada hiçbir iş yapanıyorum" dedim. Başkan da "bir daha böyle bir durum olursa hemen gelsin attırsın imzayı sekreter" dedi. Sonra proje biriminib koordinatörünğ çağırdılar makama, o da sonraki gün bemi yeni görev yetime bıraktı. Bir parkta bir kütüphane. Kütüphane ilk ğroblem yşadığım müdürlüğe bağlı diye; kültür ve sosyal işlere bağlı kütüphanede, park ve bahçeler müdürlüğü personeli olarak görev alıyorum şu an... Görevde yükselme sınavına girdim. Şeflik kadrosu için (asıl derdim yeşil pasaport aslında, 3. derece kadroda şeflik) Sınava 9 kişi girdik belediyede ve büyük ihtimalle benden başka 1 kişi daha yok yazılı sınavı geçen. 2 adet şef kadrosu var. Mülakatı bekliyorum. Atanır mıyım sizce :)) Mülakatta gelişecek durumlara göre mahkeme sürecine başlayacağım. Mobbing şikayetinde bulunacağım. 3 4 ayda 5 -6 görevlendirme neden olurmuş, anlatsınlar ilgililer artık... Kütohaneye ilk geldiğimde bir arkadaş vardı, annesi başkanın arkadaşıydı. Burasını başkan bana verdi, sen kenarda bekle dedi (: Şimdi ise önceden bakanlık yapmış bir rahmetli amcamızın kızı var. Park ve bahçeler müdürünün de kuzeni. Herkes keyfinde, ben masasız, blgisayarsız; persona non grata durumunda bir memur olarak, bu arkası sağlam arkadaşların kaprislerini çekmemek için parkta dolanıp duruyorum.

Fahrolet
Aday Memur
22 Kasım 2023 08:39

Bunu yapan kişi de belediye başkanının arkadaşı o yüzden şikayet etsem ne olur bilmediğim bir durum oluştu. Belediyenin işi olsa tamam ama çeşitli yerlerden iş alıp bana yaptırıyor. Bir şey dedigin de de hayatı tehtidlerde bulunuyor. Diğer arkadaşıyla beraber bana mobing yapıyorlar.

AliAkıncı, 2 hafta önce

Verdiği iş kanunsuz ise üst amirine yazılı beyan sun. Yazılı beyan işleme alınmak zorunda..

Fahrolet
Aday Memur
22 Kasım 2023 08:41

Yaptırdığı bütün işler klasör klasör mevcut elimde. Konuşmalarda mevcut

UfukBOZOK, 2 hafta önce
Diren, hakkını yedirme! kanunen haklarını ara. Süreç uzun sürse de en azından karşıdakiler kafalarına göre iş yapamyacaklarını öğrensinler. Söylemesi kolay dersen, daha önce yazdığım, durumumu anlatır yazıyı bunun altına ekleyeceğim... Sakın senin çalışma azmini,hevesini kırmalarına izin verme!
22 Kasım 2023 09:09

Üniversiteden belediyeye nakille geçme konusunda bu tehlikeler benim de sürekli aklıma geliyor. Kurumsal değiller bence belediyeler.

Fahrolet
Aday Memur
22 Kasım 2023 09:25

Bir daha düşünün derim. Belediyede çalışan birisi olarak. Orada sağlam bir çevreniz yoksa en çok siz ezileceksiniz.

elk muhendis, 2 hafta önce

Üniversiteden belediyeye nakille geçme konusunda bu tehlikeler benim de sürekli aklıma geliyor. Kurumsal değiller bence belediyeler.

UfukBOZOK
Şube Müdürü
22 Kasım 2023 18:08

Bence istifa etme kesinlikle. Seçime çok az kaldı. Sabır ve diliyorum... Bu arada tehdit vb durumları ses kaydı, video kaydı vb alabilirsin... Özel kalemle, başkan ywrdımcısıyla vs görüşebiliyorsan bir konuş. Ben ilk olarak başkanın partisinin merkezini aramıştım, Yerel yönetimelrden sorumlu belediye başkan yardımcısının sekreteriyle görüştüm iki kere. Hatta dedim ki siyasi bir derdim yok, duymadık demezsiniz iş büyütünce diye. Bu krizde, ekonomi nereye gidecek belli değil. Memuriyetten ayrılma derim, kendimce fikrim bu... Not uzun yazı baya bir yanlış yazımla dolu. kusura bakmayın. Düzeltilmiyor malesef, paylaşınca Öbceki yazının acele yazılmış taslağını atmışım yanlışlıkla, uyku sersemi :)
Fahrolet, 2 hafta önce

Bunu yapan kişi de belediye başkanının arkadaşı o yüzden şikayet etsem ne olur bilmediğim bir durum oluştu. Belediyenin işi olsa tamam ama çeşitli yerlerden iş alıp bana yaptırıyor. Bir şey dedigin de de hayatı tehtidlerde bulunuyor. Diğer arkadaşıyla beraber bana mobing yapıyorlar.

Fahrolet
Aday Memur
23 Kasım 2023 08:38

Açıkçası burada şu an memur değilim taşeron personelim şu an işimi de gayet düzgün yapıyorum aslına bakarsanız. Sanırım beni çıkartmaları biraz uğraştıracak ya da yapamıyorlar o yüzden benim istifa etmemi istiyorlar.

UfukBOZOK, 2 hafta önce
Bence istifa etme kesinlikle. Seçime çok az kaldı. Sabır ve diliyorum... Bu arada tehdit vb durumları ses kaydı, video kaydı vb alabilirsin... Özel kalemle, başkan ywrdımcısıyla vs görüşebiliyorsan bir konuş. Ben ilk olarak başkanın partisinin merkezini aramıştım, Yerel yönetimelrden sorumlu belediye başkan yardımcısının sekreteriyle görüştüm iki kere. Hatta dedim ki siyasi bir derdim yok, duymadık demezsiniz iş büyütünce diye. Bu krizde, ekonomi nereye gidecek belli değil. Memuriyetten ayrılma derim, kendimce fikrim bu... Not uzun yazı baya bir yanlış yazımla dolu. kusura bakmayın. Düzeltilmiyor malesef, paylaşınca Öbceki yazının acele yazılmış taslağını atmışım yanlışlıkla, uyku sersemi :)
23 Kasım 2023 10:01

aynen belediyelerde çalışmayın kesinlikle

elk muhendis, 2 hafta önce

23 Kasım 2023 10:02

taşeronsun diye işte bütün bunlar çık git istifa et bence belediyede taşeron olacağına sırtında taş taşı daha iyi

Fahrolet, 2 hafta önce

Açıkçası burada şu an memur değilim taşeron personelim şu an işimi de gayet düzgün yapıyorum aslına bakarsanız. Sanırım beni çıkartmaları biraz uğraştıracak ya da yapamıyorlar o yüzden benim istifa etmemi istiyorlar.

Fahrolet
Aday Memur
25 Kasım 2023 21:40

Başka taşeron olanlar da var sadece onlar siyasi olarakta güçlü ya da birbirine iyi davranıyorlar birbirinin adamı oluyorlar. ben doğruya doğru yanlışa yanlış dediğim için cephe aliyorlar.

eskidenberiburdayim, 2 hafta önce

taşeronsun diye işte bütün bunlar çık git istifa et bence belediyede taşeron olacağına sırtında taş taşı daha iyi

Persilmatik
Aday Memur
25 Kasım 2023 21:49

sakın korkma , o adamın en çok korktuğu şey koltuğunun elden gitmesi, eğer bir daha mobing yaparsa valiliğe dilekçe vereceğini, cimere veya mahkemeye vereceğini, elindeki tüm bilgi ve belgelerin mevcut olduğunu söyleyeceksin, yoksa peşini bırakmaz, sakın korkma üstüne git

Fahrolet
Aday Memur
28 Kasım 2023 09:00

Korkmuyorum da istediğin yere şikayet et diyor bana. Neye güveniyor da anlamadım. Yazdığı şeyleri kaydettim. Yaptırdığı işler bende.

Persilmatik, 2 hafta önce
sakın korkma , o adamın en çok korktuğu şey koltuğunun elden gitmesi, eğer bir daha mobing yaparsa valiliğe dilekçe vereceğini, cimere veya mahkemeye vereceğini, elindeki tüm bilgi ve belgelerin mevcut olduğunu söyleyeceksin, yoksa peşini bırakmaz, sakın korkma üstüne git

lefrenc
Şef
30 Kasım 2023 09:22

1- hangi statüde olduğun fark etmez haklarını iyi bil.

2-yaptığın işi kapsayan iş tanımını bağlı olduğun müdürlükten iste. görevi dışında çalıştırılmak suçtur.(belediyeler siyasi yerler olduğundan dikleşme ve sükunetle davran, hakkını kanuni yoldan ara)

3-bağlı olduğun amir yada müdür dışında herhangi bir kadrolu işçi yada memur sana iş yaptıramaz. iş yükleyemez.

4-her olasılığa karşı tarafına koz olarak kullanılacak durumları belirle ve bunlara dikkat et(işe geliş saati çıkış saati gibi)

5-hak kaybına uğramamak için sakin kal, gerekirse belediye avukatları yada bağlı olduğunuz sendika ile görüş.

her halukarda sükunet önemli, şiddet ve küfür gibi şeylere sakın bulaşma. iş çok çıkmaza girerse cimere başvur.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi